Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Karlov Suikastı davası işkenceyle ilerliyor! Avukat Yıldız: Copla tecavüz tehdidinde bulundular

2016 yılında polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından yapılan silahlı saldırıda hayatını kaybeden Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastı davasında sanık avukatlığı yapan Erdem Semih Yıldız’ın işkence gördüğü ortaya çıktı.

Ahval’de yer alan habere göre, Karlov Suikastı davasında yargılanan sanık Salih Yılmaz’ın avukatlığını yürüten Erdem Semih Yıldız’ın, gözaltına alındığı esnada işkence gördüğü ifade edildi. 12 Mart 2019 tarihli tutanakta Avukat Yıldız’ın nasıl işkence gördüğü detaylarıyla anlatılıyor.

Gözaltına alınan Yıldız’ın,  ‘ev-ofis’ olarak kullandığı adreste arama yapılırken barodan avukat talep edilmediği belirtildi.

Soruşturma tutanağında Volkan Murat Kaşıkçı isimli bir Emniyet şube müdürünün ismini veren Yıldız, sadece işkence görmediğini, her fırsatta kendisine hakaret edildiğini vurguladı.

Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusunda hakarete maruz kaldığını ifade eden Avukat Yıldız, “Yavşak, adi, ibne, o. Çocuğu” gibi küfürlerle onur kırıcı ifadelerle karşılaştığını anlattı. Ayrıca tutanakta Yıldız, polislerin copla tecavüz tehdidinde bulunduklarını kaydetti.

Yıldız soruşturma tutanağında, “Odada 5 kişi vardı. Beni tokatlamaya başladılar. Aynı mahiyette hakaretlerine devam ettiler. İki sefer üstümdekileri çıkarttılar. Şube müdürü elinde copla ‘zorla kendini bozdurtacak mısın?’ şeklinde sözler söyledi. ‘Konuşsana’ dedi. Bu şekilde beni 1.5 saat hırpaladılar. Bu sırada masanın üzerindeki isimlikte Volkan Murat Kaşıkçı yazıyordu. Ve kendisine Volkan müdürüm diye hitap ediyorlardı” dedi.

Gözaltında işkence edenler arasında Baş Komiser Ercan Alagöz olduğunu belirten Avukat Yıldız, gördüğü işkenceyi savcıya aktaracağını belirttiğini ancak polislerin kendisiyle dalga geçerek, savcının zaten haberinin olduğunu söylediklerini vurguladı.

Yıldız tutanakta “Şahsıma emniyette işkence mahiyetinde muameleler yapılırken darp cebir izi olmayacak bölgelerime vurdular. Bu nedenle nezarethane giriş ve çıkışlarımdaki raporlarda herhangi bir darp cebir izi yoktur. İşkence gördüğüm sırada bütün olayları savcıya anlatacağımı söyledim. Savcının bunlardan haberi yok mu sanıyorsun şeklinde cevap verdiler” ifadelerini kullandı.

Avukat Yıldız’a sorgu esnasında Hizmet Hareketi ile irtibatının olup olmadığı, gittiği dershane, okuduğu lise ve üniversite, kullandığı banka gibi çok sayıda soruyla muhatap olduğu anlatıldı.

Yıldız’ın cemaat ile herhangi bir ilişkisinin olmadığını anlatmasına rağmen maruz kaldığı işkence nedeniyle, avukatı aracılıyla suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.

Avukat Erdem Semih Yıldız, “Terör örgütü üyesi” olmak iddiası ile 15 yılla kadar hapsi cezasıyla yargılanıyor.

Rus Büyükelçi Andrey Karlov’a yönelik suikast davasında tutuklu yargılanan sanıklar Vehbi Kürsad Akalın ve Hüseyin Kötüce’nin, Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde verdiği ifadesinde MİT tarafından işkence gördüklerini anlatmıştı.

Duruşmaya damga vuran ifadeler de sanıklar Vehbi Kürsad Akalın ve Hüseyin Kötüce, işkence esnasında kendilerine zorla ifade tutanağı imzalattırıldığını vurgulamıştı.

Bir garip Karlov suikastı davası: MİT tarafından kaçırıldım, işkence altında ifadem alındı

Gündem

678 bin sağlık çalışanına Çin aşısı vuruldu

Türkiye’de koronavirüsle mücadele kapsamında başlatılan aşı uygulamasının üçüncü gününde, Çin’den getirilen ve üçüncü faz testleri devam eden aşılar 678 bin sağlık çalışanına vuruldu. Sağlık çalışanları 28 gün sonra ikinci doz aşılarını olacak. 

BOLD – Çin’den getirilen ve Çin’de daha yapılmasına onay verilmeyen, güvenirliliği tartışmalı aşının sağlık çalışanlarına uygulanmasına devam ediliyor. Aşının yapılmasına başlandığı günden beri 678 bin sağlık çalışanına Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısı vuruldu.

AŞILAMA 14 OCAK’TA BAŞLADI

Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda, Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen “Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi”ne göre, 14 Ocak Perşembe ülke genelinde başlatılan aşılamaya devam ediliyor. Bu kapsamda öncelikle sağlık çalışanları aşılanıyor. Aşılamanın üçüncü gününde 678 binden fazla sağlık çalışanı Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısının ilk dozunu oldu. Aşılanan kişilere ilk dozun uygulanmasından 28 gün sonra aşının ikinci dozu uygulanacak.

Cumhurbaşkanlığı araştırmasından çıktı: Türkiye’nin yüzde 80’i tasarruf yapamıyor

 

Okumaya devam et

Gündem

Milyonluk makam odası tefrişatına “itibar” savunması

Kayseri OSB

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı’nın lüks makam odası için 1.1 milyon lira harcadığı ortaya çıktı. Müfettiş raporlarına da yansıyan bu durum için “Kayseri OSB’nin itibarı” savunması yapıldı.

BOLD – Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişlerin Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı için yapılan lüks makam odasına başkanlıktan açıklama geldi.

HARCAMA OSB’NİN İTİBARI İÇİN YAPILDI

OSB’de ortaya çıkan milyonlarca liralık makam odası harcamasına cevap geldi. Lüks makam harcamasıyla ilgili Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’den açıklama yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişlerin Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) yönelik hazırladığı rapora ilişkin OSB yönetim kurulu yazılı bir açıklama yaptı. Raporda, eleştiri konusu yapılan kimi harcamalara da değinilen açıklamada 1,1 milyon lira harcanan makam odası için “Kayseri OSB’nin itibarı ve kurumsal kimliği için yapıldı” ifadeleri kullanıldı.

“TAHİR NURSAÇAN ŞAHSI İÇİN YAPMADI”

Yapılan haberlerle Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan’ın hedefe konulduğu öne sürülen açıklamada, “Haberde yer alan harcamaların hiçbiri Tahir Nursaçan tarafından şahsi olarak yapılmadı. Osmanlı odasına alınan malzemeler piyasa değerine ve faturalı olarak alındı. Makam odası ve tefrişatı yönetim kurulu ve şahıslar için değil bizatihi Kayseri OSB itibarı ve kurumsal kimliği için yapılmış, genel kurul bütçesinde yer almış, bir sonraki genel kurul bütçesinde de açıkça ibra edilmiş bir harcamadır” denildi.

Cumhurbaşkanlığı araştırmasından çıktı: Türkiye’nin yüzde 80’i tasarruf yapamıyor

Okumaya devam et

Gündem

Ankara’da demokrasi ve laikliği ‘küfür’ olarak nitelendirilen bildiriler dağıtıldı

Ankara’nın Mamak ilçesi Misket Mahallesi’ndeki sokağa çıkma yasağında binalara demokrasi ve laikliğin ‘küfür’ olarak nitelendirildiği bildiriler bırakıldı. Bildirilerde Atatürk, devlet memurları ve din adamlarına hakaret edilmesi dikkat çekti.

BOLD – Ankara’nın Mamak ilçesinin Misket Mahallesi’ndeki binalara ‘şeriat çağrısı’ yapılan bildiriler bırakıldı. CHP, bildiriyi dağıtanların bir an önce tespit edilip gözaltına alınmasını talep etti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA DAĞITILDI

Binaların kapılarına bırakılan bildirilerde, demokrasi ve laikliği ‘küfür’, oy kullanmayı ise ‘kafirlik’ olarak nitelendiren ifadeler yer aldı. Ayrıca bildirilerde, Mustafa Kemal Atatürk, devlet memurları ve din insanlarına hakaret edildi. Ayrıca bildirilerin sokağa çıkma yasağında dağıtılması da dikkat çekti. Bildirinin sonunda ise ‘Fatih Sadri’ adlı bir kişinin sosyal medya hesabına yönlendirildi.

CHP’Lİ HAKVERDİ: SORUŞTURMA BAŞLATILMALI

Olayı sosyal medya hesabından duyuran CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, “Şeriat çağrısı var. Atatürk’e, devlet memurlarına, din adamlarına hakaret var. Kim yaptıysa halkı kin ve nefrete sürüklüyor. Bunu herhangi bir sol yapı dağıtmış olsaydı, hemen gözaltına alınırlardı. Güvenlik kameralarından tespit edilebilir ve soruşturma başlatılmalı” dedi.

Cumhurbaşkanlığı araştırmasından çıktı: Türkiye’nin yüzde 80’i tasarruf yapamıyor

Okumaya devam et

Popular