Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Temelli: ‘Binali Yıldırım’ın Kürdistan söylemi samimiyetsiz’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da Kürdistan ifadesini kullanmasını samimiyetsizlik olarak niteledi. AKP’nin seçim hesabı ile Diyarbakır’da Kürdistan var, İstanbul’da Kürdistan yok diyebildiğini belirtti.

BOLD- Temelli, “Samimi değiller, bir yandan Kürdistan diyorlar, diğer taraftan Bitlis’te, Tatvan’da Kürtçe tabela kaldırıyorlar. Kürdistan demekle bu halk size oy vermez” dedi.

ERDOĞAN BENİM ÜLKEMDE KÜRDİSTAN YOK DEMİŞTİ

Temelli, 31 Mart seçiminden önce AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Benim ülkemde Kürdistan yok” sözlerini hatırlattı. MA’ya konuşan Temelli, AKP’nin halklarla barışık olmayan bir iktidar olduğunu, kavramları ve değerleri de işine geldiği gibi kullandığını kaydetti. Temelli, “Günlük siyasetin içinde kendi siyasetlerine uygun olduğu sürece bazı söylemleri çok rahat kullanır. Kendi hesabına gelmediği zamanda bu söylemleri terk eder. Bu sözleri Yıldırım kullandı, daha önce Erdoğan da kullandı. Erdoğan yeri geldiğinde inkar da etti” ifadelerini kullandı.

AKP’YE DEĞİL DEMOKRATİK BİR İTİFAKA İHTİYAÇ VAR

AKP’nin Kürtleri seçimden seçime hatırladığına dikkat çeken Temelli, şunları söyledi: “Kürt meselesi bir kavşaktır. Türkiye’nin en temel meselesi Kürt meselesidir. Türkiye’de demokrasi sorunu, emek sorunu, ekonomik kriz yani tüm bunlar çözülecekse bu kavşaktan geçmek zorundasınız. Bunları görmezden gelerek Kürtleri seçimden seçime hatırlamak AKP’nin alıştığımız taktiklerinden birisidir. Bunun kendi hesabına evirme telaşında olduğunu bütün çıplaklığı ile ortadır. Demokratik bir müzakere, demokratik bir açılım için ise AKP’ye değil demokratik bir ittifaka ihtiyacımız var.”

ÖCALAN’IN 2013 SÖYLEMİNE BAĞLIYIZ

Öcalan’ın 2013 yılında ortaya koyduklarına sıkı sıkı bağlı olduğunu yineleyen Temelli, “Dolmabahçe önemlidir. 2013’den 2019 geçen 6 yıla ilişkin değerlendirilmeler var. HDP üstüne düşeni tam yapmamış olabilir. Ama karşımızda savaş politikası ile tekçi bir iktidar modeli var. AKP bunu terk etmediği sürece demokrasiye katkı sağlayamaz. Kendi içlerinde dahi parti kurma çalışması tartışması başlamışsa demektir ki Türkiye’yi demokratikleştirmesi beklenemez. HDP’nin eksiklerini düzeltmesi için çalışması gerekiyor ki bunları da yapıyor. Çünkü HDP’siz bir demokratikleşmeden bahsedilemez” diye konuştu.

İSTANBUL SEÇİMİ REJİMİN GİDİŞATINI BELİRLEYECEK

Temelli, 23 Haziran’da sadece İBB başkanının belirlenmeyeceğine işaret etti. Temelli, şunları kaydetti: “Hukuksuzluğa Türkiye’nin her yerinden tepki oluştu. Gerekçeli kararlarda dahi bir şey olmadığını gördü herkes. Dolayısıyla bütün bu hukuksuzluğa karşı bir itiraz olacaktır. İstanbul seçimi bir referandum olacaktır. Demokrasi mi tekçi rejim mi? Demokrasi mi faşizm rejimi mi? İşte bu oylanacak. Erdoğan oylanacaktır. O yüzden telaşla Diyarbakır’a geliyorlar. Kürtleri keşfediyorlar! Samimi değiller bir yandan Kürdistan diyorlar, diğer taraftan Bitlis’te Van’da tabela kaldırıyorlar. Telaş sarmış dört bir yanlarını, Kürdistan’ı zikretmeleri bundan. İstanbul sonuçları rejimin gidişatını belirleyecektir.”

KÜRDİSTAN DEMEKLE BU HALK SİZE OY VERMEZ

Temelli, ülkede 25 milyon Kürt olduğunu ve bunların yarısının seçmen olduğunu söyledi. “Kürdistan demekle bu halk size oy vermez” diyen Temelli, “7 Haziran’ı hatırlayın o zaman daha rahat herkes Kürdistan diyordu. Görüşmeler vardı. Tüm bunlara rağmen halk HDP’yi destekledi. HDP seçmeni günlük siyasi tavır ile tercihlerini belirlemez. Bu halkın hafızası çok tazedir. Afrin’de olanlar, Kobanê’de olanlar, Kürt kentlerinde yaşananlar belleklerde çok tazedir. Tüm bunlar tazeliğini koruyor. Toplumsal barış iktidar tarafından dinamitlendi” şeklinde konuştu.

“Beka” söylemi tutmayınca AKP ağız değiştirdi: Yıldırım’dan Diyarbakır’da Kürdistanlı mesaj

Politika

Kılıçdaroğlu’nun koruması Çubuk’taki saldırıyla ilgili jandarmayı suçladı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesinde uğradığı yumruklu saldırıda ihmali bulunduğu gerekçesiyle yargılanan emekli Emniyet Müdürü Koray Aslan, olayın koruma ekibine yıkılmak istendiğini söyledi.

BOLD – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruklu saldırı olayından sonra İçişleri Bakanlığınca başlatılan idari soruşturma çerçevesinde ifade veren Koray Aslan, savunmasında jandarmayı suçladı.

Hakkında önce ceza istenmeyen, sonrasında ise Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda ikinci rapor düzenlenerek ceza talebinde bulunulan Aslan’ın savunmasında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Çubuk’a bağlı Akkuzu Köyü’ne gidişiyle ilgili Emniyet’e bilgi verildiğini, bilgiyi veren memurun hangi saatte hangi numarayı aradığı bilgisinin de mevcut olduğunu kaydetti.

T24’ün haberine göre Emniyet Genel Müdürlüğü Disiplin Kurulu Başkanlığına verdiği savunmasında Aslan, iki müfettişin hakkında üç günlüğe kadar maaş kesim cezasını kabul etmediğini söyledi. Aynı müfettişlerin 17.07.2019 tarihli disiplin soruşturma raporunda tarafına “cezaya mahal yoktur” şeklinde görüş belirttiğini belirten Aslan, “Geçen bu beş aylık sürede hangi yeni delillere istinaden beş ay önceki raporların tam tersine rapor düzenlendiğini ve eğer yeni delil elde edilmişse bu yeni delillerin tarafımla paylaşılmasını talep ediyorum” dedi.

ANKARA EMNİYETİ’NE HABER VERİLDİ

Aslan, ifadesinde şehit cenazesinde görevli jandarmanın ihmaline dikkat çekti. Aslan şunları kaydetti: “Bu süreçte yeni bir delil elde edilmemişse hazırlanan bu raporun nasıl değiştiğiyle ilgili de bilgi verilmesini istiyorum. Jandarma bölgesinden polis nezaretinde çıkmamıza rağmen jandarmaya tek bir söz söylemeden olayları koruma ekibine yıkmaya çalışmak hangi vicdana sığar? Bahsi geçen olayla ilgili “haber verilmedi” suçlamalarına maruz kalıyoruz. Ama herkes biliyor ki Ankara Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğü Nöbetçi Amirliğine haber verildi. Konuyla ilgili, haber veren memurun hangi numarayı saat kaçta aradığına ilişkin bilgiler kayıtlara geçmiştir. Sayın Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri, bana ceza istenmeyen ilk raporu siz geri göndermiştiniz. Eğer bu istenilen cezayı da az bulursanız, istediğiniz cezayı verebilirsiniz. Ama unutmayın ki hukuk bir gün size de lazım olabilir. Geçenlerde bir yerde okuduğum bir cümleyi sizinle paylaşmak istiyorum: “İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır. En mükemmel adalet size vicdandır. Bu haksız ve hukuksuz istenilen cezayı kabul etmiyorum. İtiraz ediyorum. Hakkımı her platformda sonuna kadar arayacağım. Çünkü Peygamber Efendimizin hadisinde söylediği gibi “Haksızlığın karşısında susan dilsiz şeytandır.”

15 Temmuz Ahırı’ndaki kursiyer teğmenler beraat etti

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’a göre karikatürün hedefinde kendisi değil İslam var!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız Charlie Hebdo dergisinin kapağına taşıdığı karikatürle kendisinin değil İslami değerlerin hedef alındığını öne sürdü. Ankara Başsavcılığı “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla dergi yöneticileri hakkında soruşturma başlattı.

BOLD – Fransız Charlie Hebdo dergisinin Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili eleştirel karikatürü AKP’nin tepkisini çekti. Erdoğan, partisinin Meclis’teki grup toplantısında karikatürle ilgili konuştu.

KARİKATÜRE DAHİ BAKMADIM!

Dergiye itibar etmediğini ve karikatüre dahi bakmadığını söyleyen Erdoğan, asıl hedefin kendisi değil dini değerler olduğunu ileri sürdü. Erdoğan “Üzüntüm ve öfkem şahsıma yapılan iğrenç saldırıdan değil, aynı mecranın canımızdan aziz bildiğimiz Peygamber Efendimize yönelik terbiyesizliklerin kaynağı olmasıdır. Hedefin şahsım değil, savunduğumuz değerler olduğunu biliyoruz” dedi.

ERDOĞAN’DAN MECLİS’E AĞIR İTHAM

Erdoğan isim vermeden bazı milletvekillerini de hedef alarak “Ülkemizde de bunların uzantılarının olduğunu biliyor ve görüyoruz. Hatta bu parlamento altında olanlar olduğunu da biliyoruz. Aile mefhumunu bir kenara koymak suretiyle bu tür saldırının içinde olanları da biliyoruz. Böyle zamanlarda yekvücut olmak gerekirken hâlâ bunlar buralardan oy devşireceklerini zannediyorlar. Bu pazarda size yem yok” ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Diğer yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı derginin yetkilileri hakkında Türk Ceza Kanunu 12, 13 ve 299’uncu maddeleri gereğince Cumhurbaşkanına hakaret suçundan resen soruşturma başlattı. Ayrıca Erdoğan da karikatüre ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Okumaya devam et

Politika

Makamında Çakıcı’yı ağırlayan Edirne Belediye Başkanı hakkında inceleme

CHP, organize suç örgütü yöneticisi olmaktan hüküm giyen ve infaz değişikliğiyle tahliye cezaevinden tahliye olan Alaattin Çakıcı’yı makamında ağırlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan hakkında inceleme başlattı. CHP’li üst düzey yönetici, “Gerçekten açıklaması zor” ifadesini kullandı.

BOLD – CHP’li Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın, Alaattin Çakıcı’yı geçtiğimiz pazartesi günü makamında kabul ederek, Atatürk portresi hediye etmesi parti yönetiminin tepkisine yol açtı.

Genel merkez yöneticileri, ziyarete ilişkin görüntülerin paylaşılmasının ardından, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’dan bilgi aldı. Gürkan’ın, görüşmeyle ilgili, “Alaattin Çakıcı’nın geçmişte cezaevinden arkadaşı olan ortak bir arkadaşlarının talebi doğrultusunda” gerçekleştiğini söyledi. Olayla ilgili inceleme başlatan CHP yönetiminin disiplin süreci dahil bütün seçenekleri değerlendirdiği belirtildi. CHP’li üst düzey bir yönetici, Gürkan’ın tavrına anlam veremediklerini ve son derece yanlış bulduğunu kendisine ilettiğini, disiplin sürecinin işletilip işletilmeyeceği konusunun yetkili kurullarda değerlendirileceğini kaydetti.

GERÇEKTEN AÇIKLAMASI ZOR

BBC Türkçe’nin haberine göre CHP’li yönetici, “Kendisiyle görüşüp, bilgi aldık. O da kendince açıklamalarda bulundu. Bu gerekçeleri yetkili kurullarımız değerlendirir ve buna göre bir karar verir. Kendisi aslında deneyimli bir belediye başkanımız. Geçmişte milletvekilliği de yaptı, gerçekten açıklaması zor” ifadelerini kullandı.

ÇAKICI’NIN YAKIN DOST VURGUSU

Recep Gürkan. ziyareti sosyal medya hesabından, “Sayın Alaattin Çakıcı, Belediyemizdeki Ulu Önderin 4 gece konakladığı Atatürk Odası’nı ve bizleri ziyaret etti. Kendilerine Atatürk portresi ve Belediyemiz tarafından basılan Nutuk kitabını hediye ettik” açıklamasıyla duyurmuştu. Gürkan, ziyarete ilişkin fotoğrafları da paylaşmıştı. Çakıcı da, ziyaretle ilgili sosyal medya hesabından yakın dostu olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı makamında ziyaret ettiği paylaşımı yapmıştı.

Koronavirüs Bilim Kurulundan bir istifa daha: Sebebini açıklamadan kaçıyorlar

Okumaya devam et

Popular