Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Dünyanın en sağlıklı ülkesi İspanya

Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler'in son verileri, dünyanın en sağlıklı ülkesinin İspanya olduğunu ortaya koydu.

Bloomberg, elde edilen son veriler doğrultusunda dünyanın en sağlıklı ülkesinin İspanya olduğunu duyurdu.

2017 yılında listenin 6. sırasında bulunan İspanya’nın kalp damar hastalıkları ve kanser ile ilgili yaptığı çalışmaların doğru yönde olduğu görülebiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler’in araştırma verilerini derleyen Bloomberg, ülkelerin hava kalitesi, sigara kullanımı, ortalama insan ömrü, obezite oranı ve temiz su gibi kriterlerini baz aldı. Bu değerlendirmenin ardından dünyanın en sağlıklı ülkesinin İspanya olduğu ortaya çıktı.

İki yıl önce 6. sırada yer alan İspanya’nın bu yıl birinci olmasını sağlayan faktörler yakından incelendiğinde, ülkenin kalp hastalıkları ve kanserle ilgili yaptığı çalışmaların meyvesini verdiği, kalp damar hastalıklarına ve kansere yakalanan kişi sayısını ciddi şekilde düştüğü görüldü.

Bununla birlikte tüm vatandaşlarına aynı oranda sağlık hizmeti sunması da özellikle maddi geliri düşük olan İspanyolların daha sağlıklı olmasını sağladı. Çıkarılan yasalarla birlikte vatandaşlarının düzenli olarak sağlık kontrolünden geçmesini sağlayan İspanya, hastalıkların önüne geçerek listenin birinci sırasına oturmayı başardı.

İspanya’nın dünyanın en sağlıklı ülkesi olmasının altında yatan tek sebep sadece bu değil. Ülkenin beslenme alışkanlığının da Akdeniz diyetine uygun olması, İspanya halkının daha sağlıklı beslenmesini sağladı. Doğal olarak bu sağlıklı beslenme, ülkenin obezite oranını da ciddi anlamda düşürdü.

Obezite oranı İspanya’da sadece yüzde 16.7 seviyesinde. Bununla birlikte İspanya’da geleneksel olan ve ‘Siesta’ denilen öğle uykusunun da İspanya vatandaşlarının sağlıklarını olumlu yönde etkilediği düşünülüyor.

Listenin ikinci sırasında yine bir Akdeniz ülkesi olan İtalya bulunuyor. Önceki yıl birinci olduğu listede bu yıl İspanya’nın altında yer alan İtalya’nın en büyük avantajı da yine Akdeniz diyeti. İtalya’nın obezite oranı da ciddi anlamda düşük; sadece yüzde 9.8.

Bu iki ülkeyi İzlanda, Japonya ve İsviçre takip ediyor. Listenin dikkat çeken detayı ise 126 milyon kişinin yaşadığı Japonya’nın sadece yüzde 3.2’sinin obezite problemi yaşıyor olması.

Bu sıralamaların oluşmasında baz alınan kriterler büyük devletleri listenin gerilerine itebiliyor. ABD’nin verileri incelendiği zaman ülke, kendisine ancak listenin 35. sırasında yer bulabiliyor. ABD vatandaşlarının sahip olduğu yıllık gelir her ne kadar yüksek olsa da alkol ve uyuşturucu madde kullanım oranı ciddi anlamda yüksek.

Bununla birlikte ABD’nin obezite oranı da ciddi anlamda yüksek. Ülke vatandaşlarının yüzde 38.2’si obezite ile mücadele ediyor ve bu oran OECD sıralamasında Amerika’nın obezite sıralamasını birinci yapıyor.

Dünya

Yoğun bakımlar doldu: Hollanda koronavirüs hastalarını Almanya’ya naklediyor

Koronavirüs vakalarının hastanelerin kapasitelerini zorlaması üzerine Hollanda, yoğun bakımdaki bazı Kovid-19 hastaları helikopterlerle Almanya’ya nakletmeye başladı.

BOLD – Hollanda’da koronavirüs vakalarındaki artışın hastane kapasitelerini aşması üzerine yoğun bakımdaki bazı Kovid-19 hastaları Almanya’daki hastanelere naklediliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Almere kentindeki Flevo Hastanesi yoğun bakım servisinde yatan koronavirüs hastalarının, cuma günü, ambulans helikopterle Almanya’nın Münster kentine götürülmesi kararlaştırıldı.

Sis yüzünden kalkışı geciken ambulans helikopterin, Almanya’dan döndükten sonra yakıt ikmali yaparak, yeni bir hasta daha nakledeceği kaydedildi. Hollandalı yetkililer, helikopterle günde 10 yoğun bakım hastasını Almanya’ya göndermeyi planlıyor.

Hollanda Ulusal Hasta Dağıtım Merkezi (LCPS) Başkanı Ernst Kuipers, Hollanda televizyonu NOS’a yaptığı açıklamada, yoğun vaka artışları nedeniyle hastaneler üzerindeki baskının arttığını belirtti. Hastaları Almanya’ya nakletmek dışında çok az seçenekleri bulunduğunu söyleyen Hollandalı yetkili, aksi halde hastanelerin kapısını kapatmak zorunda kalacaklarını söyledi.

LCPS’ye göre, perşembe günü itibariyle hastanelerde 2003 koronavirüs hastası bulunuyor. Bunlardan 463’ü yoğun bakım ünitelerinde tedavi görürken, Hollandalı yetkililer, sayının giderek artmasından endişe ediyor.

Hollanda İstatistik Kurumu (CBS), 12-18 Ekim arasında ülke genelinde 3200’den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. CBS’ye göre, geçen hafta yaşanan ölümler normalden 400 kişi daha fazla.

DSÖ’den kuzey yarımküre için kritik uyarı: Birkaç ay zor geçecek

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ’den kuzey yarımküre için kritik uyarı: Birkaç ay zor geçecek

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulunan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız” dedi.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, kuzey yarımkürede salgın konusunda kritik bir noktada bulunulduğunu belirtti.

VAKA SAYILARI HIZLA ARTIYOR

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan genel merkezindeki basın toplantısında dünyadaki koronavirüs salgını hakkında son duruma dair değerlendirmelerde bulundu. Ghebreyesus, Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulundu.

GELECEK BİRKAÇ AY ÇOK ZOR GEÇECEK

Önümüzdeki birkaç ayın çok zor geçeceğini belirten Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız. Çok fazla ülkede vakaların katlanarak artığı görülüyor. Bu durum hastanelerin ve yoğun bakım ünitelerinin kapasitesine yakın veya üzerinde çalışmasına yol açıyor” dedi. Ghebreyesus ayrıca ülke liderlerini daha fazla can kaybını, temel sağlık hizmetlerinin çökmesini ve okulların tekrar kapanmasını önlemek amacı ile derhal harekete geçmeleri konusunda da uyardı.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Seçim öncesi Biden’den ücretsiz Kovid-19 aşısı sözü

ABD başkanlığı seçimlerine sayılı günler kala demokrat aday Joe Biden, başkan seçilmesi halinde sağlık sigortası olsun veya olmasın her ABD vatandaşına ücretsiz aşı yapılacağı sözünü verdi. 

BOLD – Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan ABD’de vaka sayısı 8 milyon 700 bini geçerken, 229 binden fazla kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

ABD başkanlığı için yarışan demokrat aday Joe Biden, koronavirüsle mücadele planını açıklayarak, seçilmesi durumunda Kovid-19 aşısının ücretsiz yapılacağı sözünü verdi.

AŞI SİGORTASI OLMAYANLARA DA YAPILACAK

ABD başkanlık seçimlerine kısa süre kala Wilmington’da konuşan Biden, “Güvenli ve etkili bir aşı bulunduğunda sağlık sigortanız olsun ya da olmasın aşı herkese ücretsiz olmalı” dedi. Bütün eyaletlerdeki valilere tek tek ulaşarak salgınla mücadelede ne tür desteğe ihtiyaç duyduklarını soracağını belirten Biden, ABD Kongresinden de kamu sağlığı ve ekonomik sorunlara çözüm için ocak ayının sonuna kadar bir tasarı getirilmesini isteyeceğini ifade etti. Valilerden ayrıca maske zorunluluğu getirmelerini isteyeceğini kaydeden Biden, günde 7 milyon test yapılmasını sağlayacak ulusal bir test planı da oluşturacağını söyledi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular