Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AİHM, Balyoz davası sanıklarının başvurusunu reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), ‘Balyoz davasıyla’ ilgili olarak Çetin Doğan ve Cem Aziz Çakmak’ın 2010 yılında yaptığı başvuruyu esasa girmeden usulden reddetti.

AİHM, sanıklar Doğan ve Çakmak’ın Birleşmiş Milletler’e aynı bağlamda yaptığı başvuruyu gerekçe gösterdi.

BOLD-AİHM, emekli Orgeneral Çetin Doğan ve 2015 yılında hayatını kaybeden emekli Tuğamiral Cem Aziz Çakmak’ın yaptıkları başvuruyu karara bağladı.

AİHM, yargılamalar öncesi 1 yıl 10 ay cezaevinde kalan Doğan ve 18 ay cezaevinde kalan Çakmak’ın başvurusuyla ilgili olarak şikayetin incelenmesinin ‘kabul edilemez’ olduğunu açıkladı.

OY BİRLİĞİYLE RET 

7 üyenin oy birliğiyle aldığı gerekçeli kararda mahkeme, başvuru sahiplerinin AİHM dışında Birleşmiş Milletler’e başvuru yaptığını belirtti.

AİHM, Balyoz davasıyla ilgili yapılan başvuruyu esasa girmeden usulden reddetti.

AİHM, Balyoz davasıyla ilgili yapılan başvuruyu esasa girmeden usulden reddetti.

AİHM kararında, “Diğer bir uluslararası kuruluş zaten başvurucuların şikayetleri konusunda karar verdi” denildi.

AİHM, Doğan ve Çakmak’ın yaptığı başvuruların Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Keyfi Tutukluluğu Önleme Çalışma Grubu’na yapılan başvuru ile aynı olduğunu ve Birleşmiş Milletler’in bu konuda 1 Mayıs 2013’te karar verdiğini kaydetti.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 35. madde 2. paragrafının başkaca bir uluslararası kuruluş tarafından incelenen davaya bakılmasını engellediğini belirterek davanın “kabul edilemez” olduğu kaydedildi.

AİHM, bu konudaki kararının kesin olduğunu da belirtti.

DOĞAN VE ÇAKMAK “TUTUKLULUĞUN HUKUKİLİĞİ” KONUSUNDA İTİRAZ ETMİŞLERDİ 

Doğan ve Çakmak, Avrup İnsan Hakları Sözleşmesinin 5. Maddesi 4. Paragrafı kapsamında düzenlenen “tutukluğunun hukukiliği” konusunda acil karar alınmasını istemişlerdi.

Doğan ve Çakmak, tutukluluğa etkili bir itiraz yolu verilmediğini belirtmişler, mahkemelerin “silahların eşitliği ilkesi”ni ihlal ederek salıverilmelerini engellediğini iddia etmişlerdi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Keyfi Tutukluluğu Önleme Çalışma Grubu, 1 Mayıs 2013’te Doğan ve Çetin’in yaptığı başvuruyu karara bağlamıştı.

Çalışma Grubu, Birleşmiş Milletler Uluslararası Sivil ve Siyasi Haklar Sözleşmesi 9 ve 14. Maddeler gereği her 2 kişi için tutukluğun keyfi olduğuna karar vermişti.

“BALYOZ DAVASI” SÜRECİ

Özel Yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği 236 mahkumiyet kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından 9 Ekim 2013 tarihinde onanarak kesinleşmişti.

Bu karar üzerine sanıklar Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuş ve Anayasa Mahkemesi 18 Haziran 2014 tarihinde askerlerin adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini belirtmişti.

Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararı üzerine İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 Kasım 2014’te görülmeye başlayan davada tüm sanıklar hakkında beraat kararı verilmişti.

Ancak Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına Başsavcıvekili Mehmet Aydın, beraat kararının Emekli Orgeneral Çetin Doğan, Emekli Tümgeneral Behzat Balta, Emekli Tuğgeneral Mehmet Kaya Varol, Emekli Tümgeneral İhsan Balabanlı, Emekli Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, Emekli Albay Erdal Akyazan ve Emekli Kurmay Albay Emin Küçükkılıç olmak üzere 7 sanık yönünden bozulmasını 9 Haziran 2015’te istemişti.

Talebi değerlendiren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi.

Nihai kararı ise Yargıtay 16. Ceza Dairesi verecek. Ancak karar hala çıkmış değil ve “Balyoz Davası” da bu 7 sanık yüzünden hala sona ermiş değil.

Mehmet Baransu: Balyoz darbe planıdır, bugün olsa yine yazarım

Gündem

İzmir’e araç girişine kısıtlama getirildi

6.8 büyüklüğünde depremin yaşandığı İzmir’e araç girişlerine sınırlama getirildi. Kontrollü olarak sağlanan kente girişlerde, ambulans, arama-kurtarma ve yardım araçlarına öncelik veriliyor.

BOLD – Yaşanan depremin ardından İzmir’e girişler kontrollü olarak sağlanıyor, ambulans, arama-kurtarma ve yardım araçlarına öncelik veriliyor.

Merkez üssü Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından kente girişler kısıtlandı. İzmir’e girişler kontrollü olarak sağlanırken, ambulans, arama-kurtarma ve yardım araçlarına öncelik veriliyor. Kentten çıkışlarda ise herhangi bir kısıtlama uygulanmıyor.

Journalist Post yayında

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye beşik gibi, her yerden deprem haberleri geliyor

İzmir, öğleden sonra yaşanan depremle sarsıldı, ancak deprem kuşağında bulunan Türkiye’nin dört bir yanında bugün de depremler meydana geldi. Bugün İzmir’in yanı sıra Bingöl, Akdeniz, Ağrı, Antalya, Çankırı, Konya, Tekirdağ, Amasya, Bitlis’te depremler yaşandı.

BOLD – Türkiye’de bugün birçok ilde deprem meydana geldi. Ancak İzmir’de yaşanan şiddetli deprem, diğer illerdeki depremleri gölgeledi.

Dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunan Türkiye’de bugün birçok ilde sartıntı meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ve AFAD’ın 30 Ekim Cuma tarihli son depremler listesine göre; Bingöl, Akdeniz, Ağrı, Antalya, İzmir, Çankırı, Konya, Tekirdağ, Amasya, Bitlis’te büyüklü-küçüklü depremler yaşandı. Ancak depremden korunma yöntemleri ve alınacak tedbirlerle zararları en aza indirmek mümkün olabiliyor.

 

Journalist Post yayında

Okumaya devam et

Gündem

Eşi tutuklu kanser hastası hastaneye kaldırıldı

Kaynak Holding davasında yargılanan grafiker Remzi Kabarak’ın meme ve troid kanseri eşi Hülya Kabarak’a korona teşhisi konuldu. İki gün önce görülen mahkemede eşinin durumunun göz önünde bulundurulmasını isteyen Kabark’ın talebi dikkate alınmadı.

BOLD – 11 aydır Silivri Cezaevinde tutuklu olan Remzi Kabarak’ın kanser hastası eşi Hülya Kabarak’a (43) bugün koronavirüs teşhisi konuldu. Tedavi için hastaneye kaldırılan Hülya Kabarak, 3 evre meme ve troid kanseri. Hülya-Remzi Kabarak çiftinin 7 ve 10 yaş 2 çocukları bulunuyor.

“AH VİCDAN”

Hülya Kabarak’ın durumunu HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu duyurdu. Remzi Kabarak’ın durumdan haberi olmadığını söyleyen Gergerlioğlu, “Ölüm döşeğinde ve mahpusun haberi yok, tahliye yok! Durumu ağır ama İstanbul 32. ACM hakimi umursamadı bu hali. Ah, Vicdan!” dedi.

Cemaat soruşturmaları kapsamında Aralık 2019’da tutuklanan Remzi Kabarak, 11 ay sonra ilk kez iki gün önce hakim karşısına çıktı. Kaynak Holding’te grafiker olarak görev yapan Kabarak, Bank Asya hesabı, sendika üyeliği, sohbete davet eden bir e-postanın mail kutusunda bulunması, patronuyla yaptığı telefon görüşmesi ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle örgüt üyesi olduğu iddiasıyla yargılanıyor.

 

 

Okumaya devam et

Popular