Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Atilla Yeşilada: Bir ay içinde AKP’yi ve Erdoğan’ı selamete uğurlayacağız

Ekonomist Atilla Yeşilada, 2001 krizinin siyaset sınıfı ve ana aktörleri silip süpürdüğünü ve AKP rejimini getirdiğini hatırlatarak, "Şimdi yeni siyaset rejimi uçurumun eşinde. Çok değil bir ay kaldı, onları da selamete uğurlayacağız" ifadelerini kullandı.

Ekonomist Atilla Yeşilada, “Bu sahneyi en son 2001’de gördüm. O büyük deprem siyaset sınıfı ve ana aktörleri silip süpürdü. AKP rejimini getirdi. Şimdi yeni siyaset rejimi uçurumun eşiğinde. Çok değil bir ay kaldı, onları da selamete uğurlayacağız. Başkan Erdoğan 2023, 2053 ve 2073 hedeflerinden bahsederken, 2020’de iktidarda olmayabileceğini pek kavramış değil galiba” değerlendirmesinde bulundu.

Yeşilada, paraanaliz.com’daki “Siyaset uçurumun eşiğinde” başlıklı yazısında ilk kez olası ekonomik kriz için süre verdi:

“Bu sahneyi en son 2001’de gördüm. O büyük deprem siyaset sınıfı ve ana aktörleri silip süpürdü. AKP rejimini getirdi. Şimdi yeni siyaset rejimi uçurumun eşinde. Çok değil bir ay kaldı, onları da selamete uğurlayacağız. Başkan Erdoğan 2023, 2053 ve 2073 hedeflerinden bahsederken, 2020’de iktidarda olmayabileceğini pek kavramış değil galiba.

Sorunlar ekonomiden başlıyor. 31 Mart seçimleri bize açıkça gösterdi ki bazı anket şirketlerinin ‘Seçmen kimlikler bazında bölünmüş, ekonomi umurunda değil’ söylemi işkembe gazı. Global ekonomiye entegre tüm kentlerde AKP sıfır çekti. Sadece ‘eski Anadolu’da’ dağıttığı ulufe sayesinde, o da MHP desteğiyle ayakta kaldı.

Batı’ya yüzünü dönen, üreterek, ticaret, finans ve turizmden kazanan sınıflar Başkanlık Rejimi’nin fare kapanı olduğunu sezdiler. Şimdi de İstanbul seçimlerini Binali Yıldırım’ın mağduriyeti ve Öcalan hainine jest yaparak Kürt seçmeni kazanma gibi hakikaten Bakırköy’de hasta yatan delinin dahi güleceği stratejilerle kazanma fikri var.

Hafta içinde tüketici, reel kesim, hizmetler, perakende ve inşaat sektörü güven endeksleri açıklandı, hepsi obruk gibi göçmüş. Kim bu anketlere katılanlar? Seçmenler. Senin ekonomiyi berbat ettiğini düşünen kişi, seçimde sana oy verir mi kardeşim?”

AKLA ZİYAN EKONOMİ POLİTİKALARI

Yeşilada, ekonomi yönetiminin son müdahalelerini ise “akla ziyan” olarak niteledi:

“Akla ziyan politikalar devam ediyor. Dün Reuters yine trader’lara dayanarak kamu bankalarının döviz sattığını öne sürdü. Zaten sermayesini hızla yiyen kamu bankalarının sırtına bir de 30 milyar TL İVME kredisi çuvalı bindirildi. İflahı kesildi kamu bankalarının. Görev zararları bizi 2001 krizine götüren en hızlı taksilerden biriydi.

Hatalar saymakla bitmez. ABD uyarıyor, NATO uyarıyor. S-400 alırsanız ya kırk katır, ya kırk satır. Ankara blöf yapıyorlar zannediyor. Biz katkı yapmazsak F-35 programı durur diyor. Kanuni yükümlülük var, bize F-35’leri vermek zorundalar diyor. Kim zorlayacak? Papa Hazretleri mi? BM mi?

Zaten mesele S-400’ler değil. Batı-Rusya-Çin Soğuk Savaşı başladı. Batı, Türkiye’ye dansözlüğü bırak, tarafını seç diyor.”

“YİNE RAHİP BRUNSON GÜNLERİNİ YAŞAYACAĞIZ”

Yeşilada’ya göre yeni bir Rahip Brunson krizi geliyor ancak bu kez durum farklı çünkü kamu bankalarının bilançoları geçen seferki gibi değil:

“Haziranda ABD Kongresi CAATSA yaptırımları için harekete geçecek. Yine rahip Brunson günleri yaşayacağız. Ama bu kez durum çok farklı. Çünkü geçen sene kamu bankalarının bilançoları pırıl pırıldı, TCMB’nin ibadullah F/X rezervi vardı. Şimdİ bir eski piştov, iki de mermiye kaldık.

Zaten mesele sıcak paranın kaçması da değil, onlar kaçtı bile. Artık her itfada paraları alıp tüyecekler. Mesele, her ay vadesi gelen dış borcun yenilememesi. Bu sendromu geçen sene yaşadık. Dev bankaların validesi göz yaşı döktü sendikasyonları yenileyeceğiz diye.

Birikim sahibi yerli ve döviz borcu olan şirket durumun farkında tabii, son 3 haftadır yine harıl harıl döviz topluyor. Peki, bu paniğe engel olmak için BDKK ne yapıyor? Vay, siz spekülatif hainler diye önce kambiyo vergisi salıyor. Yetmiyor, 100 bin doları aşan döviz alımları için bir gün bekleme süresi getiriyor. Niçin?

98 bin dolarla spekülasyon yapılmaz mı? Kocam 99 bin, kızım 99 bin, kendim de 99 bin dolar alsam, 300 bin dolarla spekülasyon yapsam, BDDK ne yapacak? Tedbirin caydırıcı mahiyeti yok ama kulağa kar suyu kaçırıcı mahiyeti var.

Hadi şimdi durdur durdurabilirsen ‘dövizimize el koyacaklar’ dedikodularını. Ben de teslim oldum artık. İşler zora girerse, hükümet yarın bankalardan döviz çekilişlerini sınırlayabilir, yurt dışına EFT’i yasaklayabilir.

Yapmaz diyemiyorum, çünkü kambiyo rejimine müdahale örneği var. Okuruma yalan söyleyeceğime kanunla başım derde girsin. Silivri’de gece rahat uyurum.

AKP’nin üstün dehaları manzarayı çakamadı. S-400’leri alırlarsa İstanbul seçimlerini kaybederler. İstanbul seçimlerini kaybederlerse parti dağılır.

S-400’leri alıp İstanbul seçimlerini kazanmak için dövizi suni olarak tutma çabaları kamu bankaları ve TCMB’nin rezervini kurutur, TL’ye ya dışarıdan, ya içeriden saldırı gelir.

Kardeşim, daha geçen Ağustos 2 iş gününde 3 milyar dolar nakit para çekildi bankalardan ya. Biraz akıllanın.

24 Haziran sabahı hem S-400’leri geri göndermiş, hem İmamoğlu’ndan 5 puan fark yemiş, hem de ekonomiyi tarumar etmiş bir AKP çıkabilir balkona. Parti PERT olur. Taban yeni parti, yeni lider ister. Artık olağanüstü kongre mi olur, yeni parti mi çıkar, erken seçim mi gündeme gelir, bilemem. Ama bu böyle devam etmez. Sarayın 2-3 danışmanının keyfi olacak diye 82 milyon insan sefalete terkedilemez. S-400’lerden tarhana çorbası yapılmaz.”

Ekonomi

Seçim sonrası zamlar son sürat: Motorinden sonra şimdi de çaya ve şekere zam yapıldı

Hükümetin seçim için beklettiği zamlar dün itibariyle peşi peşine yapılmaya başlandı. İlk olarak dün motorine 29 kuruş zam yapılmasının ardından bugün ise çay yüzde 15, şeker de yüzde 16 zamlandı.

Seçimden dolayı ertelenen zamlar ardı ardına gelmeye başladı. Dün motorine 29 kuruş, bugün ise çaya yüzde 15 ve şekere yüzde 16 zam yapıldı.

BOLD – İstanbul’da yeniden yapılan seçim için ertelenen zamların seçimden sonra “paldır küldür” geleceği pek çok kez gündemi işgal etmişti. Ve maalesef bu tahminler doğru çıktı…

Seçim sonrası yeni vergi ve zamlar geliyor

Seçim sonuçlanır sonuçlanmaz zam haberleri gündemin birinci sırasında karşımıza çıktı. Dün motorine 29 kuruş zam yapılmıştı.

Seçim bitti zamlar başladı: Motorine 29 kuruş zam

Bugün ise çaya ve şekere zam yapıldığı haberleri adeta tüketicinin yüzüne çarpıldı.

“MALİYETLERİMİZ ARTTI”

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR), maliyet artışları nedeniyle kuru çaya yüzde 15 zam yaptığını açıkladı.

Şirket, yaş çayda ürün, işçi ve işletme maliyetlerinin arttığına dikkati çekti.

Kuru çay zammı bugünden itibaren geçerli olacak.

ŞEKERE YÜZDE 16 ZAM

Öte yandan Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. de şekere yüzde 16 zam yapıldığını duyurdu.

Türk Şeker’in resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, “50 Kg’lık polipropilen torbalarda ambalajlı kristal şekerin fabrika çıkışı satış fiyatı, 25.06.2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere % 16 artırılarak (KDV hariç) 3.57 TL/Kg olarak yeniden tespit edilmiştir” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Altın fiyatları son 6 yılın zirvesine yükseldi

Küresel anlamdaki gelişmelerin etkisiyle altında "güvenli liman" alımları hızlandı ve altın fiyatları Mayıs 2013'ten bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Amerika Birleşik Devletleri’nin İran’a yönelik yeni yaptırımlarının küresel piyasalarda belirsizliği artırması ile altın fiyatları son 6 yılın zirvesine yükseldi.

BOLD – Yarı resmi İranlı Öğrenciler Haber Ajansı’nın dışişleri sözcüsü Abbas Mousavi’ye dayandırdığı haberde, yaptırımlar sonrası Washington ile diplomatik yolun “ilelebet” kapandığının açıklanması üzerine küresel piyasalarda belirsizlik daha da arttı.

Yatırımcılar, ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ticaret konusunu görüşmeyi planladığı G-20 liderler zirvesini de yakından takip edecek. Ancak Çin’in anlamlı ekonomik reformlara gitmesi yolundaki taleplerden geri adım atılmayacağını kaydeden ABD’li yetkililer, beklentilerin azalmasına neden oluyor.

FİYATLAR NEDEN YÜKSELDİ?

Traderların takip edeceği diğer önemli konu ise ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın New York’ta yapacağı ve para politikasına da değinmesi beklenen konuşma olacak.

Altın fiyatları bu ay, Fed’in faiz indirimleri için kapıyı açmasının ardından doların zayıflaması ve diğer önemli merkez bankalarının da daha güvercin bir tutum takınmaları sonrası yükseldi.

Yatırımcılar altın destekli exchange traded fonlara (EYF) yönelirken, ABD altın vadelileri ve opsiyonlarında net uzun pozisyonlarını artırdılar. Morgan Stanley, altının 6 aylık bir dönem için, belirsiz makroekonomik görünümün metalin cazibesini daha da artırması ile birlikte emtia arasında en üst sırada yer aldığını kaydetti.

Vanguard Markets Pte idari ortağı Stephen Innes, “Küresel sermaye piyasasının havası, bilinmezlerden gelen korkudan dolayı oldukça tedirgin ve bu belirsizlik zaten yüksek oktanlı altın piyasasına jet yakıtı sağlamaya devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

“CAZİBESİ DAHA DA ARTTI”

Innes, Fed’in geçen haftaki politika toplantısının ardından yatırımcıların dolardan hızlanan çıkışının da altın piyasasının cazibesini daha da artırdığını sözlerine ekledi.

Spot altın yüzde 1.4 değer kazanarak ons başına 1.439,21 dolar ile Mayıs 2013’ten bu yana en yüksek seviyesine çıktıktan sonra Singapur saati ile 12:46’da 1.436,33 dolara geldi. Dolar göstergesi 3 ayın en düşük seviyesini test etti.

Diğer değerli metallerden spot gümüş yüzde 0.3 yükselirken, platin yüzde 0.1 ve palladyum yüzde 0.2 geriledi.

Okumaya devam et

Ekonomi

İş adamlarından çağrı: Seçim bitti, ekonomiye odaklanın

İhracatçılar ve iş adamları, seçimleri artık geride kaldığını hatırlatarak, artık gerçek gündem olan ekonomi ve reformlara odaklanılması gerektiğini belirtti.

BOLD – 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri yapıldı. İş adamları, seçim gündeminin örttüğü ekonomiye dikkat çekerek, artık ekonominin daha iyi bir noktaya gelmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini kaydetti.

EKONOMİ ZORLU BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türk halkının demokrasiye sahip çıktığını, seçimin kazananın Türk demokrasisi olduğunu kaydetti. Türkiye’de siyasilerin bundan sonraki süreçte kutuplaştırıcı dilden uzaklaşarak, birleştirici bir dille hareket etmesini beklediklerini dile getiren Eskinazi, “Türk ekonomisi zorlu bir süreçten geçiyor. Katma değerli üretime yoğunlaşacağımız, enflasyon ve yüksek faizle mücadele edeceğimiz, 2023 hedeflerine ulaşmak için çalışacağımız seçimsiz bir 4 yıl var önümüzde. Bu 4 yıllık zaman dilimini hep birlikte çok iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

GENÇ İŞADAMLARI: ŞİMDİ EKONOMİYE ODAKLANMA ZAMANI

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu da “Uzun soluklu demokrasi tarihimiz bir sınavı daha başarıyla vermiştir. Tüm tarafların bu akşam gösterdikleri olgunluk da takdire şayandır. En büyük beklentimiz ekonomimiz başta olmak üzere asıl sorunlarımıza öncelik verilmesidir. Bu seçimle birlikte önümüzdeki seçimsiz 4 yılın her günü daha fazla çalışarak ekonomik alanda iyi sonuçlar elde edeceğimizi ümit ediyoruz. Şimdi tüm enerjimizle birlik ve beraberlikle ekonomiye ve reformlara odaklanma zamanı” dedi.

TÜSİAD’dan İmamoğlu’na destek açıklaması: İş dünyası olarak üzerimize düşeni yapacağız

Okumaya devam et

Popular