Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Türkiye milyoner kaçırmada dünya lideri

Türkiye son yıllardaki adaletten uzak görüntüsü ile hem yerli hem de yabancı yatırımcıları ürkütüyor. Anormal ölçüde para yurt dışına çıkıyor. Türk milyonerler, paralarını güvenli gördükleri bir ülkeye kaçırıyor. Türkiye, nüfus oranına göre para kaçıran milyoner sıralamasında dünyada 1. sırada.

BOLD – CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bülent Kuşoğlu, ekonominin bu kadar sıkıntılı olduğu, vatandaşın bu kadar sıkıntılı olduğu bir dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisinde torba kanunların görüşülmesinin üzüntü verici olduğunu söyledi. Halkın beklediği kanunların bunlar olmadığını belirten Kuşoğlu, “Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak bizim yapmamız gereken çalışmalar bunlar değil. Halkın dertlerine derman olmamız lazım, bu sorumluluğumuzu yerine getirmemiz lazım.” dedi.

DEĞİŞEN EKONOMİYİ SADECE SEYREDİYORUZ

Dünyada ekonominin değiştiğini ancak Türkiye’nin politikalar üretmek yerine bunu seyrettiğini ifade eden Kuşoğlu, “Hâlbuki dünyadaki bu değişimi çok iyi okumamız, Batı’dan Doğu’ya kayan güç dengesini çok iyi gözlemlememiz, bizim de ona göre Türkiye olarak bu değişim içerisinde yer almamız lazım, değişimi okumamız lazım, ekonomideki değişime göre hareket etmemiz lazım, yeni politikalar geliştirmemiz lazım ve bu konularla ilgili olarak bu Meclisin yapabileceği çok şey var. Maalesef, bunlarla ilgili olarak seyirci durumundayız.” dedi.

KENDİ VATANDAŞIMIZ NEDEN PARASINI YURTDIŞINA KAÇIRIR?

Türkiye’den önemli ölçüde para kaçıyor yurt dışına çıktığını vurgulayan Kuşoğlu, “Özellikle 2016 ve 2017 yıllarında 6 bin milyoner hesabı yurt dışına çıkmış yani 1 milyon dolar ve üzerindeki hesaplar yurt dışına çıkıyor, 2016’da 6 bin, 2017’de 6 bin. Bu konuda dünyada 3’üncüyüz ama Çin ve Hindistan bizden önce geliyor. Çin ve Hindistan’ın nüfusu 1 milyar ve üzeri. Onların nüfusuna bakınca, nüfusa göre kıyaslayınca dışarıya giden milyoner sayısında, döviz hesabı sayısında, dolar hesabı tutarında biz 1’inciyiz dünyada. Anormal ölçüde para yurt dışına çıkıyor, kaçıyor. Şimdi, bunlara çözüm bulmak varken biz bu konularla uğraşıyoruz maalesef. Halbuki bunlar çok önemli. Neden kendi vatandaşımız parasını yurt dışına kaçırır, ülke bu durumdayken, bu kadar sıkıntılıyken? Bunlarla uğraşmamız gerekirken maalesef nelerle uğraşıyoruz.” diye konuştu.

Ekonomi

Bankalar salgında 46 milyar lira kâr etti

Tüm sektörleri vuran koronavirüs salgını, bankaların kâr etmesini engelleyemedi. Bu yılın ilk 9 ayında bankalar 46.3 milyar lira kâr etti. Toplam kredi miktarı ise 3.56 trilyon liraya çıktı. 

BOLD – Bankacılık sektörünün, yılın ilk dokuz aylık dönemindeki net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 29 artışla 46.3 milyar liraya yükseldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre, bankacılık sektörünün toplam kredileri Eylül sonunda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40, 2019 sonuna göre de yüzde 34 artışla 3.56 trilyon liraya çıktı. Bu dönemde aktif büyüklüğü de 6 trilyon liraya ulaşan sektörün sermaye yeterlilik rasyosu da Eylül’de yüzde 19, sorunlu krediler (NPL) rasyosu da yüzde 4.06 olarak gerçekleşti.

İzmir, 5.0 büyüklüğünde artçı depremle sarsıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Dış ticaret açığı rekor kırdı: Yüzde 189’luk artış

Eylül’de dış ticaret açığında rekor seviyede artış kaydedildi. İhracat eylül ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 artarak 16 milyar dolar, ithalat yüzde 23 artarak 20.8 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı da yüzde 189.6 artarak 4.8 milyar dolara yükseldi.

BOLD – Dış ticaret açığı eylül ayında yüzde 189.6 artarak 4.8 milyar dolara yükseldi. İlk 9 ayda dış ticaret açığı da yüzde 79.5 artarak 37.9 milyar dolara çıkarken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 75.8’e geriledi.

9 AYLIK AÇIK 37.9 MİLYAR DOLAR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “Dış Ticaret İstatistikleri, Eylül 2020” raporuna göre, ihracat eylül ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 artarak 16 milyar dolar, ithalat yüzde 23 artarak 20.8 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı da yüzde 189.6 artarak 4.8 milyar dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 90.2’den yüzde 76.8’e geriledi. İlk 9 ayda ise bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 10.9 azalarak 118.3 milyar dolar, ithalat yüzde 1.5 artarak 156.2 milyar dolar oldu. İlk 9 ayda dış ticaret açığı da yüzde 79.5 artarak 37.9 milyar dolara çıkarken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 86.3’ten yüzde 75.8’e geriledi.

OTEL DOLULUK ORANI YÜZDE 44’E GERİLEDİ

Turizmle ilgili dün açıklanan bir dizi veri kapsamında, Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) raporuna göre, ülke genelinde otellerin önemli bir bölümü pandemi nedeniyle verdikleri molaya devam ediyor. Açık otellerden sağlanan verilere göre Eylül 2020’de otel dolulukları, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 39.6 azalarak ortalama yüzde 44.9 oldu. İlk 9 ayda ise ortalama doluluk oranı yüzde 47.8 düşüşle yüzde 35.4 oldu. TÜİK verilerine göre turizm geliri temmuz, ağustos, eylül aylarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 71.2 azalarak 4 milyar dolar oldu. Kültür ve Turizm Bankanlığının verilerine göre yabancı ziyaretçi sayısı eylülde yüzde 59.4 azalarak 2.2 milyon kişiye indi.

 

Depremde ölenlerin sayısı 24’e yükseldi

Okumaya devam et

Ekonomi

Dolar haftayı rekorla kapattı

Pazartesi gününe 8 TL’nin altında başlayan, haftanın son gününde 8.38 ile tarihi rekorunu yenileyen dolar, haftayı 8.35 seviyesinde kapattı. 9.80 seviyelerine kadar tırmanan euro ise haftayı 9.73 seviyelerinde bitirdi.  

BOLD – Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Merkez Bankası’nın yeni sıkılaştırma hamleleri sonrası 8,26’ya kadar çekilen dün ise 8,3305 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan dolar, bugün akşam saatlerinde yeni rekor kırarak 8.38’i gördü.

Doların yükselmesinde İzmir depremi de etkili oldu. TL, dolar karşısında son 1 ayda yüzde 8 değer kaybetti. Euro/TL ise 9.80’e kadar yükseldi. Sabahki dalgalanmada Merkez Bankası’nın attığı son sıkılaşma adımı etkili oldu. Merkez Bankası, BIST Repo-Ters Repo Pazarı’nda gecelik borç verme faiz oranı üzerinden sınırlı tutarda sağladığı fon tutarını bugün sıfırladı.

Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi

Okumaya devam et

Popular