Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Oluç: HDP’nin İstanbul stratejisi AKP-MHP ittifakına kaybettirmek olacak

İstanbul’da yenilecek seçimde HDP’nin 31 Mart’ta gösterdiği tavrın değişmeyeceğini belirten HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, önlerine koydukları “Demokrasi ittifakı”nı tüm topluma yayacaklarını söyledi.

İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinin, Öcalan’la yapılan görüşmeye ilişkin açıklamanın yapıldığı güne denk gelmesinin spekülasyonlara neden olduğunu dile getiren Oluç, bu iki gelişmemin bir biriyle alakasının olmadığını vurguladı.

23 HAZİRAN’A 31 MART ANLAYIŞI İLE HAZIRLANIYORUZ

HDP’nin 23 Haziran’da yapılacak seçimlerde tavrına ilişkin de konuşan Oluç, şöyle devam etti: “YSK hukuksuz bir şekilde usulleri çiğneyerek bir karar aldı. Halkın iradesini gasp etti. Bizler 31 Mart seçimlerine nasıl hazırlandıysak bu seçimlere de o şekilde hazırlanacağız. 31 Mart’ta seçim stratejimiz Kürdistan coğrafyasındaki kayyumları geri püskürtmekti. Batıda ise AKP-MHP ittifakına kaybettirmek üzerineydi. Yani bunun anlamı demokrasinin alanını genişletmek, demokrasi mücadelesinin daha güçlü bir şekilde yapılabilmesini, ortaklaşa bilmesini sağlamaktı. Şimdi 23 Haziran seçimleri içinde bu anlayışla hazırlanıyoruz.”

DEMOKRASİ İTTİFAKINI TOPLUMA YAYACAĞIZ

Seçime “Demokrasi ittifakı” teklifiyle hazırlandıklarını ve bunu çalışmalarıyla tüm topluma yayacaklarının altını çizen Oluç, şunları söyledi: “Çalışmamızı sadece İstanbul’a değil Türkiye’nin her yerindeki insanlara anlatacağız. Çünkü Türkiye’nin bugün çok güçlü bir demokrasi ittifakına ihtiyacı vardır. Bu demokrasi ittifakı gerçekleşirse, demokrasi için, özgürlükler için, eşitlikler için, hukukun üstünlüğü için, adalet için daha güçlü adımlar atılabilir. Bunlarla AKP-MHP ittifakının aslında bütün bu hak ve özgürlükleri ortadan kaldıran çalışmaları, uygulamaları karşısında güçlü bir set oluşturulabilinir.”

HDP, AKP UZLAŞTI İDDİALARI MESNETSİZ

Oluç, “Diğer bir mesele yani İmralı’da görüşmelerin avukatlarca yapılabilmesi bizim zaten geleneksel bir demokrasi ve hak mücadelesi içindeki bir adımımızdır. Bu konuda gereken neyse yapmaya devam edeceğiz. Ama bunlarla İstanbul seçimlerini karşı karşıya getirmek ya da kimilerinin iddia ettiği gibi ‘HDP, AKP ile uzlaştı’ gibi iddiaların mesnetsiz ve karşılıksız olduğunu söyleyerek yapacağız. Çünkü konu bu değil. Yani ne şu anda öyle bir anlaşma vardır, ne bir müzakere sürmektedir” dedi.

CPT’NİN ZİYARETİ GEÇ KALINMIŞ BİR ADIMDIR

Oluç, Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi’nin (CPT), 6 – 17 Mayıs 2019 tarihleri arasında Türkiye’ye gelerek bazı cezaevlerini ziyaret etmesinin de önemli olduğunu ifade etti. Oluç, bunun geç kalınmış bir adım olduğunu söyledi. Kendilerinin birçok kez CPT’den görüşme yapmasını talep ettiklerini hatırlatan Oluç, “CPT ziyaretiyle hem İmralı’da Abdullah Öcalan’ın ve diğer hükümlülerin durumunu görmüş oldu. Hem de açlık grevini sürdürenlerle görüşmüş oldu. Onların taleplerini dinlemiş oldu. CPT’nin gelip görüşme yapması ve durumu kendi gözleriyle görüp, tespit etmesi cezaevlerindeki hukuksuzlukların, usulsüzlüklerin, tutuklu ve hükümlülerin karşı karşıya kaldıkları muamelenin ne olduğu bizzat görmesi ve onlardan dinlemesi elbette çok önemli. Çünkü cezaevi içlerinde hala saldırılar devam ediyor” dedi.

BİRÇOK CEZAEVİNE SOLU’NUN TALİMATIYLA BASKIN YAPILDI

Oluç şunları kaydetti: “Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı’nın talimatıyla birçok cezaevinde baskınlar yapıldı. Buda aslında hükümlü ve tutuklu hakkını çiğnemek anlamına geliyor. Ve çok provokatif bir yaklaşımdır. Neyse ki bunu devam ettirmediler. Ama bunların hepsinin CPT’nin bilgisinde olması ve CPT’nin de bunları değerlendirerek raporunu yazması elbette önemlidir. Bu ihlalleri bizler Meclis’te hep dile getiriyoruz. Cezaevleri yönetimleriyle görüşüyoruz. İhlallerin sürmemesi doğrultusunda çaba gösteriyoruz. Ama bunun aynı zamanda uluslararası alanda da bilinmesi, görülmesi son derece önemlidir.”

Sezai Temelli: İşkenceciler hortladı, 90’ların sahneleri yaşanıyor

Politika

İmamoğlu-Yıldırım tartışmasını tanımlayan kelime: Sıkıcı

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki tartışmayla ilgili sosyal medyada en çok kullanılan kelime “sıkıcı” oldu. Yorumcular sıkıcılıkta faturayı İsmail Küçükkaya’ya da kesti.

BOLD- Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan tarihi buluşma öncesi, canlı yayının kırılma noktası olacağını ve seçime ilişkin çok ciddi bir ışık vereceğini düşündüğünü söylemişti. Ancak yayın beklenenin çok altında performansla sonuçlandı. Yayının seçim sonuçlarına etki etmeyeceği konusunda ise herkes hemfikir.

MURAT BARDAKÇI: “HAYATIMIN EN RUHSUZ VE SIKICI SİYASİ TARTIŞMASI”

“Sizleri bilmem ama ben formatın tuhaflığı ve maalesef moderatörün de bu alandaki tecrübe noksanı yüzünden hayatımın en tatsız, en ruhsuz ve en sıkıcı siyasî tartışmasını izledim! Dolayısı ile, sadece adı “tartışma” olan bu programın yapımcılarından, üç saat alacaklıyım!

Daha açık şekilde ifade edeyim: Tatsızlığın, ruhsuzluğun ve sıkıcılığın sebebi format gereği cevaplara konan süre sınırlaması, böyle bir programı idare konusundaki tecrübesizliği daha ilk başta belli olan moderatörün heyecanı ve zaman takıntısı, soruları hazırlayanların bilmeleri gereken en basit bazı malûmata bile sahip bulunmamaları ve hattâ soru sormak ile saçmalamak arasındaki farkı da her nedense düşünememeleri idi…

Meselâ, kamu görevlilerinin vermeye kanunen mecbur oldukları mal beyanını hatırlatıp Yıldırım ile İmamoğlu’na “Mal beyanında bulunur musunuz?” demek ve daha da vahimi “Seçim sonucunu kabul edecek misiniz?” diye sormak gibi!”

ORAY EĞİN: “İÇİNDEN TEK MANŞET ÇIKMAYAN YAYIN”

Oray Eğin’e göre bu yayınla İstanbul’da farkın kapanması mümkün değil:

“Zira içinden tek bir manşet çıkmayan bir yayın oldu. Adayların cımbızla çekilip slogana dönüştürülecek cümleleri olmadı. O yüzden de oy tercihlerini değiştirmedi.”

NECATİ DOĞRU: “YILDIRIM VEKALETEN ORADAYDI”

“Tartışma Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasında geçiyor gibi görünse de aslı öyle değildi.
İki farklı görüş.
İki farklı bakış.
İki farklı zihniyet.
Türkiye’nin geleceği için fikirlerini yarıştırıyordu. Dün geceki ekran buluşması, aslında bütün yetkileri elinde toplamış tek adam sisteminin devam edip edemeyeceğinin münazarası, münakaşası, fikir sergilemesiydi. Binali Yıldırım, vekaleten aday olduğunu zaten gizleyen biri değildi. Dün gece ekranda Tayyip Erdoğan’ı, Binali Yıldırım, vekaleten temsil etmekteydi.”

KIRILMA OLMADI MİTİNG DE OLMAZ

Gazeteci Fatih Portakal’a göre Erdoğan’ın canlı yayından beklediği kırılma olmadı. Canlı yayında bir araya gelen iki aday Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu’nun seçmenin kararını değiştiremediğini savunan Portakal ‘Erdoğan’ın İstanbul’da miting yapacağına da ihtimal vermiyorum’ ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Uğur Dündar dün geceyi böyle anlattı

Moderatörlük için Binali Yıldırım’ın ilk önerdiği isim olan Uğur Dündar tarihi canlı yayını sosyal medyadan yorumladı. Dündar, ‘İmamoğlu göz doldurdu, Binali Yıldırım şapkadan tavşan çıkaramadı, Küçükkaya tarafsız’ ifadelerini kullandı

BOLD – Tarihi buluşma için adaylardan Binali Yıldırım’ın ilk önerdiği isim deneyimli gazeteci Uğur Dündar’dı. Dündar önce olumlu baksa da daha sonra bu teklifi reddetmişti. AKP ve CHP kurmaylarının temasları sonucu moderatörlük için İsmail Küçükkaya’da karar kılınmıştı. Dün gece İstanbul adayları Lütfi Kırdar’da Küçükkaya’nın sunumuyla canlı yayında karşı karşıya geldi ve kozlarını paylaştı.

Deneyimli gazeteci Uğur Dündar, canlı yayın için ilk değerlendirmesini sosyal medyadan yaptı. Adaylara tanınan 3’er dakikalık sürelerin kısa kaldığını söyleyen Dündar ‘Bu ABD de uygulanan şova dayalı bir format! Bize uygun değil’ dedi.

İMAMOĞLU GÖZ DOLDURDU, YILDIRIM TAVŞAN ÇIKARAMADI

Moderatör İsmail Küçükkaya ve taraflarla ilgili ‘İmamoğlu, enerjisi, yoksullukla mücadele vaadleri, ‘Neden başkan olmalıyım’ sorusuna verdiği cevapla göz doldurdu. Yıldırım şapkadan beklenen tavşanı çıkaramadı! Küçükkaya tarafsız. yorumları yapan Dündar ‘İmamoğlu anketlere göre ‘Büyük Buluşma’ya önde gelmişti, öyle bitirdi.’ diye konuştu.

İSMAİL KÜÇÜKKAYA’YI TARAFSIZ BULDU

Formatın izleyicilere fazla heyecanlandırmadığını söyleyen Dündar, “Bu tartışma, İmamoğlu’nun da, Yıldırım’ın da önceden konsolide ettiği seçmeni etkilemez. Küçükkaya tarafsızdı. Son haftaya bu şekilde girilir.” dedi.

Canlı yayını Türkiye’deki siyasi atmosfer için olumlu bulduğunu belirten Dündar son olarak, “Dün geceki canlı yayın,17 yıl aradan sonra,adayların seçim öncesinde yaptıkları ilk tartışma olarak tarihe geçti. Acemiliklerle dolu olmasına ve seçmeni etkilemekten uzak görünmesine karşın -arkası gelirse-normalleşmeye katkı sağlayabilir. Ülkemizin en büyük ihtiyacı da budur.” dedi.

Okumaya devam et

Politika

İçişleri Bakanlığı’na bağlı merkezlerde artan oranda işkence var

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, “İçişleri Bakanlığı’na bağlı merkezlerde, emniyet müdürlüklerinde, gözaltı merkezlerinde son zamanlarda artan oranda işkence iddiaları gelmeye başladı” dedi.

BOLD – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, “İçişleri Bakanlığı’na bağlı merkezlerde, emniyet müdürlüklerinde, gözaltı merkezlerinde son zamanlarda artan oranda işkence iddiaları gelmeye başladı. En son Halfeti’de bir çatışma sonrası sivil halka yönelik çok sert gözaltına alma girişimleri, gözaltına alınan insanların ters kelepçe, yere yatırılarak saatlerce bekletilmesi, insanların şerefleri, haysiyetleri ile oynanması potansiyel suçlu, terörist ilan edilmesi ve bu fotoğraf karesinin bilhassa görevliler tarafından çekilip servis edilmesi çok vahim bir hadiseydi. Bu fotoğraf karesi, sonrasında ne olabileceğini gösteriyordu.” dedi.

“KADINLARA ELEKTRİK VERİLDİ”

Halfeti’deki işkenceyle ilgili Urfa Barosu tarafından hazırlanan raporun çok vahim bir tabloyu ortaya koyduğunu ifade eden Gergerlioğlu, “Yaşları 13 ile 75 arasında değişen erkek, kadın ve çocukların olduğu yaklaşık 40 kişi gözaltına alındı. Elektrik verme, dayak, ters kelepçe gibi iddialar yoğun bir şekilde konuşuldu. Hatta bundan kadınlarda etkilendi. Kadınların cinsel organlarına elektrik vermeye kadar varan korkunç işkence iddiaları gündeme geldi” dedi.

‘ANKARA EMNİYETİNDE DİPLOMATLARA İŞKENCE’

Ankara Barosu’nun Ankara Emniyeti’nde gözaltında tutulan Dışişleri Bakanlığı’nın eski çalışanlarına yönelik işkence iddialarına da değinen Gergerlioğlu şöyle konuştu:

“Ankara gibi Türkiye’nin başkenti olan ve İçişleri Bakanlığı’na bağlı en emniyetli yer olması gereken bir yer. Dışişleri Bakanlığı’na bağlı ihraç edilmiş onlarca diplomat 111 kişi oldu düşünülüyor, gözaltında işkence görüyor iddiası vardı. Gözaltındaki kişilerin özel avukatlara erişmesi yasaklanıyordu. 8 avukatla Ankara Emniyetine giden Ankara Barosu avukatlarının bu müdahalesi üzerine savcılık bu kararı kaldırdı. 6 kişiden 5’i işkence gördüğünü diğer bir kişi ise işkenceye tanık olduğunu söyledi. Bu 5 kişi, dışarıdan getirilen özel profesyonel bir ekip tarafından karanlık bir odaya alınarak sorguya tabi tutulduklarını, ters kelepçe vurulup dizüstü çöktürüldüklerini, çırılçıplak soyulduklarını ve vücutlarında cop dolaştırıldığını, kayganlaştırıcı bir sıvı sürmek suretiyle makatlarına cop sokulduğunu söylediler.”

“DAVUTOĞLU MUHALİF OLDU DİYE”

İşkence yapılan diplomatların Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmalar çerçevesinde yargılandıklarını belirten Gergerlioğlu, operasyonun Davutoğlu’nun muhalif bir hareket başlatmasıyla ilgili olduğunu söyledi:

“Bu insanlar 2010 yılında Ahmet Davutoğlu zamanında işe almışlardı ve Davutoğlu da şimdi hükümete muhalif bir çizgi izlediği için Davutoğlu’nu FETÖ ile ilişkilendirmek anlamında bir girişim olduğu iddiaları vardı. Ben bu konuda bir yorum yapmıyorum. Ben daha çok işin işkence ve insan hakları ihlalleri noktasındayım. Ankara Barosu’nun raporlarında işkence iddiaları somutlaştığını görüyoruz.”

Türkiye’de işkence konusunda karanlık bir tablonun olduğunu söyleyen Gergerlioğlu, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun resen konuya dahil olabileceğini, inceleme yapabileceğini belirtti.

Okumaya devam et

Popular