Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Gergerlioğlu: Kaçırılan 6 kişi Türkiye’deki en büyük insan hakları ihlalidir

Şubat ayı içerisinde Siyah Transporter’la kaçırılan 6 kişinin yakınları Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Periscope yayınına katıldılar. Gergerlioğlu bunun bir Nazi uygulaması olduğunu söyledi.

BOLD-Şubat ayı içerisinde “Siyah Transopret” vakası olarak kaçırılan 6 kişiden halen haber alınamadı. Kaçırılalardan 4’ünün yakınları Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun periscope üzerinden yaptığı canlı yayına katıldılar.

Ömer Faruk Gergerlioğlu, devlet güçlerinin kendi vatandaşlarını kaçırıp zorla kaybetmesinin bir Nazi uygulaması olduğunu söyledi:

“1941 yılında Naziler kendilerini eleştirenleri kaçırdılar, hatta başka ülkelerden bile kaçırıp getirdiler ve kaybettiler. Bu tip zorla kaybetme olayları Nazi uygulamaları. Daha sonra Güney Afrika ülkelerinde görüldü. Türkiye’de 90’lı yıllardan beri yapılan bu uygulamalarda cezasızlık bir yöntem olarak kullanılıyor.” dedi.

Türkiye’nin şu anki en büyük insan hakları ihlalinin Şubat ayı içinde zorla kaybedilen 6 kişinin bulunmaması olduğununu belirten Gergerlioğlu, herkesi bu 6 kişinin bulunması için mücadele etmeye çağırdı.

“EŞİMİN BİR SUÇU VARSA TUTUKLAYIN”

Şubat ayında kaçırılan 6 kişiden biri olan Mustafa Yımaz’ın eşi Sümeyye Yılmaz, “Eşimin bir suçu varsa yargılasınlar, tutuklasınlar, resmi biçimde yapsınlar şu an eşimin hayatından endişe ediyorum.” dedi. Eşinin üç üniversite mezunu başarılı bir insan olduğunu belirten Sümeyye Yılmaz, 3.5 yaşında babasına düşkün bir kızı olduğunu, artık yemek bile yemediğini ve çok zayıfladığını belirtti. Yaptığı başvuralardan hiçbir sonuç alamadığını belirten Yılmaz, eşinin bir an önce yargıya teslim edilmesini istedi.

Eşinin daha önce tutuklanıp cezaevine konduğunu anlatan Yılmaz, “Suçu varsa neden serbest bıraktılar, suçu yoksa neden kaçırıyorlar, neden yargı karşısına çıkartılmıyor anlayamıyorum” dedi.

OLAY BİZ OLUNCA DEVLET HİÇBİR ŞEY YAPMIYOR

Şubat ayında kaçırılan Yasin Ugan’ın abisi Mikail Ugan ise mücadelelerinde yalnız kaldığını anlattı. Ugan, “Olay biz olunca devlet kaçırılan bu 6 kişi hakkında kör, sağır, dilsiz. Normal kaçırılmalarda devletin imkanları seferber edilirken, olay biz olunca hiçbir şey yapılmıyor. Kardeşimin üç çocuğu vardı üçü de perişan. İftar yapıyoruz, acaba Yasin bir şey yiyebiliyor mu diye düşünüyoruz, su içiyorum, Yasin içebiliyor mudur diye düşünüyorum. Biz yargıdan kaçmıyoruz, yargılanacaksa resmi olarak yapılsın.” dedi.

DELİLLERİYLE KAÇIRILMA SABİT

Kaçırılan Salim Zeybek’in eşi Fatma Betül Zeybek ise olaya ilişkin tüm delilleri topladığını ama hiçbir işlem yapılmadığını anlattı. Eşinin kaçırıldığı sırada kendisi ve çocuklarının da yanında olduğunu bu şahitliğe rağmen Savcılığın hiçbir işlem yapmadığını anlatan Betül Zeybek, “Eşim götürüldükten sonra polis olduğunu söyleyen kişiler bizi başka araçlarla Ankara’ya kadar getirdi. Araçların görüntüleri var, polislerin bana verdikleri parada parmak izi incelemesi yaptırdım kriminale onun raporu var. Bunların hepsini ben toplayıp CD’ler ve raporları savcıya verdim ancak hiçbir işlem yapılmıyor.” dedi.

EV SAHİBİ KAÇIRILMAYA ŞAHİT

Yasin Ugan’la birlikte kaçırılan Özgür Kaya’nın eşi Aycan Kaya ise kaçırılmanın kalabalık silahlı bir grup tarafından yapıldığını, eşinin başına poşet geçirilerek kaçırıldığı sırada ev sahibi ve komşuların buna şahit olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

“Ben başına poşet geçirilerek götürüldüğünü öğrenince, kamera kaydı aramaya başladım. Yürüyüşünden eşimi teşhis edebilirdim çünkü. Ama ev sahibi dedi ki, ‘ben zaten götürürlerken eşini gördüm’. Yani olayın şahidi var ancak savcılık şahitlere de bakmıyor. Eşim işten eve evden işe bir insan. Akşamları dışarı çıktığına bile nadir şahit oluşumdur. Bizler normal insanlarız. Eşim bunu yapacak ne yapmış olabilir anlayamıyorum. Üç çocuğum var 14 yaşındaki kızımdan bir şey saklayamıyorum. Hepsinin psikolojisi bozuk, davranışları değişti. Çocukları artık yalanla da kandıramıyorum. En son çocuklardan biri ‘babam öldü, ölmese bizi arardı’ dedi.

Yargıya başvuruyoruz, ‘kendi gitmiştir’ gibi lakayt cevaplarla karşılaşıyoruz. Mahallede yoldan geçen insanlara söylüyorum, onların bile kaçırılmadan haberi var. Ama yetkililer bunları görmezden geliyor. En ağır suçlular hapise konuyor, bizim eşlerimiz ne yapmış olabilirler de böyle kaçırılıp kaybedildiler.”


GERGERLİOĞLU: AİLELERE DE İŞKENCE YAPILIYOR

Gergerlioğlu zorla kaybedilme olaylarıyla ilgili uluslararası sözleşmelere göre ailelere de yapılmış bir işkence olduğunu, bunun uluslararası bir suç olduğunu belirtti. “Zorla kaybedilme sözleşmesini okuyunca dehşete kapılıyorsunuz. Devlete böyle hesapsızlık verince neler neler oluyor. Siyasi erke büyük güç verirseniz, hesap sormazsanız inanılmaz hadiselere imza atılıyor.” diyen Gergerlioğlu, Gökhan Türkmen ve Erkan Irmak’ın da Şubat ayı içerisinde kaçırılan diğer iki kişi olduğunu, bunların da bulunması için mücadelesini sürdüreceğini belirtti.

Kaçırılan 6 kişiyle ilgili yeni gelişme: Aynı dosyada toplanıyorlar

Gündem

Ankara’da halkın ekmeği ile oynuyorlar

Mansur Yavaş, Ankara Halk Ekmek Yönetim Kurulunu yeniledi. Ancak Rıfat Hisarcıklıoğlu’na bağlı Ticaret Sicil Müdürlüğü, yeni yönetime sicil onayı vermedi.

BOLD – Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, 10 Haziran’da Ankara Halk Ekmek’e atadığı yönetim kurulu TOBB bünyesindeki Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından hala onaylanmadı. Karar defterini alamayan yeni yönetim kurulunun yaptığı açıklamada engelleme için “Ne hukuki, ne ahlaki” değerlendirmesi yapıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye başkanının inisiyatifi ile belirlenen Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu, TOBB bünyesindeki Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından onaylanmak zorunda. Euronews haber sitesinin haberine göre 10 Haziran’da atanan yeni yönetim kurulu, henüz bir onaylama gelmediği için yönetim kurulu kararlarının işlendiği karar defterine erişim sağlayamadı. Halk Ekmek yönetiminden yapılan açıklamada, ”Karar defterinin eski yönetim ve atadıkları idareciler tarafından yeni yönetimin erişiminden kaçırıldığı ve hukuksuz bir şekilde ön kesildiği ileri sürüldü.

HALKIN EKMEĞİYLE OYNAMAYIN

Açıklamanın devamında, Yapılmaya çalışılan engellemenin hukuki ve ahlaki olmadığı belirtilerek, ”Halka rağmen, onun iradesiyle seçilmiş Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın tasarrufuna rağmen, belki çok kısa bir süre daha bir şeyleri gizlemek, on binlerce liralık maaşlarla güzide bir şirketi zarara uğratmaya devam etmek mümkündür ama bu ne hukuki ne de ahlakidir. Halk Ekmek Yönetim Kurulu olarak açıkça ifade etmek isteriz ki; bundan sonraki süreçte yaşanabilecek bütün olumsuzluklar, halkın ekmeğiyle oynayanların vebali olacaktır” denildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde faaliyet gösteren sicil müdürlüğünden konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Okumaya devam et

Gündem

BM kararı sonrası Turgay Karaman ilk kez hakim karşısında

Birleşmiş Milletler’in derhal serbest bırakılmasını istediği Turgay Karaman, bugün hakim karşısına çıkıyor. Eşi Ayşe Karaman, BM kararının uygulanması çağrısı yaptı.

BOLD –  Turgay Karaman 2017 yılının Mayıs ayında, Malezya’da Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) teslim edildi. Resmi iade prosedürleri işletilmeden Türkiye’ye getirildi.

Karaman’a yapılanın ‘zorla kaçırma’ olduğu iddiasıyla ailesi uluslararası kurumlar nezdinde girişim başlattı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, geçtiğimiz ay konuyu karara bağlayarak Karaman’ı serbest bırakması için Türkiye’ye 180 gün süre verdi.

BUGÜN HAKİM KARŞISINDA

Eğitimci Turgay Karaman, BM’nin kararı sonrası bugün ilk kez hakim karşısına çıkıyor. Turgay Karaman’ın eşi Ayşe Karaman, sosyal medyadan mahkemeye çağrı yaptı. Uluslararası hukuka uyulmasını istedi. BM’nin de konunun takipçisi olmasını talep etti. Eşinin iki yıldır haksız biçimde hapiste tutulduğunu belirten Ayşe Karaman, hapishanedeki kötü koşullar ve işkencelerden dolayı endişe duyduğunu dile getirdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

15 Temmuz sonrası Türk makamları, bazı ülkelerden Hizmet Hareketi’yle bağlantılı kişilerin iadesini istedi. Almanya, İngiltere ve ABD gibi batı ülkeleri bu talepleri geri çevirdi. Malezya, Kosova, Pakistan ve Moldova gibi bazı ülkeler ise resmi iade prosedürlerini işletmeden çok sayıda eğitimci ve iş insanını illegal yoldan MİT’e teslim ederek Türk Hükümeti’nin talebini yerine getirdi. Malezya’dan kaçırılan eğitimciler İsmet Özçelik ve Turgay Karaman, konuyu Birleşmiş Milletlere taşıdı.

İsmet Özçelik ve Turgay Karaman’ın derhal serbest bırakılması için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu karar aldı. Hizmet Hareketi’yle ilişkileri nedeniyle kaçırılan Özçelik ve Karaman’ın özgürlüklerinin ihlal edildiğini belirten Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, iki kişinin derhal serbest bırakılması çağrısını yaptı ve karara uyması için Türk makamlarına 180 gün süre tanıdı. Ayrıca BM Komisyonu, keyfi tutukluluk için şahıslara tazminat ödenmesine de hükmetti.

İŞTE AYŞE KAHRAMAN’IN MESAJI

Okumaya devam et

Dünya

Rum bakan, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ı göçmen kaçakçılığına yardım etmekle suçladı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi İçişleri Bakanı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni insan kaçakçılığına yardım ettiğini öne sürdü. Çok ağır suçlamalarda bulundu.

BOLD – Güney Kıbrıs Rum Yönetimi İçişleri Bakanı Constantinos Petrides, uçaklarla adanın kuzeyine kitlesel şekilde göçmenlerin geldiğini ve bu göçmenlerin daha sonra adanın güneyine geçtiğini iddia etti.

Constantinos Petrides, Güney Kıbrıs radyosuna yaptığı açıklamada, Kuzey Kıbrıslı yöneticileri ‘insan kaçakçılığı şebekelerinin işlerinin kolaylaştırıcısı’ olmakla suçladı. Türkiye’nin de buna yardımcı olduğunu ifade eden Rum Bakan, bu duruma Avrupa düzeyinde müsamaha gösterilemeyeceğini kaydetti.

GELENLERİN ÇOĞU AFRİKA VE ASYALI 

Rum İçişleri Bakanı Petrides, sadece Mayıs ayında 747 göçmen Güney Kıbrıs’a geçtiğini söyledi. Gelenlerin çoğunun Afrika ve Asyalılardan oluştuğunu belirten Petrides, Suriyelilerin gelenlerin sadece yüzde 25-30’unu oluşturduğunu açıkladı.

Bu durumun devam edemeyeceğini belirten Rum Bakan, Kuzey Kıbrıs üzerinden “üçüncü ülke vatandaşı kişilerin” iltica başvurularını yeniden gözden geçireceklerini kaydetti.

İlk kez Kıbrıslı bir Türk Avrupa Parlamentosu’na seçildi

Okumaya devam et

Popular