Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Dr. İbrahim Halil Özyavuz: Pamuk tarlasından zirveye; Silivri zindanından ölüme…

Dr. İbrahim Halil Özyavuz, geçtiğimiz yıl bugün Silivri Cezaevi’nde hayatını kaybetti. Olay intihar olarak açıklandı ancak yakınlarına göre Özyavuz işkence altındaydı. Yaşadıkları bir devrin özeti..

BOLD-Dr. İbrahim Halil Özyavuz, Türkiye’nin en başarılı doktorlarından biriydi. 7 çocuklu bir ailenin pamuk tarlalarında çalışarak büyüyen oğlu, Türkiye’nin en başarılı doktorlarından biri oldu. 15 Temmuz’dan sonra cezalandırılan binlerce başarılı insandan biri olarak şüpheli biçimde Silivri Cezaevi’nde hayatını kaybetti…

PAMUK İŞÇİSİ İBO’NUN HİKAYESİ

Şanlıurfa’nın Harran doğan İbrahim Halil Özyavuz, yazın ailesiyle pamuk tarlasında çalışarak büyüdü. 7 çocuklu bir ailenin en büyük oğlu olan İbrahim Halil Özyavuz, önce Şanlıurfa’da ÇEAŞ Anadolu Lisesi’ni kazandı. Okuldaki başarısı nedeniyle Hizmet Hareketi’ne ait bir dersaneye ücretsiz olarak gitme hakkı kazandı.

Bu sayede başarı grafiği artan Özyavuz istediği üniversiteyi kazandı. Ama 15 Temmuz’dan sonra bu durum nedeniyle tutuklanacağını o günlerde henüz bilmiyordu.

Dershane eğitiminden sonra, 2007 yılında ÖSS-1 puan türünde sözelde 374 puanla Türkiye 242’ncisi, ÖSS-2 sayısal alanda ise 368 puanla Türkiye 1004’üncüsü oldu. İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazandı.

Pamuk tarlasından çıkan başarı öyküsü 17 Ağustos 2007’de Sabah Gazetesi’ne haber oldu…

2007 yılında Sabah Gazetesi’nde pamuk işçisi çocuğun başarı hikayesi haber olmuştu.

CERRAHPAŞA BİRİNCİSİ TUS TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ

Özyavuz, başarı grafiğini Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde de sürdürdü. 2013’te okulu dönem birinciliğiyle bitirdi. Mezuniyetinin ardından girdiği TUS sınavında ise Türkiye üçüncüsü oldu. Hedefi birincilikti ama olmayınca sevenlerinden özür diledi.

İKİ ÇOCUK MUTLU YUVA

Başarı grafiği nedeniyle Amerika’dan ismen davet aldı. Ailesi Türkiye’de kalmasını istediği için daveti geri çevirdi. Ülkenin farklı yerlerinde çalışırken evlendi ve iki çocuğu oldu. Bu yıllarda yardımseverliğiyle öne çıkıyordu.

BİR İHBAR VE TUTUKLAMA

2018 yılında hakkında Hizmet Hareketi üyesi olduğu gerekçesiyle ihbar yapıldı. Polisin evine baskın yaptığı sırada görevde olduğu için evde yoktu. Ardından kendisi babasıyla birlikte giderek Emniyet’e teslim oldu. İsminin Bylock listesinde olduğu söylendi. Kendisi gelip teslim olduğu halde kaçma şüphesiyle tutuklandı. Ailesinin verdiği bilgilere göre gözaltı sürecinde işkenceyle karşılaştı. Ardından tutuklandı. Önce Metris Cezaevi’ne ardından Silivri’ye gönderildi.

Cezaevinde yapılan açık görüşte işkence gördüğünü ailesine anlattı. Aradan 15 gün geçtikten sonra gelen telefonda, “Çocuklarının hastanede olduğu” bildirildi. Bu süreçte ailesine önce “kendisini darp ederek öldürdü” ardından ise “kendini asarak intihar etti” şeklinde çelişkili bilgiler verildi.

Yakınlarından alınan bilgiye göre, vücudundaki işkence izlerinin otopside çıkma ihtimaline karşın “kendini darp ederek öldürdü” dendi.

Hastanede bir süre yaşam mücadelesi veren İbrahim Halil Özyavuz, 3 Haziran 2018’de hayata gözlerini yumdu.

Aile, çocuklarının ölümündeki şüpheli durumla ilgili araştırma yapmaya başlayınca aile üzerine de polis baskısı başladı. Bu nedenle aile olayı araştırmayı bırakmak durumunda kaldı.

Özyavuz’un cenazesi hayatını kaybettikten iki gün sonra aileye gösterildi ve teslim edildi.

İbrahim Halil Özyavuz’un cenaze töreni…

BURADAN ÇIKTIĞIMDA HUKUK OKUYACAĞIM

Başarılı bir öğrenci ve olan İbrahim Halil Özyavuz, Hizmet Hareketi’ne ait bir dershanenin bunu ödüllendirmesiyle ve yardımseverliği nedeniyle “terör örgütü üyesi” yapıldı ve kendini ölüme sürükleyen bir sürece sokuldu.

İbrahim Halil Özyavuz, cezaevindeki açık görüşte kardeşine “Buradan çıkınca doktorluğu bırakıp hukuk okuyacağım, bize bu yapılanların hesabını soracağım” dedi. Özyavuz’un bu sözleri, gözaltı ve cezaevi sürecinde karşılaştığı insan hakları ihlallerine ilişkin ipucu veriyor.

BOLD ÖZEL

Tutuklu kanser hastasına cezaevi aracında işkence

10 yıldır kanser hastası olan ve üç yıldır cezaevinde bulunan polis memuru Mustafa Koray Mehirli, Mersin sıcağında cezaevi aracında kaldıkları kötü muameleyi mektubunda yazdı.

BOLD ÖZEL – Tutuklu kanser hastası Mustafa Koray Mehirli, tahliller için götürüldüğü Mersin Şehir Hastanesi önünde resmen işkenceye maruz bırakıldı.

Yaşadıklarını Kurban Bayramından önce ailesine gönderdiği mektupta anlatan Mehirli, bir arkadaşıyla birlikte konulduğu cezaevi aracında, su dahi verilmeden, WC ihtiyaçları giderilmeden, 40 derece sıcakta saatlerce bekletildi.

Tek kişilik hücreler şeklinde olan ve ‘tabut’ diye adlandırılan cezaevi araçları özellikle hastalar, hamileler, yaşlılar için büyük bir işkence. 40 dereceyi aşan sıcaklıkta kanser hastası bir insanın bekletilmesi 5275 sayılı Ceza İnfaz Kanununa aykırı.

Mehirli mektubunda o günü şöyle anlattı: “Arkadaş ameliyat oldu geldi, pansumanlarını ben yapıyorum, elimden geldiğince. Hastaneden birlikte geldik çarşamba günü, o gün ne rezillik çektik. Belki de cezaevi arabalarının en kötüsüyle gittik. Öyle bir arabayla gittiğimiz yetmiyormuş gibi bir de hastaneye gidip gelene kadar arabanın içinde beklettiler. Doktora götürürken arabadan indirip doktora gösterdiler, dönüşte tekrar arabaya koydular. O sıcakta ne çektik yaa… Rabbim bizlere böyle eziyet edenlerden hakkımızı ve intikamımızı alsın inşallah. Saatlerce ellerimiz kelepçeli bir şekilde, daracık yerde, ne tuvalet, ne su, Rabbimin yardımıyla dayandık çok şükür.”

Cemaat soruşturmaları kapsamında 29 Temmuz 2016’da tutuklanan Mustafa Koray Mehirli, 15 Kasım 2018’de Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında 7 yıl 13 ay, 15 gün hapis cezasına çarptırıldı ve Mersin Tarsus Cezaevine gönderildi.

2009 yılında tiroid kanseri teşhisi konulan ve o günden beri düzenli ilaç tedavi gören polis memuru Mustafa Koray Mehirli (47), 3 yıldır cezaevinde bulunuyor, hastalığı nedeniyle düzenli kontrole gitmesi ve ilaç tedavisi alması gerekiyor. Ama cezaevi şartları ve imkanları dahilinde bu tedavinin aksadığını eşi F. Mehirli daha önce BOLD’a anlatmıştı.

10 yıldır kanser hastası, 650 gündür cezaevinde

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Babacan ve Davutoğlu’dan Erdoğan’ı korkutan plan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı harekete geçen Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu yeni parti çalışmalarını birleştiriyor mu? Babacan ve Davutoğlu ittifakı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğini nasıl etkiler?

BOLD – İkilinin ittifakına Abdullah Gül neden engel oluyor? Erdoğan’ın tehditlerine rağmen yeni parti hazırlıkları ne durumda? Ekrem İmamoğlu’nun zaferi, yeni parti hazırlıklarına nasıl etki etti?

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

AYM’den sonra Danıştay’dan sürpriz karar – CANLI YAYIN

Türkiye ve dünyanın öne çıkan gelişmelerinin aktarıldığı BOLD Haber’de gündem Erdoğan’ın hukuksuz sarayları ve AYM’den sonra Danıştay’dan gelen sürpriz karar…

Okumaya devam et

Popular