Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Yeşilada: Ekonomide buz çağına girdik ve bu çok uzun sürecek!

Ekonomist Atilla Yeşilada, “İnşaat çökmüş, tüketim daralmış, sabit sermaye yatırımları yok. Ekonomide buz çağına girdik ve çok uzun sürecek” dedi.

BOLD – Yeşilada, YouTube kanalına yüklediği videoyla Türkiye ekonomisinin röntgenini çekti. Birinci çeyrek milli gelir verilerinin açıklandığını ve ekonominin yıllık bazda reel olarak yüzde 2.6 daraldığını anımsatan Yeşilada, “Yani sizin geliriniz azaldı. Aslında sizin geliriniz daha fazla azaldı. Çünkü nüfus da yüzde 1.5 arttığına göre demek ki kişi başına gelir, reel olarak yüzde 4 civarında daraldı. Dolar bazında ne kadar daraldı sormayın, moraliniz bozulur” diye konuştu.

YÜZDE 1.3 BÜYÜME NE ANLAMA GELİYOR?

Geçen yılın 4. çeyreğine kıyasla bu yılın birinci çeyreğinde ekonominin nasıl bir performans gösterdiğine bakıldığında ise yüzde 1.3 büyüme kaydedildiğini dile getiren Yeşilada, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla Ankara’dan ve AKP’ye yakın duran basından gelen ‘Badireyi atlattık’, ‘Teknik resesyondan çıktık’ sözleri doğrudur. Fakat teknik resesyonla teknik olmayan resesyon arasında nasıl bir fark var onu ben anlayamadım. Bu sünnetliyle yarı sünnetli arasındaki fark gibi bir şey galiba.

TÜRKİYE ŞARTLARINDA ÜRETMEK ÇOK GÜÇ!

Yalnız teknik resesyondan çıktık fakat ilk çeyrekte yeniden resesyona giriyoruz. Birincisi, ilk çeyrekte büyümenin nasıl sağlandığına bakmak lazım. İlk kaynağımız ihracat. İhracatta gerçekten dünya şartları göz önüne alındığında fevkalade başarı gösteriyoruz. Ben bütün sanayicilerimizi bütün samimiyetimle kutluyorum. Türkiye’nin şartlarında üretmek hakikaten çok güç. İhracatımız çok fazla artmıyor ama var olanı korumak bile büyük başarı.

Tabii ihracatın milli gelire bu kadar katkı yapmasının bir sebebi de ithalat yapmıyoruz. Yapamıyoruz daha doğrusu. Ama büyümenin asıl kaynağı, kamu harcamalarının pompalanması. Yüzde 7 reel olarak büyümüş.

YARINIMIZI SATMIŞIZ BUGÜN BÜYÜMÜŞÜZ

Onun dışında baktığınızda inşaat çökmüş, tüketim daralmış, sabit sermaye yatırımları yok, eksi yüzde 13. Sabit sermaye yatırımı yapmayan bir ekonomi, yani fabrikasını, makinesini yenilemeyen bir ekonomi nasıl büyür? Yarınımızı satmışız bugün büyümüşüz.

Dolayısıyla ben buna hormonlu büyüme diyorum. Çünkü o günden bu yana tabii ki bütçe harcamaları yavaşladı. Çünkü para kalmadı bütçede. Krediler de yavaşladı.”

Yeşilada, “Bu kafa ve bu ekonomik yapı değişmeden bu ekonomi bu resesyondan çıkamaz” vurgusunda bulundu.

Ekonomi

Yabancı hava yolu şirketleri Sabiha Gökçen’i tercih ediyor

Kuveyt’in önde gelen hava yolu şirketlerinden Jazeera Airways, İstanbul Havalimanı yerine Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullanacak. Kuwait Airways de aynısını yapıyor.

BOLD – Açıldığı günden beri birçok olumsuzluk ile gündeme gelen İstanbul Havalimanı’nı yabancı hava yolları da tercih etmiyor. Kuveyt’in önde gelen hava yolu şirketlerinden Jazeera Airways, İstanbul Havalimanı yerine Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan uçmaya başladı.

BİRÇOK ŞİRKET DE SABİHA GÖKÇEN’DEN UÇUYOR

Jazeera Airways, Pegasus Havayolları, Türk Havayolları ve Kuwait Airways ile birlikte İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Kuveyt’e uçan dördüncü şirket olma özelliğine sahip. A320 tipi uçaklarla haftada 3 gün Kuveyt’e uçacak olan şirket, 26 Ekim tarihine kadar uçuşlarını bu şekilde sürdürecek. Jazeera Airways’in uçuşları ile birlikte Sabiha Gökçen’den Kuveyt’e toplam olarak haftada 34 uçuş gerçekleştirilmiş olacak.

TÖRENLE KARŞILANDI

Jazeera Airways’in ilk seferi sebebiyle Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bir karşılama töreni gerçekleştirildi. Daha sonra ilk uçuş sebebiyle düzenlenen karşılama töreninde, İSG yöneticileri uçağın Jazeera yöneticilerini ve kabin ekibini çiçek vererek karşıladılar. Apronda su takı ile karşılanan uçaktan inen yolcular için bir kokteyl düzenlenirken, ilk uçuş için geleneksel pasta kesimi yapıldı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Ankara’daki öğrenciler, yüzde 50 daha az su faturası ödeyecek

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi, öğrenci evlerindeki su ve atık su tarifelerinde yüzde 50 indirime gidilmesini kararlaştırdı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre Başkan Mansur Yavaş, Ankara Su ve Kanalizasyon İdareleri Müdürlüğünce (ASKİ) “öğrenci evleri” abone tipine indirim yapılmasına ilişkin başkanlık yazısını Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine taşıdı.

Mecliste kabul edilen kararla belli şartları taşıyan öğrencilerin su faturaları yüzde 50 azalacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yavaş, başkentte öğrenim gören öğrencilere ekonomik anlamda destek olmak amacıyla bu kararı aldıklarını ifade etti.

Öğrencilerin indirimli tarifeden yararlanması için belli şartları yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Yavaş, bu şartları şöyle sıraladı:

– Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde gelir getirici bir işte çalışmıyor olması,

– Mezun olması veya başka bir sebeple okulu bırakması durumunda aboneliğini kapatması,

– Her yıl öğrenci belgesini ASKİ’ye ibraz etmesi,

– Ailesiyle birlikte yaşamıyor olması.

Okumaya devam et

Ekonomi

Bu hafta altın, dolar ve euro kazandırdı, borsa kaybettirdi

10-14 Haziran tarihlerini kapsayan haftada külçe altının gram satış fiyatı yüzde 2.20, dolar yüzde 1.33, euro yüzde 0.76 değer kazandı, Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri ise ortalama yüzde 3.22 değer kaybetti.

Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 2.20 artışla 255,70 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı da yüzde 2.16 yükselişle 1.705,00 lira oldu.

Geçen hafta 408,00 lira olan çeyrek altının satış fiyatı bu hafta 416,00 liraya çıktı.

Bu hafta ABD dolarının değeri yüzde 1.33 artışla 5.8770 liraya, euro ise yüzde 0.76 değer kazanarak 6.6190 liraya yükseldi.

BIST 100 endeksi en yüksek 94.589,29, en düşük 90.024,05 puanı gördükten sonra haftayı önceki hafta kapanışına göre yüzde 3.22 azalışla puandan 90.787,01 tamamladı.

Bu hafta yatırım fonları yüzde 0.60, bireysel emeklilik fonları yüzde 1.69 değer kazandı. Kategorilerine göre bakıldığında ise yatırım fonları içinde en fazla kazandıran yüzde 2.61 ile “Kıymetli Madenler Fonları” oldu.

Okumaya devam et

Popular