Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Bir anne baba tutukluluk daha…

Öğretmen Metin Köse ve Büşra Köse çifti, geçen hafta Kahramanmaraş’ta tutuklandı. Şimdi 5 yaşlarındaki kızlarından yüzlerce kilometre uzağa gönderilmek isteniyorlar.

BOLD-Son dönemde artan anne ve baba tutuklamaları uygulamasına bir yenisi eklendi. Kapatılan özel eğitim kurumlarında öğretmen olan Metin Köse ve Büşra Köse çifti, geçen hafta eş zamanlı olarak gözaltına alındı ve tutuklandı.

Maraş’ta cezaevinde tutuklu bulunan çift, geçmişte görev yerleri Erzurum olduğu için bu şehre sevk edilmek isteniyor. Savcı, çiftin soruşturma dosyalarının olduğu Erzurum’daki cezaevine nakledilmesini istedi.

Anne ve babasının tutuklanmasının ardından ailenin 5 yaşındaki kızı Azra tek başına kaldı. Maraş’ta kreşe giden Azra, babaannesine emanet edildi.

Anne ve babasının Erzurum’a sevk edilmeleri durumunda Azra’nın görüş günlerinde anne ve babasını görme ihtimali de ortadan kalkacak. Yaşlı babaannenin Azra’yı Erzurum’a götüremeyeceği belirtiliyor.

Adli makamların kararı gelecek hafta vereceği, Erzurum’a sevk yapılmaması ya da Azra’nın annesinin tahliye edilmesi isteniyor. Ancak şu ana kadar bu taleplere cevap verilmedi.

Gündem

Sulh Ceza’dan adalet uyarısı: Anayasa Mahkemesi kararları bağlayıcıdır

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin hükumetten savunma istemesinin ardından Sendika.Org’un erişim engeli kaldırıldı. Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği kararında, Anayasa Mahkemesinin ihlal kararının yasama, yürütme ve yargı organları için bağlayıcı olduğu belirtildi.

BOLD – Sendika.Org ile birlikte Özgür Gündem ve Dicle Haber Ajansı’nın da aralarında bulunduğu 100’ün üzerinde site ve bir dizi Twitter hesabının erişim engeli kaldırıldı.

Sendika.Org’un haberine göre, 7 ay sonra gelen erişim engelinin kaldırılmasına ilişkin Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliğinin kararda, AYM’nin 11 Mart 2020 tarihinde ihlal kararı verdiği hatırlatıldı.

Kararda, “… ilgili adreslerin terör örgütünün haber siteleri olduğu, internet içeriğine erişimin engellenmesi kararı verilebilmesi için gecikmesinde sakınca bulunan bir durumun bulunmadığı” belirtildi.

ANAYASA MAHKEMEMESİ KARARI BAĞLAYICIDIR

Anayasa Mahkemesinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanununun 50. maddesinde yer alan ‘yeniden yargılama yapmakla yükümlü mahkeme Anayasa Mahkemesinin ihlal kararında açıkladığı ihlali ve sonuçlarını ortadan kaldıracak şekilde mümkünse dosya üzerinden karar verir’ hükmünün bulunduğu ifade edilen kararda, şunlar kaydedildi: “Anayasanın 153/6 maddesi gereği Anayasa Mahkemesi kararlarının yasama, yürütme ve yargı organlarını idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlayacağının belirtildiği, bireysel başvurucunun başvurusuna konu ettiği URL adreslerinin 2015/646 sayılı kararından çıkarılarak, Anayasa Mahkemesince karar verilen ihlalin giderilebileceği anlaşıldığından bireysel başvurucu itirazına konu ettiği, internet sayfalarına olan internet erişiminin engelinin kaldırılmasına…”

5 YIL BOYUNCA 63 KEZ ERİŞİM ENGELİ

25 Temmuz 2015’ten bu yana 63 kez erişime engellenen Sendika.Org, erişim engellerini Ekim 2015’te Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı. Sendika.Org’un 2015 yılından beri pek çok kez engellenmesine ve Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) yaklaşık 5 yıl boyunca dosyayı ele almaması üzerine Sendika.Org avukatları 10 Şubat 2020 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) hak ihlali başvurusu yapmıştı. AYM, AİHM’ye yapılan başvurunun ardından Sendika.Org başvurusunu incelemiş ve 11 Mart 2020 tarihinde ihlal kararı vermişti. Kararda Sendika.Org’un 2015 yılından beri defalarca kez engellenmesine ve Sulh Ceza Hakimliklerinin etkili bir yol olmadığı iddialarına değinmeyen AYM, ihlalin ortadan kaldırılması için kararı Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliğine göndermişti. AYM, 14 Eylül’de tekrar eden engellemelerle ilgili 8 ayrı başvuruyu birleştirip ikinci bir ihlal kararı daha verdi.

GÖLBAŞI HAKİMLİĞİNİN ‘AYM KARARLARI BAĞLAYICIDIR’ VURGUSU

AYM’nin CHP’li Enis Berberoğlu hakkında verdiği ihlal kararının İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince yerindelik denetimi yaptığı gerekçesiyle tanınmamıştı. Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliğinin, AYM kararlarının yasama, yürütme ve yargı organları açısından bağlayıcı olduğunu vurgulaması dikkat çekti.

“3 yaşındaki kızım benimle konuşmuyor, görüşüme gelmiyor”

Okumaya devam et

Gündem

Hasta yatağındaki İmamoğlu’na yargıdan sevindiren haber

Yargı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik hakaretleri cezasız bırakmadı. Yargı Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar ile sunucu Erkan Tan’a para cezası verdi.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu karantinada Kovid-19 tedavisi görüyor. Hasta yatağındaki İmamoğlu’na yargıdan iki ayrı sevindiren karar çıktı.

İMAMOĞLU’NA HAKARETE YARGI İZİN VERMEDİ

Hülya Koçyiğit’in damadı ve turizmci Ender Alkoçlar, 13 Eylül 2019 tarihinde sosyal medyadan yaptığı paylaşımda İmamoğlu için “Birçok tanıdığım veya tanımadığım kızacak ama bu İmamoğlu yalancı düzenbaz bir sahtekar. Bunu göreceksiniz, balon patlayacak” ifadelerini paylaşmıştı. İmamoğlu’nun avukatları dava dilekçesinde söz konusu paylaşımın ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini belirtti ve “Davalı, herhangi bir düşünce ifade etmeyip yalnızca müvekkile beslediği antipatiyi, hakaret içeren sözlerle ifade ettiğinden bu tür bir ifadede kamu yararının bulunmadığı sonucuna varmak da zor olmayacaktır” dedi.

ALKOÇLAR’IN ALDIĞI İHALE VE İFLASI DİKKAT ÇEKTİ

50 bin lira tazminat istenen dava İstanbul 26. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. 22 Ekim 2020 tarihindeki duruşmada Alkoçlar, 7 bin 500 TL tazminat ödemeye mahkum edildi. Ender Alkoçlar’ın Antalya Konyaaltı plajı ihalesini alması uzun süre tartışılmıştı. Sahibi olduğu Alkoçlar Turizm A.Ş’nin de geçtiğimiz ay iflasına karar verilmişti.

ERKAN TAN’A “PKK” CEZASI

Diğer yandan A Haber Televizyonu’nda 31 Mart 2019 yerel seçimi öncesinde sunucu Erkan Tan “Ekrem İmamoğlu, Tunç Soyer, Mansur Yavaş, seçime girdikleri her yerde CHP adayları PKK’lıların da adaylarıdır” ifadelerini kullanmıştı. Dava dilekçesinde rencide edici hakaret ve iftira içerikli sözlerin, İmamoğlu’nun kişilik haklarını ihlal ettiği belirtildi. Tan, sözleri nedeniyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 27 Ekim 2020 tarihli duruşmasında 4 bin 360 TL adli para cezasına çarptırıldı.

Okumaya devam et

Gündem

4 yaşındaki Leyla’nın öldürülme sebebi ‘miras anlaşmazlığı’ çıktı

Ağrı’da 4 yaşındaki Leyla’nın öldürülmesinin altından aile içi miras anlaşmazlığı çıktı. Mahkemenin gerekçeli kararında, ağırlaştırılmış müebbet hapis alan amca Yusuf Aydemir’in husumetli olduğu ağabeyini tehdit amacıyla Leyla’yı sakladığı, küçük kızın saklandığı ambarda ölmesi üzerine cesedi dereye attığı belirtildi.

BOLD – Ağrı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in öldürülmesiyle ilgili davanın gerekçeli kararını açıkladı.

Gerekçeli kararda, Leyla’nın aile arasındaki miras anlaşmazlığına kurban gittiği anlatıldı. Leyla’nın babası Nihat Aydemir ile kardeşi Yusuf Aydemir arasında ailenin traktörünün kime ait olacağı ve babalarından miras kalan bileziklerin kimde kalacağı konusunda babaları öldükten sonra bir anlaşmazlık yaşadıkları kaydedildi.

Ağabeyini miras anlaşmazlığı konusunda tehdit etmek için yeğenini kaçırdığı ifade edilen amca Yusuf Aydemir’in olayın adli boyuta ulaşması nedeniyle korkup yeğenini sakladığı yerden çıkaramadığı, Leyla’nın saklandığı ambarda ölmesi üzerine cesedini serin bir alanda beklettiği vurgulandı. Aramaların gevşetilmesi ve normal hayata dönülmesini fırsat bilerek de cesedi dereye attığı kanaatine varıldığı bildirildi.

AMCA YUSUF AYDEMİR’E AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Ağrı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 Ekim’de görülen karar duruşmasında, amca Yusuf Aydemir ‘çocuğa karşı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Amca Musa Aydemir, baba Nihat Aydemir’in kuzeni Mehmet Ali Aydemir, köylüleri Besim Dursun, eşi Hatun Dursun, Yıldırım Artam ve eşi Ayşe Artam ise karar duruşmasında beraat etmişti.

Ailesinin 26-27 Haziran 2018 tarihlerinde kaybolduğunu bildirmesinin ardından AFAD ve jandarma ekipleri köy ve çevresinde aramalar yapmasına rağmen Leyla, bulunamamış, 17 gün sonra 2 Temmuz 2018’te cesedi köyün yakınlarındaki bir derede bulunmuştu.

A Haber muhabiri Levent Eke Emniyet’te daire başkanı oldu

Okumaya devam et

Popular