Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Reuters: ABD Türk pilotların F-35 eğitimini sonlandırmayı “ciddi şekilde” düşünüyor

Reuters haber ajansı, Türkiye’nin Rusya’dan almayı planladığı S-400 hava savunma sistemi nedeniyle ABD’nin Türk pilotlara verilen F-35 eğitimini sonlandırmayı ciddi bir şekilde düşündüğünü yazdı.

ABD, F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye verilmesi konusunda siyasi kriz devam ederken dahi Türk pilotlara “eğitimleri” her zaman krizin dışında tuttu.

Kongreye savaş uçaklarının tesliminin durdurulması konusunda yasa tasarısı sunulduğu ve uçakların parçalarının teslimatının askıya aldığı dönemlerde dahi eğitim faaliyetlerini bu krizlerin dışında tutuldu ve eğitimler devam etti. Ancak Arizona’daki Luke Hava Üssü’nde devam eden Türk pilotlara eğitimlerin ilk kez durdurulması gündeme geldi.

TÜRK PİLOTLARA VERİLEN F-35 EĞİTİMLERİ

Türkiye’nin program ortağı da olduğu F-35 Projesi kapsamındaki ilk uçağın Türk pilotlara teslimatı, Teksas eyaletindeki Fort Worth’te Lockheed Martin’e ait tesiste 21 Haziran 2018’de düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Türk pilotların Arizona’daki Luke Hava Üssü’nde ilk uçuşu 28 Ağustos 2018’de gerçekleştirildi.

Geçen yıl Kasım ayında ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Amerikan Kongre’sine F-35’ler ve S-400’ler konusunda rapor gönderdi. Aynı günlerde 2019 Pentagon Bütçe Yasa Tasarısına uçakların Türkiye’ye teslimatının askıya alınması önerisi eklendi.

ABD, bu yıl Nisan ayı başında Türkiye’ye F-35 uçak parçalarının teslimatını askıya aldı.

Bütün bu yaşananlara rağmen Arizona’daki Luke Hava Üssü Türk pilotlara eğitim için 4. uçak Nisan ayının ikinci yarısında teslim edildi.

Rahip Brunson krizi ve S-400 füze savunma sistemleri krizi zirveye çıktığı bu dönemlerde Türk pilotlara eğitim konusu hep krizin dışında tutuldu. Eğitim uçuşları planlandığı gibi devam etti. ABD’nin bu politikasında ilk kez değişiklik sinyallleri gelmeye başladı.

ABD’DEN TÜRKİYE’YE HAZİRAN AYI İLK HAFTASININ SONUNA KADAR SÜRE

Amerikan CNBC Haber Kanalı da geçtiğimiz hafta ABD yönetiminin Türkiye’ye S-400’lerden vazgeçmesi konusunda Haziran ayının ilk haftasının sonuna kadar nihai bir süre verdiğini bildirmişti.

CNBC, bu süre sonunda ABD’nin ve NATO’nun Türkiye’ye askeri ve ekonomik yaptırımlara başlayacağını iddia etti.  

REUTERS: ABD EĞİTİMLERİ SONLANDIRMAYI “CİDDİ ŞEKİLDE” DÜŞÜNÜYOR

Reuters haber ajansı, Türkiye’nin Rusya’dan almayı planladığı S-400 hava savunma sistemi nedeniyle ABD’nin Türk pilotlara verilen F-35 eğitimini sonlandırmayı ciddi bir şekilde düşündüğünü yazdı.

Reuters Haber Ajansı’na konuşan ve adını açıklamak istemeyen konu ile ilgili iki kaynak, eğitimi sonlandırma konusunda son kararın henüz verilmediğini söyledi. Reuters’a göre eğitim programlarının durdurulması durumunda pilotların ülkelerine mi döneceği, yoksa Türkiye’ye F-35 satışı konusunda nihai bir kararın verilmesine kadar üste kalmalarına izin mi verileceği bilinmiyor.

ABD, Türkiye’nin S-400’leri alması durumunda bu sistemin radarlarının F-35’lerin önemli bilgilerini edinebileceği gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 teslim edilmemesi gerektiğini savunuyor.

Savunma Bakanı Hulusi Akar 22 Mayıs’ta yaptığı açıklamada Rusya ile anlaşmanın sonuçlandığını ve artık S-400’lerden vazgeçmenin mümkün olmadığını söylemişti.

F-35’ler için ABD’den izin çıksa bile uçaklar Türkiye’ye gelemeyecek

Dünya

Pentagon, S-400’ü test eden Türkiye’yi kınadı

Pentagon, Türkiye’nin 16 Ekim’de yaptığı S-400 hava savunma sisteminin testini en güçlü şekilde kınadı. Kınama açıklamasını ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jonathan Hoffman yaptı.

BOLD – ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, “Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da teyit ettiği üzere Türkiye’nin 16 Ekim’de yaptığı S-400 hava savunma sisteminin testini en güçlü şekilde kınıyor” açıklamasını yaptı.

NATO’YA BAĞLILIĞI İLE ÖRTÜŞMÜYOR

Hoffman, yaptığı yazılı açıklamada, “Pozisyonumuz konusunda açık ve tereddütsüz olduk, operasyonel bir S-400 sistemi, Türkiye’nin müttefik olarak ABD ve NATO’ya olan bağlılığıyla örtüşmüyor” dedi. Türkiye’nin bu sistemleri almasına karşı çıktıklarını hatırlatan Hoffman, “Güvenlik ilişkilerimiz için ciddi sorunlar teşkil etme riski taşıyan bu testlere itiraz ediyoruz” dedi. Hoffman, Türkiye’nin S-400 alımından dolayı F-35 programına katılımının askıya alındığını hatırlatarak, “S-400 başka alanlardaki iş birlikleri konusunda engel olmaya devam ediyor” dedi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Ersin Tatar, yemin edip görevine başladı

KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde ant içerek görevine başladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın da katıldığı yeminin ardından 21 pare top atışı yapıldı.

BOLD – KKTC’de ikinci tur seçiminde, KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, bugün KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde ant içerek görevine başladı. Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katıldı.

5. CUMHURBAŞKANI OLARAK GÖREVİNE BAŞLADI

KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, bugün KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde düzenlenen törende ant içti. Meclis’e gelişinde Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay tarafından karşılanan KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı Tatar, askeri birliği selamladı. Tatar, daha sonra Uluçay ile Şeref Salonuna geçti ve bir süre sonra Uluçay’ın Genel Kurulu açmasının ardından Meclis Genel Kurul Salonu’na gelerek Cumhurbaşkanlığı yemini etti. Tatar’ın yemin etmesinin ardından meclis bahçesinde Cumhurbaşkanlığı forsu göndere çekildi ve 21 pare top atışı yapıldı.

 

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Dünyanın renkleri online gösteri için hazırlıkları tamamladı

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, ilk defa düzenleyeceği online etkinlik için hazırlıklarını tamamladı. Salgının devam etmesi nedeniyle bu yıla özel olarak salon programları yapılamayacağı için gençlerin heyecanla beklediği buluşma, online platformlar üzerinden gerçekleştirilecek.

BOLD – Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC), bu yıl online düzenlenecek. Programda küresel salgını da kapsayacak şekilde insan hayatının önemine vurgu yapılacak. Dostluk, diyalog ve kardeşlik temalı çalışmaların yanı sıra göçmen ve mültecilerin yaşadığı zorluklar sanat diliyle gündem yapılacak.

Farklı ülkelerden onlarca öğrenci salgın sebebiyle morallerin çöktüğü bir dönemde barış ve umut mesajları verecek. Türkiye’de yaşadıkları zulüm nedeniyle kaçmak zorunda kalan insanların Meriç Nehri’nden geçerken yaşadığı zorluklar temsil edilecek.

Aylardır süren hazırlık çalışmalarının sonuna doğru gelinirken genç yetenekler IFLC tarihinde ilk defa online platformlarda sanat severlerin karşısına çıkmanın heyecanını yaşıyor. Yaklaşık 2 saat 10 dakika sürmesi beklenen programda 40 ülkeden 200’e yakın öğrenci bütün hünerlerini sergileme şansı bulacak.

ALMAN MİLLETVEKİLLERİNDEN DESTEK MESAJLARI

Programa Almanya Federal milletvekillerinden Gisela Manderla, Thomas Hitschler, Karl Heinz Brunner, Ulla Schmidt, Michaela Noll ve Martin Patzelt, tebrik ve destek mesajları gönderdi. Etkinliği sanat severlerin yakından tanıdığı Amerikalı aktör Bill Timoney sunacak.

2012 Eurovision şarkı yarışmasında Rusya’yı temsil eden Buranovski nineler de festivale katılacak. Ayrıca Rocky IV filminde Ivan Drago rolü ile tanınan ünlü İsveçli aktör Dolph Lundgren geceye bir mesaj gönderdi.

Endonezya’dan Kenya’ya, ABD’den Beyaz Rusya’ya kadar dünyanın dört bir tarafından gençler, kendi dillerinde ve Türkçe performanslar sergileyecek. Romanya ve Kenya’dan folklor grupları, halk danslarını sunacak. Programda Türkçe rap parçalarının yanı sıra Almanca söylenen rap şarkıları da yer alacak. Öte yandan yayın sırasında altyazı desteği verilecek.

IFLC İLE GELEN BAŞARI HİKAYELERİ

18 yıldır geleneksel olarak etkinlik yapmaya devam eden IFLC bu süre zarfında yetişen ve şu anda bulundukları ülkelerde müzik ve sanat dünyasının tanınmış isimleri arasında yer alan eski katılımcıların da başarı hikayelerine yer verecek. Etkinliğe Belarus’tan katılan Angelina, uzun süredir hummalı bir çalışma yaptıklarını söyledi. İlk defa programın online olacağı için ayrıca heyecan duyduklarını belirten Angelina, “Salon gösterilerine aylar öncesinden başlardık. Online hazırlıkları içinde aylar öncesinden başladık. Kovid-19 nedeniyle bazı çalışmalarımızı ertelemek zorunda kalmıştık. Ama bugün bütün çalışmalarımız hazır. Diğer arkadaşlarımın gösterdiği performansı izlemek için heyecan içinde bekliyorum” dedi.

Belarus’tan katılan bir diğer yetenekli öğrenci Stefania “Programın ilk olarak online olduğunu duyunca bu sefer daha hızlı hazırlanabileceğimizi düşündüm. Ama hiç öyle olmuyormuş. Özellikle Kovid-19 nedeniyle zaman zaman bazı kısıtlamalara maruz kaldık. Ama sonunda başarılı bir şekilde çalışmalarımızı tamamladık” şeklinde duygularını dile getirdi.

Geçtiğimiz yıllarda; dönemin ABD Başkanı Barack Obama, dönemin BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dönemin AB Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve dönemin Avustralya Genel Valisi Peter Cosgrove gibi çok sayıda dünya lideri ile uluslararası kurumun övgü, destek ve takdirlerini kazanmıştı.

24 Ekim Cumartesi günü New York saati ile 14:00’da, Avrupa saati ile 20:00’da ve Türkiye saati ile 21:00’da, İngiltere saati ile 19.00’da yayınlanacak gösteri IFLC’nin YouTube kanalından seyredilebilecek.

Okumaya devam et

Popular