Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Sahte bilimsel yayında zirveye oynuyoruz

Türkiye’de üniversiteler ve bilimsel yayınların hızlı artışına rağmen, bunların kalitesi tartışma konusu. Dünyada en çok sahte akademik dergi çıkarılan ülkeler arasında Hindistan ve Nijerya ile birlikte Türkiye de var.

Kuran dinletilen balıklar daha hızlı mı büyüyor? Şeytanla mücadele edecek insanın eğitimi nasıl olmalı? Son yıllarda bilimsel yayın olarak sunulan bu araştırmalar kamuoyunda tartışma yaratırken, buna benzer örnekler Türkiye’deki üniversitelerin bilimsel yayın kalitesinin sorgulanmasına yol açıyor.

AKADEMİK YAYIN KALİTESİ SÜREKLİ DÜŞÜYOR

İstatistikler Türkiye’de son yıllarda üniversitelerin ve buna paralel olarak bilimsel yayın sayısının artmasına rağmen yayın kalitesinin giderek düştüğünü gösteriyor.

Türkiye’de şu anda 206 üniversite bulunuyor. Scientific Journal Rankings verilerine göre 2017’de Türkiye dünya bilimsel yayın sayısı sıralamasında 19’uncu sırada; buna karşılık Türkiye’den çıkan yayınlara yapılan ve yayının kalitesini gösteren uluslararası atıf sayısı her geçen yıl önemli oranda düşüyor.

“KHK BİNLERCE AKADEMİSYENİN HAYATINI KARARTTI”

Hollanda’da bulunan Rotterdam Erasmus Üniversitesi’ne bağlı Ekonometri Enstitüsü’nde Veri Bilimi ve Optimizasyon alanında öğretim üyesi olan Prof. Dr. İlker Birbilde son dönemdeki olumsuz ortamdan etkilenerek Hollanda’ya giden bir bilim insanı.

DW Türkçe’ye konuşan Birbil, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada bir makale enflasyonu bulunduğunu belirtirken, yayın sayısından ziyade bilimsel olarak kendini ispat etmiş insanlara öncelik verilmesinin şart olduğunu düşünüyor. Başarılı birçok akademisyenin hayatlarının KHK’larla “insafsızca karartıldığını” vurgulayan Birbil, şöyle konuşuyor:

“Bu akademisyenler üniversitelerinden koparıldılar, pasaportlarına el konuldu. Arkadaşlarına bu haksızlığın reva görülmesine, üniversitede kalan diğerleri -belki mucip sebeplerle- ses çıkaramadılar. Sus pus olmuş bir üniversite, üniversite olmaktan çıktı. Yani hem gidenlerin yarattığı boşluk, hem de kalanların içine düşürüldükleri durum yüzünden üniversitelere iki kez darbe vuruldu.”

Gündem

KPSS sonuçları açıklandı

KPSS 2020 Lisans Sınavı sonuçları açıklandı. Adaylar, sonuc.osym.gov.tr adresine TC kimlik numaraları ve şifrelerini girerek KPSS sonucunu görüntüleyebilecek.

BOLD – KPSS 2020 Lisans (Genel Kültür-Genel Yetenek- Eğitim Bilimleri- Alan Bilgisi – ÖABT) sonuçları açıklandı.

2020 KPSS sonuçları ÖSYM’nin sonuç ekranı AİS (Aday İşlemleri Sayfası) üzerinden erişime açıldı. Adaylar, T.C kimlik numaraları ve şifrelerini siteme girerek KPSS sonucunu görüntüleyebilecek. Sınav sonuçlarını öğrenmek için sonuc.osym.gov.tr adresine tıklayın.

Koronavirüslü yeni hasta sayısı resmi rakamlara göre 2 binin üzerinde

Okumaya devam et

Gündem

MHP’den “Osman Durmuş ölmedi” açıklaması

Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un, beyin kanaması sonrası kaldırıldığı hastanede öldüğü haberlerine MHP’den yalanlama geldi. Yapılan açıklamada, tedavinin devam ettiği belirtildi. 

BOLD- Türkiye Cumhuriyeti’nin 57. Hükumeti’nde Sağlık Bakanlığı yapan Osman Durmuş, beyin kanaması sebebiyle hastaneye kaldırıldı. Durmuş’un hastanede öldüğü haberleri ise Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından yalanlandı.

HASTANEDE TEDAVİSİ DEVAM EDİYOR

MHP, eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un hastanede tedavisine devam edildiği belirtilerek, yalan haberlere itibar edilmemesi ricasında bulunuldu. MHP’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “21. Dönem Kırıkkale Milletvekilimiz, eski Sağlık Bakanımız Sn. Osman Durmuş’un yaşamış olduğu rahatsızlıktan ötürü kaldırıldığı hastanede tedavisine devam ediliyor olup yalan haberlere itibar edilmemesi önemle rica olunur. Tez zamanda sağlığına kavuşmasını temenni ediyoruz” denildi.

Koronavirüslü yeni hasta sayısı resmi rakamlara göre 2 binin üzerinde

Okumaya devam et

Gündem

Yine Metro Turizm yine cinsel taciz

Taciz ve skandallarla ismi anılan Metro Turizm, şimdi de 17 yaşındaki bir kız çocuğunun tacizi ile gündemde. Mağdur, yan koltukta kendisini izleyerek mastürbasyon yapan muavini cep telefonuyla kayda aldı.

BOLD – Geçtiğimiz yıllarda uyuyan bir kadın yolcuya cinsel istismarda bulunan muavini ile gündeme gelen Metro Turizm’de bir skandal daha yaşandı.

Aykırı’dan Egehan Erkün’ün haberine göre, Metro Turizm’e ait otobüste seyahat eden 17 yaşındaki bir kız çocuğu, yan koltukta kendisini izleyerek mastürbasyon yapan muavini cep telefonuyla kayda aldı. Kayda alının videoda muavinin, 17 yaşındaki yolcuyu izleyerek cinsel istismarda bulunduğu görüldü.

FİRMA AÇIKLAMA YAPMADI

Görüntülerin sosyal medyada yayılması ardından, cinsel istismar skandallarıyla bir kez daha gündeme gelen Metro Turizm’e sosyal medyada binlerce vatandaş tepki gösterdi. Görüntülere ilişkin firmadan açıklama yapılması talep edilirken, henüz yetkililer tarafından bir açıklama yapılmadı.

BU METRO TURİZM’DEKİ İLK SKANDAL DEĞİL

Metro Turizm geçtiğimiz yıllarda da cinsel istismar skandallarıyla gündeme gelmişti. 2016 yılında, Muğla’dan İstanbul’a giden üniversite öğrencisi bir genç kız, uyuduğu esnada yanındaki Metro Turizm çalışanının cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla şikayetçi olmuştu. Yaşanan olayın ardından binlerce vatandaşın tepkisi üzerine firma yetkilileri tarafından özür mesajı yayımlanmıştı. 2017 yılında ise aynı firmada çalışan bir şoförün cinsel istismar görüntüleri sosyal medyada gündeme gelmişti.

Koronavirüslü yeni hasta sayısı resmi rakamlara göre 2 binin üzerinde

Okumaya devam et

Popular