Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Bayramdan sonra mini yargı paketi ile dolaylı af mı geliyor?

AKP Grup Başkan Vekili Naci Bostancı, mini bir yargı paketini bayramdan sonra TBMM genel kuruluna getireceklerini ve askerlik yasasının ardından gündeme alacaklarını açıkladı.

BOLD-Türkiye’nin ençok merak ettiği konulardan biri de af çıkıp çıkmayacağı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bu konuda Adalet Bakanlığının bir çalışmasının olduğunu belirtirken, çalışmanın içeriği hangi suçları kapsayacağı ve ne şekilde hayata geçirileceğine ilişkin henüz resmi bir açıklama yok.

ÖNCELİK ASKERLİK KANUNU OLACAK

AKP’nin Meclis açılır açılmaz önceliği askerlik kanunu. Bostancı, Askerlik Kanunu’na dair partilerden gelebilecek teklifler olabileceğini belirterek, “Onların tekliflerine bakarız değerlendirir anlaşabildiklerimiz olabilir anlaşamadıklarımız olabilir şimdiden bir şey söylemek mümkün değil. Ama bu çalışma hemen bayramdan sonra yapılacak Salı günü (11 Haziran 2019) de teklif Meclis gündemine gelecek.” diye konuştu.

MİNİ PAKETİN NELERİ KAPSAYACAĞI NET DEĞİL

Bostancı, “Bir ön paket çalışması olacak bayramdan sonra. Amacımız ön paketi Askerlik Kanunu’nun hemen arkasına yetiştirmek. Şu anda neleri kapsayacağı konusu çok net değil. Yargı reformu çok geniş bir paket malum. Onun içinden bazılarını hemen çıkartmayı planlıyoruz o yüzden acil çalışma ile askerlik yasasının arkasına eklemek şeklinde bir yönteme başvurabiliriz” dedi.

DOLAYLI AF OLACAK MI?

Bostancı paketin içerisinde infaz indirimi, yani dolaylı af olup olmacağına ilişkin ise net bir şey söylemedi. Bostancı çalışmaların devam ettiğini paketin içeriğinin henüz netleşmediğini söylemekle yetindi. Kulislere yansıyanlara göre denetimli serbestlik süresinin 3 yıla çıkarılması, yatar sürelerinde ise kısaltmaya gidilmesi gündemde.

TERÖR SUÇLARI KAPSAM DIŞINDA MI TUTULACAK?

Türkiye gazetesi ise infaz yasasında yapılması düşünülen değişiklikle ilgili haberinde, terör suçları hariç, cezasının yüzde 50’sini çekenlerin serbest kalacağını ileri sürmüştü. Bazı hukukçular, serbest kalacakların sayısının 100 bini bulabileceğini ileri sürmüştü.

ERDOĞAN: HERKESİ SERBEST BIRAKMAK OLMAZ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanlığının af konusunda çalıştığını belirterek, İstanbul seçimlerinin ardından Meclis’te görüşüleceğini dile getirmişti. Erdoğan, af kapsamınının teferruatlarına hakim olmadığını vurgulayarak, “Herkesi serbest bırakmak gibi bir şey olamaz.” demekle yetinmişti.

Türkiye Gazetesi’ne göre affın kapsamı

Politika

Cumhur İttifakındaki ‘Ekmek’ kavgasına Akşener yorumu: Küçük ortağın bundan haberi var mı sayın Erdoğan?

Bahçeli’nin ‘Askıda ekmek’ kampanyası için, “Bugün Türkiye’de evine ekmek götüremeyen diye bir şey var mı?” diyen Erdoğan’a Meral Akşener’den yanıt geldi.

BOLD – MHP Lideri Devlet Bahçeli, geçtiğimiz günlerde imkanı olanları, dar gelirlilere yardım için ‘Askıda Ekmek’ kampanyasına davet etti. Partisinin Malatya il kongresi sonrası bir grup esnafın, “Eve ekmek götüremiyoruz” serzenişiyle karşılaşan Erdoğan, ekonomik durumlarını abartmakla suçladı.

Bugün de gazetecilerin, Bahçeli’nin kampanyasını hatırlatması üzerine Erdoğan: “Bugün Türkiye’de evine ekmek götüremeyen diye bir şey var mı? OECD ve IMF ölçeklerine göre en iyi konumda olan ülkeyiz” diye konuştu.

İttifaktaki ‘Ekmek’ çatlağı muhalefetin de gündeminde İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener sosyal medya hesabından hem Bahçeli’ye hem de Erdoğan’a gönderme yaptı. Erdoğan’ın sözlerini alıntılayan Akşener: “Peki, ‘Askıda Ekmek Kampanyası’ başlatan küçük ortağının, bundan haberi var mı Sayın Erdoğan?” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’a göre karikatürün hedefinde kendisi değil İslam var!

Okumaya devam et

Politika

Canan Kaftancıoğlu İstanbul Valiliğinin 29 Ekim törenini kimin yüzünden terk etti?

Gazeteci Nevşin Mengü, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun İstanbul Valiliğinin düzenlediği töreni Erdoğan’ın siyasi propaganda içeren mesajı yüzünden terk ettiğini duyurdu.

BOLD – Koronavirüs yüzünden İçişleri Bakanlığı 81 ilde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerine kısıtlama getirdi. Bakanlık, Valilik ve kaymakamlıkların izni dışında herhangi bir törenin yapılmasını yasakladı. Bu kapsamda, İstanbul Valiliği Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde bir tören düzenledi. Törene CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı. Fakat Kaftancıoğlu AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı okunduğu sırada tören alanını terk etti.

PROPAGANDA İÇEREN MESAJ YÜZÜNDEN

Gazeteci Nevşin Mengü, Kaftancıoğlu’nun töreni terk etmesinin sebebini sosyal medya hesabından açıkladı. Mengü mesajında şu ifadeleri kullandı: “Canan Kaftancıoğlu İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen Cumhuriyet Bayramı çelenk bırakma törenini terk etti. Kaftancıoğlu’nun ekibi töreni terk etme nedeninin, törende Erdoğan’a ait siyasi propaganda mesajının okunması olduğunu söyledi”

İşkenceden sorumlu devlet görevlileri için delil avı başladı

Okumaya devam et

Politika

Kılıçdaroğlu’nun koruması Çubuk’taki saldırıyla ilgili jandarmayı suçladı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesinde uğradığı yumruklu saldırıda ihmali bulunduğu gerekçesiyle yargılanan emekli Emniyet Müdürü Koray Aslan, olayın koruma ekibine yıkılmak istendiğini söyledi.

BOLD – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruklu saldırı olayından sonra İçişleri Bakanlığınca başlatılan idari soruşturma çerçevesinde ifade veren Koray Aslan, savunmasında jandarmayı suçladı.

Hakkında önce ceza istenmeyen, sonrasında ise Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda ikinci rapor düzenlenerek ceza talebinde bulunulan Aslan’ın savunmasında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Çubuk’a bağlı Akkuzu Köyü’ne gidişiyle ilgili Emniyet’e bilgi verildiğini, bilgiyi veren memurun hangi saatte hangi numarayı aradığı bilgisinin de mevcut olduğunu kaydetti.

T24’ün haberine göre Emniyet Genel Müdürlüğü Disiplin Kurulu Başkanlığına verdiği savunmasında Aslan, iki müfettişin hakkında üç günlüğe kadar maaş kesim cezasını kabul etmediğini söyledi. Aynı müfettişlerin 17.07.2019 tarihli disiplin soruşturma raporunda tarafına “cezaya mahal yoktur” şeklinde görüş belirttiğini belirten Aslan, “Geçen bu beş aylık sürede hangi yeni delillere istinaden beş ay önceki raporların tam tersine rapor düzenlendiğini ve eğer yeni delil elde edilmişse bu yeni delillerin tarafımla paylaşılmasını talep ediyorum” dedi.

ANKARA EMNİYETİ’NE HABER VERİLDİ

Aslan, ifadesinde şehit cenazesinde görevli jandarmanın ihmaline dikkat çekti. Aslan şunları kaydetti: “Bu süreçte yeni bir delil elde edilmemişse hazırlanan bu raporun nasıl değiştiğiyle ilgili de bilgi verilmesini istiyorum. Jandarma bölgesinden polis nezaretinde çıkmamıza rağmen jandarmaya tek bir söz söylemeden olayları koruma ekibine yıkmaya çalışmak hangi vicdana sığar? Bahsi geçen olayla ilgili “haber verilmedi” suçlamalarına maruz kalıyoruz. Ama herkes biliyor ki Ankara Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğü Nöbetçi Amirliğine haber verildi. Konuyla ilgili, haber veren memurun hangi numarayı saat kaçta aradığına ilişkin bilgiler kayıtlara geçmiştir. Sayın Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri, bana ceza istenmeyen ilk raporu siz geri göndermiştiniz. Eğer bu istenilen cezayı da az bulursanız, istediğiniz cezayı verebilirsiniz. Ama unutmayın ki hukuk bir gün size de lazım olabilir. Geçenlerde bir yerde okuduğum bir cümleyi sizinle paylaşmak istiyorum: “İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır. En mükemmel adalet size vicdandır. Bu haksız ve hukuksuz istenilen cezayı kabul etmiyorum. İtiraz ediyorum. Hakkımı her platformda sonuna kadar arayacağım. Çünkü Peygamber Efendimizin hadisinde söylediği gibi “Haksızlığın karşısında susan dilsiz şeytandır.”

15 Temmuz Ahırı’ndaki kursiyer teğmenler beraat etti

Okumaya devam et

Popular