Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP’nin saha çalışmasından Cumhur İttifakı’na kötü haber

CHP’nin 23 Haziran seçimleri öncesinde sahadan elde ettiği verilere göre, YSK’nın seçimlerin iptal edilmesine yönelik kararına AKP’li ve MHP’li seçmenin bir kısmı tepkili. Bu karardan rahatsız olanlar sandığa gitmeyecek.

BOLD- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerine kısa bir süre kala yaptığı saha çalışması verilerine göre, AKP ve MHP’nin seçimlerin iptaline tepkili seçmeni sandığa gitmeyecek. Şimdiye kadar CHP’ye oy vermemiş bir kısım seçmen ise, Ekrem İmamoğlu’na yapılan haksızlığa tepki göstermek amacıyla ilk defa CHP adayına oy verecek.

CUMHUR İTTİFAKI KAN KAYBETTİ

CHP, İstanbul’un 39 ilçesinde yurttaşların yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü, siyasi parti ve derneklerle görüşmeler yaparak sahanın nabzını tutmaya çalıştı. Sahadan gelen veriler, seçimlerin iptali, Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının elinden alınması sürecinde Cumhur ittifakının kan kaybettiği yönünde.

AKP VE MHP’Lİ SEÇMEN, PARTİLERİNE TEPKİLİ

CHP’nin sahadan elde ettiği verilere göre, YSK’nın seçimlerin iptal edilmesine yönelik kararına AKP’li ve MHP’li seçmenin bir kısmı tepkili. Bu karardan rahatsız olan bu grup seçmenin, sandığa gitmeme eğilimi bulunuyor. Bugüne kadar CHP’ye uzak durduğunu ancak AKP’li olmadığını ifade eden yurttaşların da bir bölümünün 23 Haziran’da Ekrem İmamoğlu’na oy vereceği tespit edildi. Bu karardaki en büyük etkenin ise İmamoğlu’nun “iptal kararının ardından” yaptığı çıkışların ve “kararlı duruşunun” olduğu belirlendi.

KORKU DUVARLARI YIKILDI

Vatandaşların politik tavır takınmaya başlamaları da CHP’nin bir diğer analizi oldu. Buna göre, 31 Mart seçimlerinden önce korkular nedeniyle kamusal alanda siyaset konuşmadığını belirten vatandaşların büyük bölümü artık böyle düşünmüyor. Kahvehanelerde, pazar yerlerinde, hemşehri derneklerinde siyaset konuşanların sayısının arttığı tespiti yapıldı.

18-70 YAŞ ARASINDA BAĞIŞÇI BULUNUYOR

Öte yandan, İmamoğlu’na yapılan toplam bağış miktarını belirleme çalışmaları sürerken sahadan edinilen verilere göre bu bağışlar da farklılık taşıyor. İmamoğlu’na 10 TL’den binlerce TL’ye kadar değiştiği belirlendi. Verilere göre, bağış yapan yurttaşların yaşları da 18 ile 70 arasında değişiyor.

EKONOMİK KRİZİN SORUMLUSU AKP

Ekonomide yaşanan kötü gidişata dair yapılan görüşmelerde ise halkın büyük bir çoğunluğunun krizden AKP’yi sorumlu tuttuğu belirlendi. Üreticilerin ve tüketicilerin ortak şikayeti, “ekonomiye güvensizlik” olarak tespit edildi. İç piyasaya üretim yapan küçük ve orta boy işletmelerin varlık yokluk mücadelesi çektiği ve bundan da AKP’nin kötü ekonomi politikasını sorumlu tuttuğu ifade edildi.

Binali Yıldırım soruların görüşülmesini istemiş

Politika

Kılıçdaroğlu’dan şiirli Gezi paylaşımı: ‘Teslim olmamakta bütün mesele!’

Gezi eyleminin 7. yıl dönümünde sosyal medya hesabından paylaştığı 3 dakikalık videoda Kılıçdaroğlu, Gezi’yi ve olaylar sırasında hayatını kaybedenleri okuduğu şiirle andı.

BOLD- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıcdaroğlu 7. yıl dönümü dolayısıyla Gezi Parkı ile ilgili sosyal medya hesabından 3 dakikalık bir görsel paylaştı. Videoda, 2013 yılında başlayan eylemlerde çekilen görüntüler yer aldı.

GEZİ 7 YAŞINDA

Görüntülere Kılıçdaroğlu, Zülfü Livaneli’nin ‘Ey Özgürlük’ ezgisiyle şiir okuyarak eşlik ediyor. Videoda Gezi eylemlerinde hayatını kaybedenler de anılıyor. Kılıçdaroğlu videoyu, ”Mesele esir düşmekte değil, teslim olmamakta bütün mesele! Gezi 7 Yaşında” notuyla paylaştı.

JİTEM davası avukatı: Dargeçit’te bulunan kafatasları faili meçhulleri aydınlatabilir

Okumaya devam et

Politika

Yeni partiler, üçüncü ittifak tartışması başlattı

AKP’den ayrılan Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’ın kurduğu yeni partiler, üçüncü ittifak tartışması başlattı. AKP’li bir siyasetçi, yeni partilerin amacının İyi Parti ve Saadet ile üçüncü bir sağ ittifak kurmak olduğunu savundu. CHP’de ise yeni bir ittifakın Erdoğan’a yarayacağı görüşü hakim.

BOLD – AK Parti’den ayrılan Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ile Ali Babacan’ın DEVA Partisiyle ilgili tartışmalar sürüyor.

Gazete Duvar’da yer alan kulis haberde, AKP içinde Davutoğlu için daha çok “kişisel hırs içinde” yorumları yapılırken, Babacan için de “amacı ağabeyini (eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül) Cumhurbaşkanı adayı yapmak” yorumu yapılıyor. Birçok AKP’linin seçimlerde her iki partiye de şans tanımadığı belirtilirken, AKP’li bir siyasetçi yeni partilerin amacının İyi Parti ve Saadet Partisi ile 3. bir sağ ittifak kurup AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ikinci tura bırakmak olduğunu belirtiyor. Aynı isim, böyle bir sonuç çıkarsa da Erdoğan’ın ikinci turda mutlaka kazanacağını savunuyor.

3’NCÜ İTTİFAKTAN BAHSEDENLER SARAYDAN SUFLE ALIYOR

Muhalefet cephesinde ise yeni kurulan partilerle birlikte üçüncü bir ittifak olasılığı konuşulmaya başlandı. CHP ile birlikte Millet İttifakını oluşturan İyi Parti’nin, DEVA ve Gelecek Partisi ile 3. bir ittifak kurabileceği iddiaları var. Başarı için mevcut ittifakın sürmesini, yeni partilerle de genişlemesi gerektiğini düşünen CHP’de ise bunun tartışılmasına dahi tepki gösteren isimler bulunuyor. Üçüncü bir ittifakın iktidara yarayacağını savunan bir CHP’li yönetici, “3. ittifaktan bahsedenler saraydan sufle alıyordur” değerlendirmesi yaptı.

AKP’nin yeni partileri seçime sokmama planı: Seçimden sonra 1 kez parti grubu kurulabilecek

Okumaya devam et

Politika

Ekrem İmamoğlu’dan AKP’ye Şeyh Edebalili Gezi eleştirisi

Yedinci yılında sosyal medya hesabından, Gezi ile ilgili ilginç bir paylaşımda bulunan İmamoğlu, Osmanlı’nın kuruluşunda önemli yeri olan Şeyh Edebali üzerinden hükumeti eleştirdi.

BOLD- Bir grup çevrecinin, İstanbul Taksim’de bulunan Gezi Parkındaki ağaçların kesilmesini protesto etmesiyle başlayan ve günlerce süren Gezi Parkı olayları 7 yaşında. Çevreci bir eylem olarak başlayan Gezi, sert polis müdahalesinin ardından kısa sürede geniş katılımlı hükumet protestolarına döndü.

Günler sonra polisin bastırdığı Gezi olaylarından, faiz lobisini sorumlu tutan dönemin Başbakanı Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından eyleme katılan bir çok sanatçı, oyuncu ve iş adamı hakkında soruşturma başlatılmıştı.

ŞEYH EDEBALİ İLE HÜKUMETİ ELEŞTİRDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu 7’inci yılında sosyal medya hesabından, Gezi ile ilgili ilginç bir paylaşımda bulundu. Osmanlı’nın kuruluşunda önemli bir yeri olan Şey Edebali örneğini veren İmamoğlu paylaşımında, ”Şeyh Edebali’nin “Ey Oğul” seslenişi yöneticiler için anlamlı bir kılavuzdur. Kılavuzun şaştığı zamanlar oldu. Şehrin yeşiline ve demokrasisine saygı göstermeyenlere karşı milyonların derin bir nefes alışı oldu Gezi. Kaybettiğimiz canları rahmetle anıyorum.

“Sokağa çıkma yasağında kesilen cezalarla ekonomideki açığı kapatmaya çalışıyorlar!”

 

Okumaya devam et

Popular