Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Ete ve süte bir ayda yüzde 25 zam geldi

Süt ve süt ürünleri ile kırmızı et fiyatlarına mayıs ayında zam üstüne zam yapıldı. Son bir aydaki toplam zam oranı %10 ila %25 arasında değişti.

Süt ve süt ürünleri ile kırmızı ete mayıs ayında zam yağdı. Toplam zam oranı %10 ila %25 arasında değişti.

Ekonomik kriz adım adım derinleşirken, halkın temel ihtiyaç kalemleri başta olmak üzere zam furyası da devam ediyor.

Cumhuriyet’in haberine göre; 1 Mayıs’ta süt ve süt ürünlerine yapılan zammın ardından 14-16 Mayıs ve 23-24 Mayıs tarihlerinde de yine süt ve süt ürünleri ile bazı kırmızı et ürünlerine zam geldi. Son bir aydaki toplam zam oranı %10 ila %25 arasında değişti.

İSTANBUL’DA KIYMAYA YÜZDE 32.4 ZAM GELDİ

Et ve Süt Kurumu’na göre mayıs ayı ortasında 39,3 TL olan perakende kıyma fiyatları 42,2 TL’ye yükseldi. Son bir yılda kıyma İstanbul’da %32,4, Ankara’da ise %17,8 oranlarında zamlanmış oldu.

İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği Başkanı Mustafa Karlı da mayıs ayı içinde peş peşe zamlar olduğunu, 24 TL’ye satılan kaşar peynirin 28,3 TL’ye yükseldiğini, bir teneke beyaz peynir fiyatının ise 400 TL’den 450-500 TL’ye kadar tırmandığını belirtti, “Piyasa çok durgun” diye de ekledi.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ ise zamları ramazan nedeniyle et üretimi ve tüketimindeki düşüşe bağladı, “Fırsattan istifade fiyatları artıranlar var. Bu zamlar maliyetlerdeki artışla izah edilemez” dedi.

Ekonomi

Hakan Atilla Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’nü bıraktı

Halkbank davası nedeniyle 28 ay hapis yatan Hakan Atilla, ABD ile Türkiye arasındaki gerilimi gidermek için Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü görevinden istifa etti.

BOLD – Hakan Atilla, Borsa İstanbul A.Ş’deki genel müdürlük görevinden istifa etti. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Sn. Mehmet Hakan Atilla’nın kendi isteğiyle 08.03.2021 tarihinden itibaren Genel Müdürlük görevinden istifa etmesi nedeniyle, 08.03.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile istifası kabul edilmiştir. Borsamız kararı, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığına bildirilmiştir.”

ABD’de Halkbank davası sebebiyle 28 ay hapis yattıktan sonra Türkiye’ye döndüğünde Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen Hakan Atilla’nın bu ay sonunda istifa edeceği iddia edilmişti. Hakan Atilla, iddiaya ilişkin yaptığı ilk açıklamada izne ayrıldığını doğruladı. “İddialara cevap vermek anlamlı değil o yönde bir karar alırsam borsa resmî bilgilendirme yapar elbette” dedi.

Financial Times gazetesinden Ayla Jean Yackley imzalı haberde, Atilla’nın istifa iddiası, “Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlığı gidermek için sembolik bir jest olabilir” şeklinde yorumlanmıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Vatandaş fırından bayat ekmek, marketten çürük sebze meyve topluyor

Malatyalı bir fırıncı ziyarete gelen siyasilere işlerin kötü gidişini anlatırken, vatandaşın sıcak ekmek almaya gücü kalmadığını, kendisinin de artık marketteki çürük meyve sebzeye yöneldiğini söyledi.

BOLD – CHP’li Veli Ağbaba’nın Malatya’da ziyaret ettiği bir fırıncı günde ekmek satışlarının 300-400 ekmeğe düştüğünü söyleyerek isyan etti.

İnsanların bayat ekmeğe yöneldiklerini söyleyen fırıncı esnafı, çalışmasına rağmen kendisinin de marketlerdeki taze meyve ve sebzeyi alamadığı anlattı.

Doğalgaz ve elektrik faturalarının belini büktüğünü söyleyen esnaf çocuklarına çikolata bile alamadığını dile getirdi.

İşte kadın kanıyla yazılan AKP tarihi

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Babacan TÜİK’e Algıları Ayarlama Enstitüsü ismi verdi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun büyüme rakamlarını gerçekçi bulmadı. Babacan, TÜİK’e ‘Algıları Ayarlama Enstitüsü’ ismi verdi.

BOLD – Partisinin 1. Milas İlçe Kongresi’nde konuşan Babacan, 13 yıl bakanlık yaptığı AKP hükumetini eleştirdi. Babacan, “Algıları Ayarlama Enstitüsü diyor ki, Türkiye ekonomisi büyüdü. G-20 ülkeleri arasında Çin’den sonra ikinci ülke olduk büyümede. Algıları Ayarlama Enstitüsü’nün yeni oyuncağı da bu. Diyorlar ki geçen yıl 1,8 büyüdük. Milli gelir arttı diyorlar. Milli gelir enflasyondan fazla arttı diyorlar.” dedi.

Türkiye’de geçen yıl çalışan sayısının 2019 yılına göre 3 milyon azaldığına işaret eden Babacan, “Ülkede çalışan sayısı azalıyor, çalışanların çalışma saatleri de azalıyor, buna rağmen ekonomi büyüyor. Bu büyümeye akıl erdiren varsa bir bana anlatsın.” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0