Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İyi Partili Filiz’den “Keşke o savaşı kaybetseydik” diyen imam hakkında soru önergesi

İyi Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz, Bayram namazı hutbesinde “Keşke o savaşı kaybetseydik” diyen imamla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ne yapacağını merakla beklediklerini söyledi.

BOLD- İyi Parti Gaziantep Mİlletvekili İmam Hüseyin Filiz, Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde İyinacar Camisi İmamı’nın bayram namazı hutbesinde “Yunanlıları denize döktüler, nerede döktüler, hepsi yalan; keşke o gün savaşı kaybetseydik, belki Osmanlı’yı daha sonra yeniden kurabilirdik.” şeklindeki sözlerini Meclis gündemine taşıdı.

İŞBİRLİKÇİLERİN ZİHNİYETİNİN DEVAMI

Kurtuluş Savaşı’nda verilen mücadeleyi yok sayıp şehitlerin ruhunun incitildiğini belirten Filiz, “Türk milletinin tarihini ve zaferlerini aşağılamıştır. Bu fitne içerikli sözler “Keşke Yunan kazansaydı.” zihniyetinin uzantısıdır. Bu kirli zihniyet, dedelerimiz Fransa’ya karşı Antep’te 6.317 şehit verirken iş birlikçilerin İstanbul Hükûmetiyle birlikte sergilediği ihanet zihniyetinin devamıdır.” dedi.

BU GİBİLER CAMİLERDEN UZAKLAŞTIRILMALI

Bu zihniyete asla fırsat verilmemesi gerektiğini vurgulayan Filiz, “Bu gibiler camilerimizden uzaklaştırılmalı, yüce dinimizi istismar etmeleri engellenmeli ve yasal işlem yapılmalıdır. Diyanet İşleri Başkanlığının bu konuda ne yapacağını da merakla beklemekteyiz.” dedi.

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Keşke Yunan kazansaydı” diyenlerin başında gelen ve geçen günlerde yaşamını yitiren Yazar Kadir Mısıroğlu’nu hastanede ziyaret etmişti.

Milli Gazete yazarı gündeme getirdi: Diyanet’in hazırladığı gizli raporda ne var!

Gündem

Polisin kestiği sokağa çıkma yasağı cezasını yargı iptal etti

Adana’da polisin sokağa çıkma yasağını deldiği için ceza kestiği vatandaş, konuyu yargıya taşıdı. Mahkeme, Hıfzısıhha Kanunu’na göre idari para cezalarının kolluk kuvvetleri tarafından kesilemeyeceğini vurguladı.

BOLD – Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, koronavirüs salgını sürecinde ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma yasaklarına uymayan vatandaşlara kesilen idari para cezasına ilişkin emsal niteliğinde bir karar verdi. Sözcü’de yer alan habere göre, mahkeme, bir vatandaşa polis tarafından kesilen 789 liralık para cezasını, “idari yaptırım kararının ancak mülki amir tarafından verilebileceği, polis tarafından yalnızca ihlale ilişkin tespit tutanağı tutulabileceği” gerekçesiyle iptal etti.

Adana’da bir vatandaş, koronavirüs salgını nedeniyle 23 Mayıs günü ülke genelinde akşam saat 17.00’den sonra uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı öncesi markete giderek alışveriş yapmak istedi. Ancak polis tarafından çevrilen vatandaş, 789 lira idari para cezası kesilerek, evine gönderildi. Bunun üzerine vatandaş, avukatı Mahmut Akgül aracılığıyla söz konusu idari para cezasına itiraz etti.

İtirazı değerlendiren Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği de emsal niteliğinde bir karar vererek, idari para cezasının iptaline hükmetti. Mahkemenin kararında, Umum Hıfzısıhha Kanunu’na göre idari para cezalarının mülki amir tarafından verileceğinin hükme bağlandığı anımsatıldı.İllerde vali, ilçelerde ise kaymakam devleti temsil eden en yüksek kamu görevlileri olarak görev yapıyor. Yani mahkeme kararına göre; polis, “sokağa çıkma ya da maske takmama yasağı gibi salgın sürecinde toplum sağlığını tehlikeye atan bir vatandaşın” yasaya aykırı eylemini tutanakla tespit edecek, ceza ise valilik ya da kaymakamlık tarafından kesilecek.

Kararda, “Bu kanunun ihlali durumunda kolluk görevlilerinin ancak ihlal tespit tutanağı tutabileceği, itiraz konusu yaptırım kararının ise kolluk tarafından verildiğinin anlaşıldığı, bu nedenle yaptırım kararının hukuka aykırı olduğu” belirtildi.Kararı değerlendiren Avukat Mahmut Akgül, “Karar emsal niteliğinde olup sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve buna benzer idari para cezalarında kolluğun keyfi uygulama yapamayacağına ilişkindir. Mahkeme yerinde bir kararla salgın süresince polis tarafından kesilen cezaların hukuki olmadığını ortaya koymuştur” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Fahrettin Koca’dan ‘tehlike’ uyarısı: Son vakalarla tedirginliğimiz arttı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs ile mücadelede tehlikenin geçmediğini hatırlattı. Son günlerde koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle tedirginliğinin arttığını söyledi.

BOLD – İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi açılış töreninde konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Son vakaya kadar ülkemiz de vatandaşlarımız da bu riskin altında. Son günlerde göstergelerimiz tedirginliğimizi artırmaktadır” dedi. Salgınla mücadelede tehlikenin henüz geçmediğinin altını çizdi.

Koca şöyle konuştu: “Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadelede ülkemiz tüm dünyaya örnek bir başarı sağladı. Ancak tehlike henüz geçmiş değil. Vatandaşlarımızdan beklentimiz, normalleşme döneminde tedbirlere daha bir hassasiyetle uymalarıdır. Tehdidin karşısına tedbiri koyalım. Kısaca Temizlik-Maske-Mesafe diye özetlediğimiz tedbirlere ısrarla ve sebatla uyalım.”

Okumaya devam et

Gündem

Havai fişek faciasında 3 kişi gözaltına alındı

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının Hendek’teki havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin yürüttüğü soruşturmada sorumlu müdür ile 2 ustabaşı gözaltına alındı.

BOLD – Hendek ilçesinde bulunan Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’ndaki patlamaya ilişkin 3 kişi gözaltına alındı. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sorumlu müdür ile 2 ustabaşı olduğu bildirildi.

Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkisinde yaklaşık 15 dönüm alan üzerine kurulu havai fişek fabrikasında dün saat 11.15’te meydana gelen ve yaklaşık 50 kilometre uzaklıktan, kentin birçok noktasından duyulan patlamalarda 4 kişi hayatını kaybetti, 114 kişi yaralandı. 3 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi.

Okumaya devam et

Popular