Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“ABD, S-400 yaptırım listesini mektupla Türkiye’ye gönderdi”

ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin Rus S-400 sistemlerinden vazgeçmezse atacakları adımları mektupla Hulusi Akar’a iletti. Türkiye’ye 31 Temmuz’a kadar süre tanındı. 

BOLD – Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemlerini alma konusundaki kararı nedeniyle ABD’yle yaşadığı kriz büyüyor. Amerikan Foreign Policy dergisi, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un, S-400’lerden vazgeçilmemesi halinde atılacak adımların listelendiği bir mektubu Türkiye’ye ilettiğini aktardı.

Dergi, mektubun Amerikan Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan tarafından Savunma Bakanı Hulusi Akar’a 6 Haziran Perşembe günü iletildiğini yazdı. İsmi açıklanmayan iki Amerikan Savunma Bakanlığı yetkilisine dayandırılan habere göre, sert yaptırımlar uygulanacak.

İŞTE ABD’NİN ATACAĞI ADIMLAR 

ABD’nin atacağı adımlar şöyle sıralandı:

Türkiye’nin F-35 programına katılımı 31 Temmuz 2019 tarihinde askıya alınacak.

Şu an Arizona’daki Luke Hava Üssü ile Florida’daki Eglin Hava Üssü’nde F-35 uçaklarının kullanımı konusunda eğitim gören 42 Türk askeri öğrencinin bu tarihe kadar ABD’yi terk etmesi istenecek.

F-35 Ortak Program Ofisi’ne ait olan bu üslere 31 Temmuz tarihi itibari ile Türk Hava Kuvvetleri personelinin girişi yasaklanacak, bütün uluslararası seyahat emirleri iptal edilecek ve Türkiye’den bu öğrencileri çekmesi istenecek.

12 Haziran’da düzenlenecek ve F-35 programına ortak olan tüm hükümetler ile şirketlerin davet edileceği, F-35 programının performansı ve gidişatının değerlendirileceği CEO yuvarlak masa toplantısına Türkiye katılamayacak.

Türkiye’de F-35’ler için parça üreten firmalara yeni iş verilmeyecek; mevcut işler ‘alternatif kaynaklara’ aktarılacak.

Haziran ayında ABD’ye gitmesi planlanan 20 pilot ile Temmuz-Kasım arasında gidecek 14 pilotun eğitim süreci askıya alınacak.

Habere göre mektupta, pilotların eğitimi için “Bu eğitim gerçekleşmeyecek çünkü Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya alıyoruz; bu sistem konusunda artık yetkinlik elde etme gerekliliği kalmıyor” denildi.

ABD’Lİ BAKAN, YAPTIRIMLARI AKAR’A DAHA ÖNCE İLETTİ 

Foreign Policy dergisine konuşan üçüncü bir yetkili ise söz konusu adımların Shanahan ile Akar arasında yapılan bir telefon konuşmasında daha önce konuşulduğunu söyledi.

Bir diğer yetkili ise Türkiye’nin bu ay sonunda veya Temmuz başında sevkıyatı tamamlanacağı belirtilen S-400’leri almaktan vazgeçebileceğini, bu takdirde F-35 eğitimleri programı konusunda atılacak bu adımların tersine çevrilebileceğini vurguladı.

TÜRK PİLOTLAR İLK UÇUŞU GEÇEN YIL YAPMIŞTI

Amerikan CNBC Haber Kanalı geçtiğimiz haftalarda ABD yönetiminin Türkiye’ye S-400’lerden vazgeçmesi konusunda Haziran ayının ilk haftasının sonuna kadar nihai bir süre verdiğini bildirmişti. CNBC, bu süre sonunda ABD’nin ve NATO’nun Türkiye’ye askeri ve ekonomik yaptırımlara başlayacağını iddia etmişti.

Türkiye’nin program ortağı da olduğu F-35 Projesi kapsamındaki ilk uçağın Türk pilotlara teslimatı, Teksas eyaletindeki Fort Worth’te Lockheed Martin’e ait tesiste 21 Haziran 2018’de düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Türk pilotları, Arizona’daki Luke Hava Üssü’nde ilk uçuşu 28 Ağustos 2018’de yaptı.

‘TESLİMATI ASKIYA ALIN ÖNERİSİ’

Geçen yıl Kasım ayında Pentagon, Amerikan Kongre’sine F-35’ler ve S-400’ler konusunda rapor gönderdi. Aynı günlerde 2019 Pentagon Bütçe Yasa Tasarısı’na uçakların Türkiye’ye teslimatının askıya alınması önerisi eklendi.

ABD, Nisan ayı başında Türkiye’ye F-35 malzemeleri ve ilgili ekipmanların gönderilmesini durdurmuştu. Türk pilotların eğitimi için dördüncü uçak Nisan ayının ikinci yarısında teslim edildi. ABD, Türkiye’nin S-400’leri alması durumunda bu sistemin radarlarının F-35’lerin önemli bilgilerini edinebileceği gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 teslim edilmemesi gerektiğini savunuyor.

ABD’nin Avrupa’daki 1 numaralı komutanından Türkiye’ye S-400 uyarısı

Gündem

Koronavirüste ağır hasta sayısı 2 bin 75’e yükseldi

Koronavirüste vaka ve ağır hastaların sayısı artmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı güncel verilere göre koronalı 2 bin 213 yeni hasta tespit edilirken, ağır hasta sayısı da iki bini geçerek 2 bin 75’e ulaştı.

BOLD – Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerini, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından paylaştı. Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle bugün 75 kişinin daha yaşamını yitirdiğini, 2 bin 213 yeni hastanın tespit edildiği bilgisini verdi.

AĞIR HASTA SAYISI 2 BİN 75’E ÇIKTI

Koronavirüs nedeniyle 10 bin 252 kişi yaşamını yitirirken, koronavirüs hasta sayısı 375 bin 364’e yükseldi. Bugün iyileşen sayısı bin 506 oldu. Tabloya göre, toplam test sayısı 14 milyon bin 814, toplam ağır hasta sayısı 2 bin 75, toplam iyileşen hasta sayısı 323 bin 971, bugünkü test sayısı 124 bin 109 olarak kayıtlara geçti.

BAKAN KOCA’DAN “TEMASI AZALTIN” ÇAĞRISI

Bakan Koca, “Bugün tespit edilen 2 bin 213 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız bir günde yaklaşık yüzde 5 arttı. Bu durum salgınla mücadele konusunda hassasiyetimizi artırmamız gerektiğine işaret ediyor. Teması üçte birine indirmek zorundayız. Mücadeleye güç verin” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin 31 Ekim 2020 güncel koronavirüs tablosu şöyle:

 

Erdoğan, depremde sorumluluğu üstlenmedi: Vesayetçi zihniyet ihmal etti

Okumaya devam et

Gündem

Depremin vurduğu İzmir’de eğitime ara verildi

Meydana gelen deprem sonrasında İzmir il genelinde okullar gelecek hafta eğitim öğretime ara verecek. Eğitime ara verildiğini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından duyurdu.

BOLD – İzmir’de 6.9’luk depremin ardından arama kurtarma çalışmaları sürerken, artçı sarsıntılar devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İzmir genelinde eğitime bir hafta ara verildiğini duyurdu.

Bakan Selçuk, açıklamasında “Yaraları hep birlikte saracağız İzmir. İl genelinde eğitime bir hafta süreyle ara verme kararı aldık. Eğitim ailesi olarak öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz ve velilerimizle birbirimize çok daha sıkı kenetlenerek güçlükleri birlikte aşacağız” dedi.

 

Erdoğan, depremde sorumluluğu üstlenmedi: Vesayetçi zihniyet ihmal etti

Okumaya devam et

Gündem

İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 37’ye yükseldi

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremde can kaybı artıyor. Depremde ölenlerin sayısı 37’ye yükseldi. Yaralananların sayısı ise 885 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir Depremi’nde hayatını kaybedenlerin sayısının 37’ye yükseldiğini, 7’si yoğun bakımda olmak üzere 243 vatandaşın tedavisine devam edildiğini açıkladı.

Bakan Koca, İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depreme ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. yaptığı açıklamada, “37 can kaybımız var. 3’ü ağır 7 kişi yoğun bakımda, 243 kişi halen tedavi görüyor. 642 kişinin tedavisi tamamlanmış durumda. 112 Acil Yardım Ekipleri, UMKE Timleri, ambulanslarımız ve hastanelerimizle, acımızı azaltmak için İzmir’de görev başındayız” dedi.

Depremin vurduğu İzmir’de 811 bin kaçak yapı İmar Barışı’yla affedildi

Okumaya devam et

Popular