Bizimle iletişime geçiniz

Politika

YSK Üyesi: KHK’lının seçilmesinin önünde hiçbir engel yok

KHK’lı olduğu için mazbatası geri alınan Selahattin Barınç’la ilgili muhalefet şerhi koyan YSK Üyesi, gerekçesinde; KHK’lıların seçilmelerinin önünde hiçbir engel bulunmadığını belirtti.

HDP’den Şırnak İl Genel Meclis üyesi seçilmesine rağmen KHK’lı olduğu için mazbatası geri alınan Selahattin Barınç’ın YSK’ye yaptığı itirazın reddedilmesinin gerekçesi açıklandı.

KHK’lıya “mazbata verilmeli” diyerek karşı oy kullanan bir kurul üyesi, seçim öncesi konuya ilişkin düzenlemenin olmamasının partileri yanılttığını belirtti. KHK’lıların seçilmelerinin önünde bir engel olmadığını ifade etti.

MAZBATASI GERİ ALINMIŞTI

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 31 Mart yerel seçimleri sonrası Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilenlere mazbata verilmeyeceği yönünde kararının ardından, Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Şırnak İl Genel Meclis üyesi olarak seçilen Selahattin Barınç’ın mazbatası geri alınmıştı.

KAMU GÖREVİNDEN ÇIKARILMAYI GEREKÇE YAPTILAR

MA’nın haberine göre Barınç, mazbatasının alınmasının ardından bir süre önce YSK’ye itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren Kurul, “Kamu görevinden çıkartılan kişilerin mahkumiyet kararı aranmaksızın bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemeyecekleri hüküm altına alınması nedeniyle…” gerekçesiyle itirazı ret etti. Kurul’un söz konusu kararının gerekçesi de önceki gün Barınç’a tebliğ edildi.

SEÇİLMELERİ ÖNÜNDE ENGEL YOK

Söz konusu kararın gerekçesinde, karşı yönde oy kullanan Kurul üyesinin kullandığı ifadeler dikkat çekti. KHK ile görevlerine son verilenlerin seçilmelerine engel bir durumun olmadığını ve memuriyet görevinden çıkarılanların seçilemeyeceklerine dair bir düzenleme olmadığını gerekçeli kararda belirten Kurul üyesi, “Kişi temel hak ve özgürlükleri ancak kanunlarla sınırlanabilir. Kanunlarla verilen hakların kapsamı uygulamalarla daraltılamaz. Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilenlerin seçilme ehliyetlerinin olmadığını kabul edebilmek için bu yönde bir kanuni düzenlemenin olması şarttır. Kurulumuz çoğunluğunun görüşüne dayanak yapılan Danıştay 8. Dairesinin 12/10/2017 tarih ve 2017/7088 sayılı kanun hükmünde kararname ile ihraç edilenlerin seçilme ehliyetinin kaybedilmesine ilişkin kararı kanun hükmü yerine geçmez” dedi.

SEÇİLMEK İSTİHDAM EDİLMEK ANLAMINA GELMEZ

Kurul üyesi, itiraza gerekçe gösterilen “istihdam edilemezler” durumunun belediye meclis üyeliğine seçilen veya belediye meclis üyeliğine aday olan kişiler yönünde uygulanmasının mümkün olmadığını belirtti. Belediye meclis üyeliğine aday olmak veya seçilmenin istihdam edilmek anlamına gelmediğini ifade eden üye, “İstihdam bir yerde çalıştırılmayı ifade eder. İstihdam edilmenin olması için bir istihdam edenin olması zorunludur. Kurulumuzun benzer bir konuda CHP’den Milletvekili seçilen İbrahim Özden Kaboğlu ile ilgili vermiş olduğu 28/05/2018 tarih ve 613 sayılı kararı emsal niteliktedir. Halkın oyu ile ve seçimle göreve gelen belediye meclis üyeleri istihdam kavramı içerisinde değerlendirilemedikleri için, Şırnak Merkez İl Genel Belediye Meclisi Üyeliğine seçilen Selahattin Barınç’ın 675 KHK’nın ‘istihdam edilemezler’ kavramının dışında olduğu kabul edilmelidir” ifadelerin kullandı.

KONU DANIŞTAY’IN GÖREV ALANINA GİRİYOR

YSK’nın ancak kanunla belirlenen seçilmeye engel halin varlığı durumunda karar vermeye yetkili olduğuna dikkat çeken üye, “Kanunen seçilmeye engel hal olmadığına göre, bu durumu değerlendirmek seçim yargısının işi değildir. Bu durumda mazbatanın aldığı oy miktarına göre seçilen kişiye verilmesi gereklidir. KHK ile ihraç edilenin göreve başlaması sonrasında seçilmeye engel halinin olduğu kabul edildiğinde bu kararı Danıştay vermelidir. Danıştay’ın görev alanına giren bir konuda kurulumuzun karar verme yetkisi yoktur” vurgusunda bulundu.

PARTİLER YANILTILDI

KHK’lılara dair herhangi bir düzenlemenin seçim öncesi yapılmamasının partilerin yanılmasına neden olduğunu da belirten üye, şunları kaydetti: “31 Mart’ta yapılan seçimlerden önce KHK ile ihraç edilenlerin seçilmesine engel bir durum olup olmadığının kurulumuz tarafından düzenlenmemiş olması, KHK ile ihraç edilip aday olanların ve onları aday eden partilerin yanılmasına neden olmuştur.”

Politika

AKP, yenilginin faturasını Kaftancıoğlu’na kesmek istiyor

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 6 yıl önce yaptığı bazı sosyal medya paylaşımları ve hakkında üretilen sahte içerikler delil kabul edilerek açılan davada hakim karşısına çıkacak.

BOLD – CHP’nin İstanbul’daki ilk kadın il başkanı olan Canan Kaftancıoğlu, Cumhurbaşkanına hakaret, devleti alenen aşağılama, halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek ve terör örgütü propagandası yapmakla suçlanıyor. 17 yıla kadar hapsi istenen Kaftancıoğlu’nun yargılaması, 28 Haziran’da 37. Ağır Ceza Mahkemesinde başlayacak.

SANDIK ÇALIŞMALARI İLE DİKKAT ÇEKTİ

Cumhuriyet Halk Partisi il başkanlığına seçilmesinden bu yana bazı basın yayın organlarının ve sosyal medyadaki trol hesapların sahte fotoğraflar ve haberlerle sistematik olarak hedef gösterdiği Kaftancıoğlu, Mart ve Haziran seçimlerinde özellikle İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun aday gösterilmesi süreci ve sandık güvenliği ile ilgili yaptığı başarılı çalışmalarla kamuoyunun dikkatini çekmişti.

BASKI VE SİNDİRME OPERASYONU

Cumhuriyet’in haberine göre, İstanbul’un kazanılmasında büyük rol oynayan Kaftancıoğlu, siyasi iktidarın en çok hedef aldığı isimlerin başında geliyor. Kaftancıoğlu’nun Berkin Elvan’ın ölümü, Gezi Olayları, AKP’li bakanlara yönelik yolsuzluk operasyonu gibi toplumsal muhalefetin tepkisini çeken gelişmelerle ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımları, 31 Mart seçim zaferinden sonra yargının gündemine girdi. 31 Mart Yerel Seçimleri’nde elde edilen başarı sonrası CHP’ye Canan Kaftancıoğlu üzerinden baskı ve sindirme operasyonu başlatılmış durumda.

ÖLÜM TEHDİTLERİ NEDENİYLE SUÇ DUYURUSU

Kaftancıoğlu ve ailesi ayrıca uzun bir süredir de bazı basın yayın organları ve sosyal medyadaki bazı hesaplar tarafından sistematik bir linç, tehdit ve hakaretlere maruz kalıyor. Gerçek olmadığı teyit edilen sahte fotoğraflar ve haberlerle hedef gösterilen Kaftancıoğlu’nun kendisine yöneltilen ölüm tehditleri nedeniyle yaptığı suç duyurularının birçoğu ise hala soruşturma aşamasından bile geçmiş değil.

Seçim zaferi için Ekrem İmamoğlu’ndan teşekkür videosu

Okumaya devam et

Politika

Meral Akşener’den AKP’ye: Winter is coming!

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Eğer mevcut politikalarında ısrar ederlerse AKP için kış geliyor demektir. Yani Winter is coming” dedi.

BOLD – Partisinin grup toplantısında konuşan Akşener, 23 Haziran’ın adalet bayramı olduğunu belirtti. “Sandığı tekmeleyenlere anlamlı bir ders veren büyük Türk milletine bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Egemenliğin kayıtsız şartsız sahibi milletime, tüm İstanbullulara saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

23 HAZİRAN KİMİN EĞRİ KİMİN DOĞRU OLDUĞUNU GÖSTERDİ

Seçim maratonu boyunca iktidarı defalarca uyardığını dile getiren Akşener, “Yapay gündemleri bırakın ülkemizin gerçek gündemini konuşalım. İllet zillet diyerek, evde iş yerinde tarladaki gerçeği perdelemek istediler. 23 Haziran kimin eğri kimin doğru olduğunu gösterdi” dedi.

BAKTIK Kİ MİTİLİ İSTANBUL’A DEĞİL İMRALI’YA ATMIŞLAR

İstanbul’a mitil atacağını söyleyenlerin mitili İmralı’ya attıklarını vurgulayan Akşener şunları söyledi: “Bilgeler akil adam oldu, maskeler düştü. Bir belediye başkanlığı için Cumhurbaşkanı teröristbaşının mektubunu şehrettiler. Beka deyip takaya binip İmralı’ya gittiler. 23 Haziran bu aymazlığa tokattır. Haddinizi bilin demektir. Teröristten medet uman haysiyetiniz batsın demektir.”

DAMAT VE İFTİRACI İÇİŞLERİ BAKANI GÖREVDEN ALINMALIDIR

Tek adam rejiminin bir yılda çöktüğünü anlatan Akşener, “Bu şekilde Türkiye yönetilemiyor. Teröristbaşı ile görüşmeler derhal sonlanmalı, açılıma teşebbüs edilmemelidir. Damat ekonomi bakanı, iftiracı İçişleri Bakanı görevden alınmalıdır. AK Parti seçimlerden sonra demokratik tövbe edeceklerini söylemiş. Şimdi bu adımları atmalılar. Türkiye’nin bir an önce düze çıkması için sayın Erdoğan’ı partiler arası mukavemeti sağlamaya davet ediyoruz” dedi.

ARTIK HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

Akşener vaatlerini ise şu sözlerle sıraladı: “Tarımda ihtiyacından fazlasını üreten bir ülke vadediyoruz. Ahlaklı ve erdemli siyasetçiler vadediyoruz. Kim başa geçerse geçsin rantçılara göz açtırmayan bir düzen vaat ediyoruz. İyilerin dönemi geliyor. Mutlu millet, güçlü devlet hedefimize ulaşmak için bütün milletimizi İyi Parti saflarına davet ediyorum. Dürüst ve namuslu olmak dışında bir kriter aramıyoruz. Gelin hep beraber yürüyelim diyoruz. Bundan böyle kimse sandığı tekmelemeyi düşünemeyecek. Çünkü biz varız. Biz Süleymaniye’de ezan, Eyüpsultan’daki şükür namazıyız. Biz gururla Ne mutlu Türküm diyene diyebileniz. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.”

MHP seçim yenilgisinin nedenini buldu: Ekonomi ve Kürt açılımı

Okumaya devam et

Politika

Gizli ortak DSP’den “acilen gündeme dönün” çağrısı

31 Mart seçimlerinde CHP’in aday çıkardığı yerlerde güçlü isimleri aday gösterdiği için tepki çeken Cumhur İttifakı’nın gizli ortağı DSP, hükümeti acilen ekonomideki ve dış politikadaki kritik süreçle ilgili strateji üretmeye çağırdı.

BOLD – DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine ilişkin açıklamalar yaptı. Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini değerlendirdi.

Toplumsal iradenin, kurumsal iradeden üstün olduğu gerçeğini ortaya koyan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin tamamlandığını belirtti.

Aksakal, “Seçimi kazanan Sayın İmamoğlu’nu tebrik ediyorum, görevinde başarılar diliyorum. Hükümet ve TBMM ülke gerçeklerine acilen dönerek ekonomideki ve dış politikadaki kritik sürecin kontrol altına alınması için strateji üretmelidir” açıklamasını yaptı.

Okumaya devam et

Popular