Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Eren Keskin: Beş aylık hamile tutuklu kadını çırılçıplak soyup çök kalk yaptırdılar

İnsan Hakları Savunucusu Eren Keskin, Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmalarda tutuklanan bir kadınla cezaevinde görüştüğünü, kadının 5 aylık hamileyken çırılçıplak soyulup çök kalk yaptırıldığını söyledi.

İnsan Hakları Savunucusu ve avukat Eren Keskin, bugün hukuk ofisi olarak cezaevine yaptıkları ziyaretle ilgili paylaşımda bulundu. Keskin, tutuklu bir kadınla yaptıkları görüşmede, kadının 5 aylık hamile iken çırılçıplak soyulduğunu, bu haldeyken ‘otur kalk’ işkencesine tabi tutulduğunu yazdı.

TÜRKİYE’DE BİNLERCE KADIN TUTUKLU

Eren Keskin, kadının Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmalar kapsamında tutuklu bulunduğunu dile getirdi. Türkiye Cezaevleri’nde 10 binin üzerinde kadın bu suçlamayla tutuklu. Çok sayıda hamile kadın da cezaevlerinde tutuklu durumda. Tutuklu hamilelerin doğum yaptıktan sonra tutukluluk durumları devam ettiriliyor. Bu şekilde 700’ün üzerinde bebek cezaevlerinde anneleriyle birlikte tutuklu durumda.

Tutuklu hamile Hatice Şahnaz dün gece doğum yaptı

Gündem

KYK borçlarına iptal yerine erteleme geliyor

Üniversite mezunlarının kredi borçlarının iptal edilmesiyle ilgili talepleri karşılık bulmadı. Hükumetin hazırladığı taslağın yasalaşmasıyla öğrenciler, kredi borçlarını geri ödemeye başlama süresini bir yıl uzatabilecek.

BOLD – Öğrencilerin kredi yerine burs talebine olumlu yanıt verilmezken, yapılan son düzenlemeyle KYK borçlarının ödemesi bir yıl ertelenebilecek.

BORÇLARA ERTELEME GELİYOR

KYK borçlarıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz aylarda KYK borçlarının silineceğine dair iddialar gündemi meşgul etmiş, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da borçların silineceğine dair sinyaller vermişti. Ancak torba yasa taslağında KYK borçlarına erteleme ve indirim maddesi yer aldı. AKP’nin salgına ilişkin hazırladığı yeni taslakta öğrencilerin kredi borçlarını iptali talebi karşılık bulmadı.

CUMHURBAŞKANINA FATURA ERTELEME YETKİSİ VERİLİYOR

Düzenlemeyle, öğrenci kredilerinin geri ödenmesinde TEFE yerine yurt içi ÜFE uygulanacak. Öğrencinin borcunu geri ödemeye başlama süresi bir yıl uzatılabilecek. Salgın hastalık gibi durumlarda eğitime uzun süre ara verilmesi halinde yaz tatilinde telafi eğitimleri olacak. Yine düzenlemeye göre Cumhurbaşkanı, salgın süresince belediyelerin tüm vergi, sigorta primi, elektrik borçlarını ve su alacaklarını gecikme faizi ve zammı olmadan erteleyebilecek.

Kefen parasını tüketen Türkiye astronomik faizle borçlanmaya başladı

 

Okumaya devam et

Gündem

MİT’çinin cenazesi nedeniyle tutuklanan gazeteciler Silivri’deki tecritten şikayetçi

Libya’da öldürülen MİT’çinin haberini yaptıkları gerekçesiyle cezaevine atılan gazeteciler Cumhuriyet’e konuştu. İktidarın af çalışmasını eleştiren gazeteciler cezaevindeki tecritten şikayet etti.

BOLD – Türkiye’de erişime yasaklanan OdaTV’nin Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç bir ayı aşkın süredir İstanbul Silivri Cezaevi’nde tutuluyor.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre Pehlivan, “Hukuk olsa bir gün dahi tutuklu olmamamız gereken bir soruşturmayla bizleri içeri attılar. Bizleri cezaevinde tuttukları her gün, asıl dertlerinin suçlama konusu yaptıkları haber olmadığının kanıtı” diyor.

Pehlivan şöyle devam ediyor: “İnfaz paketi tartışılırken hep, ‘cezaevleri çok dolu’ gerekçesi ortaya atıldı. Tamam da neden dolu olduğu konuşulmadı. Asıl sorunun; delil aramayan, şüpheliyi dinlemeyen tutukladığı insan sayısıyla övünen yargı mensupları olduğunu görmüyoruz. Salgınla birlikte daha çok tecrit altına alındık. Gazeteler birgün gecikmeli geliyor. İnfaz koruma memurları eldiven takıyor bazen ama mecburen yemek dağıtımlarında avukat gidiş gelişlerinde ortak temas noktalarına dokunuyoruz. Cezaevi şartları ne kadar izin verirse temizliğe, sağlıklı beslenmeye ve spora ağırlık vererek korunmaya çalışıyoruz.”

İYİ ÇOCUKLAR DIŞARI

Terkoğlu ise infaz paketine dikkat çekerek, “İktidar her pakette örtülü aflarla ‘iyi çocuklarını dışarı çıkarıyor.’ Yıllar önce ‘onlar sizin iyi çocuklarınız, biz iyi çocuklarınız olmayacağız demiştim. Yine aynı fikirdeyim” ifadelerini kullanıyor.

Hülya Kılınç ise yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Cezaevinde 1 aydır yalnız kalıyorum. En büyük sıkıntım ise sohbet edecek birilerinin olmaması ve dışarıdaki sevdiklerinizin sağlık durumları. Bizim yaptığımız şey gazetecilik. Tutuklu olmamız ise bu kararın siyasi olduğunun göstergesi.”

Başsavcılıktan ‘organize eylem’ tespiti: Libya’da öldürülen MİT mensubunun cenazesi gizli kaydedildi

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’de hayatını kaybeden kişi sayısı 812’ye vaka sayısı 38 bin 226’ya yükseldi

Koronavirüs salgını nedeniyle son 24 saat içerisinde 87 kişi daha hayatını kaybetti. 24 bin 900 test sonuçlarından 4 bin 117’sinin enfekte olduğu öğrenildi.

BOLD-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın her gün sosyal medya hesabından yaptığı açıklama da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle son 24 saat içerisinde 87 kişinin hayatını kaybettiği ve toplam vefat sayısının 812’ye çıktığını belirtildi.

Yapılan müdehaleler sonucunda 264 kişinin iyileştiği ifade edilen açıklamada son 24 saat içersinde 4 bin 117 kişinin koronavirüs test sonuçlarının pozitif çıktığı aktarıldı. Toplam vaka sayısının 38 bin 226’ya tırmandığı vurgulandı.

Sağlık Bakanı Koca yaptığı paylaşımda “Hastalarımızdan 264’ü daha iyileşti. Yoğun bakım ve entübe hasta sayımızdaki artış hızı düşme eğiliminde. Başarımız izolasyona bağlı. Virüs, gücünü temas ortamından alıyor. Virüse bu fırsatı tanımayalım. Evde kalalım” uyarısında bulundu.

İstanbul Tabip Odası: Enfekte olan hekim sayısı bini aştı!

Okumaya devam et

Popular