Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Yeşilada: Ekonomide buz çağına girdik ve bu çok uzun sürecek!

Ekonomist Atilla Yeşilada, “İnşaat çökmüş, tüketim daralmış, sabit sermaye yatırımları yok. Ekonomide buz çağına girdik ve çok uzun sürecek” dedi.

BOLD – Yeşilada, YouTube kanalına yüklediği videoyla Türkiye ekonomisinin röntgenini çekti. Birinci çeyrek milli gelir verilerinin açıklandığını ve ekonominin yıllık bazda reel olarak yüzde 2.6 daraldığını anımsatan Yeşilada, “Yani sizin geliriniz azaldı. Aslında sizin geliriniz daha fazla azaldı. Çünkü nüfus da yüzde 1.5 arttığına göre demek ki kişi başına gelir, reel olarak yüzde 4 civarında daraldı. Dolar bazında ne kadar daraldı sormayın, moraliniz bozulur” diye konuştu.

YÜZDE 1.3 BÜYÜME NE ANLAMA GELİYOR?

Geçen yılın 4. çeyreğine kıyasla bu yılın birinci çeyreğinde ekonominin nasıl bir performans gösterdiğine bakıldığında ise yüzde 1.3 büyüme kaydedildiğini dile getiren Yeşilada, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla Ankara’dan ve AKP’ye yakın duran basından gelen ‘Badireyi atlattık’, ‘Teknik resesyondan çıktık’ sözleri doğrudur. Fakat teknik resesyonla teknik olmayan resesyon arasında nasıl bir fark var onu ben anlayamadım. Bu sünnetliyle yarı sünnetli arasındaki fark gibi bir şey galiba.

TÜRKİYE ŞARTLARINDA ÜRETMEK ÇOK GÜÇ!

Yalnız teknik resesyondan çıktık fakat ilk çeyrekte yeniden resesyona giriyoruz. Birincisi, ilk çeyrekte büyümenin nasıl sağlandığına bakmak lazım. İlk kaynağımız ihracat. İhracatta gerçekten dünya şartları göz önüne alındığında fevkalade başarı gösteriyoruz. Ben bütün sanayicilerimizi bütün samimiyetimle kutluyorum. Türkiye’nin şartlarında üretmek hakikaten çok güç. İhracatımız çok fazla artmıyor ama var olanı korumak bile büyük başarı.

Tabii ihracatın milli gelire bu kadar katkı yapmasının bir sebebi de ithalat yapmıyoruz. Yapamıyoruz daha doğrusu. Ama büyümenin asıl kaynağı, kamu harcamalarının pompalanması. Yüzde 7 reel olarak büyümüş.

YARINIMIZI SATMIŞIZ BUGÜN BÜYÜMÜŞÜZ

Onun dışında baktığınızda inşaat çökmüş, tüketim daralmış, sabit sermaye yatırımları yok, eksi yüzde 13. Sabit sermaye yatırımı yapmayan bir ekonomi, yani fabrikasını, makinesini yenilemeyen bir ekonomi nasıl büyür? Yarınımızı satmışız bugün büyümüşüz.

Dolayısıyla ben buna hormonlu büyüme diyorum. Çünkü o günden bu yana tabii ki bütçe harcamaları yavaşladı. Çünkü para kalmadı bütçede. Krediler de yavaşladı.”

Yeşilada, “Bu kafa ve bu ekonomik yapı değişmeden bu ekonomi bu resesyondan çıkamaz” vurgusunda bulundu.

Ekonomi

AKP’li yandaşlar zenginleşirken vatandaş fakirleşti

Türkiye kişi başına düşen milli gelir sıralamasında dünya listesinde hızla geriliyor. AKP iktidara geldiğinde 58. sırada yer alan Türkiye, geçen yılı 78. sırada tamamladı.

BOLD – AKP, iktidara geldiği günden beri “büyük projeler”, “çılgın projeler” adı altında yaptığı çalışmalarla birkaç yandaş iş adamını zengin ederken vatandaşın gelirinde ise gerileme olduğu rakamlara yansıdı. Kişi başına düşen milli gelir sıralamasında Türkiye hızla irtifa kaybediyor.

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN GELİR SIRALAMASI HIZLA GERİLİYOR

Türkiye 1990 yılında kişi başına düşen milli gelir sıralamasında dünyada 49. sırada yer alıyordu. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında ise bu sıra 58’di. 2002 yılından itibaren kişi başına milli gelir sıralamasında Türkiye gerilemeyi sürdürdü. Son yıllarda ise fark iyice açıldı. AKP iktidarında 60-65 arasında gidip gelen Türkiye, geçen yılı 78. sırada bitirdi. Bu yıl verilerinin ise daha da gerilerde olması bekleniyor.

EKONOMİK OLARAK DA GERİLEDİ

Türkiye ekonomik büyüklük olarak da geriledi. AKP döneminde genellikle dünyadaki 17. büyük ekonomi olan Türkiye, 2018 yılında 18. sıraya geriledi. Türkiye ekonomik büyüklük olarak şu an bu yıl 20. sırada yer alıyor.

Kaçırılan Yasin Ugan ve Özgür Kaya’nın gizemli avukatına BOLD ulaştı

Okumaya devam et

Ekonomi

Bu hafta altın, dolar ve euro kazandırdı, borsa kaybettirdi

Bu hafta BIST 100 endeksi yüzde 3.69 gerilerken altın yüzde 2.57, dolar/TL yüzde 1.38, euro/TL yüzde 0.37 artış kaydetti.

Altının yüzde 2.57, dolar/TL’nin yüzde 1.38, euro/TL’nin ise yüzde 0.37 değer kazandığı 12-16 Ağustos haftasında Borsa İstanbul yüzde 3.69 geriledi.

BOLD – Bayram tatili nedeniyle bu hafta 2 gün işlem gerçekleştirilen Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri yüzde 3.69 değer kaybederken, dolar/TL yüzde 1.38, euro/TL yüzde 0.37, külçe altının gram satış fiyatı yüzde 2.57 değer kazandı.

Endeks en yüksek 98.530,87, en düşük 95.730,86 puanı gördükten sonra haftayı önceki hafta kapanışına göre yüzde 3.69 azalışla 95.734,17 puandan tamamladı.

ÇEYREK ALTIN 1 HAFTADA 11 TL YÜKSELDİ

Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 2.57 artışla 271,70 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı da yüzde 2.55 kazançla 1.810,00 lira oldu. Geçen hafta 431,00 lira olan çeyrek altının satış fiyatı bu hafta 442,00 liraya çıktı.

Bu hafta ABD doları yüzde 1.38 değer kazanarak 5.5730 liraya, euro da yüzde 0.37 artarak 6.1750 liraya yükseldi.

Yatırım fonları yüzde 0.30, bireysel emeklilik fonları yüzde 0.27 değer kazandı. Kategorilerine göre bakıldığında ise yatırım fonları içinde en fazla kazandıran yüzde 3.08 ile kıymetli madenler fonları oldu.

Beyaz eşya satışları temmuz ayında da düştü

Okumaya devam et

Ekonomi

Beyaz eşya satışları temmuz ayında da düştü

Haziran ayı sonunda ÖTV indirimlerinin de sona ermesiyle beyaz eşya satışları düştü. Temmuz ayında yüzde 4 olarak gerçekleşen düşüş, 7 ayda yüzde 11'i buldu.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD), beyaz eşya satışlarının temmuz ayında yüzde 4, ocak-temmuz döneminde ise yüzde 11 düştüğünü açıkladı.

BOLD – TÜRKBESD verilerine göre, Türkiye’de beyaz eşya satışları temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4 azaldı.

Temmuz ayı beyaz eşya ihracatı yüzde 4 arttı ancak ithalat yine yüzde 37 geriledi. Ocak-temmuz dönemi iç satışlar ise yüzde 11’lik düşüşle 4.62 milyon birime indi.

Beyaz eşyada maliyet yüzde 50 arttı, satışlar yüzde 9 düştü

Türkiye’de beyaz eşya satışları haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.0 artarken, yılın ilk 6 ayında ise yüzde 9.0 azalmıştı.

“BEYAZ EŞYA PAZARINDAKİ DARALMA YÜZDE 20’YE ULAŞABİLİR”

TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, haziran satışlarında görülen artışta ÖTV muafiyetinin sona ermesi öncesi öne çekilen talebin etkili olduğunu belirterek, “ÖTV muafiyeti olmasaydı yılın ilk yarısında gördüğümüz yüzde 9 daralma çok daha şiddetli olabilirdi. Beklentimiz, son çeyrekte bu daralma yüzde 20’ye gidebilir. Yılı yüzde 15 daralma rakamı ile bitirebiliriz” dedi.

Sanayi rakamları açıklandı: “Bunun adı çökerek dengeleme”

Okumaya devam et

Popular