Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Orhan Kemal’in 12 yıl yaşadığı evde tabela krizi

Orhan Kemal’in 12 yıl yaşadığı ve şu anda metruk halde bulunan Cibali’deki evinin kapısındaki tabela ile ilgili bir kriz çıktı. Fatih Belediyesi’nin konuyla ilgilenmediğini belirten Kemal’in oğlu Işık Öğütçü, aylardır uğraşarak çözdüğü sorunu bugün Facebook hesabından duyurdu.

BOLD- Türk edebiyatının değerli kalemlerinden Orhan Kemal’in (Mehmet Raşit Öğütçü) 1954’te ailesiyle birlikte yerleştiği ve birçok romanını yazdığı Unkapanı’ndaki konağın kapısında yer alan tabela geçtiğimiz şubat ayında söküldü.

Kimin tarafından söküldüğü bilinmeyen tabela ile ilgili Orhan Kemal’in en küçük oğlu Işık Öğütçü aylardır uğraşıyordu. “Orhan Kemal 1954-1966 yıllarında bu evde yaşamıştır” yazan tabela dün yerine asıldı.

Fatih Belediyesi’ne tabelanın yerine konulması için yapılan müracaatlar sonuç vermeyince, Orhan Kemal’in okurları ve semt sakinleri bir tabela hazırlayarak Kemal’in ölüm yıl dönümü olan 2 Haziran saat 17.00’de evin önünde buluştu ve tabelayı yerine astı.

Fakat orada da bir engelleme ile karşılaştıklarını ifade eden Öğütçü, “Kim veya kimler tarafından organize edildiği bilinmeyen provakasyon amaçlı bir araç, engelleme amacıyla tabela asılacak olan evin önüne park ettirilmiş, tüm ricalara cevap vermeyerek arabayı oradan kaldırmayı reddetti. Daha sonra bu şahıs tabela konulması sırasında sesli bir şekilde söylenmeye başlayarak orada bulunan kitleyi kışkırtmayı denedi. Ama sonunda tabela yerine konuldu” dedi.

“ŞU AN TABELA YERİNDE DURUYOR MU BİLMİYORUM”

Daha önce iki kez daha tabelanın başına iş geldiğini söyleyen Öğütçü, kimlerin neden rahatsız olduğuna dair bir şey bilmediğini söyleyerek şöyle devam etti: “Ne söylesem komplo teorisi olur. Bilemiyorum. İlgiden kiracı mı rahatsız yoksa oradaki insanlardan mı kaynaklanıyor bilmiyorum. İlk tabelayı boyamışlardı. Sonra Fatih Belediyesi bir tabela koydu. O da yok edildi. Ben bizzat belediye ile konuştum. Bir sonuç alamadım. Sonunda kitapseverler böyle bir inisiyatif alarak tabelayı koymak istediler.

O minibüs gelirken biz bekleyenlerin üzerine hızlı bir şekilde geldi. Döndü. Ben rica ettim. Yarım saat kapının önünde tabela takılacak dedim. Gözlerinde sevgi yoktu. Nefret dolu bir şekilde ben arabayı oraya bırakacağım dedi ve gitti. Ama sanırım bıraktığı yeri gözlüyordu ki, gençler tabelayı takarken ortaya çıktı. Arabayı çekeyim demedi. Özel bir zevk alıyordu. Gençler arabaya yaslanınca oradan bağırmaya başladı. Yani işi tahrik edip orada başka olaylara neden olacaktı. Biri veya birileri bu işi organize etmişti. Sonra oradan ayrıldık. Şu an tabela duruyor mu bilmiyorum.”

Orhan Kemal’in en küçük oğlu Işık Öğütçü.Tabela sorunuyla ilgili Cihangir’deki Orhan Kemal Kültür Merkezi’nden yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

Orhan Kemal’in Unkapanı’nda 1954-1966 yılları arasında oturduğu evin üzerindeki anı tabelası şubat ayında bilinmeyen bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Fatih Belediyesi’ne tabelanın yerine konulması için yapılan pek çok kez hatırlatmalar da sonuç vermeyince, Orhan Kemal’in okurları ve semt sakinleri bir tabela hazırlayarak ölüm yıl dönümü olan 2 Haziran’da oturduğu eve tabelanın konulması için saat 17.00 de evin önünde buluşmuşlardır.

Fakat kim veya kimler tarafından organize edildiği bilinmeyen provakasyon amaçlı bir araç, engelleme amacıyla tabela asılacak olan evin önüne park ettirilmiş, tüm ricalara cevap vermeyerek arabayı oradan kaldırmayı reddetmiştir. Daha sonra bu şahıs tabela konulması sırasında sesli bir şekilde söylenmeye başlayarak orada bulunan kitleyi kışkırtmayı denemiştir. Ama sonunda tabela yerine konulmuştur.

Orhan Kemal, o semtin insanlarını kitaplarında ölümsüzleştirdiği halde yüzünde sevgi pırıltısı olmayan birilerinin bu türlü kışkırtmalarına en iyi cevabı yine kitaplarındaki insan sevgisiyle verecektir. Sanattan ve kültürden anlamayan insanların yetişmesini amaçlayan kendini vazgeçilmez sayan düşüncenin bir gün büyük insanlık sevgisinin çağlayanında yok olup gidecekleri kesindir.

GIRTLAĞIMA KADAR BORÇ İÇİNDEYİM

Orhan Kemal ve eşi Nuriye Öğütçü 1954 yılında bu eve taşındılar. Işık Öğütçü bu evde doğdu. Diğer çocukları Yıldız, Nazım ve Kemali Adana’da dünyaya gelmişti. Kemal, Bereketli Topraklar Üzerine, 72. Koğuş, Baba Evi, Murtaza ve daha birçok eserini yatak, kitaplık ve daktilodan ibaret olan bu mütevazı odada yazdı.

Eserlerini Cağaloğlu’na götürerek yayınevlerine satan ve bu şekilde evini geçindiren Kemal, 1963’te şöyle demişti: “Gırtlağıma kadar borç içindeyim. Oysa İstanbul’un çok alçak gönüllü semtlerinden birinde çok ama çok alçak gönüllü bir hayat yaşıyorum. Buna karşılık gittikçe bindiren bir borç yükünün altından kurtulamıyorum.” (Orhan Kemal, Yelken, 1963)

SABAH 4’TE ÇALIŞMAYA BAŞLARDI

19 Mayıs 2006’da hayatını kaybeden Orhan Kemal’in eşi Nuriye Öğütçü evle ilgili anılarını şöyle anlatmıştı: Sabah 4’te kalkar, yediye sekize kadar çalışırdı. Kendi odası ayrıydı. Daktilo seslerini hep duyuyordum. Durmadan devamlı yazardı.

 

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Muhittin Akgül’den yeni kitap: Hakkı Tutup Kaldırmak

Prof. Dr. Muhittin Akgül’ün Hakkı Tutup Kaldırmak isimli kitabı ABD ve Avrupa’da satışa sunuldu. Takdim yazısını Prof. Dr. Suat Yıldırım’ın kaleme aldığı kitapta hayatlarını hakkı ilan ve ila’ya adamış ve bu uğurda zulme ve haksızlıklara maruz kalmış örnek şahsiyetlerin hayatı anlatılıyor.

BOLD –  Süreyya Yayınları tarafından yayınlanan kitabında Prof. Akgül, insanlık tarihinin başından beri hakkın safında yer alan büyük rehberlerin gayretlerini Kur’ân-ı Kerîm’den örneklerle ortaya koyuyor

Hz. Âdem’in (aleyhisselam) oğlu Hâbil, Hz. Âsiye, Firavun sarayındaki mü’min yetkili, ölümü göze alarak Hz. Musa’ya (aleyhisselam) iman eden sihirbazlar, Hz. İsa’nın (aleyhisselam) havarileri, Habîb-i Neccâr, Ashab-ı Kehf , Ashab-ı Uhdûd’un müthiş işkencelerine ragmen hak yoldan dönmeyenler, Habeşistan kralı Necâşi Ashame anlatılıyor.

Kitaba hakkın zirvedeki temsilcisi son Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (aleyhissalatu vesselam) hakkı ikame için gerçekleştirdiği faaliyetler ile mühür basılıyor. Böylece eser, şimdi yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan hak temsilcilerine ve onu temsil eden kutlulara tuttukları yolun, Hak Teâlâ’nın peygamberlerinin yolu olduğunu açıklayarak, onlara manevi bir kuvvet ve gıda veriyor. Şimdi yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan Hakk temsilcilerine ve hakkı temsil eden kutlulara, örnek almaları ve hayatlarını benzetmeleri gerekli ideal örnekleri nazara veriyor.

Kitap Amerika’da www.antstores.com, Avrupa’da www.kitapdunyasi.eu mağazalarında satışa sunuldu. Kitabın dijital versiyonu ise 15 Nisan’da Apple ve Google mağazalarından satışa sunulacak.

 

 

Okumaya devam et

Kültür

Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen kitabı yayınlandı

Dr. Yüksel Çayıroğlu’nun kaleme aldığı “Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen” isimli kitap yayınlandı. Süreyya Yayınlarından çıkan kitap Gülen ve Hizmet Hareketi hakkında yazılmış en kapsamlı çalışmalardan biri olma özelliğini taşıyor.

BOLD – Yüksel Çayoroğlu, Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen isimli kitabında Gülen’in hayatına, fikir dünyasına, ilmî şahsiyetine, entelektüel yönüne ve Hizmet hareketine sunduğu katkılara ışık tutuyor.

Çayıroğlu, eserin yazılma maksadının, Hakka ve halka hizmet yolunda oldukça bereketli ve bir o kadar da çileli bir ömür geçiren Gülen’in farklı yönleriyle, özellikle ilmî ve fikrî hayatıyla daha yakından ve doğru bir şekilde tanınmasını sağlamak olduğunu belirtiyor.

Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen' - Tr724
“Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen” Avrupa’da www.kitapdunyasi.eu, ABD’de ANT Stores (www.antstores.com) mağazalarından ve dijital olarak e-kitap kanallarından temin edilebilir.

 

Okumaya devam et

Kültür

Ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Rasim Öztekin hayatını kaybetti

Kısa süre önce geçirdiği kalp krizi yüzünden hastanede tedavi gören ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Rasim Öztekin hayatını kaybetti. Öztekin’in ölüm haberi sevenleri, hayranları ve sanatçı dostlarını hüzne boğdu.

BOLD – Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu 62 yaşındaki Rasim Öztekin dün öğle saatlerinde kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Öztekin’e Beykoz Devlet Hastanesi’nde ilk müdahale yapıldı. Ardından da Dr. Siyami Ersek Hastanesi’ne nakledilen Öztekin’in saat 15:30’da acilen ameliyata alındığı açıklandı.

Hastaneden yapılan ilk açıklamada, “Hastamızın geçmişinde de kardiyal sorunlar yaşamış. Hayati tehlikesi var, durumu ciddi. Şu an yoğun bakımda entübe” denildi. Ancak Öztekin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada: “Dizi, tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin, geçirdiği kalp rahatsızlığından sonra, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanemizde yapılan bütün müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Televizyon olan her evde aileden biriydi. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.

GÜLE GÜLE BOB MARLEY FARUK

Cem Yılmaz’ın GORA filminde oynadığı karakterle özdeşleşen Rasim Öztekin’in ölüm haberinin ardından ‘Bob Marley Faruk’ paylaşımları sosyal medyada gündem oldu.

KAVUĞU ŞEVKET ÇORUH’A DEVRETTİ

Galatasaray Lisesinin ardından İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulundan mezun olan Rasim Öztekin, amatör tiyatro deneyiminin ardından Ferhan Şensoy’un ‘Orta Oyuncular’ topluluğunda profesyonel tiyatroya adım attı.

2016 yılında Kel Hasan Efendi’nin kavuğu Ferhan Şensoy tarafından kendisine devredildi. Öztekin geçen sene kavuğu Şevket Çoruh’a devretti.

Öztekin, tiyatronun yanı sıra, birçok sinema ve dizi filmlerde de rol aldı. 1992-1995 yılları arasında televizyonlarda şov programları yapan Öztekin, 1994 yılında Gani Müjde ve Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı “2071’de Türkiye” adlı müzikali sahneledi.

Ünlü oyuncu bir dönem TRT’ye program metin yazarlığı ve Akşam gazetesinde de köşe yazarlığı yaptı.

8 Mart’ta 4 kadın 4 hikaye

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0