Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

“Saklı Haç”ın galası 16 Haziran’da

Müslümanlaştırılmış Ermenilerin yakınlarının anlatımlarını izleyiciye ulaştıracak olan ve Diyarbakır-Eğil’de çekilen Saklı Haç belgeselinin gala gecesi 16 Haziran Pazar günü saat 19.30’da yapılacak. Herkese açık olan gala, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

TEHCİRİN DEĞİŞTİRDİĞİ YAŞAMLAR
BOLD-1915’e kadar Ermeni nüfusun çoğunlukta olduğu Diyarbakır-Eğil’de tehcir ve kitlesel ölümler sonucu Ermeni kültürü tamamen silindi. Sürgüne gönderilen sivil Ermenilerden geriye kalan ve çoğunluğunu kız ve erkek çocuklarının oluşturduğu nüfus ise Müslümanlaştırıldı. Müslümanlaştırılan Ermenilerin birinci ve ikinci kuşak torunları kimliklerinden uzak bir şekilde aynı bölgede yaşamını sürdürmektedir.

Saklı Haç belgeseli ilk olarak 1915 tehcirini ve kitlesel ölümlerini işledikten sonra, sonraki kuşakların yaşadığı travmatik kimlik bunalımını da ele alıyor. Bir yılı aşkın bir sürede oluşturulan “Saklı Haç” Türkiye’nin insan hakları karnesindeki ilk ve en büyük problemlerden biri olan 1915 tehciri ve korkunç sonuçlarıyla yüzleşme yolunda bir adım atmaya çalışıyor.

Kültür

Alberto Manguel: “En iyi yazarlar rezil, sefil ve alçaklardır”

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın rotasını takip ederek Tanpınar’ın İzinde Beş Şehir kitabını yazan Alberto Manguel yazarlarla ilgili ilginç bir yorum yaptı.

BOLD – Dört yıl önce Ahmet Hamdi Tanpınar’ın izini takip ederek hem Türkiye’ye gelen hem de Tanpınar’ın İzinde Beş Şehir (YKY) kitabını yazan Arjantinli yazar Alberto Manguel, Habertürk TV’de Kürşad Oğuz’un konuğu oldu. Borges’in öğrencisi olarak da bilinen Manguel, Oğuz’un “Okurların kafasında hep bir soru işaretidir bu. Bir yazarı sevmem için sadece eserini mi dikkate almalıyım. Yoksa ideolojisi ve karakteri de onu sevmem için önemli mi?” sorusuna ilginç bir cevap verdi.

“SHAKESPEARE VERGİ KAÇAKÇISIYDI”

En iyi yazarların aslında rezil, sefil ve alçak insanlar olduklarını söyleyen Manguel, “Biliyorsunuz biz okurların eğer eser insancıl ve aydınlatıcıysa yazarın da insancıl ve aydın olması gerektiği gibi batıl itikatları vardır. Oysa bu neredeyse hiç böyle olmaz. En iyi yazarlar rezil, sefil ve alçaklardır.” dedi.

Verlaine, Shakespeare, Dante gibi yazarların gerçek hayatlarında nasıl bir karaktere sahip olduklarını aktaran Manguel, “Verlaine hamile karısını tekmelerdi. Shakespeare vergi kaçakçısıydı. Dante tahammül edilmesi güç bir kendini beğenmişti. Yani eseri onu yazan insanla yargılarsak edebiyatın 4’te 3’ünü çöpe atmak zorunda kalırız. Elimizde vasat yazarlar, kitaplar kalır. Çok iyi insan olan vasat yazarlar var. Ama insan olarak iyi olmak iyi eser inşa etmeye yetmiyor.” ifadelerini kullandı.

“O BİR DAHİ”

Manguel Tanpınar ile ilgili ise “Entelektüel, ışıklı ve özgün. Okumaktan zevk aldığım büyük bir edebiyatçı, bir dâhi. Onu okurken ki halimi en iyi özetleyen şey, İngiliz şair Robert Browning’in şu dizesi olabilir: “Ben sadece bilgelik kırıntılarını toplayan biriyim.” demişti.

 

 

Okumaya devam et

Kültür

Brad Pitt’in yeni filmi belli oldu: Bullet Train

Çoksatan Japon romanından uyarlanan ve başrolünü Brad Pitt’in üstleneceği Bullet Train’in kadrosu tamamlandı. Filmin yönetmen koltuğunda ise David Leitch oturuyor.

BOLD– “Bir Zamanlar Hollywood’da” filmi ile Oscar alan Brad Pitt’e Bullet Train’de Brian Tyree Henry, Aaron Taylor-Johnson, Andrew Koji ve Joey King gibi önemli isimler eşlik edecek.

MAFYA ÜYESİNİ CANLANDIRACAK

Aksiyon-gerilim türündeki film Japon yazar Isaka Kotaro’nun Maria Beetle adlı romanından uyarlandı. Detayları gizli tutulan filme konu olan romanda bir grup Japon mafya üyesinin Tokyo’dan Morioka’ya doğru giden hızlı trende bir araya gelmesiyle yaşanan gerilim ve aksiyon dolu olaylar anlatılıyor.

Bullet Train; Maria Beetle adlı romandan uyarlanıyor

Yönetmen David Leitch’in senaryo yazım aşamasında rol almanın yanı sıra yapımcılığı da üstleneceği açıklandı. Leitch, son olarak Fast & Furious (Hızlı ve Öfkeli) spin-off projesi Hobbs & Shaw‘u yönetmişti. Çekim tarihi henüz net olarak açıklanmayan filmde Brad Pitt’in yapım şirketi Plan B‘nin yer alıp almayacağı da henüz belli değil.

56 yaşındaki Brad Pitt, Quentin Tarantino’nun geçen yıl çok ses getiren Once Upon a Time in Hollywood (Bir Zamanlar Hollywood’da) filminde dublör Cliff Booth rolüyle ilk oyunculuk Oscar’ını kazanmıştı. Pitt, ayrıca geçen yıl bilim kurgu filmi Ad Astra‘da da rol almıştı.

Pitt’in, yaklaşan projeleri arasında Damien Chazelle’in yöneteceği ve Emma Stone‘la başrolleri paylaşacağı Babylon isimli film de var.

Okumaya devam et

Kültür

2020 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahipleri açıklandı

2020 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülenler belli oldu. Müzisyen Özdemir Erdoğan ve yönetmen Derviş Zaim de ödül alanlar arasında.

BOLD– “2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri” verilecek isimler Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından açıklandı.

HATTAT NECMETTİN OKYAY’A VEFA ÖDÜLÜ

Ödüle layık görülen isimler arasında koleksiyoner Mehmet Çebi de bulunurken 1976 yılında hayatını kaybeden hat sanatının en önemli isimlerinden Necmeddin Okyay’a da “vefa ödülü” verilmesi kararlaştırıldı.

“Kültür tarihi” ödülüne yazar Sadettin Ökten, “sosyal bilimler” ödülüne ilahiyatçı İsmail Kara, “edebiyat” ödülüne şair İbrahim Tenekeci layık görüldü.

Okumaya devam et

Popular