Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Ramazan Yavuz da hesap soramadan gitti

Ramazan Yavuz, Diyarbakır Cezaevi’nde 10 tutuklunun dövülerek öldürüldüğü olayda dayaktan bayılanlardan biriydi. Dava zaman aşımından düştü. Kanser olan Ramazan Yavuz, hayata gözlerini yumdu.

Diyarbakır Cezaevi mağdurlarından Ramazan Yavuz, akciğer kanseri tedavisi gördüğü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Servisi Yoğun Bakım Ünitesinde hayata gözlerini yumdu.

Ramazan Yavuz, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisiyken tutuklanmış ve Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesince hüküm verilerek 1994 yılında Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne konulmuştu.

Gözaltında gördüğü ağır işkenceler sonrası Ramazan Yavuz’un hapishane süreci de ağır insan hakları ihlallerine sahne oldu. Bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1996 yılında 10 tutuklu dövülerek öldürüldü. 24 tutuklu ise yaralandı. Darp olayı, görüş gününde ailelerin gözü önünde görüş kabinlerinde başladı ve devam etti. Dövülenlerden biri de Ramazan Yavuz’du ve baygın biçimde hastaneye sevkedildi.

Süreç içinde çeşitli hastalıklara yakalanan Ramazan Yavuz’un tedavisi yapılmadı. 10 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 2004 yılında tahliye edilen Yavuz’a 3 yıl önce akciğer teşhisi konuldu. Evli ve bir çocuk babası olan Yavuz, erken teşhis konulmadığı için tedaviye cevap vermedi.

Yavuz, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Servisinde hayatını kaybetti. Cenazesi ailesi tarafından alınan Yavuz, Mardinkapı Mezarlığı’na defnedildi.

72 SANIK YARGILANDI DAVA ZAMAN AŞIMINDAN DÜŞÜRÜLDÜ

Diyarbakır Cezaevi’nde 1996 yılından gardiyan ve askerlerin tutuklulara saldırıp feci biçimde darp etmesi sonucu 10 tutuklu hayatını kaybetmiş, 24 tutuklu ise yaralanmıştı. Tutukluların çoğu görüş sırasında, görüş kabini içerisinde ailelerinin gözü önünde darp edildi.10 tutuklunun darp nedeniyle hayatını kaybettiği 24 tutuklunun ağır yaralandığı olay sonrası; asker, polis, gardiyan, cezaevi doktoru ve cezaevi müdürünün de bulunduğu 72 sanık yargılandı. Yıllarca süren ve mahkemeler arasında gidip gelen dava 23 Mayıs 2019’da Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “zaman aşımı” nedeniyle düşürüldü.

Gündem

Vaka sayısı 23 bin 934’e can kaybı 501’e çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse bağlı can kaybında artış yaşandığını ilan etti. Bugün hayatını kaybeden 76 kişi sonrası Türkiye geneli Kovid-19 sebebiyle ölenlerin sayısı 501’e çıktı.

BOLD – Türkiye’deki koronavirüs (Kovid-19) salgınına dair Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Bugün 19 bin 664 test yapıldığını, 3 bin 13 vaka daha tespit edildiğini duyurdu.

ŞİMDİYE KADAR 161 BİN 380 TEST YAPILDI

Virüse bağlı 76 kişi daha hayatını kaybetti. Ölü sayısı 501’e ulaştı. Vaka sayısı 23 bin 934 oldu.

Hastalık Türkiye’de ortaya çıktıktan sonra 161 bin 380 test yapıldığını belirterek yoğun bakımda bin 311 hasta bulunduğu bilgisi verildi.

İYİLEŞEN KİŞİ SAYISI 786 OLDU

Entübe hasta sayısı 909′ yükselirken iyileşen sayısı da 786 şeklinde kayıtlara geçti.

Akşener’den ‘kadın ve çocuğa şiddet’ temalı infaz paketi tepkisi

Okumaya devam et

Gündem

Tekirdağ’da toplu ulaşıma korona yasağı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Tekirdağ Pandemi Kurulu, ilçeler ve mahalleler arası toplu ulaşımın, pazar alışverişi olan günler harici 15 gün süreyle durdurulmasına karar verdi.

BOLD – Türkiye geneli, genişletilen koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında birçok ilde farklı tedbirler hayata geçiriliyor.

KARA, HAVA, DENİZ VE DEMİRYOLU GİRİŞ ÇIKIŞLARI DURDURULDU

Tekirdağ Valiliği de bu çerçevede, il sınırlarından kara, hava, deniz ve demiryolu ile yapılacak tüm giriş çıkışları 15 günlüğüne ‘geçici’ durdurdu. Geçişine izin verilen ticari yük taşıyıcıları zorunlu dinlenme süresi dışında hiçbir şekilde duraklama veya konaklama yapamayacak.

Valiliğin aldığı diğer kararlar ise şu şekilde:

BELGE İBRAZI VE MÜLKİ İDARE AMİRİ İZNİNE BAĞLANDI

Yönetici, çalışan veya iş yeri sahipleri, ikamet ve iş yerinin farklı ilde bulunması halinde, şehirler arası giriş çıkışları, durumlarını ispatlayan belgeleri ibraz şartı ve mülki idare amirleri yazılı izniyle yapabilecek.

TOPLU ULAŞIM PAZAR ALIŞVERİŞİ GÜNÜ HARİÇ SONA ERDİ

İl genelinde 1 Ocak 2000’den sonra doğanların sokağa çıkmaları geçici yasaklandı. Doktor raporu ile tedavi amaçlı seyahat zorunda olanlar, birinci derecede yakını vefat edenler, birinci derecede ağır hastası bulunanlar, üretim yapan iş yerlerinde 20-65 yaş arası çalışanlar, tarımsal amaçlı üretim, ticaret ve faaliyet yapanlar hariç ilçeler ve mahalleler arası toplu ulaşım pazar alışverişinin olduğu günler dışında 15 gün süreyle durduruldu.

SATICILAR, TEZGAHTARLAR, ŞOFÖRLER MASKE TAKACAK

Pazar yeri, market ve toplu veya bireysel çalışılan iş yerleri ile toplu taşıma araçlarına vatandaşlar ve çalışanlar maske ile girecek. Maske takma zorunluluğu pazarlarda satıcılar, iş yerlerinde tezgahtarlar, toplu taşıma araçlarında şoförler için de geçerli olacak. İlçelerde meydanlarda sokak ve caddelerde vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmeyecek.

TERHİS, TAHLİYE, SEVK VE TABURCU İŞLEMLERİ İŞBİRLİĞİ İLE PLANLANACAK

Askeriyede celp ve terhis dönemleri, hastane sevk ve taburcu işlemleri, cezaevi mahkum kabul ve tahliyeleri, inşaat, şantiye ve yatırım alanları ile taş, kum ocağı, kömür ocağında çalışanların durumları, limanlara yanaşan başta kılavuzluk hizmeti veren kaptan ve diğer çalışanların halleri gerekli kurumlarla görüşülerek iş birliği yapılarak planlanacak.

Türkiye ekonomik çöküşe çare bulabilir mi?

Okumaya devam et

Gündem

“Ya hükumet çözmeli ya da sendikalar greve gitmeli”

Çiğli Organize Sanayi bölgesinde bir işçide koronavirüs tespit edilmesinin ardından 150 işçi iş bırakmak istedi. İşveren karşı çıkınca olaylar büyüdü. Sendika temsilcisi çözüm beklediklerini açıkladı.

BOLD – İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Akar Tekstil Fabrikası’nda bir işçide koronavirüs tespit edilince incelemelerde bulunan Sağlık Kurulu, alınan tedbirlerin yeterli olduğunu söyledi. Kurulun “çalışmaya devam” kararına işçilerin büyük çoğunluğu uydu.

150 emekçi salgın riski nedeniyle çalışmama hakkını kullanmak istedi. İşveren, “Burada bir karantina söz konusu değil. Ben üretim yapmak zorundayım. Çalışmak istemeyeni ücretsiz izinli sayarım” deyince olaylar patlak verdi. 150 işçi, işveren tarafından ücretsiz izine çıkarılınca fabrika bahçesinde arbede yaşandı.

Gazete Duvar’dan Nuray Pehlivan’ın haberine göre Deriteks Sendikası Örgütlenme Uzmanı Cihan İşçi, çalışanların ikiye bölündüğünü kaydetti. “Çalışanların bir kısmı maaş kaygısıyla iş bırakmak istemiyor. Bir kısmı ise müdahale etmemizi istiyor. Biz de arada kaldık. Bu virüs işçi katliamına doğru gidiyor. Ya hükumetin sosyal bir anlayışla işi çözmesi ya da sendikaların fiili greve gitmesi gerekiyor” dedi.

Sendika olarak sürecin başında, işverene ara verilmesini teklif ettiklerini belirten İşçi, ancak işverenin kendilerine “ İşçilerin ücretini ödeyemezsem, o zaman açlıkla karşı karşıya kalırız” şeklinde yanıt verdiğini söyledi

İşçi, şöyle devam etti: “İşçilerin bir kısmı buraya müdahale edin derken bir kısmı da buraya müdahale ederseniz ben açlıktan ölürüm diyor. Yani biz de ortada kaldık, ne yapacağımı bilmez bir haldeyiz. Hükumet çıkıp müdahale etmediği sürece de ortada kalacağız. Biz işverene kızıyoruz ama işverenden daha çok hükumete ve sendikalara kızıyoruz. Üç tane konfederasyon birleşip genel grev kararı almaktan bile aciz! Binlerce işçi virüs tehdidiyle baş başa. Bu virüs işçi katliamına doğru gidiyor. İnsanlara sosyal izolasyon diye çağrı yapıyorlar. Ama bir işçinin gelip burada 2 bin kişiyle çalışıp sonra evinde annesiyle, babasıyla, çocuğuyla iç içe olmak zorunda. Çünkü hiç kimsenin öyle koca koca evleri yok. Hemen hepsinin bir göz odaları var. Dolayısıyla ya hükumetin sosyal bir anlayışla işi çözmesi ya da sendikaların fiili greve gitmesi gerekiyor.”

Okumaya devam et

Popular