Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Documentarist 12. İstanbul Belgesel Günleri 15 Haziran’da başlıyor

Documentarist İstanbul Belgesel Günleri’nin 12.’si, 15-20 Haziran 2019 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Gösterimler Aynalı Geçit, Vault34/Yeşilçam Sineması ve Kadıköy Sineması’nda yapılırken, yan etkinlikler ise Yapı Kredi Kültür Sanat’ta izleyici karşısına çıkacak.

“Konuk Ülke Sudan” bölümünde “Talking About Trees” gösterilecek.

KONUK ÜLKE SUDAN
15-20 Haziran’da 12. kez düzenlenecek olan Documentarist, yine dünya gündemiyle yakından ilgili bir seçkiyle izleyici karşısına çıkıyor. İçinde bulunduğumuz günlerde sürekli kanlı isyan haberkleriyle gündeme gelen Sudan’a Documentarist’te özel bir bölüm ayrılmış.

“Konuk Ülke Sudan” bölümünde bu sene 69. Berlin Film Festivali’nde ödül alan “Ağaçlardan Bahsetmek” (Talking About Trees) ve bu belgeselde sözü edilen Sudan Film Grubu’nun 1970 ve 80’lerde çektiği filmlerden titizlikle bir araya getirilmiş bir seçki restore edilmiş kopyalarıyla sunulacak.

ONUR KONUĞU MCALLISTER
Her yıl Türkiye’de pek tanınmayan bir belgeselciyi ağırlama geleneğini bu yılda sürdüren Documentarist’in 2019 için seçtiği isim ise İngiliz belgeselci Sean McAllister. Sinemayı kendi kendine öğrenmiş olan McAllister kamerasını içinden geldiği çok alt tabaka bireylerine yöneltiyor.

Yönetmenin son filmi “Kuzeyli Bir Can” (A Northern Soul) dahil, çeşitli festivallerde ödüller almış eserleri, Documentarist haftası boyunca İstanbul seyircisiyle buluşacak. McAllister ayrıca Karakterle İçli Dışlı Belgesel Yapma Sanatı başlıklı bir sinema dersi verecek.

TÜRKİYE PANORAMADA YENİ İSİMLER

Documentarist 2019’un Türkiye Panorama bölümü için 30’u aşkın film seçildi. Bu isimlerin yarısı adını ilk kez duyuracak olan belgeselciler. Her sene verilen Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü de bu yeni yönetmenlerden birine gidecek. JvdK Yeni Yetenek Ödülü Jürisi’nde bu sene Pınar Selek, Emine Yıldırım, Hüseyin Karabey, Liliana Dulce Marinho de Sousa ve Taylan Mintaş yer alıyor.

Çocuklar için bir stop-motion atölyesinin de gerçekleştirileceği Documentarist’le ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Cem Yılmaz yardım önerisine gelen yorumlara isyan etti: Siz bildiğiniz gibi yapın kardeşim

Pandemide fedakarlık yapan sağlık çalışanları için Sağlık Bakanlığına ücretsiz gösteri yapma önerisi sunan Cem Yılmaz, teklifini beğenmeyenlere, “Siz bildiğiniz gibi yapın” dedi.

BOLD – Oyuncu ve Komedyen Cem Yılmaz, sosyal medya hesabından koronavirüs salgını nedeniyle zor şartlarda çalışan sağlıkçılar için Sağlık Bakanlığına gösteri önerisinde bulundu. Cem Yılmaz, sağlık çalışanları için moral toplantıları düzenlenirse ücret almamak kaydıyla katılabileceğini söyledi.

Ünlü komedyen paylaşımında “Pandemi boyunca sorumluluğu en yüksek seviyede olan Sağlık Bakanlığımıza önerimdir. Tüm ülkede, sağlık personeline, canıyla kanıyla mücadele eden bütün savaşçılarımıza moral toplantıları söyleşiler organize ederlerse hiç bir ücret almamak kaydıyla katılmayı görev bilirim” ifadelerini kullandı.

Yılmaz’ın paylaşımı 25 bine yakın beğeni alırken, bazı sosyal medya kullanıcıları ise ünlü komedyenin nakit yardım yerine gösteri önerisi yapmasını eleştirdi. Eleştirileri de hesabından paylaşan Cem Yılmaz’ın tepkilere cevabı kendi üslubunca oldu. Yılmaz paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Sanıyorum bu kadarı yeter. Siz bildiğiniz gibi yapın kardeşim. Teşekkürler.”

Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücretlik zam!

Okumaya devam et

Sinema

HBO Max dizilerden sonra orijinal film atağına geçti

Steven Soderbergh’in Meryl Streep ve Gemma Chan’i bir araya getiren yeni filmi Let Them All Talk, aralık ayında HBO Max’te izleyici ile buluşacak.

BOLDTraffic ile Oscar alan Soderbergh’in komedi türündeki yeni filminin senaryosunu, Deborah Eisenberg kaleme aldı. Filmlerinde yeni teknikler denemesiyle bilinen Soderberg’in bu yapımda da sınırlı imkanlar kullandığı biliniyor.

Daha önce iPhone ile film çeken ünlü yönetmen Let Them All Talk için ses ekipmanları dışında alışıldık film ekipmanlarının çoğunu kullanmamış ve hareketli sahnelerin birçoğunu eline kamera alıp tekerlekli sandalyede çekmiş.

Filme dair bir diğer ilginç bilgide senaryo ile ilgili. Gelen bilgilere göre yapımın senaryosu sadece olayları temel çizgileriyle ele almış ve oyuncuların doğaçlama performanslarıyla tamamlanmış.

Let Them All Talk yakın tarihte HBO Max’te izleyeceğimiz tek yapım değil. Raised by Wolves ile dizi alanında ilk ciddi yapımını sunan ve daha önce de Seth Rogen’ın An American Pickle filmini yayınlayan platform, önümüzdeki günlerde de Robert Zemeckis’in The Witches filmini izleyici karşısına çıkaracak.

Okumaya devam et

Gündem

Müjde Ar, aldığı ödülü Kavala ve tutuklu gazetecilere ithaf etti

6. Balkan Panorama Film Festivali’nin Onur Konuğu olan Müjde Ar, ödülünü 3 yıldır cezaevinde bulunan Osman Kavala’ya ve tutuklu gazetecilere ithaf etti.

BOLD– Birgün’ün haberine göre Türkiye sinemasının deneyimli ismi Müjde Ar, bu yıl 6. Kez düzenlenen Balkan Panorama Film Festivali‘nin Onur Konuğu oldu. Müjde Ar kendisine takdim edilen Onur Ödülü’nü 2017 yılından beri cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala ile tutuklu gazetecilere ithaf etti.

Pandemik salgın nedeniyle festivale katılamayan Müjde Ar’ın yayınladığı video mesaj şöyle:

“Bana verilen bu ödülü yaptığı haberlerden ötürü hapishanede olan gazetecilere ve hakkında hiçbir delil olmadan, AİHM kararlarına rağmen 3 yıldır cezaevinde tutulan dostum, gerçek bir kültür-sanat dostu Osman Kavala’ya ithaf ediyorum.”

Okumaya devam et

Popular