Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP bayramda 27 cezaevini inceledi: Samimilerse af teklifi Meclis’e getirilmeli

CHP’nin 26 milletvekili, Ramazan Bayramında 27 cezaevindeki tutuklu ve hükümlüleri ziyaret etti: “Mahkumlar af beklentisinde. İktidar samimiyse teklif Meclis’e gelmeli.”

BOLD – Ziyaretlere ilişkin yazılı açıklama yapan CHP’li Veli Ağbaba, “Türkiye’deki tüm sorunların olduğu gibi bu sorunun çözüm yeri de Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Eğer siyasi partiler bu söylemlerinde samimilerse düzenleme Parlamento’ya getirilmeli ve siyasi partilerin konuya ilişkin görüşleri dinlenmelidir” ifadelerini kullandı.

CHP OLARAK YAPICI KATKI VERMEYE HAZIRIZ

AKP ve MHP’nin, cezaevlerini oy deposu olarak gördüğünü belirten Ağbaba şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ceza infaz rejiminde değişiklik ya da af gibi söylemlerle mahkumları ve ailelerini beklentiye sokmaktadır. CHP olarak bu konuda yapıcı katkı vermeye hazırız. Ama insanları bir af beklentisine sokarak seçimlerde oya dönüştürecek biçimde duygularını istismar etmek ve seçimden sonra unutmak kabul edilebilir değildir. Sonuçlanmayan af tartışmaları hem mahkumlar, hem aileleri hem de suçtan zarar görenlerin kendileri ve yakınları açısından da tahrip edici olduğunu not ediyoruz. Bir an önce toplumsal mutabakatın sağlanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer bu düzenleme Parlamento’ya gelmeyecekse mahkumların umutlarını devşirecek söylemlerden tüm siyasi partilerin kaçınması gerekmektedir.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba

KİMİN HANGİ SUÇTAN YATTIĞIYLA İLGİLENMİYORUZ

Ziyaretlerde gazetecilerin, akademisyenlerin, aydınların ve siyasetçilerin yanı sıra adli hükümlüler de unutulmadı. Ağbaba, Cumhuriyet Halk Partisi’nin cezaevlerinde bulunan vatandaşları ziyaret ederken, kimin neyle suçlandığıyla ya da hangi suçtan yattığıyla ilgilenmediğine dikkat çekti. “Bir siyasi parti olarak buna körüz. Ziyaretlerimizi ayırmadan gerçekleştirdik” dedi.

ÜST ÜSTE NÖBETLEŞE UYUYABİLİYORLAR

Milletvekillerinin cezaevlerinde yaptığı ziyaretlerde 3 tip mağduriyet tespit edildiğini belirten Ağbaba şunları kaydetti: “Kapasite üzerinde kişi bulunması nedeniyle mahkumların yaşadığı bir mağduriyet bulunuyor. Aynı sebepten dolayı çalışanlar da özellikle bayramlarda ve görüş günlerinde bir mağduriyet yaşıyor. Aileden çok uzak yerde tutuklu olan ya da cezası infaz edilen mahkumlar var. Bu çerçevede yaşlı ailelerin, çocuklarını ziyaret edemediği belirtildi. Mahkumlar kapasite darlığı nedeniyle ancak üst üste ve nöbetleşe uyuyabilmekte, bazı mahkumların tuvalet önlerinde yatabildikleri belirtilmektedir.”

HASTA MAHKUMLARIN TEDAVİ VE İLACA ERİŞİMİ SORUNLU

Ağbaba, cezaevlerinde ortak kullanım alanlarının nöbetleşe kullanılması zorunluluğu nedeniyle, sosyal aktivite olanaklarından yeterince yararlanılamadığını belirtti. Ağbaba, “Özellikle hasta mahkumların, tedaviye ve ilaca erişimde yaşadığı sorunlar ve nakil araçlarının yetersizliği de çözülmesi gereken önemli sorun başlıklarından biridir” dedi.

PEŞİNEN SUÇLU İLAN EDİLME TOPLAMDA DIŞLANMAYA NEDEN OLUYOR

Ağbaba şunları dile getirdi: “Uzun tutukluluk sürelerinden ve yazılmayan iddianamelerden, görülse de bitmeyen davaların yanı sıra, toplum nezdinde peşinen suçlu ilan edilen insanların lekelenmeme hakkının ihlal edildiği, bu mahkumların yakınlarının toplumda dışlanması gibi sonuçlar doğurmaktadır. Cezaevlerindeki çocuklar ve çocuklu mahkumların sıkıntıları da heyetimizce not edilmiştir.”

CEZAEVLERİNDE PERSONEL YETERSİZLİĞİ BULUNUYOR

Ağbaba, cezaevlerinde kapasite üzerindeki mahkum sayısı nedeniyle personel yetersizliği bulunduğunu vurgulayarak, “Personel herkesin bayram yaptığı günlerde dahi çalışmak zorunda olduklarından şikayet ediyor. İnfaz koruma memurlarının 3600 ek gösterge talepleri de bulunmaktadır. Ayrıca infaz koruma memurları, genel idari hizmetler sınıfında bulunduklarından sosyal haklardan yararlanamamaktadır, bu nedenle infaz koruma memurlarının, emniyet hizmetleri sınıfına geçirilmesi sağlanmak durumundadır.”

Bayramdan sonra mini yargı paketi ile dolaylı af mı geliyor?

Politika

Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde bir süredir tedavi gören YİK üyesi, TBMM eski başkanı ve eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut 86 yaşında hayatını kaybetti.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi (YİK), TBMM eski başkanı ve eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut, hayatını kaybetti. 86 yaşındaki Akbulut, bir süredir Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi görüyordu.

Akbulut için AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başta olmak üzere birçok siyasetçi taziye mesajı paylaştı.

ERDOĞAN’DAN TAZİYE MESAJI

Erdoğan, hayatını kaybeden Akbulut için paylaştığı mesajında: “Eski Başbakan ve TBMM Başkanımız, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi, değerli devlet adamı Yıldırım Akbulut’un vefatı bizleri derinden üzdü. Merhum Yıldırım Bey’e Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

YILDIRIM AKBULUT KİMDİR

15 Kasım 1935’te Erzincan’da doğan Yıldırım Akbulut, 1989–1991 yılları arasında Başbakanlık ve Anavatan Partisi Genel Başkanlığı görevi yaptı. Akbulut, 1987–1989 ve 1999–2000 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevini üstlendi.

Babası PTT memuru olan Akbulut ilkokulu Eskişehir’de, ortaokulu Samsun’da, liseyi ise Erzican’da okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Akbulut bir süre serbest avukatlık yaptı.

Adalet Partisi Erzincan İl Başkanlığı da yapan Akbulut Mayıs 1983’te Anavatan Partisinin (ANAP) kurucuları arasında yer aldı. Akbulut, 1983 Genel Seçimlerinde ANAP Erzincan milletvekili olarak Meclis’e girdi. 26 Ekim 1984 – 6 Eylül 1987 tarihleri arasında Turgut Özal tarafından kurulan 45. Hükumette İçişleri Bakanı olarak yer aldı. 1987 Genel Seçimlerinde tekrar ANAP Erzincan milletvekili olarak Meclis’e girdi ve 1987 yılında yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçiminin üçüncü turunda 431 üyeden 250’sinin oyuyla TBMM Başkanı seçildi ve bu görevini 9 Kasım 1989 tarihine kadar sürdürdü.

Turgut Özal’ın 1989 Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından aynı yıl Akbulut başkanlığında 47. Hükumet kuruldu. 17 Kasım 1989’daki ANAP 1. Olağanüstü Kongresi’nde Turgut Özal’dan boşalan Genel Başkanlık koltuğuna Akbulut oturdu.

4 maaşlı ‘hiç’: İbrahim Kalın kimdir

Okumaya devam et

Politika

Kılıçdaroğlu ile birlikte 10 vekilin dokunulmazlık dosyası Meclis’te

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da arasında bulunduğu 10 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları, TBMM Başkanlığına sunuldu. Listede 8 CHP’li, 2 de HDP’li var.

BOLD – Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri, Meclis Başkanlığı’nca “Gelen Kağıtlar” listesinde yayınlanarak Anayasa ve Adalet Komisyonu Üyelerinden Kurulu Karma Komisyona havale edildi. Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra fezlekeleri Karma Komisyona sevk edilen milletvekilleri şöyle:

  • CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı
  • CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek
  • CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre
  • CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba
  • CHP İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel
  • CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak
  • CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan
  • HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran
  • HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül

Okumaya devam et

Politika

Saray polisi AKP’nin kayıp 128 milyar dolarını gizlemeye çalışıyor

Merkez Bankası rezervlerindeki kayıp 128 milyar dolarla ilgili CHP’nin afiş kampanyası devam ediyor. Afişlerdeki “128 milyar dolar nerede?” sorusuna kızan AKP Hükumeti ise savcılık talimatıyla parti binalarını polise bastırıyor.

BOLD – İstanbul Ataşehir’de polis ekipleri CHP ilçe binasının önüne getirdikleri vinçle, ‘CHP’nin 128 milyar dolar nerede?’ afişini kaldırdı. CHP Ataşehir İlçe binasına düzenlenin polis baskınından 2 saat önce CHP Ataşehir İlçe Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından şu tweet atılmıştı: “Ataşehir İlçe Binamıza, buharlaştırılan Milletin parasının nerede olduğunu sormak için astığımız #128MilyarDolarNerede pankartın ,Hukuksuz indirilmemesi için İlçe Başkanımız Celal Yalçın ile örgütümüz nöbette.”

SARAY’IN POLİSİ!

Niğde’de de CHP İl Başkanlığı binasına asılan “128 milyar dolar nerede” pankartı, polisler tarafından kaldırıldı. Polisin savcılık tarafından verilen el koyma kararını sunması üzerine CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, “128 milyar doları sormak suç mu?” diye sordu. Savcılık tarafından verilen kararı okuyan Erhan Adem, “Külliye’nin resmi olduğundan dolayı… Külliye resmi olmasa demek ki soru sormanın bir şeyi yok. Siz alın, biz yarın yenisini takacağız” dedi. Polis memuru ise Adem’e, “Biz de tekrar alırız başkanım” karşılığını verdi. Ardından polisler il başkanlığı binasının balkonunda asılı olan pankartı kaldırırken Adem, “Sevgili arkadaşım, sizi de yoracağız ama biz bu soruyu sormaya devam edeceğiz. Maalesef Türkiye’de 128 milyar doları sormak suç oluyor. Yazık, bütün Türk milleti adına sorduk, sormaya da devam edeceğiz. 128 milyar dolar nerede?” diye konuştu.

CHP NİĞDE İL BAŞKANI İFADEYE ÇAĞRILDI

CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, KRT TV’de Şimdiki Zaman progRamında Gürkan Hacır’a gönderdiği mesajda CHP Niğde İl Başkanlığı’na asılan ‘128 milyar dolar nerede?’ afişi nedeniyle ifadeye çağrıldığını duyurdu.

SIKI YÖNETİM DÖNEMİ GİBİ

Kastamonu’da da CHP’nin astığı “128 milyar dolar nerede?” afişleri de savcılık talimatıyla söküldü. CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve İl Başkanvekili Hasan Baltacı, konuyla ilgili yaptıkları basın açıklamasını sosyal medya hesabından “Sıkı yönetim dönemlerinde olduğu gibi Türkiye’ye yakışmayan uygulamalar yaşanıyor. Sormaktan vazgeçmeyeceğiz. #128MilyarDolarNerede” diyerek paylaştı.

ASIL KORKULARI…

CHP Esenler İlçe Başkanı Bülent Ütebay, polisin CHP’nin “128 milyar dolar nerede?” afişinin kaldırılmasını sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülerle şöyle duyurdu: “Pankartımızdan çok korktular ama asıl korktukları pankartımızın altındaydı #AsılKorktukları #AsılKorkuları.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0