Bizimle iletişime geçiniz

Medya

İslamcılardan itiraflar: “Yola çıkarken buraya geleceğimize hiçbirimiz ihtimal vermemiştik”

Yeni Şafak gazetesi yazarı İsmail Kılıçarslan köşesinde, iktidarın açtığı alanda büyüyen ve zenginleşen “muhafazakar orta sınıfın nasıl yozlaştığını” anlattı.

Çukurambar’da, Başakşehir’de başlayan yaşam kültürünün bugün Fatih, Üsküdar, Çankırı ve Samsun dahil her yere sirayet ettiğini belirten Kılıçarslan, muhafazakar kültürsüzlüğün gelişimini “Nargile kafelerden babyshower partilerine, instagram tesettürcülerinden çay romantizmine kadar bir dünya ‘garabet’ tam bu boşluktan sızdı hayatımıza” ifadeleri ile anlattı.

Din anlatımlarının da bu kültüre entegre olduğunu söyleyen Kılıçarslan, medyayı da sert bir dille eleştirdi. Kılıçarslan’ın yazısında öne çıkan kısımlar şöyle:

“Bir pay da medyaya elbet… ‘Burası cephe, mevzi, kavga yeri’ diyerek başlayan cümleler giderek ‘böyle inceliklere burada yer yok’ durağına uğrayıp şöyle finalledi kendini: Sen şimdi eleştiriyorsun ama bu eleştirin kime yarıyor bir düşün?

Daraldı, daraldıkça salt gündelik politika dilinin içine hapsoldu, hapsolma durumu sürdükçe çölleşmeye benzer bir durumun ortaya çıkmasını sağladı medya. Bugün, gündelik politika konuşmak dışında hiçbir şey yapmadığı için beyni süngerleşmiş milyonlara sahibiz. Çarpılmış, hatta çarpıtılmış bir zihinsel düzleme geldik oturduk. Asıl meselenin ne olduğundan habersiz, herhangi birini her an ‘hain’ ilan etmeye hazır, hakikatin tek sahibinin kendisi olduğunu düşünen milyonlar.

Liste daha uzun aslında… ‘Abi kariyer havuzunuza cvmi attım’ cümlesini kurabilmek için STK’cılık yapan gençlik STK’larımızdan bugüne mesaj vermekten başkaca numarasını görmediğimiz tarih dizilerimize, düşünür olacak derken sosyal medya fenomeni olan adamlarımızdan mizah yapıyorum adı altında kanalizasyon ifrazatı üreten yapılarımıza, trol çalıştırmayı marifet zanneden bakanlarımızdan kültür ihale etmeyi iş sayan belediyelerimize kadar herkes bu delirmeye ufak-büyük katkılar sağladı.

Başımıza geleni konuşmanın bile ‘risk almak’ anlamına geldiği tuhaf bir yere geldik. Şundan eminim: Yola çıkarken buraya geleceğimize hiçbirimiz ihtimal vermemiştik.”

Medya

Erdoğan, “Halk ne istiyor” diye sormaya başladı

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son günlerde “Halk ne istiyor” diye sorduğunu yazdı. Vatandaşın da Erdoğan’a “İnsanlar eski reisi istiyor” mesajını ilettiğini belirtti.

BOLD – Selvi, Erdoğan’ın bir süredir etrafını dinlediğini ve bu konuda bir arayış içinde olduğunu aktardı. Selvi’nin ‘İnsanlar eski reisi istiyor’ başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, ramazandan beri görüştüğü bazı dostlarına ‘Halk ne istiyor’ diye soruyor. Ağırlıklı olarak, ‘İnsanlar eski reisi istiyor’ cevabı veriliyor. ‘AK Parti, eski AK Parti olmalı’ diyenler de var. Ama ben Erdoğan’la ilgili mesaj üzerinde durmak istiyorum. Erdoğan’la görüşen isimlerle konuşuyorum. Cumhurbaşkanı’nın tepki göstermeden, olgunlukla kendilerini dinlediğini söylüyorlar. Yani ‘Ne olmuş, ben değiştim mi ki eski reisi istiyorlar?’ tarzında bir yaklaşım içinde değilmiş. ‘Bir dokunuşunuz gerekli’ diyenlere ‘Bu nasıl olacak?’diye soruyormuş. Ramazanda görüştüklerine ‘Zeytinburnu’nu gördün mü? Millet sofrasına oturdum’ demiş. AK Parti seçmeninin Erdoğan’la bir sorunu yok. Tam aksine AK Parti’nin oylarında inişler çıkışlar yaşansa da Erdoğan’a olan güçlü destek sürüyor. İnsanlar iyi gitmeyen şeyleri ancak Erdoğan’ın düzelteceğine inandıkları için ‘eski reisi’ istiyorlar.”

Okumaya devam et

Medya

Star gazetesi Elif Çakır’ın Kabataş yazısını siteden kaldırmış

Elif Çakır’ın Gezi Parkı eylemleri sırasında Star gazetesinde yazdığı ve Kabataş’ta başörtülü bir kadının “deri pantolonlu ve üstleri çıplak adamlar” tarafından şiddete uğradığını iddia ettiği köşe yazısının gazetenin sitesinden kaldırıldığı ortaya çıktı.

BOLD – Gazeteci Bildirici Fatih Portakal’ın Ordu’daki VIP krizi görüntülerini yayınlaması gerektiği görüşünü dile getirdi. Kabataş olayını hatırlatıp “İzledim demek yetmez, kamu yararı için yayınlamalıydı” dedi.

Faruk Bildirici olayı Elif Çakır’ın Gezi Parkı eylemleri sırasında Star gazetesinde yazdığı ve Kabataş’ta başörtülü bir kadının “deri pantolonlu ve üstleri çıplak adamlar” tarafından şiddete uğradığı iddiasıyla karşılaştırdı. Haberi yeniden okumak için aradığında internet sitesinden kaldırılmış olduğunu öğrendiğini yazdı.

Bildirici “Fatih Portakal, Kabataş ve Elif Çakır’ın Yazısının Silinmesi” başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı:

FOX TV’nin anchormani Fatih Portakal’ın, Ekrem İmamoğlu’nun Ordu Valisi Seddar Yavuz’a, “İt” dediğini duyduğunu savunarak, “O görüntüyü izlememiş olsaydım o cümleleri etmezdim” demesi “Kabataş vakası”nı anımsattı.

Star Gazetesi Yazarı Elif Çakır Gezi olayları sırasında yaptığı haber ispatlanamamış medya tarihine “Kabataş yalanı” olarak geçmişti.

ELİF ÇAKIR’IN ‘KABATAŞ’ YAZISI UÇMUŞTU

Kabataş denilince de benim aklıma Elif Çakır’ın, Star gazetesinde yazdığı “üzerleri çıplak, elleri deri eldivenli, başları tuhaf bantlı 70-100 Gezi Eylemcisi”nin başörtülü bir kadını taciziyle ilgili fantastik öykü gelir. O çarpıcı öyküyü yeniden okumak için Star gazetesinin web sayfasına girdim ama bulamadım. Yoktu…

Yazarlar bölümünde Elif Çakır’ın yazılarının olduğu sayfada, 12 Haziran 2013 tarihli yazısı duruyordu; onun üzerinde de 16 Haziran 2013 tarihli yazısı. Ama ikisinin arasında olması gereken 13 Haziran 2013 tarihli “Kadınlar küfrediyor, erkekler vuruyordu” başlıklı yazı uçmuştu.

YAZININ KALDIRILDIĞINDAN ELİF ÇAKIR’IN DA HABERİ YOK

Star gazetesi yönetimine sordum, yazının neden kaldırıldığına dair açık bir yanıt alamadım. Bir süredir Karar gazetesinde yazan Elif Çakır’a da sordum, o da yazısının kaldırıldığını bilmiyordu, benim sorum üzerine baktığında öğrendi bu gelişmeyi.

Doğrusu, Elif Çakır’ın bütün eski yazıları Star’ın arşivinde dururken Kabataş yazısının oradan tesadüfen silinmiş olduğuna inanamıyorum.

SESSİZCE KALDIRMAK OLMAZ, ÖZÜR BORÇLARI VAR

Faruk Bildirici, başka sitelerde Elif Çakır’ın yazısını görmenin mümkün olduğunu gazetenin internet sitesinden silinmesinin yeterli olmadığını yazdı:

Böylesine ağır bir işlev görmüş, o günün fırtınalı ortamı içerisinde insanları haksız yere töhmet altında bırakmış, mütedeyyin insanların tepki göstermesine neden olmuş, toplumun kutuplaştırılmasında büyük rol oynamış bir yazıyı web sayfasından silmek, yanlışı mahçup bir edayla kabul etmek anlamına gelebilir ama yetmez. Bu yazının neden silindiğinin açıkça okurlar ile kamuoyuna duyurulması ve özür dilenmesi gerekli. Tabii “Diliniz kaba, vicdanınız taş” yazan yazarların da açıklama ve özür borçları var.

Fatih Portakal’a yayınlayamayız uyarısı: ‘Bu iş Kabataş’a dönüyor’

Okumaya devam et

Medya

Mansur Yavaş aleyhine haber yapmak isteyen Beyaz TV ekibinin zor anları

Ankara’daki mezarlıklar üzerinden Mansur Yavaş aleyhinde haber yapmak isteyen Beyaz TV haber ekibi bir kadını tepkisiyle karşılaştı. Bakımsız mezarlıklar konusunda Yavaş’a haksızlık yapıldığını söyleyen kadın haber ekibine zor anlar yaşattı.

Yayın yönetmenliğini görevden el çektirilen Ankara eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in yaptığı Beyaz TV’nin haber ekibi Beypazarı’ndaki mezarlıklarda çekim yaptı. Büyükşehire bağlı mezarlıkların bakımsızlığının anlatıldığı haber için, vatandaşlarla da röportaj yapıldı. Beypazarlıların mezarlıklarla ilgili görüşlerini almak isteyen Beyaz TV muhabiri, röportaj yapmak istediği bir kadının tepkisiyle karşılaştı.

HEM KONUŞTU HEM ÇEKTİ HEM DE YAYINLADI

Muhabirin ‘mezarlık perperişan halde’ diyerek mikrofon uzattığı kadın, kanalın Mansur Yavaş’a haksızlık yaptığını belirterek ‘Mezarlıktaki otları Mansur Yavaş mı yapmış? Beyaz TV’nin kime nasıl haber yaptığını çok iyi biliyoruz. Mezarlıklar yılın bu zamanı hep böyle olur; sonra da temizlenir. Neden Melih Gökçek zamanında mezarlıklar berbat durumdayken, şehitlik berbat durumdayken yayımlanmıyordu da şimdi mi yayımlanıyor? Beyaz TV, Beypazarı’nı şimdi mi düşünür oldu?’ sözleriyle tepki gösterdi.
Beyaz TV’ye tepki gösteren kadın yaşadığı olayı cep telefonuyla kaydederek sosyal medyada yayınladı.

Okumaya devam et

Popular