Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Yargı reformunda temel mesele mevzuat değil uygulama

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, yargı paketini eleştirdi. Aydın, Halfeti’de yaşanan işkenceleri, Cumhurbaşkanına hakaret davalarını hatırlatarak, temel meselenin mevzuat değil uygulamalar olduğunu söyledi.

Sorunun uygulayıcıların davranışlarından kaynakladığını belirten Aydın, iktidarın kendi dönemindeki işkence ve antidemokratik uygulamaları es geçtiğini dile getirdi.

BU TABLODA YARGI REFORMU ÖLÜ DOĞMUŞTUR

Diyarbakır Barosu, öldürülen başkanları Tahir Elçi’nin faillerinin bulunup yargılanması için her hafta adliye önünde gerçekleştirdiği Adalet Kürsüsü eyleminin 178’ncisinde AKP’nin Yargı Reformu’nu protesto etti. Baro Başkanı Cihan Aydın, Urfa’da yaşanan işkenceyi örnek göstererek ‘Bu tabloda Yargı Reformu ölü doğmuştur’ dedi.

İŞKENCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE VURGU YOK

Cihan Aydın, Yargı Reformu Strateji Belgesinde bir çok konunun muğlak bırakıldığını ifade ederek, “Belgede Türkiye’nin temel sorunları olan işkence ve ifade özgürlüğüne yeterince vurgu olmadığını gibi, bunlara bir sahip çıkışta var. Geçmiş 16 yıllık iktidar dönemine yönelik övgüden söz ediliyor. Bunu asla kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

URFA’DA YAPILAN İŞKENCE YANI BAŞIMIZDA DURUYOR

Aydın şunları söyledi: “Daha yanı başımızda Urfa’da gözaltına alınan mağdurlara yönelik yapılan işkence var. Bunu nereye koyacağız? Bu işkence olayının ortaya çıkarılmadığını görüyoruz. Bir diğer konu ifade özgürlüğü. İfade özgürlüğü konusunda davalar maalesef aratarak devam ediyor. Cumhurbaşkanına hakaret davaları da aynı hızla sürüyor. Dolayısıyla böylesi bir tabloda, böylesi bir durumda Yargı Reformu Strateji Belgesi ölü doğmuştur.”

12 EYLÜL DÖNEMİ GÖRÜNTÜLERİNİ HATIRLATMIŞTI

Vatandaşların ters kelepçe ile yerde beklentilme ve gözaltı görüntüleri 12 Eylül darbecilerinin İstanbul başta olmak üzere halka uyguladıkları yöntemleri hatırlatmıştı.

Erdoğan’ın ‘İşkenceye sıfır tolerans’ sözlerine ‘İşkence’ izleri ile isyan

Politika

Gül’den Soylu’ya Gezi cevabı: “Sözlerimin çarpıtılması çok büyük bir ayıp ve çirkinlik”

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili açıklamalarının ‘bazı çevrelerce kasıtlı olarak çarpıtıldığını’ belirterek “Çok büyük bir ayıp ve çirkinlik” dedi.

BOLD – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gezi olaylarıyla ilgili Abdullah Gül’ün Karar gazetesinde yayınlanan açıklamalarına tepki gösterdi. Soylu, “O günkü Cumhurbaşkanımızın sanki o olayların yaşandığı bir ülkede yaşamıyormuş gibi bugün söz söylemesi de bırakın İçişleri Bakanlığını, bu ülkenin bir ferdi olarak, içime hançer gibi saplanmıştır” dedi.

Soylu’nun eleştirilerine Gül’den tepki gecikmedi. Gül, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Karar Gazetesi’ne verdiğim mülakatta gezi olayları ile ilgili kısmın kasıtlı olarak bazı çevrelerce çarpıtılmasını çok büyük bir ayıp ve çirkinlik olarak görüyorum. Söyleşinin ilgili kısmını kamuoyunun vicdanına aynen sunuyorum” dedi.

Gül, tweetine Karar gazetesinde yayınlanan söyleşisinin şu bölümünü ekledi:

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan Libya’dan haber verdi: Birkaç tane şehidimiz var

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, iç savaş bataklığındaki Libya’ya gönderilen askerlerle ilgili şehit haberi verdi: “Birkaç tane şehidimiz var, birkaç şehidin karşılığında da 100’e yakın lejyonerleri etkisiz hale getirdik.”

BOLD – Tayyip Erdoğan, İzmir’de düzenlenen Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu Açılış Töreni’nde konuştu. Hükümetin dış politikasına yönelik eleştirilere cevap verdi. Erdoğan şunları söyledi:

“Türkiye Suriye’de Libya’da Akdeniz’de gerçekten kritik bir mücadele verirken bir anda içeride hiçbir dayanağı olmayan tartışmaların başlatıldığını görüyoruz. Türkiye’nin Suriye ve Libya politikaları ne bir maceradır ne de keyfe kederdir. Bunun için ülke ve millet olarak yeni bir istiklal mücadelesi verdiğimizi söylüyoruz. Ülkemizin çıkarlarıyla diğer ülkelerin çıkarları çatışıyor. Masada ve sahada olayların gidişatını değiştirebilmek için ne gerekiyorsa onu yapıyor, tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.”

ŞEHİTLER TEPESİ BOŞ KALMAYACAK

Hükümetin anlaşmalar imzaladığı Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Birleşmiş Milletler tarafından tanındığını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Deniz hukukundan anlamayan uluslararası hukuktan anlamayan bu noktada akıl hocaları olmayan, akıl hocası karga olanın akıbeti ne olur? Gayrimeşru Hafter’e karşı, ücretli lejyoner Hafter’e karşı yönetici, kahraman askerlerimiz ve Suriye Milli Ordusu’ndan ekiplerimizle oradayız. Tabi birkaç tane şehidimiz var ama şunu da söyleyeyim ki birkaç şehidin karşılığında da 100’e yakın lejyonerleri etkisiz hale getirdik. Şehitler tepesi boş kalmayacak.”

Okumaya devam et

Politika

Süleyman Soylu, Abdullah Gül’e ateş püskürdü: Yazıklar olsun!

Süleyman Soylu, Abdullah Gül’ün Gezi Parkı olaylarına ilişkin açıklamalarına ateş püskürdü. Gül’ün Erdoğan’ı yalnız bıraktığını vurgulayarak “Yazıklar olsun size” dedi.

BOLD – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Gezi Parkı olaylarına ilişkin, “Gurur duyuyorum” açıklamasına tepki gösterdi. “O günkü Cumhurbaşkanımızın sanki o olayların yaşandığı bir ülkede yaşamıyormuş gibi bugün söz söylemesi de bırakın İçişleri Bakanlığını, bu ülkenin bir ferdi olarak, içime hançer gibi saplanmıştır” dedi.

Soylu, şu ifadeleri kullandı: “Hem Tayyip Erdoğan’ı yalnız bırakacaksınız hem Tayyip Erdoğan’ın karşısında birileriyle anlaşma yapacaksınız, ondan sonra da bugün gelip sırça köşklerinizde devletin size sunduğu bütün imkanlarla bu milletin size verdiğini bir şekilde bu millete kötülük olarak anlatmaya çalışacaksınız. Yazıklar olsun size.”

“GEZİ İLE BÜYÜK BİR GURUR DUYUYORUM”

Gezi Parkı olayları ile gurur duyduğunu söyleyen Gül ise şunları dile getirmişti:

“Nerede sessiz kaldım. Mesela en büyük olaylar Gezi olaylarıydı değil mi? Bana o zaman ilk sorulan soruya verdiğim cevap şuydu: ‘Bununla büyük bir gurur duyuyorum” dedim. Şaşırdı herkes. Çünkü ‘Türkiye’nin problemlerinin mahiyetini değiştirmişiz. Eskiden insanlar insan hakları için sokağa çıkardı. Faili meçhuller dursun diye çıkardı. Yolsuzluk dursun diye sokağa çıkardı. Şimdi insanlar ağacı kestirmem diye sokağa çıkmış, çevre duyarlılığı için sokağa çıkmış. Türkiye’nin problemlerini İngiltere’nin, ABD’nin problemleri haline çevirmişiz” dedim. Daha sonra bu toplumsal olay iyi yönetilemeyince terör örgütlerine büyük bir fırsat çıktı ve bildiğimiz vahim olaylar, vandallıklar cereyan eti. Açık söyleyeyim; benim birçok tavrım anlaşılmamış olabilir. Kendi camiamız da anlamamış olabilir. Ondan sonra daha ileri aşamalarda “demokrasi sadece seçim değildir” dedim. Bana o zaman bizim camiadan bazıları milli irade dersi vermeye kalktı. Milli idarenin ne olduğunu anlattım. Demokrasi sadece seçim değildir, seçimin ötesi vardır dedim. Halbuki ben şimdi bunları söylerken bu kadar tatsız politik ortamın içinde bunları tekrar konuşmak istemiyorum. O zamanlar tutuklu yargılamalarla ilgili yaptığım açıklamalara da bakın. Bireysel başvuru hakkı nasıl çıktı zannediyorsunuz, Haşim Bey’e gidin sorun.”

Okumaya devam et

Popular