Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Dolar/TL yeni güne 6’nın altında başladı

Türkiye'nin S-400 konusunda geri adım atabileceğine yönelik beklentilerin artması, dolar/TL'yi yeni günde 6'nın altına düşürdü. Kur, anlık 5.9795 seviyesini gördü.

Dün 6.0046’ya kadar gerileyen dolar/TL, yeni günde 6’nın altına düştü. Kur, bir an 5.9795 seviyesine kadar geriledi.

TL varlıklar son 2 günde diğer piyasalardan pozitif ayrıştı. S-400 konusundaki “gelişme”lerin piyasalardaki iyimserlikte etkili olduğu belirtiliyor.

Hulusi Akar: S-400’ler Haziran’a yetişmeye bilir

Dolar/TL önceki gün de S-400 haberiyle 14 Mayıs’tan beri ilk kez 5.99 seviyesini test etmişti.

Dün 6.70-6.76 bandında dalgalanan euro/TL de bu sabah 6.70’de, sepet kur ise 6.35’te seyrediyor.

Atlas Portföy Genel Müdür Yardımcısı Cem Şekerci, Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede, son 5 gündür Türk varlıklarda pozitif ayrışma olduğuna dikkati çekerek, “S-400’lerin hazirana erteleneceği haberi piyasada olumlu karşılandı. Bir de emeklilik fonlarına getirilen düzenlemelerle tahvil ve hisse senedi piyasasına giriş oldu. Türkiye hisse senedi piyasaları pozitif ayrıştı, bu kura da yansıdı. Piyasalarda iyileşme bir miktar daha devam edebilir. Haber akışına da baktığımızda Trump ile Erdoğan’ın görüşmesi gibi haberler piyasayı bayrama girerken moralli tutmaya devam edebilir” ifadelerini kullandı.

BIST 100 endeksi dün günü yüzde 0.47 artışla 87 bin 186 puanda tamamlamış, iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 0.16 düşüşle yüzde 25.74 düzeyine gerilemişti.

Bugün içeride TCMB’nin haftalık rezerv verileri takip edilecek. ABD’de ise ilk çeyrek büyüme verisi izlenecek. Büyümenin % 3 olması bekleniyor.

Ekonomi

Kasko ve zorunlu trafik sigortasında enflasyon yüzde 2.91 arttı

Otomotiv fiyatlarındaki artış sonrası kasko ve zorunlu trafik sigortasındaki enflasyon geçen ay arttı. TÜİK’e göre eylül ayında enflasyon, önceki aya göre yangın, hırsızlık ve diğer afet sigortalarında yüzde 0.47, sağlık sigortasında yüzde 2.25, kasko ve zorunlu trafik sigortasında yüzde 2.91 arttı.  

BOLD – Sigorta sektörü, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon (TÜFE) sepetinde üç başlık altında yer alıyor. Bu kapsamda eylül ayında enflasyon, önceki aya göre yangın, hırsızlık ve diğer afet sigortalarında yüzde 0.47, sağlık sigortasında yüzde 2.25, kasko ve zorunlu trafik sigortasında yüzde 2.91 arttı.

Cumhuriyet’ten Serhat Aligil’in haberine göre geçen yılın aynı ayına (yıllık) göre enflasyon yangın, hırsızlık ve diğer afet sigortalarında yüzde 10.52, sağlık sigortasında yüzde 4.74 artarken kasko ve zorunlu trafik sigortasında yüzde 2.92 düştü. İlk 9 ayda ise sırasıyla yüzde 10.08, yüzde 7.8 ve yüzde 0.97 arttı.

17 yılda faize ödenen 510 milyar dolar ile 20 milyon aileye konut yapılabilirdi

Okumaya devam et

Ekonomi

Otoyol köprü ve hastane için harcanan paraları halktan gizleyen yasa çıkardılar

osmangazi köprüsü

Son zamanlarda kamuoyunun tepkisini çeken yolcu garantili otoyol ve köprülere yapılan ödemeler, artık öğrenilemeyecek. AKP’nin teklif ettiği ve Meclis’ten geçerek yasalaşan düzenleme ile büyük projelere ne kadar harcama yaptığı bundan böyle gizlenecek.

BOLD – Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçerek yasalaşan torba kanun teklifiyle bütçede fonksiyonel sınıflandırma tablosu kaldırıldı. İktidarın otoyol, köprü ve hastane gibi büyük projelere ne kadar harcama yaptığı bundan böyle öğrenilemeyecek.

MÜTEAHHİTLERE YAPILAN ÖDEMELER GİZLENECEK

Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşan karara göre, bakanlıkların bir sonraki yıl ödeneğini nerelere harcanacağının gizli kalmasına neden olacak. TBMM’ye yalnızca toplam bütçe rakamları gelecek ve oylanacak. İktidarın köprü, şehir hastanesi, yol, hizmet binası gibi yerler için müteahhitlere yaptığı ödemeler ise teklifin yasalaşması durumunda bir daha öğrenilemeyecek.

Yeni Türkiye’de İnfaz Memuru Kenan Düşünceli de mahkemenin kararını takmıyor

Okumaya devam et

Ekonomi

KÖYTÜR için konkordato kararı verildi

İflası istenen KÖYTÜR firması için mahkeme konkordato kararı verdi. 3 bin kişiye iş sağlayan firmadan yapılan açıklamada, taşınmazlarının borçlarından fazla olduğuna dikkat çekildi.    

BOLD – Samsun’da kurulu KÖYTÜR ile ilgili verilen iflas kararının yapılan başvuruyla ertelendiği, konkordato kararı alındığı açıklandı.

MAL VARLIĞI BORÇLARDAN FAZLA

Cumhuriyet’ten Cemil Ciğerim’in haberine göre KÖYTÜR tarafından yapılan açıklamada, 30 Eylül 2020’de Yemsel KÖYTÜR, Samsun Yem ve Çakıroğlu şirketleri için iflas kararı verildiği, ancak yapılan başvurular sonucunda 15 Ekim 2020’de Samsun Ticaret Mahkemesi’nce yapılan konkordato talebinin uygun görüldüğü ve üç firmanın da faaliyetlerine yeniden başladığı belirtildi. 512 kişiye istihdam sağlandığı, yüzde 80’i Samsun’da olmak üzere Ordu, Giresun, Amasya ve Çorum’daki tesislerin değerinin 120 milyon dolar olduğu belirtilerek, üç firmanın mal varlığının borçlarının kat kat üzerinde olduğu kaydedildi.

İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Kamuoyunda bazı iddiaların da gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, şirketin zaten kayyım denetiminde olduğu belirtilerek, kamuoyunda bahsedilen şirketin hammadde tedarikinin devamını sağlamak için kurulduğu, fahiş fiyat üzerinden yem alınmasının söz konusu olmadığı kaydedildi. Açıklamada, kayyum denetimindeki şirketlerde her şeyin şeffaf olduğu da ifade edildi.

Yeni Türkiye’de İnfaz Memuru Kenan Düşünceli de mahkemenin kararını takmıyor

Okumaya devam et

Popular