Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

KHK’lı öğretmenin kaleminden zindan: Elyaf yastıkla firar, ‘kahraman’ kelimesiyle hücre…

Elyaf yastıkla kaçma teşebbüsü, ‘kahraman’ kelimesinden hücre cezası çıkartan cezaevi yönetimleri… Ot biçerek geçinen KHK’lı öğretmen, hapishane günlerinin kitabını yazdı.

SEVİNÇ ÖZARSLAN 

BOLD ÖZEL – 672 sayılı KHK ile ihraç edilen edebiyat öğretmeni Emin Ersöz (39), 13 ay kaldığı cezaevi günlerini yazdı. Yurt dışı merkezli Crabs Publishing tarafından e-kitap olarak yayınlanan Zeytin Çekirdeği, ‘içeri’yi 16 yıllık bir öğretmenin ve idarecinin gözünden anlatıyor.

İhraç olduktan sonra işsiz kalan Ersöz kitabına yeni işi pazarcılık anılarıyla başlıyor, cezaevi günlükleri, ailesine yazdığı mektuplar ve bir mahkumun gündelik hayatına ve pişmanlıklarına dair notlarla devam ediyor.

18 Nisan 2017’de gözaltına alınıp bir hafta sonra tutuklanan Ersöz, kitapta hem nezarethanede hem de cezaevinde karşılaştığı insanların hikayelerine de yer veriyor. Cezaevlerinde keyfi uygulamalar yapıldığı ve tutuklulara akla hayale sığmayacak nedenlerle hücre cezaları verildiği biliniyordu. Ersöz’ün tanık olduğu iki olay da bunu kanıtlıyor.

Yeğenine mektup yazıp, çocuğa moral olsun diye ‘senin baban bir kahramandı’ ifadesini kullanan bir amca ve elyaf yastık yapabilmek çabalarken ‘kaçma teşebbüsünde bulunan mahkuma dönüşen bir öğretmen’in yaşadıkları, cezaevi yönetimlerinin izandan yoksun uygulamalarının somut iki örneği.

Biraz kestane, bir leğen ve bir terazi ile ilk pazarı.

Balayında gözaltına alınan damat, nikahtan önce tutuklanan gelin ve bir koğuş aramasında cezaevi savcısıyla yaptıkları sohbet de Ersöz’ün kaleme aldığı diğer hikayelerden bazıları.

CEZAEVLERİ TESPİH ATÖLYESİ GİBİ 

Bu süreçte cezaevleri tespih atölyesi gibi oldu. Tutuklanan birçok öğretmen, mühendis, doktor, hakim, avukat kahvaltıda yedikleri zeytin çekirdeklerini cam kavanozlarda biriktirdiler. Sonra onları duvara sürtüp şekil vererek tespih dizdiler. Ersöz de ailesi için yaptığı tespihler nedeniyle, hem de sabrı ve zikri hatırlattığı için kitabına Zeytin Çekirdeği adını veriyor.

13 öğretmen, bir teknisyen, bir esnaf olmak üzere toplam 15 kişilik koğuşta anılarını yazmaya başlayan Ersöz, edebiyatçı olması vesilesiyle bulundukları ortamı, mahkumların psikolojisini, görüş günlerini, aile özlemini çok etkili, duygu yüklü ve akıcı cümlelerle ifade ediyor. Gözlem gücü, duyarlılığı ve idarecilik deneyimleri güçlü bir şekilde cümlelerine yansıyor.

Zeytin Çekirdeği, 15 Temmuz’dan sonraki süreci anlamak ve içeri atılan insanları tanımak adına birçok kez okunabilecek kalitede bir kitap. Üç çocuğu bulunan Ersöz’ün özellikle oğlu Abdullah’a yazdığı, aslında herkes için bir ders niteliğinde olan mektuplarda önemli konular işleniyor. Tevehhüm-ü ebediyet, sırrı teklif, manayı harfi, harama nazar, bağımlılık, seçici okuma, günümüzdeki kast sistemi gibi çok farklı konular Kuran-ı Kerim ve risalelerden küçük ayrıntılarla ele alınıyor.

İşte 16 yıllık bir edebiyat öğretmenin kaleminden ‘içerisi’.

70 KG KESTANE, BİR LEĞEN, ÖDÜNÇ ALINAN TERAZİ VE PAZARCILIK

Eski bir öğrencim pazarcılık yapıyordu. Birkaç kez ben de pazarcılık yapmaya niyetlendim ama birkaç hafta boyunca, bir türlü ilk adımımı atamadım. “Pazarda yer bulabilir miyim? Aldığım ürünler elimde kalırsa zarar ederim. Tartı, şemsiye, sehpa vb. masraflar ettikten sonra satış yapamazsam…” gibi endişeler beni durduruyordu. 70 kg kestane, bir leğen ve ödünç alınan bir terazi ile beni kimsenin tanıyamayacağı 50 km uzaklıktaki bir ilçede, ilk pazarcılık deneyimimi yaşamak için yola çıktım.

Ürünlerin çeşitlendiği diğer pazarı.

İlk pazar deneyimimde, pazarın bitimine, elimde, 10–15 kilo kestane kalmıştı. Onu da yolumun üstündeki bir kasaba kahvesinde satınca bu işi yapabileceğime inandım. Sonraki günlerde daha çok ve daha çeşitli ürünler aldım. Kestanenin yanında keçiboynuzu, fındık, incir, hurma, üzüm, iğde, mısır, ceviz, badem, çekirdek gibi şeyler de satıyordum. Arabamla her gün farklı bir pazara gidiyordum. Fiziksel olarak yorulsam da psikolojik olarak daha iyi durumdaydım. Artık yeni bir “iş”im vardı.

‘SENİN BABAN BİR KAHRAMAN’ YAZDI DİYE…

Cezaevine ilk girdiğimizde birlikte olduğumuz Fatih’in de mahkemesi vardı. Fatih’in abisi de tutukluydu ve o, abisinin 7–8 yaşındaki oğluna, moral olsun diye, bir mektup yazmış. Mektupta, “Senin baban çok iyi bir insan, o bir kahraman” şeklinde bir ifade kullandığı için de hücre cezası almış ve bu konuda dava açılmış hakkında. Bir çocuğa moral olsun diye yazdığı mektubun başını belaya sokacağı kimsenin aklına gelmezdi herhalde.

EŞİNE SÖYLEYECEKLERİNİ AVUCUNA YAZDIĞI İÇİN SÜRGÜN YİYEN ‘ANTİFİRİZCİ’

Konuşacaklarımı avucuma yazmayı düşündüm fakat iki arkadaş sadece avuçlarına görüşte konuşacakları konuları yazdıkları için Isparta Cezaevinden buraya gönderilmişler. Hatta bir tanesine “antifrizci” diye takılıyorlardı. “Niye böyle diyorlar?” dedim, anlattı. Eşine, arabanın antifrizine baktırmasını söyleyecekmiş. Unutmamak için avucuna “antifriz” yazdığından sürgün edilmiş.

BALAYINDA OTELDE TUTUKLANAN GENÇ

Bugünlerde Ali ile İngilizce çalışıyoruz. Hatta bahçede yürürken İngilizce sohbet etmeye çalışıyoruz. Arada Serdar Hoca da katılıyor bize. Ali çok temiz bir çocuk. Eşi doğum yaptıktan 3–4 gün sonra tutuklanmış. Her görüşte bebeğin biraz daha büyüdüğünü söylüyor. Ancak eşi doğum yaparken dışarıda, onun yanında olabildiği için şanslı olduğunu söylüyor. Kendisiyle beraber tutuklananlardan birisi evlendiği gün, balayı için gittiği otelden tutuklanmış.

2 katlı koğuşlar ve 8 metre yüksekliğindeki duvarlarla çevrili bahçeleri.

ELYAF YASTIK UĞRUNA HÜCREYE KAPATILAN HALİL

Halil dört gündür hücre cezasında. Biz terörden yattığımız için bize radyo, iplik, boncuk, elyaf gibi bazı malzemeleri vermiyorlar. Ancak yastıklar biraz kullanınca çok inceldiğinden elyaf eklemek gerekiyor. Galiba o da yan taraftaki adli koğuştan birine (sigara karşılığında) kantinden elyaf aldırtmış. Ancak elyafı yan bahçeden bizim bahçeye atarlarken duvarın üzerindeki tele takılmış. Halil de masaları üst üste koymuş, iki tane fırça sapını da birleştirmiş, telleri sallayarak elyafı düşürmeye çalışıyormuş. Tabi tele takılan elyaf kolay kolay çıkmamış yerinden. Yarım saat falan telleri sallamış.

Bina dışında nöbet tutan asker, tellerin sallandığını görünce içeriye haber vermiş ve gardiyanlar bahçeye girdiğinde Halil de hala masaların üzerindeymiş. Ben üst katta kitap okuyordum. Halil’i alıp hemen hücreye götürdüler. Arkasından gelip eşyalarını istediler. Hücreye giden herkes hücreden sonra farklı bir koğuşa geçiyor çünkü. Ancak sanırım ceza olsun diye, hücreden çıkanları bahçesi olmayan koğuşlara veriyorlar. Halil, galiba firar girişiminden yargılanacak.

CEZAEVİ YÖNETİMİ HAKARET DAVASI AÇMIŞ

Emin Ersöz’ün cezaevinde yazdığı notlardan.

Halil’e firar girişiminden 1 hafta hücre cezası verildi. Savunmasında “İki masa ve bir fırça sapı ile firar edeceğimi hiçbir akıllı insan iddia edemez” gibi cümleler kurmuş. Sonra firar girişiminden suçsuz bulundu ancak bu ifadelerinden dolayı hakkında cezaevi yönetimine hakaretten dava açılmış.

SİZİ BUGÜN TAHLİYE ETMEZSEM ŞEREFSİZİM!

Saat 10’da askerler ve gardiyanlar rutin arama için geldiler. Koğuşlar aranırken parmaklıkları kontrol etmek için çekiçle vuruyorlar. Haliyle saklayacak hiçbir şeyimiz ve yerimiz olmasa da, biz zaten diğer koğuşlardan gelen seslerle yarım saat öncesinden anlıyoruz arama olduğunu. Her ay bir kez arama yapılıyor. Bazen ayın başında, bazen ortasında ya da sonunda. Bu sefer savcı da geldi. Bizimle biraz sohbet edip hepimizle tek tek tanıştıktan sonra,

“Arkadaşlar biz şimdi burada ne yaptık… Bir sohbet yaptık. Bu sohbette kimler vardı? Ben vardım. Ali, Mehmet, Ramazan vardı. Biz sizden başka bir şey istemiyoruz, bunu anlatmanızı istiyoruz. Bildiklerinizi anlatın, etkin pişmanlıktan ben sizi bugün tahliye etmezsem şerefsizim. Sizden yalan söylemenizi, vatanınıza milletinize ihanet etmenizi ya da başka bir olumsuz davranışta bulunmanızı istemiyoruz. Dinimiz de doğru sözlü olmayı emretmiyor mu? Sonra 9 yıl cezaevinde yatar, ‘Ben niye yattım?’ dersiniz. Anlatın ne olduysa. Vatan için, din için yapmanız gereken bu değil mi? Her zaman doğru olmak gerekmiyor mu?”

2019’DA KİTAP TOPLATAN SAVCI!

Savcının konuşmasına hiç kimse tek kelime etmedi. Daha sonra savcı koğuşu gezerken Bayram’ın kütüphaneden alıp okumakta olduğu ‘mücedditler’ ile ilgili kitabı görünce “Ne geliyorsa başımıza bu mehdilik, mücedditlik konusundan geliyor zaten.” diyerek, kitabı hışımla alıp gitti. Sonra tüm kitapları tek tek kontrol etmek için gardiyanlar geldi. Daha sonra da (sanırım savcının isteği) ile kütüphaneye ait tüm kitaplar, tüm koğuşlardan incelenmek üzere toplanıp götürüldü.

Emin Ersöz, ailesini şimdilik ot biçerek geçindiriyor.

Zeytin Çekirdeği’nin satın alınabileceği siteler:

https://www.smashwords.com/books/view/941806

https://play.google.com/store/books/details?id=5-eaDwAAQBAJ

 

Okumaya devam et
Reklamlar

BOLD ÖZEL

Oğlu ile karantina hücresinde kalan anneden mektup var

3 hafta önce 3 yaşındaki oğlu ile hapse gönderilen Emine Köksal karantina hücresinden yazdı: “Küçücük bir çocuk için çok büyük değil mi bu yük? Bir topluluk nasıl bu kadar merhametsiz olabiliyor?”

SEVİNÇ ÖZARSLAN – BOLD ÖZEL 

2 Ekim 2020’de tutuklanıp oğlu Halid Metin ile birlikte Bursa Yenişehir Cezaevine gönderilen sınıf öğretmeni Emine Köksal karantina hücresinde geçirdiği 3 günü yazdı. 14 gün oğlu ile tek başlarına karantina süresinin dolmasını bekleyen Köksal, hayatının bir anda alabora olduğunu söyledi.

Oğlunun sürekli “Anne eve gidelim, evimizi özledim” dediğini aktaran Köksal, “Bir çocuğun kocaman dünyasını, hayallerini küçücük bir odaya sığdırdığını görmek çok zor. Evle ilgili hayallerin anlatırken inşallah eve gidebilirsek diye başlıyor artık cümlelerine. Anne şakacıktan burası bizim evimiz olsun diyor” dedi.

Dernek üyeliği bulunduğu için Cemaat soruşturmaları kapsamında 7 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Köksal, Halid 1 yaşındayken de gözaltına alınmış ve oğlunun küçük olması nedeniyle denetimli serbestlikle bırakılmıştı.

“BİR ÇOCUK İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR YÜK DEĞİL Mİ?”

Cezaevi hücresine girdikten itibaren oğlunun “Anne neden geldik buraya?” “Burada ne yapacağız” “Bunlar kim?” diye aralıksız sorduğunu belirten Köksal, Halid Metin’in bir gün çok öfkelendiğini, kapıya tekmeler attığını, kapının açılmadığını görünce “Camdan atlayalım” dediğini aktardı. Köksal, “Terliklerimizi çıkar, ayakkabılarımızı giyelim, gidelim” diyor. Nezarette de aynısını yapmıştı. Ayakkabılarını alıp el sallamıştı. Konuşamıyordu daha. 3 yaşında küçücük bir çocuk için çok büyük değil mi bu yük? Sonra baktı kapı açılmıyor, “Camdan atlayalım” diyor. Ve ben yapılan tüm haksızlığa rağmen ona kaçmanın doğru olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Neden?” ifadelerini kullandı.

Köksal, bahçe saati geldiğinde ise oğlunun yine çok ağladığını ve “Anne taksiye binip gideceğim.” dediğini yazdı. Onu 1 saatlik havalandırma hakkı süresince olabildiğinde koşturup hareket ettirmeye çalıştığını da belirtti.

“BEYNİM ZONKLUYOR, BU ÇOCUK BURADA DURAMAZ”

Koğuş ve hücre ortamlarının çocuklar için hijyenik olmadığı biliniyor. Oğlunun banyo yapmak, tuvalete bile gitmek istemediğini aktaran Köksal, “Bu çocuk burada duramaz” dedikten sonra duvarlar dahil her yeri çamaşır suyuyla silmesine rağmen ortamın paslı ve kirli olduğunu söyledi.

31 yaşındaki Köksal, tutukluluğa itiraz dilekçesine red cevabı geldiği günü ise şöyle anlatıyor: “Bugün itiraz dilekçeme red cevabı geldi. Cezanın uygun olduğuna kanaat getirmişler. Beynim zonkluyor. Bir insan da değil bir topluluk nasıl bu kadar merhametsiz, vicdansız olabiliyor. Bir çocuğun hallerine, kör, sağır duyarsız olabiliyor.”

Emine Köksal’ın eşi Emin Köksal da 4 yıldır Bursa E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu. 8 yıl 9 ay hapis cezası verilen finans müdürü Emin Köksal’ın dosyası Yargıtay’da bulunuyor.

Babası hapiste olan 3 yaşındaki Halit’in annesi de tutuklandı

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Afyon Cezaevinde yaşananları Meclis’e şikayet etti hücreye atıldı

Tutuklu Hüseyin Torlak, Afyon Cezaevinden mektup yazarak TBMM İnsan Hakları Komisyonuna gönderdi. Cezaevinde kendilerine darp, cebir, psikolojik işkence yapıldığını yazdı. Bunun üzerine hücreye atılan Torlak, “Beni kurtarın” diye feryat etti.

SEVİNÇ ÖZARSLAN – BOLD ÖZEL

6 Temmuz 2020’den bu yana Afyonkarahisar 2 Nolu T Tipi Cezaevinde tutuklu olan Hüseyin Torlak, insan haklarını ve sağlığını hiçe sayan kanunsuz koğuş aramasını TBMM İnsan Hakları Komisyonuna mektupla anlattığı için hücreye kapatıldı ve hakkında soruşturma başlatıldı.

MASKESİZ, ELDİVENSİZ KOĞUŞ ARAMASI

Afyon 2 Nolu T Tipi Cezaevi A-13 koğuşunda 21 Ağustos 2020’de arama yapıldı. Hüseyin Torlak’ın anlattığına göre bu aramada tüm koğuş insanlık dışı muamelelere, psikolojik işkenceye maruz kaldı. Salgın olduğu halde gardiyanlar koğuşa maskesiz ve eldivensiz girdi. Yataklarına ayakkabı ile basıldı. Namaz takkelerini pis zemine bırakmaları istendi. İbadet özgürlüğü ve hijyen özgürlüğü kısıtlandı.

Tüm bunlar olurken insan onurunu kırıcı hakaretlere ve bağırmalara maruz kaldılar. Kendilerine savaş esiri muamelesi yapıldığını ifade eden Torlak bunların  kurum idaresinin talimatıyla yapıldığını iddia ediyor.

DARP EDİLDİ, HASTANEYE GÖTÜRÜLMEDİ

İsmail Kılıç adlı tutuklu ise arama esnasında gardiyan tarafından kasıklarından darp edildi. Darbın etkisiyle gece uyuyamayan ve hastaneye gitmek isteyen Kılıç’ın bu talebi yerine getirilmedi. ‘Kalp krizi mi geçiriyorsun’ diye kendisiyle alay edildi. ‘Hastane dönüşünde 14 gün karantinada kalacaksın, telefon ve görüş hakkın olmayacak’ denilerek baskı da yapıldı.

Arkadaşının yaşadıklarına sessiz kalmak istemeyen Hüseyin Torlak, hem koğuş aramasında yapılanları hem de Kılıç’ın başına gelenleri anlattığı mektubu yazdıktan iki gün sonra 26 Ağustos 2020’de hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma bitene kadar da tek başına B-41 koğuşunda kapatıldı.

“BAŞIMA GELEBİLECEK HER ŞEYİN SORUMLUSU İDAREDİR”

Savunması dahi alınmadan baskı politikası uygulandığını, psikolojisinin bozulduğunu ve intihar etmeyi düşündüğünü söyleyen Torlak dilekçesini şöyle bitirdi:

“Savunma bile vermeden baskı politikası uyguladılar. İfade hürriyetimi ve dilekçe yazma hürriyetimi engellemeye çalışmaktadır. Bununla da yetinmeyip yaptıkları insan hakları ihlallerine boyun eğmemi istemektedirler. Bu cezaevine geldiğimden beri psikolojimi bozdular. İntiharı bile düşünmeye başladım. Bu saatten sonra başıma gelebilecek her şeyin birinci sorumlusu Afyon 2 Nolu T Tipi Cezaevi idaresidir. Bir an önce beni kurtarmanızı ve cezaevi yönetimi hakkında gerekeni yapmanızı arz ederim.”

Torlak’ın bu dilekçeyi yazmasının üzerinden 2 ay geçtiği için son durumu hakkında herhangi bir bilgiye ulaşılamadı. Hala hücrede mi, başına bir şey geldi mi, sağlığı nasıl bilinmiyor. Hüseyin Torlak, cemaat soruşturmaları kapsamında üç yıldır tutuklu. 3 aydan beri de Afyon 2 Nolu T Tipi Cezaevinde kalan Torlak 8 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

“AFYON’A GELİP İNCELEME YAPMANIZI İSTİYORUM”

Hüseyin Torlak, TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na yazdığı ilk dilekçesinde komisyon üyelerini cezaevine davet etti ve devletin kurumunu babalarının çiftliği zannedenlerden hesap sorulmasını istedi:

“Bu insanlık dışı arama talimatını veren bütün cezaevi idaresinden şikayetçiyim. Darp, cebir, sözlü işkence, aşağıla suçlarından hepsine soruşturma açılmasını istiyorum. Kamu görevini kötüye kullanma suçundan cezaevi idare yönetiminin tamamı hakkında soruşturma açılmasını istiyorum. Komisyon olarak gelip Afyon 2 Nolu CİK’te olmayan insan haklarını incelemenizi istiyorum. Kanunlara göre hareket etmeleri gerekirken kanunları çiğneyip insanlara zulüm eden, devletin resmi kurumunu babalarının çiftliği zannedenlerden yaptıklarının hesabını sormanızı istiyorum.”

“HANİ İŞKENCE YOKTU, NELER OLUYOR?”

Torlak’ın 3 sayfalık mektubundan bazı bölümleri Twitter hesabından paylaşan TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi, HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Adalet Bakanı’na “Afyon T2’de neler oluyor? @ctekurumsal  Hani işkence yoktu?” diye sordu. 

HÜSEYİN TORLAK’IN TBMM İNSAN HAKLARI KOMİSYONUNA GÖNDERDİĞİ MEKTUP

Hüseyin Torlak ikinci dilekçesinde ise ilk dilekçesinde anlattığı şikayetlerden sonra hücreye kapatılmasını ve haklarının elinden alınmasını anlatıyor. “Beni buradan kurtarın” diye feryat ediyor.

“Benimle namaz kıldıklarında anladım ki işkenceyi ibadet olarak görüyorlar”

 

 

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

“Benimle namaz kıldıklarında anladım ki işkenceyi ibadet olarak görüyorlar”

15 Temmuz sonrası Afyon Emniyet Müdürlüğünde 9 gün boyunca işkence gören Türkçe öğretmeni Mehmet Eren, işkencecilerini anlattı: “Benimle birlikte namaz kıldılar. Anladım ki işkenceyi ibadet olarak görüyorlar.”

BOLD – Mehmet Eren, Türkiye’de meslek lisansı iptal edilen ve tutuklanan binlerce öğretmenden biri. 37 yaşındaki Türkçe öğretmeni Eren, Afyon’da Hizmet Hareketi’ne ait öğrenci yurdunda çalıştığı için 15 Ekim 2016’da gözaltına alındı.

Turkish Minute‘tan Cevheri Güven’e konuşan Eren, Afyon Emniyet Müdürlüğünde 9 günlük gözaltı süresinde ağır işkencelere maruz kaldığını söylüyor. Eren’e göre işkence sistematik ve işkence için görevlendirilmiş özel bir polis ekibi söz konusu. İşkence yapanların IŞİD zihniyetinde olduğunu ifade eden Eren, “Bana işkence yapanlar bunu ibadet gibi görüyorlardı” diyor ve kendisini asıl korkutanın bu olduğunu belirtiyor.

Eren ilk olarak 23 Nisan 2016’da Hizmet Hareketi’ne ait bir öğrenci yurdunun yöneticisi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmış. 73 gün cezaevinde kalan Eren, ardında serbest bırakılmış.

İlk gözaltı sürecinde kötü muamele görmediğini belirten Mehmet Eren, 15 Temmuz’dan sonra her şeyin değiştiğini belirtiyor.

EŞİYLE TEHDİT EDİLDİ

Eren, ikinci kez 15 Ekim 2016 tarihinde gözaltına alındığını ancak bu kez polislerin ilk andan itibaren çok sert davrandıklarını belirtiyor.

“Gözaltına alındıktan sonra tek başıma bir hücrede tutuldum. Beşinci gün 20 Ekim sabah 09:30’da üst kata Terörle Mücadele Şubesine çıkartıldım. Teoman Yaman isimli bir polisin odasının önüne getirildim ve yüzüm duvara dönük, kafam duvara dayalı biçimde ayakta beklemem söylendi. Teoman Yaman, birkaç kez beni içeri çağırıp, bildiğim her şeyi anlatmamı ya da söylediklerini kabul etmem gerektiğini söyledi. Suçsuz olduğumu söyleyince beni tekrar aynı pozisyonda bekletti. Kaç saat beklediğimi hatırlamıyorum. O esnada başka sorgulananların çığlıkları geliyordu, ürkütücü bir ortam vardı. Teoman Yaman beni son kez çağırdığında, ‘Buradan sağ çıkamazsın. Konuşmazsan MİT’ten gelen işkence ekibini çağıracağım’ diye tehdit etti.“

BAŞIMI DUVARA VURMAYA BAŞLADI

Eşiyle tehdit edilmesi üzerine çok korktuğunu belirten Mehmet Eren, kısa süre sonra gelen genç bir polis tarafından kafasının duvara vurulmaya başladığını söylüyor:

“Genç polis sürekli bağırıyordu, ne dediğini anlayamıyordum bile. Sonra tekrar odaya aldılar. Polis memuru Teoman Yaman, ‘Biz İscehisar’da (Afyon’un ilçesi) boş bir mermer fabrikası kiraladık, işkence için. Konuşmazsan seni oraya götürürüz, çırılçıplak soyarız, copla tecavüz ederiz. Aynı şeyleri eşine de yaparız. Şu an MİT’ten iki tane işkence görevlisi gelecek, onlar hayvandır, eşini onların elinden alamam’ dedi ve beni düşünmem için tekrar dışarı gönderdi. Yine birkaç saat durdum.”

ÇUVAL GEÇİRİP ELEKTRİK VERDİLER

Saatler sonra odaya alındığında, “Darbede kimden talimat aldın” sorusuyla karşılaştığını anlatan Eren, kendisinin öğretmen olduğunu, darbeyle ilgisinin bulunmadığını anlatsa da polislerin kendisini dinlemediğini söylüyor:

“Teoman Yaman telefonu eline aldı ve işkence ekibini çağıracağını söyledi. Kısa süre sonra iki kişi odaya girdi. Birisi esmer 1.75 boylarında göbekli, diğeri sakalı 1.80 boylarında yeşil gözlü iki kişi. Göbekli olan ne iş yaptığımı sordu. Öğretmenim dedim. Bunu söyleyince küfürler eşliğinde şiddetli bir tokat attı. Diğeri faullerimi yukarı çekiştirip şakaklarıma yumruk atmaya başladı. Bu sırada ‘karını da getirip aynısını yapacağım, çocuğunu da yetiştirme yurduna vereceğim senin gibi terörist olmayacak’ dedi. Sonra Barış isimli yine 1.80 boylarında esmer, saçını bağlamış bir polis geldi. ‘Konuşmuyorsa ben buna tecavüz edeyim o zaman konuşur’ dedi. Sonra arkamdan hızlıca başıma çuval geçirdiler. Kurtulmak için mücadele ediyorum ama o sırada boynuma o kadar çok bastırıyorlar ki nefes alamıyordum. Nefes alamıyorum, dedikçe kahkaha atıyorlardı. Bu sırada teklemeye devam ediyorlardı. Sonra ayağa kaldırıp bir süre nefes almama izin verdiler. Ardından çuvalın üzerine poşet geçirdiler. Boynumu o kadar çok sıkıyorlardı ki nefes alamıyordum. Sonra biri diğerine ölecek, ağzını açın dedi. Bıraktıklarında yere düştüm. Odanın kapısı tekrar açıldı içeri başka biri girdi. Yerdeydim ve bacağımda bir acı hissettim. O kadar acıdı ki, bıçakladılar diye düşündüm. Tekrar yapınca sesten elektrik verdiklerini anladım. O sırada ben dua ediyorum, ‘Allah’ım benim eşimin, çocuğumun canını al bunların eline düşürme’ diye. Sonra sırtıma elektrik veriler, böbreklerime verdiler. Biri ‘hadım edeceğiz bunu’ diye kahkaha attı. Ellerimi arkaya aldılar, cinsel organıma ve testislerime elektrik verdiler. Bir müddet yerde kaldım. Polis Teoman Yaman “Demiştim sana, işkenceden sonra darbeyi bile ben yaptım dersin’ cümlesini tekrarladı.”

TECAVÜZ GİRİŞİMİ SONRASI BAYILDIM

Mehmet Eren, saatler süren işkencenin bir süre sonra tecavüz girişimine dönüştüğünü söylüyor:

“Barış dedikleri polis tekrar ‘ben buna tecavüz edeyim o zaman konuşur’ dedi. Kaldırıp ellerimi duvara dayadılar. Başımda çuval ve poşet vardı. Barış arkadan pantolonumu indirmeye başladı. Bir elimle pantolonumu tutuyorum, diğer elim duvara dayalıydı. Artık ayaklarım titriyordu, yapmayın diye bağırıyordum. Ben pantolonu tuttuğum için küfürler ediyorlardı. Sol elime elektrik verdiler ve yere düştüm. Odada onların kahkahaları benim çığlıklarım vardı sadece. Artık ayakta duramıyordum.”

Mehmet Eren, serbest kaldıktan sonra ifadesinin işkence altında alındığını mahkemeye yazılı ve video kaydı şeklinde sundu.

BİZ NAMAZ KILMIYORUZ MU ZANNETTİN ŞEREFSİZ!

Eren, kendisini asıl korkutanın ise işkence yapanların bunu ibadet olarak gördüklerini anladığı an olduğunu belirtiyor.

Dindar bir isim olan Eren, kendine geldiğinde dua etmek için polislerden izin istediğini söylüyor:

“Ben namaz kılmak istediğimi söylediğimde polislerden biri ‘bunları yaptık diye biz namaz kılmıyoruz mu zannettin şerefsiz’ dedi. Namazımı kıldım, onlar da arkada namaz kıldı. Beni korkutan da bu oldu. İşkenceyi bir ibadet gibi yapıyorlardı. Tıpkı IŞİD zihniyeti gibi.”

EŞİMİ YAN ODAYA GETİRDİLER

Sabah 09:30’da başlayan sürecin akşam 21:00’de bittiğini söyleyen Eren, ardından avukatı olmadan kendisine bir ifade imzalatıldığını ve bu şekilde işkenceden kurtularak hücresine dönebildiğini anlattı.

“Sabah 09:30’da başladı, akşam 21:00 gibi bitti. Avukat geldi barodan. MİT’ten geldiği söylenen kişi, ‘bu ifadeni onaylayacaksın’ dedi. Baro’dan kadın bir avukat geldi. Teoman Yaman avukatın yanında ‘her şey kendi iradenle oldu değil mi dedi’ tehditvari gülerek. Sonra avukat sanki o ifade esnasında yanımdaymış gibi ifadeyi imzaladı, ‘işim var gidiyorum’ dedi. Beni 23:00 gibi nezarethaneye indirdiler. Oradaki polis de o halimi görünce tedirgin oldu. İyi misin diye sordu. Aklım eşimde, ona bir şey yaptılar mı diye düşünüyordum. Yatsı namazını kıldım, sonra sabaha kadar ne kadar ağladım bilmiyorum. Sonrasında üç dört gün sonra beni TEM’e çıkardılar. Talat Eryılmaz’ın odasına çıkardılar. Orada eşim ve kızımı gördüm. Ben ‘neden geldiniz, hemen gidin buradan’ dedim. Eşimin ifadesini alacaklarını söylediler. Kızım ağlıyor, ‘baba gidelim buradan beni parka götür’. Eşimi beni işkence ettikleri odaya aldılar yalnız. Aklım orada. Sonra avukat geldi, ilk cümlesi daha bizi dinlemeden ‘her şeyi kabul edin’ oldu. Avukat da eşimin yanına geçti. Sonra bana işkence yapan polis geldi, ‘Kızın büyümüş Mehmet’ dedi. “Hakkını helal et böyle davranmak zorundayım” dedi. Sadece baktım….”

4 gün sonra beni savcıya götürdüler (Osman Çabuk), yapılanları anlatsam mı anlatmasam mı diye düşündüm ama inanıyorum ki yapılanlardan hepsinin haberi var.

HAREKET HALİNDEKİ ARAÇLARDAN İNSANLARI ATTILAR

Afyon Türkiye’nin işkence merkezlerinden biri oldu. Savcı Osman Çabuk ve emniyet görevlisi Teoman Yaman, işkencenin önünü açan iki isim olarak niteleniyorlar.

Mehmet Eren de Afyon’da işkencecilerin korunduğunu ve herkesin olayı bildiğini söylüyor:

“Afyon’da duyuyorduk ama insan başına gelmeyince bilmiyor. İnsanları Hıdırlık Tepesi’ne çıkartıp orada dövdüklerini, seyir halindeyken arabadan attıklarını, zorla içki içirdiklerini, testislerini çakmakla yaktıklarını, elektrik verdiklerini, eşlerini yan odaya getirip göstererek aynısı yapmakla tehdit ettiklerini, tırnaklarını çektiklerini, kadınlara farklı sıkıntılar yaşattıklarını biliyorduk. Teoman da bunu söyledi, ‘MİT’in işkence ekibi öyle bir ekip ki onlar profesyoneldir, iz bırakmazlar’ diye. Ben oradayken de MİT’ten bir işkence ekibinin olduğunu duymuştum. O insanları görsem polis diyemem. Neden Afyon’da özellikle bunları yaptıklarını bilmiyorum ama hepsi birbiriyle irtibatlıydı. Polisi savcıya mı şikayet mi edeceksin, savcının da haberi var. Polisler amirleriyle beraber yapıyorlardı. Sağına bakıyorsun soluna bakıyorsun hepsi işin içindeydi.

2,5 YIL SAKLANDIM

Mehmet Eren, serbest kaldıktan sonra 2,5 yıl Türkiye’de saklandı. Bu süreçte işkence gördüğü ifadelerin geçersiz olduğuna ilişkin mahkemeye yazılı bir ifade ve video kaydı içeren bir DVD gönderdi. Ancak Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi, “DVD’nin sesinin az olduğu, mahkemede de hoparlör bulunmadığı” gerekçesiyle Mehmet Eren’in yaptığı başvuruyu dikkate almadı.

Hala haftada birkaç kez kabuslarla uyandığını anlatan Mehmet Eren, polis gördüğü zaman hala tedirgin olduğunu söylüyor.

Eşi ve küçük kızıyla birlikte şimdi Almanya’da mülteci olarak yaşayan Mehmet Eren, yerel ve uluslararası hukuk önünde işkencecileri yargılatmak için elinden geleni yapacağını belirtiyor. Eren, Türkiye’de işkence gören herkesi hukuk mücadelesine ve yaşadıklarını anlatmaya çağırıyor ve “Belki de yaşadıklarımızı zamanında anlatsaydık, bu kadar ileri gidemezlerdi” diyor.

Okumaya devam et

Popular