Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Bu hafta vizyonda 9 yeni film var

Dokuz günlük bayram tatili başlarken Türkiye’deki sinemalarda 9 yeni film gösterime giriyor. İşte haftanın filmleri…

GODZILLA II: CANAVARLAR KRALI

Godzilla II Canavarlar Kralı filminde, gizli zoolojik araştırmalar yapan Monarch üyelerinin dünyayı koruma çabalarına tanık oluyoruz. Çünkü Godzilla ve efsanevi düşmanları savaşmak için bizim dünyamızı seçmiştir.

Mothra, Rodan ve Godzilla’nın baş düşmanı Üç Başlı Kral Ghidorah’ın savaşı insanoğlu için de bir ölüm kalım mücadelesine dönüşür.

ONUN FİLMİ

Yönetmenliğini Su Baloğlu ve Merve Bozcu’nun yaptığı, Türkiye sinemasındaki yönetmen kadınların ilk filmlerini yapma tecrübelerini anlatan “Onun Filmi”, aynı zamanda bu filmi yapmak için yola çıkan iki genç yönetmen kadının da serüvenlerini perdeye taşıyor.

MA

Ohio’nun sakin bir ksabasında yaşayan Sue Ann çocuklara evinin bodrum katında takılarak içkili araba kullanmaktan kaçınmalarını teklif eder. Ama uyulmasını istediği birkaç kural vardır:

Ayık kalın, küfretmeyin, asla üst kata çıkmayın ve ona “Ma” deyin. Ma’nın konukseverliği takıntıya dönüşmeye başladıkça bu gençlik macerası da korkunç bir kabus haline gelir.

KRAL MİDAS’IN HAZİNESİ

Eskişehir’de bir köyde domuz avına çıkan Kahveci İbrahim, Yunus ve Rambo Ali adlı üç kafadar düştükleri çukurda buldukları madalyonun başlarına neler açacağından habersizdir. Gizli haritalar, uyanık gurbetçiler, hocalar ve sinsi tehlikeli iş insanları… Üç kafadarın işi bir hayli zordur.

THE HUSTLE/ DÜZENBAZLAR

Biri yüksek sosyeteden diğeri ise alt tabakadan iki meteliksiz dolandırıcı kadın kendilerine yanlış yapan erkeklerden intikam almak için güçlerini birleştirir. 1988 yapımı Dirty Rotten Scoundrels’in kadın kahramanlı versiyonunda Anne Hathaway ve Rebel Wilson başrolde.

GÜVERCİN HIRSIZLARI

On altı yaşındaki Mahmut’un tek uğraşı güvercin beslemek ve başkalarınınkini çalmaktır. Kaçan bir güvercinini takip eden Mahmut, bir çatıda yuvalanan kuşu bulduğunda, o evde yaşayan sekiz yaşındaki İsmail’le tanışır. Bu tanışma Mahmut’un hayatını bütünüyle değiştirir. “Güvercin Hırsızları”nın 30. Ankara Film Festivali’nde “en iyi film” ödülü aldığını hatırlatalım.

ASTRAL SEYAHAT

Bir süre uğraştıktan sonra astral seyahat yapmayı başaran üç genç kız, keşfettikleri bu yeni dünyada başlarına neler gelebileceğinden habersizdir.

YARAMAZLAR TAKIMI: ZAMAN YOLCULARI

Zamanda yolculuk eden Kikoriki ve arkadaşları, kurallara uymayınca hem geçmişte ve gelecekte kargaşaya neden olurlar hem de her biri çeşitli zamanlara dağılarak kaybolurlar. Krash, arkadaşlarını geri getirmenin bir yolunu bulmak için amansız bir maceraya atılmalıdır.

ENES BATUR: GERÇEK KAHRAMAN

Youtuber Enes Batur’un hikayesi kaldığı yerden devam ediyor.

Kültür

Netflix’ten 22 yıl hapis yatan masum bir adama dair belgesel: “Trial 4”

Netflix, önümüzdeki ay yayınlayacağı ve bir adamın cinayetten haksız yere 3 kez yargılanmasını ve mahkum edilmesini konu alan “Trial 4”dan fragman yayınladı.

BOLD– 11 Kasım’da yayınlanacak 8 bölümlük dizi, 26 Eylül 1993’te öldürülen Boston Polisi Dedektifi John Mulligan‘ı öldürmekten haksız yere mahkûm edildikten sonra 22 yıl hapis yatan Sean K. Ellis adında bir adamı konu alıyor.

YOZLAŞMIŞ POLİSLER, BOZULAN ADALET VE MASUM BİR ADAM

Yaşamı belgesele konu olan Sean K. Ellis, 1993 yılında 19 yaşındayken cinayetten suçlu bulunmadan önce bir yıl içinde 3 kez yargılandı. Avukatları Ellis’in bir polis komplosunun kurbanı olduğunu ve Boston dedektiflerinin dosyanın çabucak çözülmesini istemeleri sebebiyle kurban seçildiğini iddia ettiler.

Davada ismi geçen üç dedektife karşı daha sonra, emirleri tahrif etmek ve şüphelileri silah zoruyla soymak da dahil olmak üzere suçlamalarda bulunulması da avukatların tezlerini güçlendirdi.

Ellis, davasının yeniden ele alınmasını gerektiren kanıtların ortaya çıkmasının ardından 2015 yılında serbest bırakıldı. Ancak Dedektif Mulligan cinayetinden dolayı onu ömür boyu hapse atabilecek dördüncü bir duruşma olasılığıyla karşı karşıya.

Trial 4,  Ellis’in ilk mahkumiyetine ilişkin soruşturmanın yanı sıra 1993’ten beri davaya dahil olan hemen hemen herkesle yapılan röportajlarla olası bir dördüncü duruşmanın nasıl geçebileceğine ışık tutmaya çalışıyor.

Netflix’in Trial 4 için yayınladığı resmi tanıtım yazısı şöyle:

Sekiz bölümlük belgesel dizisi TRIAL 4, 1993’te Boston Polis Dedektifi John Mulligan’ı öldürmekten suçlu bulunduktan sonra 22 yıl hapis yatan Sean Ellis’in hikayesini anlatıyor. Kolluk kuvvetleri Ellis’i cinayetle ilişkilendiren kanıtlar sunsa da, daha fazla araştırma yolsuz polis memurlarını, şüpheli tanıkları ve vakayı çözmek için departman içinde muazzam baskıyı ortaya çıkardı. Ellis’in hikayesi yıkıcı olsa da sistematik ırkçılık, polis yolsuzluğu ve ceza adaleti reformu gibi güncel konulara ışık tutarken, nihayetinde insanların sistemi değiştirme gücüne sahip olacağına dair umut veriyor.

Rémy Burkel‘in yapımcılığını üstlendiği diziyi Netflix’in tartışmalı belgesel dizisi The Staircase‘in arkasındaki belgeselci Jean-Xavier de Lestrade yönetti.

Okumaya devam et

Kültür

Apple TV+’tan büyümeye dair bir belgesel: “Becoming You”

Apple TV+’ın yeni belgeseli Becoming You yüzden fazla çocuğun yaşamlarının ilk 2000 günü üzerinden farklı kültürlerdeki büyüme serüvenine ışık tutuyor.

BOLDThe Crown ile Altın Küre, The Favourite ile Oscar alan Olivia Colman’ın seslendirdiği ve her bölümde farklı kültürlerden çocukların doğumlarından 5 yaşına kadar olan yaşamlarının seyirciye izletildiği belgesel 13 Kasım’da Apple TV+’ta yayınlanacak.

APPLE TV+ BELGESEL KİTAPLIĞI GENİŞLİYOR

Becoming You çocukların düşünmeyi, konuşmayı ve hareket etmeyi öğrenme süreçlerinin nasıl hem kültürden kültüre hem çocuktan çocuğa farklılık içerdiğine vurgu yapması bakımından ilgi çekici görünüyor. Bir çocuk yetiştirme sürecindeki farklılıkların toplumları ve genel anlamda dünyayı şekillendirmedeki önemi de belgeselde altı çizilen konular arasında.

Apple TV+ 13 Kasım’da ilk 6 bölümüyle yayınlanacak bu serinin yanı sıra birçok farklı belgeselle de seçeneklerini çoğaltıyor. Stevie Wonder, Oprah Winfrey gibi ünlü isimlerin hikâyelerinin anlatıldığı Dear…, dünyadan ilginç evleri ve onların sıra dışı mimarlarını konu alan Home ve doğadaki en küçük canlıların yaşam mücadelesine odaklanan Tiny World,  Apple TV+’ta 2020’de yayımlanan belgesel dizilerden yalnızca birkaçı…

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye destekli Suriyeli gruplardan Efrîn’de tarih yağması

Efrîn İnsan Hakları Örgütü, Türkiye destekli SMO’nun kontrolünde olan Nebî Hûrî Höyüğü’nün iş makineleriyle yıkıldığını ve tarihi eserlerin kaçırıldığını açıkladı.

BOLD– Yeni Yaşam’ın haberine göre geçmişi M.Ö önce 2 bin 500’lü yıllara dayanan ve UNESCO tarafından Ortadoğu’da korunması gereken önemli tarihi yer olarak sınıflandırılan Nebî Hûrî Höyüğü, Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu güçlerince yıkılarak birçok tarihi eser kaçırıldı.

TARİH YAĞMASI DEVAM EDİYOR

Efrîn İnsan Hakları Örgütü hazırladığı rapora göre, iş makineleriyle yapılan yıkım sırasında çok sayıda mozaik ve tarihi eserin tahrip edildi. Raporda ayrıca 60 hektarlık bir alanda da kazı yapıldığı belirtildi.

Türkiye’nin bölgede desteklediği güçlerin bu uygulamalarının uluslararası hukuk ve sözleşmelere aykırı olduğunun vurgulandığı raporda yapılan çalışmalar sonucu bu grupların tarihi mekânlara ilişkin işlediği suçların yüzde 25’inin belgelendiği belirtildi.

Efrîn İnsan Hakları Örgütü, tarihi yıkımın devam ettiğine dikkati çekerek, acil müdahale ve yargılama çağrısı bulundu.

Okumaya devam et

Popular