Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP’den skandal iddia: Halfeti’de kadınlara toplu tecavüz tehdidinde bulunuldu

HDP Mardin Milletvekili Pero Dundar, Halfeti’de yaşanan işkence, kötü muamele ve toplu tecavüz tehditlerini araştırma önergesi ile Meclis’e taşıdı. Ayrıca İçişleri Başkanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemi ile soru öngergesi verdi.

BOLD- Dundar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Devletin kolluk güçlerinin gözaltında olan kadınlara yönelik toplu tecavüz tehdidinde bulunduğu bilgisinden haberdar mısınız?” sorusunu yöneltti.

İŞKENCE, TACİZ ARAŞTIRILSIN

Dundar, araştırma önergesinde, “Urfa TEM Şube’de 12 gün gözaltında tutulan 51 kişiye yapılan işkencenin tüm yönleriyle araştırılıp incelenmesi, işkence uygulayan, özellikle kadınlara toplu tecavüz tehdidinde bulunan kişi/kişilerin açığa çıkarılması ve yargılanması, soruşturma ve kovuşturma aşamasında yaşanabilecek usulsüzlüklere ve cezasızlığa karşı alınması gereken önlemlerin belirlenmesine yardımcı olunması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını teklif ve arz ederim” dedi.

TÜM ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE AYKIRI

Önergenin devamında şunlara dikkat çekildi: “Halfeti’de yaşanan bu insanlık dışı olay, Türkiye’nin işkence ve kötü muamele karşıtı ve kadına yönelik şiddetle mücadeleye yönelik imzaladığı tüm uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Nitekim Halfeti’de yaşanan işkence, kötü muamele, taciz ve istismar olaylarının sorumlularının açığa çıkarılıp yargılanması imzalanan anlaşmaların gereğidir. Bu durumun açığa çıkarılması ve işkence ve kötü muamelede sorumlu kişi ya da kişilerin bulunup adalet önünde yargılanmaması durumunda zaten adalete inancın sarsıldığı bir ülkede insanların adalete olan güveni derin ve onulmaz bir yara alacaktır.”

SOYLU’YA: TOPLU TECAVÜZ TEHDİDİNDEN HABERDAR MISINIZ?

Dundar ayrıca Halfeti’de yaşanan işkence ve kötü muameleye dair İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için de soru önergesi verdi. Dundar, Soylu’ya yanıtlaması için şu soruları yöneltti:

* Devletin kolluk güçlerinin gözaltında olan kadınlara yönelik toplu tecavüz tehdidinde bulunduğu bilgisinden haberdar mısınız?

* Türkiye, işkence, kötü muamele karşıtı ve kadına yönelik şiddetle mücadeleye yönelik uluslar arası sözleşmelerin imzacısı iken emniyet ve TEM Şubelerinde işkence, taciz ve istismarın yaşanmasını nasıl açıklıyorsunuz?

* Halfeti’de gözaltına alınan kadınlara toplu tecavüz tehdidinde bulunan kişi yada kişiler kimlerdir? Bu kişiler hakkında yasal ve idari soruşturmalar açılmış mıdır? Açılmış ise soruşturma hangi aşamadadır? Açılmamış ise yasal gerekçesi nedir?

GÜVENLİK KAMERASI KAYITLARI İNCELENDİ Mİ?

* Kadınların işkence gördükleri ve toplu tecavüz tehdidi aldıkları “arşiv odası” denilen odayı gözleyen güvenlik kameraları kayıtları incelenmiş midir? İncelenmemiş ise nedeni nedir?

*Gözaltında olan kadınlara, işkence ve kötü muamele eden, toplu tecavüz tehdidinde bulunan kişiler, bu gücü nerden almaktadır?

* İşkence görüntüleri basına yansımış olduğu halde Bakanlığınız neden konuya ilişkin bir açıklama yapmamaktadır? Açıklama yapmamak kadına yönelik devlet şiddetini onaylamak değil midir?

* Son 17 yılda kadına yönelik şiddet uygulayan, işkence ve kötü muamelede bulunan kaç kolluk görevlisi ceza almış, kaçı serbest bırakılmıştır?”

İşkence Karşıtı Dünya Koalisyonu, Ankara ve Halfeti işkencelerinin soruşturulmasını istedi

Politika

Erdoğan’dan ‘Terörist Erdoğan’ karikatürüne tepki:

Malatya İl Kongresine katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Terörist Erdoğan’ paylaşımı yapan Hollandalı Özgürlük Partisi Genel Başkanı Geert Wilders’a “milletvekili müsveddesi” dedi

BOLD – AKP’li cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün partisinin Malatya il kongresine katıldı. Burada yaptığı konuşmayla partililere seslenen Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yönelik eleştirilerini sürdürdü. Erdoğan konuşmasının devamında Hollandalı Özgürlük Partisi Genel Başkanı Geert Wilders’ın kendisi ile ilgili ‘Terörist’ paylaşımını  da değerlendirdi.

MİLLETVEKİLİ MÜSVEDDESİ

Erdoğan’ın konuyla ilgili sözleri şöyle: “Fransa’nın başındaki zat şaşırmış, yatıyor kalkıyor Erdoğan’la uğraşıyor. Önce sen kendine bir bak. Dün Kayseri’de de söyledim bu bir vaka. Onun için bir kontrolden geçmesi lazım. Hollanda’da bir milletvekili müsveddesi var. Haddini bil. Faşizm bizim kitabımızda yok sizin kitabınızda var.”

SIK OLMAYA BAŞLADI

Wilders’ın ‘Terörist Erdoğan’ paylaşımı sosyal medya ve çevrimiçi sözlüklerde de gündem oldu. Sosyal medya kullanıcıları vatandaşlardan, Erdoğan’ın halk desteğini kaybetti dönemlerde bu tür yabancı siyasi aktörlerin sosyal medya çıkışlarının çok fazla yaşanmaya başladığı yorumları geldi.

Bu arada, AKP’li bir sosyal medya kullanıcısının Wilders’ın tweetine tepki için yaptığı ‘Largest Turkey, Largest Erdoğan (En geniş Erdoğan)’ paylaşımı sosyal medyada günün konusu oldu.

https://mobile.twitter.com/fatihcorus/status/1320087301284892673

Erdoğan: Macron’un zihinsel tedaviye ihtiyacı var

Okumaya devam et

Politika

AKP’de deprem: 22 ilçe başkanı görevden alındı

AKP İstanbul teşkilatında 22 ilçe başkanının görevden alındığı öne sürüldü. İddianın ardından AKP Esenyurt İlçe Başkanı Yasir Çelik’in kişisel Facebook hesabından yeni kongre döneminde aday olmayacağını duyurması dikkat çekti.

BOLD – AKP İstanbul İl Başkanlığı toplantısının ardından 22 ilçe başkanı görevden alındığı öne sürüldü. İl başkanının görevde kalıp kalmayacağı ise netlik kazanmadı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı toplantısının ardından gelen haberler dikkat çekti. İktidara yakınlığıyla tanınan Türkiye gazetesi yazarı Süleyman Özışık sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “AK parti İstanbul’da 22 ilçe başkanını görevden aldı” diye duyurdu. Esenyurt, Avcılar ve Büyükçekmece değişim yaşanacağı netleşen ilçeler olduğu, İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak hakkındaki kararın ise henüz kesinlik kazanmadığı öğrenildi. İddianın ardından AKP Esenyurt İlçe Başkanı Yasir Çelik’in kişisel Facebook hesabından il başkanlığı ile yaptığı istişare sonrasında yeni kongre döneminde aday olmayacağını duyurması dikkat çekti.

 

Sokak röportajında Erdoğan’ı eleştiren vatandaşın evi basıldı: Doğruları söylemeye devam edeceğim

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan: Macron’un zihinsel tedaviye ihtiyacı var

tayyip erdoğan kayseri

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u eleştirerek, “Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İkide bir Erdoğan ile uğraşıyorsun. Seçimlerde akıbetini göreceğiz” dedi.

BOLD –  Erdoğan, AKP’nin Kadir Has Stadyumunda düzenlenen Kayseri 7. Olağan İl Kongresinde konuştu.

Konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u eleştiren Erdoğan, şunları söyledi: “Bu Macron denilen zatın Müslümanlarla derdi nedir? Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç özgürlüğünden anlamayan ve kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir. Öncelikle bir akli noktada kontrol. İkide bir Erdoğan ile uğraşıyorsun. Erdoğan ile uğraşmak sana bir şe kazandırmaz. Seçimlerde akıbetini göreceğiz. Fransa’ya bir şey kazandıramadı ki kendisine bir şey kazandırsın.”

Azerbaycan’a desteğin süreceğini belirten Erdoğan, “Bu sabah Aliyev’le görüştük. Şu anda Azerbaycanlı kardeşlerimiz işgal altındaki topraklara doğru yürüyorlar. Geri almaya başladılar” dedi.

Sokak röportajında Erdoğan’ı eleştiren vatandaşın evi basıldı: Doğruları söylemeye devam edeceğim

Okumaya devam et

Popular