Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Pardon vakası: Gazeteci Düzkan bayramı hapiste geçirdi

Eskişehir’de tutuklu bulunan gazeteci Ayşe Düzkan, tahliyesi için gerekli denetimli serbestlik belgelerinin yanlışlıkla Hendek Cezaevi’ne gönderilmesi yüzünden bayramı da cezaevinde geçirdi.

BOLD- CHP’li vekil Utku Çakırözer, Bakırköy’den Eskişehir Açık Cezaevi’ne sevk edilen, gazeteci Yazar Ayşe Düzkan ve akademisyen Füsun Üstel’i ziyaret etti. Ziyarete ilişkin yazılı açıklama yapan Çakırözer, Düzkan’ın bayramdan önce serbest kalabileceğine dikkat çekerek, ‘Denetimli serbestlik için gereken belgeler Eskişehir yerine Hendek cezaevine gönderiliyor. Düzkan adaletin bu şekilde yolunu şaşırması yüzünden bayramı cezaevinde geçirmek zorunda kaldı’ ifadelerini kullandı.

“KADINLARIN SORUNLARIYLA İLGİLENİYOR”

Ayşe Düzkan ile ilgili hatanın bir an önce düzeltilmesi gerektiğini vurgulayan Çakırözer ‘Kadın çalışmaları ile bilinen gazeteci Düzkan, cezaevinde de kadınların sorunlarıyla ilgileniyor. Cezaevinden çıkan kadınların aileleri tarafından reddedildiğini, pek çok kadının kalacak ev bulmakta bile zorlandığını tespit etmiş. Kadınların cezaevinden sonra topluma adapte olmaları için bu sorununun çözülmesi gerektiğine işaret eden Düzkan çözüm için de sivil toplum kuruluşlarının devreye girebileceğine işaret ediyor.’dedi

FÜSUN ÜSTEL İÇİN BAŞVURU YAPILDI

Çakıröz’ün ziyaret ettiği bir diğer isim de akademisyen Prof. Dr. Füsun Üstel’di. ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza attığı gerekçesiyle 15 ay hapis cezası verilen Üstel için başvuruları olduğunu hatırlatan Çakırözer, ‘Adalet Bakanlığı’ndan açık cezaevine sevk edilmeyi talep ediyor. Anayasa Mahkemesi’ne ise hak ihlali başvurusu yaptı. Özgürlüklerinin ihlal edildiğini, hakkında verilen cezanın infazının durdurulmasını ve tahliyesini talep ediyor. Başvurular bir an önce işleme alınmalı, hakkındaki infaz durdurulmalı ve Üstel özgürlüğüne kavuşmalı” dedi.

EN TEMEL HAKLARI İHLAL EDİLİYOR

Devletin düşüncelerini ifade eden aydınların cezalandırılması ayıbına son vermesi gerektiğini söyleyen Çakıröz, “Düzkan’ın da Üstel’in de uluslararası sözleşmeler ve anayasa ile güvence altına alınan basın ve ifade özgürlükleri, en temel insan hakları ihlal ediliyor. Bir an önce özgürlüklerine, ailelerine, okurlarına, öğrencilerine kavuşmaları gerekiyor. Sadece onlar değil, bu bayram gününde cezaevindeki tüm gazetecilerin, yazarların, çizerlerin, aydınların özgürlüklerini talep ediyoruz’ diye konuştu.

Düzkan, Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği davasında 18 ay hapis cezası almıştı. Mahkumiyet kararının ardından Bakırköy Cezaevi’ne konulan Ayşe Düzkan, 23 Mayıs’ta Eskişehir Açık Cezaevi’ne gönderilmişti.

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

Bakan Koca’nın “Doluysa minibüse binmeyin” çözümü sosyal medyayı salladı: Ata mı binelim?

İstanbul’daki minibüs şoförlerinin koronavirüs tedbirlerine uymadığını söyleyen Bakan Koca’nın vatandaşlara yaptığı “doluysa binmeyin” uyarısı minibüse binmek zorunda olanların tepkisini çekti.

BOLD – Koronavirüs tedbirlerine uymayan minibüsler için halkı uyaran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Doluysa binmeyin” dedi. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, vatandaşlardan konuyla ilgili gelen şikayetlerin olduğunu söyleyen Koca: “İstanbul’da dolmuş şoförleri içinden bazılarının, salgına rağmen, kapasitelerinden fazla yolcu aldıkları yönünde şikayetler artmaya başladı. Lütfen, fazla yolcu taşıyan dolmuşa binmeyin. Yolcu kapasitesi denetimi yapan Emniyet birimlerine yardımcı olsun” dedi.

BOŞ GELMİYOR

Koca’nın bu sözleri sabah işe gitmek zorunda olan çalışanların tepkisini çekti. Bakanın paylaşımını yorumlayan bir sosyal medya kullanıcısı “Boş gelmiyor hocam” derken bir başka kullanıcı ise hastanelerdeki kalabalığın fotoğrafını paylaşarak, “Doluysa gitmeyin” ifadelerini kullandı.

Çözümü bilimsel bulduğunu söyleyerek Koca’nın paylaşımını ti’ye alan Dilek Yücel adlı kullanıcı ise “Dolmuşa binmeyin oldu bakan. O zaman ata bineriz” dedi.

Sağlık Bakanlığında tablo skandalı: 68 yeni hastayı unuttular

 

Okumaya devam et

Gündem

Sağlık Bakanlığında tablo skandalı: 68 yeni hastayı unuttular

Sağlık Bakanlığının 19 Ekim’e ait paylaştığı güncel koronavirüs verilerini içeren tabloda, yeni hasta sayısının 68 kişi eksik kayda geçtiği ortaya çıktı.

BOLD – Sağlık Bakanlığının kamuoyuyla paylaştığı koronavirüs tablodaki çelişki sosyal medya kullanıcılarının gözünden kaçmadı. Bakanlığın 18 ve 19 Ekim günlerine ilişkin paylaştığı koronavirüs tablosu karşılaştırıldığında bugünkü yeni hasta sayısı 68 kişi eksik çıktı. Sosyal medya kullanıcıları hatayı fark ederek duruma tepki gösterdi.  Tabloda bin 958 olarak yer alan hasta sayısı, bakanlık tarafından daha sonra 2 bin 26 olarak güncellendi. Verileri sosyal medya hesabından da paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hataya ilişkin bir düzeltme yapmadı.

Günlük resmi koronavirüslü hasta sayısı 2 bine dayandı: Bugün 75 kişi hayatını kaybetti

 

Okumaya devam et

Gündem

Yeni Türkiye’de İnfaz Memuru Kenan Düşünceli de mahkemenin kararını takmıyor

Cezaevinde lenf kanseri olan kursiyer Teğmen Ercan Dağhan’ın durumu için hastaneye yazı yazılmasını isteyen mahkemenin karar yazısı, gardiyan Kenan Düşünceli tarafından ilgili yerlere ulaştırılmıyor.

BOLD – Dört yıldır Ankara Sincan Cezaevinde tutuklu olan kursiyer teğmen Ercan Dağhan, 10 gündür lenf kanseri teşhisiyle Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. katında tedavi görüyor. Dağhan’ın ailesi cezaevinde kanser olan çocuklarının tedavi edilebilmesi için tahliye edilmesini istiyor.

Ercan Dağhan’ın yargılandığı 4. Ağır Ceza Mahkemesi de cezaevine gönderdiği ‘Acele’ ibareli yazıda, Dağhan’ın hastalığından ötürü cezaevine kalıp kalamayacağına ilişkin hastaneye yazı yazılmasını istedi.

PATOLOJİ SONUCU ÇIKSIN SONRA

Mahkemenin yazısını paylaşan baba Muharrem Dağhan ise ilginç bir iddiayı sosyal medya hesabından dile getirdi. Baba Dağhan, oğlu için mahkemeden gönderilen yazının infaz Memuru Kenan Düşünceli’nin elinde olduğu ve ilgili yere ulaştırılmadığını söyledi. Dağhan paylaşımında şu ifadeleri kulandı: “Oğlum Ercan Dağhan için 4.ağır ceza mahkemesinin göndermiş olduğu yazıyı infaz memuru KENAN DUSUNCELİ hastaneye hocalara teslim etmiyor elinde tutuyor. Ben telefonla ulaştım kendisine, neden yazıyı teslim etmediniz diye. Patoloji sonucu çıksın ondan sonra diyor.”

BİLDİĞİN YERE ŞİKAYET ET

Gardiyan Düşünceli’nin kendisini doktorların yerine koyduğunu söyleyen Dağhan: “Ben söyledim. Neden teslim etmiyorsunuz ‘Sizin hakkınızda Cumhuriyet Savcısına suç duyurusunda bulunacağım’ dedim. ‘Bildiğin yere şikayet et’ diyor. Nereden alıyor bu gücü. Kendisini doktor heyetinin yerine koyuyor” ifadelerini kullandı.

Kanser hastası Ercan Dağhan’a mahkum yatağında kelepçeli işkence!

Okumaya devam et

Popular