Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Ekrem İmamoğlu’ndan Sabah yazarına: Sizin iktidarla ilişkiniz kadar benim Koç Holding ile ilişkim yok!

23 Haziran seçimleri kapsamında çalışmalarına devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, NTV ve Star TV canlı yayın konuğu oldu. Ekrem İmamoğlu, Sabah Yazarı Okan Müderrisoğlu’nun “Koç Holding” sorusuna öyle bir cevap verdi ki sosyal medya da gündem oldu.

Simge Fıstıkoğlu moderatörlüğünde Ahmed Arpat ve Okan Müderrisoğlu’nun sorularını yanıtlayan Ekrem İmamoğlu, 16 Haziran günü rakibi Binali Yıldırım ile yapacağı canlı yayın ve Ordu’da yaşanan VİP krizi hakkında konuştu.

İktidar partisi AKP ile yakın ilişkileri bilinen Albayrak Grubu’na ait Sabah Gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu, Ekrem İmamoğlu’na Ordu Valisi Seddar Yavuz ile yaşanan VİP krizi ile ilgili soru yöneltti. Ordu-Giresun Havaalanı’nda gündeme gelen Koç Holding’e ait özel uçakla ilişkili soru soran Müderrisoğlu, “Koç Holding’in destek anlamında sizle bir ilişkisi var mı?” dedi.

Müderrisoğlu’nun bu sorusuna Ekrem İmamoğlu’nun verdiği yanıt ve yaşanan diyaloglar sosyal medyanın bir numaralı gündemi oldu. İmamoğlu o soruya, “Sizin içinde bulunduğunuz grubun, iktidarla olan ilişkisinin milyonda biri kadar bir ilişkim yok” ifadesini kullandı.

Canlı yayın programına verilen reklam arasında sosyal medya üzerinden kendisine yüklenildiğini aktaran Okan Müderrisoğlu, olayı toparlamak amacıyla terör örgütü PKK ile ilgili soru yöneltti ve örgütün yaptığı açıklama hakkında ne düşündüğünü sordu.

İmamoğlu ise PKK’yı kastederek “Terör örgütlerinin açıklamaları yok hükmümdedir” şeklinde cevap verdi. Aldığı cevap karşısında tatmin olmayan Müderrisoğlu, “terör örgütü yok hükmündedir diyorsunuz ama her gün şehit geliyor” sözüyle sorusunda ısrar etti.

Müderrisoğlu’nun polemik konusu yapmaya çalıştığını ifade eden Ekrem İmamoğlu, ““Yine manidar bir yorum yaptınız. Söyledikleri yok hükmündedir. Okan bey polemik yapıyorsunuz. Yok hükmündedir dedim ülkede şehitler oluyor dediniz. Terör örgütünün yorumları benim için yok hükmündedir dedim” diyerek verdiği cevabı yineledi.

‘Taraflı yayın’ sorusuna CNN Türk Müdürü’nün cevabı: İstemeyen izlemesin!

Gündem

Polisin kestiği sokağa çıkma yasağı cezasını yargı iptal etti

Adana’da polisin sokağa çıkma yasağını deldiği için ceza kestiği vatandaş, konuyu yargıya taşıdı. Mahkeme, Hıfzısıhha Kanunu’na göre idari para cezalarının kolluk kuvvetleri tarafından kesilemeyeceğini vurguladı.

BOLD – Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, koronavirüs salgını sürecinde ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma yasaklarına uymayan vatandaşlara kesilen idari para cezasına ilişkin emsal niteliğinde bir karar verdi. Sözcü’de yer alan habere göre, mahkeme, bir vatandaşa polis tarafından kesilen 789 liralık para cezasını, “idari yaptırım kararının ancak mülki amir tarafından verilebileceği, polis tarafından yalnızca ihlale ilişkin tespit tutanağı tutulabileceği” gerekçesiyle iptal etti.

Adana’da bir vatandaş, koronavirüs salgını nedeniyle 23 Mayıs günü ülke genelinde akşam saat 17.00’den sonra uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı öncesi markete giderek alışveriş yapmak istedi. Ancak polis tarafından çevrilen vatandaş, 789 lira idari para cezası kesilerek, evine gönderildi. Bunun üzerine vatandaş, avukatı Mahmut Akgül aracılığıyla söz konusu idari para cezasına itiraz etti.

İtirazı değerlendiren Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği de emsal niteliğinde bir karar vererek, idari para cezasının iptaline hükmetti. Mahkemenin kararında, Umum Hıfzısıhha Kanunu’na göre idari para cezalarının mülki amir tarafından verileceğinin hükme bağlandığı anımsatıldı.İllerde vali, ilçelerde ise kaymakam devleti temsil eden en yüksek kamu görevlileri olarak görev yapıyor. Yani mahkeme kararına göre; polis, “sokağa çıkma ya da maske takmama yasağı gibi salgın sürecinde toplum sağlığını tehlikeye atan bir vatandaşın” yasaya aykırı eylemini tutanakla tespit edecek, ceza ise valilik ya da kaymakamlık tarafından kesilecek.

Kararda, “Bu kanunun ihlali durumunda kolluk görevlilerinin ancak ihlal tespit tutanağı tutabileceği, itiraz konusu yaptırım kararının ise kolluk tarafından verildiğinin anlaşıldığı, bu nedenle yaptırım kararının hukuka aykırı olduğu” belirtildi.Kararı değerlendiren Avukat Mahmut Akgül, “Karar emsal niteliğinde olup sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve buna benzer idari para cezalarında kolluğun keyfi uygulama yapamayacağına ilişkindir. Mahkeme yerinde bir kararla salgın süresince polis tarafından kesilen cezaların hukuki olmadığını ortaya koymuştur” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Fahrettin Koca’dan ‘tehlike’ uyarısı: Son vakalarla tedirginliğimiz arttı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs ile mücadelede tehlikenin geçmediğini hatırlattı. Son günlerde koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle tedirginliğinin arttığını söyledi.

BOLD – İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi açılış töreninde konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Son vakaya kadar ülkemiz de vatandaşlarımız da bu riskin altında. Son günlerde göstergelerimiz tedirginliğimizi artırmaktadır” dedi. Salgınla mücadelede tehlikenin henüz geçmediğinin altını çizdi.

Koca şöyle konuştu: “Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadelede ülkemiz tüm dünyaya örnek bir başarı sağladı. Ancak tehlike henüz geçmiş değil. Vatandaşlarımızdan beklentimiz, normalleşme döneminde tedbirlere daha bir hassasiyetle uymalarıdır. Tehdidin karşısına tedbiri koyalım. Kısaca Temizlik-Maske-Mesafe diye özetlediğimiz tedbirlere ısrarla ve sebatla uyalım.”

Okumaya devam et

Gündem

Havai fişek faciasında 3 kişi gözaltına alındı

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının Hendek’teki havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin yürüttüğü soruşturmada sorumlu müdür ile 2 ustabaşı gözaltına alındı.

BOLD – Hendek ilçesinde bulunan Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’ndaki patlamaya ilişkin 3 kişi gözaltına alındı. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sorumlu müdür ile 2 ustabaşı olduğu bildirildi.

Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkisinde yaklaşık 15 dönüm alan üzerine kurulu havai fişek fabrikasında dün saat 11.15’te meydana gelen ve yaklaşık 50 kilometre uzaklıktan, kentin birçok noktasından duyulan patlamalarda 4 kişi hayatını kaybetti, 114 kişi yaralandı. 3 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi.

Okumaya devam et

Popular