Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Pervin Buldan: “Devletin bize bir özür borcu var”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 25 yıl önce öldürülen eşi ve iki iş adamı için devletin kendilerine bir özür borcu olduğunu söyledi. Buldan bu özür gerçekleşene kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

BOLD-İstanbul’da Yeşilköy’de bir otelin çıkışında kaçırıldıktan iki gün sonra 3 Haziran 1994 tarihinde cenazeleri bulunan ve daha sonra isimleri mahkeme tutanaklarında “Öldürülecek Kürt İşadamları Listesi”nde yazılı olan iş insanları Savaş Buldan, Adnan Yıldırım ve Hacı Karay’ın katledilmesinin üzerinden 25 yıl geçti.

MEZARLARI BAŞINDA ANILDILAR

MA’nın haberine göre üç iş insanı Avcılar’da bulunan mezarları başında anıldı. Mezarlıkta yapılan anmaya, Buldan, Karay ve Yıldırım’ın aileleri, Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile HDP il ve ilçe yöneticileri, Cumartesi Anneleri, Barış Anneleri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

BU KATLİAMI YAPANLAR ARAMIZDA DOLAŞIYOR

Buldan burada yaptığı konuşmada, “25 yıl önce bu gün bu 3 insanı aramızdan alanlar, bu katliamı gerçekleştirenler bu gün hala aramızda dolaşıyorlar ne yazık ki. Yargının, adaletin, hukukun olmadığı bir ülkede yaşadığımızı biliyoruz. 25 yıldır vermiş olduğumuz hukuk, adalet mücadelesi, vicdan mücadelesi ne yazık ki bu ülkede hiçbir zaman yerini bulmadı. Adalet, hukuk arayışımız, adalet çığlığımız hep duvarlara çarptı” dedi.

DEVLET ADINA ÜLKENİN BEKASI İÇİN CİNAYET

Buldan, “Bu katliamı işleyenler sürekli devlet tarafından korundular, kollandılar ve saklandılar. Ama şunu her zaman söylediler ‘evet, biz bu cinayetleri işledik. Devlet adına, ülkenin bekası adına bu cinayetleri işledik’ dediler. Fakat bu cinayetleri işleyenler bu ülkenin hukuksuzluğundan, bu ülkenin adaletsizliğinden ve bu ülkeyi yönetenlerin vicdansızlığından güç aldılar, moral aldılar. Bu güçle bu moralle kendi yaşamlarını idame ettiler” ifadelerini kullandı.

GERİDE, HELİN’İ, ENES’İ VE ZELAL’I BIRAKTILAR

Bu katliamı gerçekleştirenlerin geride acı ve hüzün bıraktığını dile getiren Buldan, “Geride, Helin’i, Enes’i ve Zelal’i bıraktılar. Babasız büyüyen çocukları bıraktılar. Dul kalan eşleri bıraktılar. Acılı aileleri bıraktılar geride. Onlar yaşamlarına devam edebilir. Bizler de mücadelemize her zaman devam edeceğiz. Ta ki, adalet yerini bulana kadar” dedi.

HAKİKATİ ADALETLE BULUŞTURMAK ZORUNDAYIZ

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de, hakikatin gizlenemez bir huyu olduğunu vurgulayarak, hakikati adaletle buluşturmak zorunda olduklarını belirtti. Adalet arayışlarının sürdüğünü dile getiren Temelli, “Bu gün de burada, 25 yıldır süren bir adalet arayışına hep birlikte bir kez daha tanıklık ediyoruz. Bu arayışımız sürecektir. Çünkü biliyoruz ki eğer bu acılarımızla yüzleşmezsek, hakikat ve adaleti buluşturamazsak bu acılar devam edecek” diye konuştu.

Konuşmaların ardından anma dualarla sona erdi.

Pervin Buldan’ın kızı öldürülen babası için yazdı: Bir kez olsun sarılmak..

Politika

Erdoğan çatı aday olmaları durumunda iki isme karşı kaybediyor

Avrasya Araştırmanın “Cumhurbaşkanlığı seçiminde çatı aday olarak Erdoğan’ın rakibi olmaları durumunda kime oy verirsiniz?” soruna verilen yanıtlara göre Erdoğan, İmamoğlu ve Yavaş’ın gerisinde.

BOLD – Avrasya Araştırma Şirketi son yaptığı kamuoyu yoklamasını paylaştı. İlginç veriler sunan Ekim ayı araştırmasına göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm rakiplerine karşı oy kaybetti.

Araştırmayı paylaşan Avrasya Araştırmanın Başkanı Kemal Özkiraz, ciddi miktarda Erdoğan seçmeninin, artık onun kazanamayacağını ve oylarının azaldığını düşündüğünü söyledi.

Araştırmanın en ilginç sonucu da ‘çatı aday’ sorusuna verilen cevaplardan geldi. “Cumhurbaşkanlığı seçiminde sayacağım isimlerden çatı aday olarak Erdoğan’ın rakibi olmaları durumunda kime oy verirsiniz” sorusunu yanıtlayan katılımcıların yanıtlarına göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı (ABB) Mansur Yavaş, Erdoğan’ı geride bıraktı.

Çatı aday sorusunda verilen cevaplar sondası oluşan oranlar şöyle:

Kemal Kılıçdaroğlu:

Oy veririm: yüzde 38,5

Erdoğan’a oy veririm: yüzde 41,2

Kararsızım: yüzde 12,4

İkisine de oy vermem: yüzde 7,9

Meral Akşener:

Oy veririm: yüzde 38,1

Erdoğan’a oy veririm: yüzde 40,6

Kararsızım: yüzde 10,5

İkisine de oy vermem: yüzde 10,8

Ali Babacan:

Oy veririm: yüzde 36,7

Erdoğan’a oy veririm: yüzde 39,9

Kararsızım: yüzde 10,2

İkisine de oy vermem: yüzde 13,2

Ahmet Davutoğlu:

Oy veririm: yüzde 31

Erdoğan’a oy veririm: yüzde 42,1

Kararsızım: yüzde 7,8

İkisine de oy vermem: yüzde 19,1

Abdullah Gül:

Oy veririm: yüzde 34,5

Erdoğan’a oy veririm: yüzde 40,7

Kararsızım: yüzde 9,1

İkisine de oy vermem: yüzde 15,7

Ekrem İmamoğlu:

Oy veririm: yüzde 42,3

Erdoğan’a oy veririm: yüzde 41,1

Kararsızım: yüzde 9,7

İkisine de oy vermem: yüzde 6,9

Mansur Yavaş:

Oy veririm: yüzde 40,4

Erdoğan’a oy veririm: yüzde 39,8

Kararsızım: yüzde 9,2

İkisine de oy vermem: yüzde 10,6

Selahattin Demirtaş:

Oy veririm: yüzde 30,3

Erdoğan’a oy veririm: yüzde 51,9

Kararsızım: yüzde 2,5

İkisine de oy vermem: yüzde 15,3

Muharrem İnce:

Oy veririm: yüzde 35,9

Erdoğan’a oy veririm: yüzde 41,9

Kararsızım: yüzde 7,5

İkisine de oy vermem: yüzde 14,7

Özgür Özel:

Oy veririm: yüzde 38,8

Erdoğan’a oy veririm: yüzde 42,1

Kararsızım: yüzde 8,7

İkisine de oy vermem: yüzde 10,4

İlhan Kesici:

Oy veririm: yüzde 38,8

Erdoğan’a oy veririm: yüzde 41

Kararsızım: yüzde 12,4

İkisine de oy vermem: yüzde 7,8

Abdullatif Şener:

Oy veririm: yüzde 39

Erdoğan’a oy veririm: yüzde 41,3

Kararsızım: yüzde 11,1

İkisine de oy vermem: yüzde 8,6

Araştırma sonucuna göre, hemen tüm adaylara karşı ciddi oy kaybeden AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’tan birinin çatı aday olması durumunda adayların altında kalması dikkat çekiyor.

Silivri’de 44 mahkumun koronaya yakalandığı koğuştan mektup var! Sistematik ve nitelikli işkenceyle soykırım yapılmaya çalışıldı

Okumaya devam et

Politika

Meral Akşener Ümit Özdağ’ı disipline sevk etti

İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun Cemaat mensubu olduğuna dair sözleri yüzünden partililerin hedefinde olan Ümit Özdağ, parti disiplin kuruluna sevk edildi.

BOLD – İyi Parti Genel Merkezinden Buğra Kavuncu ve Ümit Özdağ arasındaki tartışmaya ilişkin açıklama geldi. Yapılan açıklamada, “İyi Parti İstanbul Milletvekili sayın Ümit Özdağ’ın, partimiz ve İstanbul İl Başkanımız ile ilgili açıklama ve ithamları, kamuoyunun malumudur” denilerek, partililerin şikayet dilekçelerinin Genel Başkan Meral Akşener’e iletildiği belirtildi.

Canlı yayındaki açıklamalarının ardından Özdağ’ın ihraç edilmesi için il Başkanları ve 108 ilçe başkanı imza topladı. Açıklamanın ardından disiplin sürecinin başlatılması yönündeki talepleri değerlendiren Akşener’in, Ümit Özdağ’ı Disiplin Kurulu’na sevk ettiği açıklandı

Geçen hafta CNN Türk’e çıkan Ümit Özdağ, sosyal medya hesaplarını incelediği partisinin İl Başkanı Kavuncu’yu cemaat ile ilgili paylaşımları olmamasının nedeniyle ‘Hayatın normal akışına aykırıdır’ diyerek cemaat mensubu ilan etti.

Kavuncu da, 21 Ekim’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek, kendisi hakkında iddialarda bulunan Özdağ için suç duyurusunda bulundu.

Devlet bu ‘Yorum’u hiç sevmedi!

 

Okumaya devam et

Politika

Suudi Arabistan ambargosunun araştırılmasını AKP ve MHP istemedi

CHP Suudi Arabistan’ın gayri resmi olarak Türkiye’ye uyguladığı ambargonun Meclis’te görüşülmesi için önerge verdi. Önerge AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

BOLD – CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, gittikçe derinleşen ve yaygınlaşan gayri resmi Suudi ambargosunun nedenleri ve sonuçlarıyla ele alınması, bu ambargo karşısında alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla TBMM’de genel görüşme açılması için önerge verdi. CHP Grup önerisi olarak TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

AKP VE MHP SUUDİ AMBARGOSUNUN ARAŞTIRILMASINA KARŞI ÇIKTI

Önergenin sahibi Güzelmansur, Meclis kürsüsündeki konuşmasında Suudi Arabistan ile Türkiye’nin 90 yıllık iyi ilişkileri olduğunu ama 1 buçuk yıl önce Türkiye’ye karşı örtülü bir ambargo başlatıldığını anlattı. Ambargonun geçtiğimiz aydan itibaren aleni bir hâl aldığını ve Suudi Krallığının başlattığı ambargonun halk ambargosuna dönüşmeye başladığını belirten Güzelmansur, hükümeti suçladı. CHP’li vekil “Biraz da tüm bu gelişmeler karşısında iktidarın ne yaptığına bakalım. Önce ambargo yok denilerek inkâr edildi. Sonra uzunca bir süre sessiz kalındı. En sonunda ise ‘ambargoya gülüp geçiyoruz’ diye açıklama yapıldı” ifadelerini kullandı.

Güzelmansur, iktidara Meclis kürsüsünden “Suudi Arabistan pazarını kaybetme ihtimali Sizlere komik mi geliyor? Çiftçinin yüzbinlerce dolar zarara uğramasında gülünecek ne var? Zarar eden nakliyecilerimizin haline gülüp geçiyor musunuz? Türk malının yerini Yunan ürünlerinin almasının nesine gülüyorsunuz? Neredeyse 150 bin kişi bu gelirle yaşıyor. 150 bin kişinin gelirsiz kalması tehlikesi gülünecek bir durum mu?” sorularını yöneltti.

CHP’li vekil konuşmasını “İktidarın bu ambargo sorunu karşısında çözüm merkezi olmadığı açıktır. Bu sorun ancak aklıselimle,  diyalogla, ortak akılla ve ciddiyetle çözülebilir. Bu yüzden de tek ve doğru adres Meclis’tir.” sözleriyle tamamladı. CHP’nin grup önerisi yapılan oylamada AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Okumaya devam et

Popular