Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

CHP’li Böke: İktidar isteyerek ve bilerek kurduğu düzeni yürütemiyor

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, “Bu iktidarın bilerek ve isteyerek kurduğu düzenin sonucunu yaşıyoruz. Merkez Bankası aracılıyla yapılan bu hamleler kendi kurduğu düzenin artık yönetemediğini gösteriyor” dedi.

RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’a konuşan Böke, Türk Lirası’na dair güveni iktidarın yarattığı güvensizliğin yıktığını belirtti.

Ekonomide son dönemlerde atılan küçük hamlelerin ekonomisinin kaynaklarının bu iktidar tarafından tüketildiğinin itirafı olduğunu savunan CHP Milletvekili, “Şimdi kaynak ihtiyacını karşılamak için küçük küçük hamleler yapıyorlar. Bu hamlelerin küçüklüğü ekonomiye olan güvenin sarsılmasına neden oluyor. Var olan güvensizliği, güvensizliğin doğurduğu istikrarsızlığı hızlandırıp derinleştiriyor tedirginliği arttırıyor” diye konuştu.

İKTİDAR, HUKUK VE DEMOKRASİ YIKIMI YAPTI

İktidar iki büyük kötülük yaptığını ileri süren Böke söyle konuştu:

“Bincisi kaynağa ulaşmayı zorlaştıran ağır hukuksuzluklar ve ciddi demokrasi yıkımı yaptı, Hiçbir ekonomik aktör üretici yada tüketici kendi haklarının korunmadığı bir zemin yaratıldı.448 milyar dolara dış borç var, bir yıl içinde kısa vadeli 180 milyar dolar ödememiz gerek bu paranın geri ödenemeyeceğine dair endişeler arttıkça yeniden borçla kapatmak maliyetin artmasına yada imkansız hale gelmesine yol açıyor. İç yatırımcı için de büyük bir tedirginlik var döviz cinsi mevduat 180 milyar doları aştı.

İkinci kötülük ise, erişebildiği kaynakları gelir yaratıcı faaliyetlere aktarmadı. 448 milyar dolar borçlandığımız parayı götürüp betona gömmüşüz. Şuan hukuksuzca kurulmuş rantçı düzen borçlarını ödeyemeyeceğine dair endişeler artıyor. Mesela Merkez Bankasının yaptığı hamleler dolar tutmayı cezalandırmak üzerine kurulmuş hâlbuki TL’den kaçışı engellemek için biraz kafa yorulsa bütün bunlara ihtiyaç duyulmaz.”

DÜZENİN DEĞİŞMESİ KAÇINILMAZ

Türkiye’de yaşanan krizin bir güven krizi olduğunu ve güveni yaratacak olan şeyin hukuk ve demokrasi olduğunu söyleyen Böke, “Bu düzeni yıkan hükümetten tekrar güven sağlayıcı yapısal adımlar atması beklenemez. İktidarın zorbalık ve baskı kullandığına bakmayın, aslında çok zayıf, hükümetin kullanacağı alanlar daraldıkça baskı uyguluyor ama bu düzenin değişmesi kaçınılmaz” ifadesini kullandı.

Küçük adımlar günü kurtaracak adımlarında kalmadığını gösteriyor. Yapmamız gereken iş kurallı işleyen bir düzene dönmemiz gerekiyor bu da hukuku gerektiriyor, herkese eşit davranan devlet anlayışını gerektiriyor karar alabilen kurumları gerektiriyor. Kurumların yerine keyfi kararlar veren şahsileşmiş yapılar var.

KAMU BANKALARINA GÖREV ZARARI YAZACAK YÖNETİCİLER ATANIYOR

Kamu bankaları ekonomiye müdahale aracı olarak kullanıldığını iddia eden Böke şunları kaydetti:

“İssizlik sigorta fonundan alınan 11 milyar lira kamu bankalarına aktarılıyor buradan verilen kredilerle Demirören grubuna kredi verilerek medya sahibi yapılıyor. Türkiye’nin 2001’de yaşadığı krizin tekrarını yaşamak her şey yapıyoruz. Kamu bankalarının başına görev zararı yazacak yöneticiler atıyorlar. Bu dönemde piyasaları kamu bankaları aracılıyla yönlendiriyorlar merkez bankasında para kalmadığı için kamu bankalarına uluslararası piyasalardan yüksek maliyetle dolar satıyorlar.”

 

 

Ekonomi

Cumhurbaşkanlığı araştırmasından çıktı: Türkiye’nin yüzde 80’i tasarruf yapamıyor

Cumhurbaşkanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre vatandaşların yüzde 80’i tasarruf yapamıyor. Yüzde 16’sı geliri yetmediği için daha önceki tasarruflarını tüketiyor. Cumhurbaşkanlığının verdiği oranlar toplandığında yüzde 101 çıkması ise dikkat çekti.

BOLD – Cumhurbaşkanlığının yaptığı araştırma ekonominin durumunu da ortaya koydu. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin yaptığı Türkiye Hanehalkı Finansal Algı ve Tutuk Araştırmasına göre, yüzde 80 tasarruf yapamıyor.

Cumhuriyet’in haberine göre Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin 49 ilde yaptığı araştırmaya 15 bin 41 kişi katıldı ve sonuçlarının Türkiye’nin genelini yansıttığı belirtildi. Araştırmada ailelerin tasarruf tercihleri incelendi ve Türkiye’de tasarruf yapabilen yurttaşların oranı açıklandı. Toplumun sadece yüzde 20’si son 12 ayda tasarruf edebildiğini ve para biriktirdiğini söyledi.

GELİRİ YETMEYENLER BORÇLANIYOR

Türkiye’deki ailelerin yüzde 53’ü son 12 ayda gelirinin giderini karşıladığını ve tasarruf edemediğini belirtirken, yüzde 16’sı “Tasarruf etmek bir yana geçmiş dönemde biriktirdiklerimizi harcıyoruz”, yüzde 12’si “Hiç tasarrufumuz yok, borçlanıyoruz” dedi.

‘BU SÜREÇTE İŞSİZ KALDIK’

Tasarruf edemeyenlerin yüzde 45 “Gelirimiz yetmedi”, yüzde 43’ü “Beklenmedik harcamalar çıktı”, yüzde 24’ü “Düzenli bir gelirimiz olmadı”, yüzde 20’si “Aşırı, gereksiz harcama yaptık”, yüzde 16’sı “İşimizde zarar ettik”, yüzde 14’ü “Bakmakla sorumlu olduğumuz kişilerin sayısı arttı”, yüzde 13’ü “Bu süreçte işsiz kaldık”, yüzde 10’u “Ödemelerimizi düzenli bir şekilde alamadık” dedi.

YÜZDE 76 BORCUNU ÖDEYEMEYECEK DURUMDA

Katılımcıların yüzde 36’sı borcu olduğunu belirtirken, borçlu kişilerin yüzde 76’sının aniden borçları istense ödeyemeyecek durumda olduğu görüldü. Borcu olanların yüzde 34’ü yakınlarından borç aldığını, yüzde 17’si bankadan kredi çektiğini, yüzde 10’u kredi kartına borcu olduğunu söyledi.

Yine araştırmaya göre yurttaşların yüzde 43’ü ülkedeki finans sistemine ilişkin “Finansal sistemimiz zengini daha zengin fakiri daha fakir yapmaktadır” diyor.

CUMHURBAŞKANLIĞININ ŞAŞAN HESABI YÜZDE 101’İ BULDU

Tasarruf edenlerin yüzde 20, geliri giderini karşılayanlar yüzde 53, birikimlerine harcamayanlar yüzde 16 ve borçlananlar yüzde 12 olarak verilen Cumhurbaşkanlığı araştırmasında oranların toplamını yüzde 101 etmesi de dikkat çekti.

RAKAMLARIN GÜVENİRLİĞİ ŞÜPHELİ

Açıklanan rakamların güvenilir olmadığına vurgu yapan CHP Denizli Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise “Bu rakamların makyajlı olduğu, durumun daha da vahim rakamlara ulaştığı aşikardır. Vatandaşımız açlık ve sefalet ile debelenirken onlara ‘Tasarruf yapabiliyor musunuz?’ demek abesle iştigaldir” dedi.

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Hükumet bütçe açığını 10 yılda ona katladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2020 yılına ait merkezi yönetim bütçesi verilerini açıkladı. 2011 yılında 17.4 milyar lira olan merkezi yönetim bütçesi açığı, geçen yıl yüzde 38,5 artarak 172 milyar 743 milyon liraya çıktı.

BOLD – Hükumetin bütçe açığı artmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre merkezi yönetim bütçesi 2020’de 172,7 milyar lira açık verdi.

GİDERLER YÜZDE 20 ARTTI

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2020 yılı aralık ayı ve ocak-aralık dönemi bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Bu kapsamda Türkiye’nin merkezi yönetim bütçesi gelirleri 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 17,6 artarak 1 trilyon 29 milyar 493 milyon lira, giderleri de yüzde 20,2 yükselerek 1 trilyon 202 milyar 236 milyon lira oldu. Merkezi yönetim bütçesi açığı, geçen yıl yüzde 38,5 arttı ve 172 milyar 743 milyon lira olarak kayıtlara geçti. Bakanlık verilerine göre, Aralık 2020’de bütçe gelirleri, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34 artarak 97 milyar 559 milyon liraya yükseldi. Bütçe giderleri de aynı dönemde yüzde 32,2 artışla 138 milyar 250 milyon liraya çıktı. Geçen ay bütçe açığı 40 milyar 691 milyon lira olarak hesaplandı.

AÇIK HER GEÇEN YIL ARTTI

2020 yılında 172 milyar 743 milyon lira açık veren merkezi yönetim bütçesinin açığı son 10 yılda ona katlandı. 2011 yılında 17.4 lira olan merkezi yönetim bütçesinin açığı, 2012’de 28.8, 2013’te 19.4, 2014’te 22.7, 2015’te 22.6, 2016’da 29.3 milyar liraya çıktı. Son yıllarda giderek artan açık 2017 yılında 47.4 milyar liraya, 2018’de 72.6 milyar liraya, 2019 yılında ise 123.7 milyar lira çıktı.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez Bankası’nın kara günleri: Son 7 yılda sadece 2 kere artıda kalabildi

2001 krizi ve 2008 küresel finans krizinin dışında hiç eksileri görmeyen Merkez Bankası rezervleri, son 7 yılın 5’inde artı bakiye göremedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın istifasına neden olduğu ileri sürülen Merkez Bankası (MB) rezervleri son 7 yılın 5’inde eksiden kurtulamadı. Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptığı dönemde, sadece kur artışını dengede tutabilmek için MB’nin rezervlerindeki 128 milyar dolara yakın döviz satışına izin verdiği iddia ediliyor.

MB döviz rezerv varlıklarında tarihi düşüş 2020 yılında yaşandı. 2001 krizinde bile eksi 12,9 milyar Dolar olan Merkez Bankası rezervleri geçen yılın ilk 11 ayında eksi 38,6 milyar Dolara geriledi. Peki yıllara göre Merkez Bankası rezerv miktarı nasıl değişti?

AKP DÖNEMLERİNDE MERKEZ BANKASI REZERVLERİ

MB döviz rezervleri, AKP’nin ilk iktidara geldiği 2002 yılında eksi 200 milyon dolar seviyesindeydi. Bu tarihten 2007 yılına kadar hep artıda kalan rezervler, 2005 yılında 23,2 milyar dolar ile artı rezerv rekoru kırdı. Küresel finans krizinin yaşandığı 2008 yılında yine eksiye dönen rezervler eksi 2,7 milyar dolar oldu. Ardından 2014 yılına kadar yılık bazda hep artı rezerv girişi oldu.

SON 7 YILIN SADECE 2’Sİ ARTI

MB, son yedi yılın sadece 2’sinde artı döviz rezervi verdi. 2016 ve 2019 yıllarında artı rezerv girişi olurken, geriye kalan yıllarda hep eksiye düştü. En büyük düşüş ise eksi 38,6 milyar dolar ile 2020 yılının Ocak-Kasım döneminde yaşandı.

‘Sözde Cumhurbaşkanı’ tartışmasından sonra ‘Sembolik Cumhurbaşkanı’ önerisi

 

Okumaya devam et

Popular