Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Google çalışanları 124.518 TL maaş alıyor

ABD Menkul Kıymetler Borsası’na teknoloji şirketleri tarafından bildirilen yıllık mali raporlara göre 8 şirketten en fazla maaşı Google veriyor.

Bazı şirketler hem kültürleriyle hem de çalışanlarına sağladıkları gelir ve imkanlarla ideal bir yaşamın kapılarını aralıyor. Günümüzde bu konuda başı çekenler ise teknoloji şirketleri. Peki söz konusu şirketlerin güncel ortalama maaşları hangi düzeyde?

Teknoloji şirketlerinde çalışmak, günümüzde çoğu gencin hayali ve hedefi. İşte bu nedenle rekabet çok fazla ve o şirketler, kendilerine başvuran kişiler arasından en ideal adayları belirleyip işe alıyor.

Diğer taraftan dünya çapında hizmet verdikleri için dünyanın her köşesinde çalışan edinme gibi bir huyları var. Bu da özellikle Türkiye’deki gençler için çok büyük bir fırsat.

Elbette bir yerde çalışmadan evvel, oradaki imkanları sorgulamak doğal. Peki iş kültürleri ve ofis ortamlarıyla tanınan bu devler, çalışanlarına ne kadar maaş veriyor?

Maaş sunulan tek imkan değil, ancak çalışanlar için en belirleyici unsur yıllık ücretler.

ABD Menkul Kıymetler Borsası’na teknoloji şirketleri tarafından bildirilen yıllık mali raporları inceleyen WIRED, 8 şirketin ortalama maaşını hesapladı. Webtekno da o maaşları derleyip listeledi.

Amazon: 28 bin 836 dolar

Güncel kurla yıllık maaşı: 174 bin 478 Türk Lirası

2017’deki yıllık ortalama maaşı: 28 bin 446 dolar (172.152 TL)

Artış oranı: Yaklaşık %1-2

IBM: 55 bin dolar

Güncel kurla yıllık maaşı: 332 bin 849 Türk Lirası

2017’deki yıllık ortalama maaşı: 54 bin 491 dolar (329.780 TL)

Artış oranı: Yaklaşık %1-2

Tesla: 56 bin 163 dolar

Güncel kurla yıllık maaşı: 339 bin 803 Türk Lirası

2017’deki yıllık ortalama maaşı: 54 bin 816 dolar (331.719 TL)

Artış oranı: Yaklaşık %4

Intel: 106 bin 900 dolar

Güncel kurla yıllık maaşı: 646 bin 873 Türk Lirası

2017’deki yıllık ortalama maaşı: 102 bin 100 dolar (646.873 TL)

Artış oranı: Yaklaşık %4

Nvidia: 155 bin 35 dolar

Güncel kurla yıllık maaşı: 938 bin 675 Türk Lirası

2017’deki yıllık ortalama maaşı: 147 bin 840 dolar (893.045 TL)

Artış oranı: Yaklaşık %5

Twitter: 172 bin 703 dolar

Güncel kurla yıllık maaşı: 1 milyon 45 bin 803 Türk Lirası

2017’deki yıllık ortalama maaşı: 161 bin 860 dolar (978.881 TL)

Artış oranı: Yaklaşık %6

Facebook: 240 bin 430 dolar

Güncel kurla yıllık maaşı: 1 milyon 455 bin 780 Türk Lirası

2017’deki yıllık ortalama maaşı: 228 bin 651 dolar (1.383.864 TL)

Artış oranı: Yaklaşık %5

Google: 246 bin 886 dolar

Güncel kurla yıllık maaşı: 1 milyon 494 bin 216 Türk Lirası

2017’deki yıllık ortalama maaşı: 197 bin 274 dolar (1.194.100 TL)

Artış oranı: Yaklaşık %25

Ekonomi

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

‘Yerli otomobil’ projesini üstlenen Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), araç içindeki en temel bileşenlerden biri olan batarya için Çinli Farasis firmasıyla anlaştı. Yerli otomobilin elektrikli motoruyla ilgili ise Alman Bosch firmasıyla anlaşma yapılmıştı.

BOLD – Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’nun üreteceği yerli otomobilde kullanılacak batarya için Li-Ion üreticisi Farasis’i iş ortağı olarak seçtiği belirtildi.

TOGG’dan batarya anlaşmasıyla ilgili yapılan ortak açıklamada, TOGG’un batarya modülü ve paketinin Türkiye’de üretileceği kaydedildi. İki şirketin, batarya hücresi tedarikinin yanında imzaladıkları kapsamlı niyet mektubu çerçevesinde, Türkiye ve çevresindeki ülkeler için enerji depolama çözümlerini bir ortak girişim şirketi çatısı altında sunarak iş birliğini genişleteceği ifade edildi. TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise anlaşmayla ilgili şunları söyledi: “Farasis ile birlikte kurulacak ortak girişim şirketi de ülkemizin enerji sisteminin verimliliğini artırmaya aday bir girişim olacak, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak, temiz ve verimli bir enerji sistemi geliştirmemizi hızlandıracak. Bu sayede TOGG’un mobilite ekosistemi, teknoloji geliştiren, ciddi ekonomik değer yaratan, önemli bir bölgesel oyuncu haline gelecektir.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, daha önce yaptığı açıklamada, aracın elektrikli motorunun Alman Bosch’tan alınacağını söylemişti.

Kasko ve zorunlu trafik sigortasında enflasyon yüzde 2.91 arttı

Okumaya devam et

Ekonomi

Soma’dan Ankara’ya yürüyen maden işçileri: Bu ülke sadece patronlara mı ait?

soma maden eylem

Soma’dan Ankara’ya yürüyüşleri Manisa’nın Salihli ilçesinde durdurulan Somalı maden işçileri, Uyar Madencilik firmasını protesto etti. Bağımsız Maden İş Sendikası Yöneticisi Başaran Aksu, “Patronların arkasında kim var? Patronlara bu gücü kim veriyor? Bu ülke sadece patronlara mı ait?” diye sordu.

BOLD – Soma’dan Ankara’ya yürüyen maden işçilerinin Salihli’deki bekleyişleri sürüyor. “Geventepe, Atabacası, Işıklar rödovans Uyar işçisi kölevans mı? İşçileri ayırma patronları kollama” yazılı pankartı taşıyan maden işçileri adına Bağımsız Maden İş Sendikası açıklama yaptı.

Sendikanın Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, dönem dönem Soma’da seslerini duyurmaya çalıştıklarını, ancak bugüne kadar herhangi bir çözüm üretilmediğini belirtti. 28 Temmuz da 3 bin 100 işçinin tazminat sorununun torba yasayla çözüldüğünü, ancak Uyar Madencilik işçilerinin kapsam dışı bırakıldığını kaydeden Aksu, “Patronların arkasında kim var? Patronlara bu gücü kim veriyor? Bu ülke sadece patronlara mı ait? Sorumuz budur mücadelemiz de bu soruyu büyütmektir, yaygınlaştırmaktır. 40 yıl patronlar lehine çıkarılmış onlarca yasanın işçiler dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi gerekir” dedi.

BU ŞİRKETİN ARKASINDA KİM VAR?

Aksu’nun ardından konuşan Bağımsız Maden İş Yöneticisi Kamil Kartal ise işçilerin ‘bir ay iki ay sonra’ denilerek oyalandığını, ancak aradan 8 yıl geçmesine rağmen kimsenin bir kuruş tazminat alamadığını ifade etti. Kartal, “O senetlerin hepsi icraya gitti. Avukatlara para yatırıldı. İnsanlar köylerinde arazilerini sattı. Kazanıldı bu davalar. Bir kuruş para yok. Kimse alamadı. O sarı sendika bu tazminatların ödenmemesi doğrultusunda sermaye ile işbirliği yaptı. Ve bugün buraya geldik” ifadesini kullandı. Uyar madenciliğin vergi kaçırıp, farklı şirketler kurarak Türkiye’nin maden şirketi işlettiğini savunan Kartal, “İnsanımızı katleden bu şirketin arkasında kim var? Bunu soruyoruz. Çünkü ortaya çıkarsa, bu arkadaşlarımızın tazminatları ödenecek. Bunun açığa çıkartılmasını istiyoruz. Onun için devlete dönüyoruz. Bütün yasal mücadele yollarımızı tükettiğimiz için devlete döndük. Devlete diyoruz ki, ‘bizi ezmeniz için değil, bizi korkutmanız için değil, bizim tazminatlarımızın ödenmesi için kavga veriyoruz.’ Devlet gelip bizim üzerimizde gücünü göstersin diye bunları yapmıyoruz” diye konuştu.

Otoyol köprü ve hastane için harcanan paraları halktan gizleyen yasa çıkardılar

Okumaya devam et

Ekonomi

Kasko ve zorunlu trafik sigortasında enflasyon yüzde 2.91 arttı

Otomotiv fiyatlarındaki artış sonrası kasko ve zorunlu trafik sigortasındaki enflasyon geçen ay arttı. TÜİK’e göre eylül ayında enflasyon, önceki aya göre yangın, hırsızlık ve diğer afet sigortalarında yüzde 0.47, sağlık sigortasında yüzde 2.25, kasko ve zorunlu trafik sigortasında yüzde 2.91 arttı.  

BOLD – Sigorta sektörü, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon (TÜFE) sepetinde üç başlık altında yer alıyor. Bu kapsamda eylül ayında enflasyon, önceki aya göre yangın, hırsızlık ve diğer afet sigortalarında yüzde 0.47, sağlık sigortasında yüzde 2.25, kasko ve zorunlu trafik sigortasında yüzde 2.91 arttı.

Cumhuriyet’ten Serhat Aligil’in haberine göre geçen yılın aynı ayına (yıllık) göre enflasyon yangın, hırsızlık ve diğer afet sigortalarında yüzde 10.52, sağlık sigortasında yüzde 4.74 artarken kasko ve zorunlu trafik sigortasında yüzde 2.92 düştü. İlk 9 ayda ise sırasıyla yüzde 10.08, yüzde 7.8 ve yüzde 0.97 arttı.

17 yılda faize ödenen 510 milyar dolar ile 20 milyon aileye konut yapılabilirdi

Okumaya devam et

Popular