Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, avukatlarını azletti

ABD Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, mahkeme önünde suçunu itiraf ederek savcılarla işbirliği yaptığı ve Özel Yetkili Savcı Robert Mueller ile işbirliği yaptığı dönemdeki avukatlarını azletti. Flynn, yeni bir avukat tuttu. 

BOLD – Türkiye için yasa dışı biçimde lobi yapmakla suçlanan Michael Flynn, avukatlarını azletti. Flynn’ın Covington & Burling Hukuk Bürosu’ndan Robert Kelner ve Stephen Anthony ile vekillik anlaşmasını iptal etmesinin sebepleri açıklamadı. 

Eski hava korgeneral ve istihbarat subayı Michael Flynn, 2016 yılındaki başkanlık seçimleri öncesi dönemin Rus Büyükelçisi Sergei Kislyak ile yaptığı görüşmeler konusunda Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) yalan bilgi vermekle ve Türkiye adına kayıtlı olmaksızın lobi faaliyeti yürütmekle suçlanıyor.

13 ARALIK’TAKİ TARTIŞMALI SON DURUŞMA

13 Aralık’ta görülen son duruşmada savcılar, Flynn’ın kendileri ile işbirliği yaptığını belirterek sanık hakkında hapis cezası istememişlerdi. Ancak Federal Yargıç Emmet Sullivan Flynn’ı sert şekilde suçlamış ve “Tartışmasız ülkeni satmışsın” demişti. Yargıç, Flynn için savcıların talep etmemesine rağmen hapis cezası vermeyi düşündüğünü belirtmişti.

Michael Flynn’ın avukatları Kelner ve Anthony, Aralık ayındaki duruşmada mahkemeye sundukları belgede Flynn’ın FBI ajanları tarafından Federal Soruşturma Bürosu’na yalan söylemenin suç olduğu konusunda açıkça uyarılmadığını ve bir anlamda tuzağa düşürüldüğünü iddia etmişlerdi.

Federal Yargıç Sullivan, bu savunma sonrası Flynn’ı sert şekilde eleştirmişti. Yargıç Sullivan, Flynn’ın vereceği karar öncesi savcılar ile tam bir işbirliği yapmasını ve bildiklerinin tamamını anlatmasını istemişti.

Karar duruşması için şu ana kadar yeni bir tarih belirlenmedi.

FLYNN’IN AVUKATLARI İLE ANLAŞAMADIĞI VE UYUMLU ÇALIŞAMADIĞI BELİRTİLİYORDU 

Covington & Burling Hukuk Bürosu’ndan Robert Kelner ve Stephen Anthony, mahkemeye sundukları belgede müvekkilleri Flynn’ın kendilerini azlettiğini belirterek davadan çekilme talep ettiler. Ancak azil işleminin gerçekleşmesi için avukatların bu talebinin mahkeme tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

Kelner ve Anthony, mahkemeye sundukları dilekçede, davada sadece cezaların verilmesinin kaldığını, General Flynn çoktan yeni bir vekil tuttuğunu, bu zamanda çekilmenin taraflara ve savunmaya bir zararı olmayacağını belirttiler. Çekilmenin hukukun çıkarları ile de uyumlu olduğu ifade edildi. 

Dilekçede Flynn’ın yeni avukatının ismi verilmedi.

Davayı yakından takip edenler, Flynn’ın avukatlarını değiştirmeyi uzun süredir düşündüğünü, Flynn ve Kelner’ın uzun süredir anlaşamadıklarını ve iyi bir uyum göstermediklerini kaydettiler.

Flynn’ın yeni avukatla birlikte savcılar ile yaptığı pazarlık çerçevesinde yaptığı itirafları çekmesi ve suçsuzluğunu savunması beklenmiyor. Uzmanlara göre Flynn için bu çok geç.

Flynn, Virginya Eyaleti Doğu Bölgesindeki savcılara da eski iş ortağı Bijan Rafiekian soruşturması konusunda yardımcı oluyor. Bijan Rafiekian, iş adamı Ekim Alptekin ile birlikte Türkiye adına kayıtlı olmadan lobi yapmak ve Fethullah Gülen’i Türkiye’ye kaçırmak için anlaşma yapmakla suçlanıyor.

Rafiekian’ın yargılaması 15 Temmuz’da başlayacak.

Flynn davası Ankara’ya uzanıyor: Ekim Alptekin’in suç ortağı Türk yetkililerin ismi açıklansın

Dünya

Pentagon, S-400’ü test eden Türkiye’yi kınadı

Pentagon, Türkiye’nin 16 Ekim’de yaptığı S-400 hava savunma sisteminin testini en güçlü şekilde kınadı. Kınama açıklamasını ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jonathan Hoffman yaptı.

BOLD – ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, “Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da teyit ettiği üzere Türkiye’nin 16 Ekim’de yaptığı S-400 hava savunma sisteminin testini en güçlü şekilde kınıyor” açıklamasını yaptı.

NATO’YA BAĞLILIĞI İLE ÖRTÜŞMÜYOR

Hoffman, yaptığı yazılı açıklamada, “Pozisyonumuz konusunda açık ve tereddütsüz olduk, operasyonel bir S-400 sistemi, Türkiye’nin müttefik olarak ABD ve NATO’ya olan bağlılığıyla örtüşmüyor” dedi. Türkiye’nin bu sistemleri almasına karşı çıktıklarını hatırlatan Hoffman, “Güvenlik ilişkilerimiz için ciddi sorunlar teşkil etme riski taşıyan bu testlere itiraz ediyoruz” dedi. Hoffman, Türkiye’nin S-400 alımından dolayı F-35 programına katılımının askıya alındığını hatırlatarak, “S-400 başka alanlardaki iş birlikleri konusunda engel olmaya devam ediyor” dedi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Ersin Tatar, yemin edip görevine başladı

KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde ant içerek görevine başladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın da katıldığı yeminin ardından 21 pare top atışı yapıldı.

BOLD – KKTC’de ikinci tur seçiminde, KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, bugün KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde ant içerek görevine başladı. Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katıldı.

5. CUMHURBAŞKANI OLARAK GÖREVİNE BAŞLADI

KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, bugün KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde düzenlenen törende ant içti. Meclis’e gelişinde Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay tarafından karşılanan KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı Tatar, askeri birliği selamladı. Tatar, daha sonra Uluçay ile Şeref Salonuna geçti ve bir süre sonra Uluçay’ın Genel Kurulu açmasının ardından Meclis Genel Kurul Salonu’na gelerek Cumhurbaşkanlığı yemini etti. Tatar’ın yemin etmesinin ardından meclis bahçesinde Cumhurbaşkanlığı forsu göndere çekildi ve 21 pare top atışı yapıldı.

 

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Dünyanın renkleri online gösteri için hazırlıkları tamamladı

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, ilk defa düzenleyeceği online etkinlik için hazırlıklarını tamamladı. Salgının devam etmesi nedeniyle bu yıla özel olarak salon programları yapılamayacağı için gençlerin heyecanla beklediği buluşma, online platformlar üzerinden gerçekleştirilecek.

BOLD – Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC), bu yıl online düzenlenecek. Programda küresel salgını da kapsayacak şekilde insan hayatının önemine vurgu yapılacak. Dostluk, diyalog ve kardeşlik temalı çalışmaların yanı sıra göçmen ve mültecilerin yaşadığı zorluklar sanat diliyle gündem yapılacak.

Farklı ülkelerden onlarca öğrenci salgın sebebiyle morallerin çöktüğü bir dönemde barış ve umut mesajları verecek. Türkiye’de yaşadıkları zulüm nedeniyle kaçmak zorunda kalan insanların Meriç Nehri’nden geçerken yaşadığı zorluklar temsil edilecek.

Aylardır süren hazırlık çalışmalarının sonuna doğru gelinirken genç yetenekler IFLC tarihinde ilk defa online platformlarda sanat severlerin karşısına çıkmanın heyecanını yaşıyor. Yaklaşık 2 saat 10 dakika sürmesi beklenen programda 40 ülkeden 200’e yakın öğrenci bütün hünerlerini sergileme şansı bulacak.

ALMAN MİLLETVEKİLLERİNDEN DESTEK MESAJLARI

Programa Almanya Federal milletvekillerinden Gisela Manderla, Thomas Hitschler, Karl Heinz Brunner, Ulla Schmidt, Michaela Noll ve Martin Patzelt, tebrik ve destek mesajları gönderdi. Etkinliği sanat severlerin yakından tanıdığı Amerikalı aktör Bill Timoney sunacak.

2012 Eurovision şarkı yarışmasında Rusya’yı temsil eden Buranovski nineler de festivale katılacak. Ayrıca Rocky IV filminde Ivan Drago rolü ile tanınan ünlü İsveçli aktör Dolph Lundgren geceye bir mesaj gönderdi.

Endonezya’dan Kenya’ya, ABD’den Beyaz Rusya’ya kadar dünyanın dört bir tarafından gençler, kendi dillerinde ve Türkçe performanslar sergileyecek. Romanya ve Kenya’dan folklor grupları, halk danslarını sunacak. Programda Türkçe rap parçalarının yanı sıra Almanca söylenen rap şarkıları da yer alacak. Öte yandan yayın sırasında altyazı desteği verilecek.

IFLC İLE GELEN BAŞARI HİKAYELERİ

18 yıldır geleneksel olarak etkinlik yapmaya devam eden IFLC bu süre zarfında yetişen ve şu anda bulundukları ülkelerde müzik ve sanat dünyasının tanınmış isimleri arasında yer alan eski katılımcıların da başarı hikayelerine yer verecek. Etkinliğe Belarus’tan katılan Angelina, uzun süredir hummalı bir çalışma yaptıklarını söyledi. İlk defa programın online olacağı için ayrıca heyecan duyduklarını belirten Angelina, “Salon gösterilerine aylar öncesinden başlardık. Online hazırlıkları içinde aylar öncesinden başladık. Kovid-19 nedeniyle bazı çalışmalarımızı ertelemek zorunda kalmıştık. Ama bugün bütün çalışmalarımız hazır. Diğer arkadaşlarımın gösterdiği performansı izlemek için heyecan içinde bekliyorum” dedi.

Belarus’tan katılan bir diğer yetenekli öğrenci Stefania “Programın ilk olarak online olduğunu duyunca bu sefer daha hızlı hazırlanabileceğimizi düşündüm. Ama hiç öyle olmuyormuş. Özellikle Kovid-19 nedeniyle zaman zaman bazı kısıtlamalara maruz kaldık. Ama sonunda başarılı bir şekilde çalışmalarımızı tamamladık” şeklinde duygularını dile getirdi.

Geçtiğimiz yıllarda; dönemin ABD Başkanı Barack Obama, dönemin BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dönemin AB Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve dönemin Avustralya Genel Valisi Peter Cosgrove gibi çok sayıda dünya lideri ile uluslararası kurumun övgü, destek ve takdirlerini kazanmıştı.

24 Ekim Cumartesi günü New York saati ile 14:00’da, Avrupa saati ile 20:00’da ve Türkiye saati ile 21:00’da, İngiltere saati ile 19.00’da yayınlanacak gösteri IFLC’nin YouTube kanalından seyredilebilecek.

Okumaya devam et

Popular