Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Sünbül Ailesi’nin linç hikayesi: Senin baban darbeci bizimle oynama

Funda Sümbül şehit bi polis kızı. Başarılı bir polisle evlenip mutlu bir yuva kurdu. Kardeşi tarafından “cemaatçi” diye ihbar edildi. Kocası KHK’yla ihraç edildi, çocuğu ise sokakta linç yedi..

BOLD- 15 Temmuz sonrası başlayan toplumsal linç sokakta oyun oynayan çocuklara kadar vardı. Hizmet Hareketi’ne yakın insanlar sosyal ölüme terkedildi. O ailelerden biri de Sünbül ailesi. Akrabaları tarafından dışlanma, kardeşinin ihbarı, işsizlik, hapis ve çocuklarının üzerine çiğ yumurta fırlatılıp, oyunlardan dışlanmaları dahil toplumsal lincin her türlüsünü yaşadılar. Kronos’tan Selahattin Sevi Sünbül ailesinin hikayesini yazdı.

Sadık Sünbül KHK ile ihraç edilen bir polisti ve 19 ay hapis yatttı…Tutuksuz yargılanmak için tahliye edildiğinde, aslında yapayalnız olduklarını anladı eşi Funda Sünbül. Dört çocukla tek başına kalakalmıştı… Aile ve yakın çevre kapılarını çalmıyor, arkadaşları aramıyordu. Sadece vefalı bir arkadaşı kendisine iş bulmuş ve evinin taşınmasında da kendisine yardımcı olmuştu. Sünbül ailesi bu kişinin iyiliğini hiç unutmayacaklarını söylüyor.

Sigortasız çalıştığı işten ellerine geçen yaklaşık 2 bin liranın 850 lirası kiraya gidiyordu. Üstelik çocuklarından biri hastaydı ve ciddi sağlık sorunları vardı.

Hastaneler, kontroller… Sünbül ailesi psikolojik olarak da çöküntüye girmişti.

Asıl önemlisi, hüküm için mahkeme tarihi yaklaşıyordu.

Tam da o günlerde yakın bir arkadaşı, yaşadıklarını görmüş; “Dışarı çıkmayı düşünür müsünüz?” diye sormuştu.

KHK’lı polis eşi Almanya’da, kendisi dört çocuğu ile Mart ayının başından bu yana bir Balkan ülkesindeydi… Dışarı çıkmayı düşünmüş ve çıkmıştı. Neden çıktınız sorusnuna Funda Sünbül (30) “Başka çaremiz kalmamıştı, kim olduğumuzu komşularımızla bile paylaşamıyorduk.” karşılığını veriyor.

‘Kim olduklarını komşularıyla bile paylaşamayan’ Fundan Sünbül meslek hayatı başarılarla bir polis eşiydi…

2004 yılında Atatürk Üniversitesi Erzincan Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun oldu Sadık Sünbül. 2004-2005 ve 2005-2006 eğitim öğretim yılında Osmaniye, Düziçi ilçesine bağlı bir mahrumiyet bölgesi olan, kadrolu öğretmenlerin bir yolunu bulup kaçtığı, ulaşımın traktörle sağlandığı Zindağ, yeni ismiyle Yeşilyurt köyünde ücretli öğretmenlik yaptı.

Polislik sınavını kazanınca 2005’te İstanbul Etiler Polis Meslek Etik Merkezi’nde (POMEM) eğitime başladı. Burası silahlı terör gruplarının hedefinde olduğu için 2006 yılı sonlarında silahlı saldırıya uğramış ve yaralanmıştı. Ödüllendirilerek asayiş şubeye tayin edildi. 2008’de ise Şanlıurfa Suruç’a tayini çıktı. Burada yaklaşık 6 yıl kaldı. Dört defa burada kalmak için dilekçe verdi. Fazladan 4 yıl görev yaptı. Buradaki tavranıdan başarılarından dolayı 2015’de silah ve ruhsat şube müdürlüğüne tayini çıkmıştı. Ankara’da 2016 Şubat’ında bombaların patlamasıyla Altındağ Polis Merkezi’ne bağlı Hamamönü bölgesine yaya devriye görevine gönderildi.

Mayıs 2016’da devlet büyüklerini koruma şube müdürlüğüne geçerek burada grup amirliğinde çalışarak Abdulkadir AKSU, Devlet Bahçeli ve birçok devlet yetkilisinin katılmış olduğu programlarda bu kişilerin korunmasında görev almış. 15 Temmuz 2016 günü müdürü çağırarak Binali Yıldırım’ın Ankara koruma ekibine alındığını söylemiş, 17 Temmuz’da da İçişleri Bakanlığı’nın yazısı ile 18 Temmuz itibarıyla görevden uzaklaştırıldığı tebliğ edilmiş. 24 Temmuz’da gözaltına alınırken 1 Ağustos’ta ise tutuklanmış.

Sadık Sünbül başarılı bir polis memuruydu.

‘BAŞKA BİR YERDE, BAŞKA BİR EVDE YAŞAYACAĞIZ’

Ve işte o polisin eşi Funda Sünbül, Türkiye’yi terk ederken uçağın tekerlekleri yerden kesildikten bir müddet sonra gerçeği açıklamış çocuklarına: “Biz artık başka bir yerde, başka bir evde yaşayacağız.”

Funda Sünbül, 2 Mart’ta Meriç’i geçerek önce Yunanistan’a, sonra da Almanya’ya ulaşan eşiyle kavuşmayı bekliyorlar şimdi.

4 çocuk annesi Funda Sünbül şehit bir polisin kızı. “Babam ben 5 yaşındayken şehit oldu, yetim kaldım, şimdi de 4 çocuğumla yıllardır babalarından uzak. 3’üncü çocuğum kronik astım hastası, kalbinde rahatsızlık var. Nekröz içeren lenf nodları var, sıkıntılarımız çok, en küçük çocuğum için ise epilepsiden şüpheleniyordu doktoru.’ diyor.

‘SENİN BABAN DARBECİ, BİZİMLE OYNAMA!’

Funda Sünbül’ü en çok üzen ise eşinin ailesinin oğullarına karşı kayıtsızlığı. Eşinin babası Sincan Cezaevi’nde hapis yattığı sürede oğlunu bir kez olsun bile ziyaret etmemiş; ne gelinini ne de torunlarını merak etmiş.

“Eşim 24 Temmuz’da gözaltına alınıp 1 Ağustos’ta 6. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklandı. Gözaltındayken 7 aylık bebeğimle emniyetin önüne, adliyeye gidip onu çok aradım, hakaretler küfürler duyduk polislerden, eşimin yaşadıkları çok daha kötüydü, yemek yok, tuvalet ihtiyacı için izin yok… İbadet hakları tamamen kısıtlanmış, 10 metrekare bir koğuşta 18 kişi kalmışlar. İşkence görmüşler…

Eşim hapisteyken çocuklarımı mahalledeki arkadaşları bile dışladı, “Senin baban darbeciymiş, fetöcüymüş, bizimle oynama, annemiz babamız kızıyor” dediler. O zaman 6 yaşında olan oğlumun üstüne çiğ yumurta bile attılar… Kapıda kalan ayakkabılarımızın içine idrar dökenleri mi, kapımıza çöp koyanlar mı ararsınız…”

Funda Sünbül’ün, Sincan kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü’ne yaptığı başvuru ise, “İhraç olanlara yardım vermiyoruz, senin eşin bir de tutuklu, yani tam suçlu, sana yardım yapmam” karşılığı ile son bulmuş.

Sadık Sünbül, KHK ile ihraç edildikten sonra inşaatlarda çalışmaya başladı.

‘AİLELER PARÇALANDI, HERKES BİRBİRİNE DÜŞMAN OLDU’

Eşinin tutuklu bulunduğu Sincan L 1 Cezaevi’nden 15 Ocak 2018 tarihinde adli kontrol şartıyla tahliye olduğunda eşinin ailesi yine gelmemiş. “Bizi birbirimize düşman ettiler” diyor Funda Sünbül; “Onlar hiç ziyaret etmemişlerdi hapiste kaldığı 19 ay boyunca. Eşim tavır alarak başlarda gitmek istemedi. Daha sonra akrabalar topluca ziyarete geldi. Fakat eşim kırgındı hepsine. Eşimin annesi, ‘En akıllı oğlum deli oğlum oldu’ dedi. Eşim fakir büyümüş, çobanlık yaparak, kendi imkanlarıyla okumuş. Ailelerinde başka okuyanlar da var. Fakat eşim çok kitap okur, duygusaldır, herkese yardım eder… Farklıdır…”

Bir başka akrabaları ise, “Hocanızın ardından gittiniz, bunların hepsini hak ettiniz” demiş. “Cezaevinden çıkınca insanlar teselli edeceğine bir laf da ben söyleyeyim yarışına girdi. Eşim asgari ücretten artırdıklarıyla şöyle ya da böyle bize borç veren babasına ve kardeşlerine olan 7 bin lirayı ödedi. Sonra da ne hâliniz varsa görün deyip herkesi ve her şeyi terk etme kararı aldı”.

“Yurt dışına çıkınca bile tacizlerden ve iftiralardan kurtulamadık” diyen Funda Sünbül’ün uzman çavuş olan öz kardeşi şikâyet etmiş savcılığa. “Oysa 15 Temmuz sürecinde bana en çok o yakınlık göstermişti, yardım etmişti” diyen Sünbül; “Dilekçe yazarak ‘Kız kardeşim ve eşi cemaate bağlı olduğu için kaçak yollarla yurt dışına çıktı’ diye bizi şikayet etmiş. Anneme anlattığımda, ‘İkinizin arasına girmem’ deyip bıraktı öylece.” diyor.

Dört kardeşin ikincisi olarak 1988 yılında dünyaya gelen Funda Sünbül, “Babam polis memuruymuş. Ben beş yaşındayken 1993 yılında şehit olmuş. Annem imam nikâhlı eşi olduğu için hiçbir hakkı yok. Yararlanamıyor. Annem temizliğe giderek büyütmüş bizi. Kardeşimin biri üç yaşında evde küvete düşüp boğulmuş. Ne acılarla büyüdük, ama şimdikiler bambaşka” diyor.

Annesinin, şehit olan babasını da hatırlayarak, “Polise kız vermem” dediği için kaçtığını söyleyen Funda Sünbül; “2008 yılında evlendik. Annem hep ayrılmamızı istiyordu. Fakat Sadık Bey iyi, dürüst ve kaliteli bir insandı. Düğünümüze dört ay kala kaçtık” diyor.

“Sabah dört buçuk sularıydı… Polisler geldiğinde çok sertlerdi. Eşim de polisti, sakin olmalarını istedi. Eşim kimliğini gösterdi, “Biz asker almaya gelmiştik, polis çıktın” diyerek alıp götürdüler. Eşim alınmadan önce abdestini aldı, giyindi, gittiler. Bir süre sonra yine döndüler. Meğer eşimin mermileri kalmış onu da aldılar.”

‘EVİ VE ARACI TARANDI, BAŞARILARI ÖNÜNE KONULDU’

“Eşimi en çok üzen, ‘Bu kadar çalışmanın sonucu bu mu?’ duygusuydu. 2011’de evimizi PKK taramıştı. Daha sonra eşimin zırhlı aracı yine tarandı. Bütün bunlar üstün başarı ve taltifler getirdi. Ama biliyor musunuz, bu başarılar bile başına dert oldu! Mahkeme, ‘Neden bu kadar takdir ve taltif aldın’ dedi… Sonrasında, eşim görevi bittiği halde 4 yıl daha kaldı bölgede.”

Gündem

Tarihi buluşma: Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım ortak CANLI YAYIN

31 Mart seçimleri sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’nı kazanan Ekrem İmamoğlu, Yüksel Seçim Kurulu’nun (YSK) kararıyla mazbatası iptal edildi ve Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verdi.

Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu ve Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım, bu akşam canlı yayında karşı karşıya gelecek. AKP’li adayı Binali Yıldırım ile CHP’li adayı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Şişli’deki Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek ortak canlı yayında moderatör İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlayacak.

Saat 21.00’de başlayacak olan ‘İstanbul2019 Seçim Özel’ isimli program Bold Medya’dan canlı takip edilebilecek.

Okumaya devam et

Gündem

CHP’li Kadıköy Belediye başkanına büyük ayıp: “Yemeğin parasını ben verdim, konuşamazsın”

Patnospor için düzenlenen gecede AKP’li başkanın ardından söz alan Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı’nın mikrofonunu kapattılar. Ne olduğunu anlamaya çalışan Odabaşı’nın yanına gelen AKP’li bir meclis üyesi ‘Yemeği ben düzenledim, konuşmayacaksın’ dedi.

BOLD- Ağrı Amatör Lig Şampiyonu Patnospor için Pendik’te düzenlenen gecede konuşma yapmak üzere sahneye önce Pendik Belediye Başkanı AKP’li Ahmet Cin çıktı. Cin’in konuşmasının ardından mikrofonu Kadıköy Belediye Başkanı CHP’li Başkan Şerdil Dara Odabaşı aldı. Patnospor atkısı takan Odabaşı’nın konuşma yapacağı sırasında mikrofonun sesi kapatıldı.

YEMEĞİ BEN DÜZENLEDİM

Odabaşı’nın yanına gelen AKP’li Pendik Belediyesi Meclis üyesi İdris Bilici, Odabaşı’na ‘Siyaset yok sadece selamlayacaksınız, konuşma yapmayacaksınız’ dedi. Bilici kendisine ‘siz kimsiniz?’ diye soran Odabaşı’na ‘Meclis üyesiyim yemeği ben düzenledim’ diyerek cevap verdi. Bunu üzerine atkısını çıkarak Odabaşı mikrofonu Bilici’ye vererek salonu terk etti.

PATNOSLULAR DA TERK ETTİ

Olayı gazeteci İsmail Saymaz sosyal medyadan duyurdu. Saymaz, Patnosluların, Odabaşı’na yapılan saygısızlığa sessiz kalmadıklarını belirterek, olayın ardından toplantıyı terk ettikleri söyledi.
Saymaz, Patnos Belediye Başkanı Emrah Kılıç’ın kendisini arayarak ‘Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı’na yapılan saygısızlığı kabul etmiyoruz. İlçemizin adının böyle bir saygısızlığa alet edilmesini şiddetle kınıyoruz. Odabaşı’na üzüntülerimi belirttim, ilçemize davet ettim.’ dediğini de aktardı

AKP’Lİ AHMET CİN GECEDEKİ KONUŞMASINI PAYLAŞTI

Odabaşı’ndan önce sahneye çıkan AKP’li Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin yaptığı konuşmasını sosyal medya hesabından paylaştı. Yaptığı paylaşımında Cin, ‘Ağrılı hemşehrilerimizden yaklaşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik Cumhur İttifakı’nın Adayı Binali Yıldırım için destek istedik.’ ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Suriyelileri savunan AKP’li yazar Atatürk de mülteci dedi

Hükümet yanlısı Diriliş Postası gazetesinin köşe yazarı Tuğrul Selmanoğlu’nun Beyaz TV’de Atatürk’e ‘mülteci’ dediği görüntü büyük tepki topladı. Selmanoğlu görüntülerin montaj olduğunu ve kendisi aleyhine linç kampanyası yürütüldüğünü öne sürdü.

BOLD- Sosyal medyada iktidar yanlısı paylaşımlarla da sık sık gündeme gelen Tuğrul Selmanoğlu Beyaz TV’de Türker Akıncı’nın sunduğu Ne Var Ne Yok programına katıldı. İktidarın Suriye ve Suriyeli göçmen politikasını eleştirenlere tepki gösteren Selmanoğlu izleyicilere Atatürk örneğini verdi.

Suriyelileri mültecilerin Türkiye’de kalmasını savunan Selmanoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk mülteci dedi. Selmanoğlu skandal sözlerine şöyle devam etti, ‘Şunu bir kere çok iyi bilmesi lazım o insanların. Çoğu Atatürkçüyüm falan diyor ya. Atatürk’ün kendisi Selanik göçmeni, mülteci’ ifadelerini kullandı.

ORASI OSMANLI TOPRAĞI

Selmaoğlu’na tepki programın diğer konuğu Diriliş Postası Genel Yayın Yönetmeni Erem Şentürk’ten geldi. Şentürk ise ‘Mülteci demeyelim, Osmanlı toprağı orası. Niye mülteci olsun’ diye konuştu. Şentürk’e yanıt veren Tuğrul Selmanoğlu, ‘Oradan bir sürü insan göçüp gelmedi mi abi Türkiye’ye? Selanik’ten kaç tane mülteci geldi ülkemize? Göçmen, mülteci neticede başka bir idarenin eline geçmiş oradaki Osmanlı himayesi kalktığı için insanlar canını malını emniyete almak için ana yurduna gelmiş bir mültecidir’

ZİHİN FUKARA OLUNCA AKIL UKALA OLUR

Şentürk mülteci olmak için iltica etmek gerektiğini söylese de Selmaoğlu’nu ikna edemedi. Tartışmanın alevlenmesi üzerine sunucu reklam arası vermek zorunda kaldı. İktidara yakınlığıyla bilinen Tuğrul Selmanoğlu’nun Mustafa Kemal Atatürk’e mülteci dediği görüntüler sosyal medyada büyük tepki topladı.
Sanatçı Volkan Konak buram buram cehalet, neresini düzeltelim ki? diyerek tepki gösterdiği Selmanoğlu için ‘Osmanlı toprağında doğup, o toprakları savunup, yine o topraklarda bir devlet kuran Atatürk nasıl mülteci olur? Zihin fukara olunca, akıl ukala olurmuş. Tuğrul Selmanoğlu’ ifadelerini kullandı

MONTAJ DEDİ

Görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından Selmanoğlu bir açıklama yaparak, ‘Beyaz TV’de yapmış olduğum bir konuşmanın önünü arkasını kesmişler montajlamışlar. Yalanla dolanla aleyhime linç kampanyası yürütüyorlar.’ dedi

Okumaya devam et

Popular