Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

NASA: Dünya’dan ayrılmak isteyenler için şimdi tam zamanı

Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA), uzaydaki durumun şu anda yolculuk yapmak için çok müsait olduğunu açıkladı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA), Güneş hava durumunun gezegenden ayrılmak için son derece müsait olduğunu duyurdu.

Birkaç günlük tatile veya yola çıkan herkesin hava durumunu kontrol etmesi gibi uzay gezginleri de Güneş hava durumunu kontrol ediyor.

Uzayda gerçekleştirilecek çok sayıda görev olduğu düşünüldüğünde, pek çok kurum ve kuruluş için şu zamanlar, bir şeyler yapmak için ideal koşullara sahip.

NASA, Güneş’teki aktivitelerin incelendiği rapora, yeni öngörümleme tahmin formülüne ve çeşitli Güneş hava raporlarına dayandırdığı açıklamasında son yılların, hatta belki de son 2 asrın en sakin döneminin yaşandığını bildirdi. Bu da şu anki dönemi, Dünya dışına çıkmak için en uygun dönem haline getiriyor.

NASA’nın bir blog gönderisinde açıkladığı üzere Güneş döngüsü yaklaşık 11 yıl sürüyor. Bu süreçteki aktiviteler oldukça tahmin edilebilir oluyor. Aktif dönemde Güneş lekeleri çok daha yaygın oluyor ve Güneş haresindeki parlamalar uzaya parçacık saçılmasına neden oluyor. Böyle durumlarda NASA, uzay görevlerinden mümkün olduğunca kaçınıyor. Zira Güneş parlamaları, astronotların yoğun radyasyona maruz kalmasına sebep oluyor.

Dünya üzerinde yaşayanları gezegenin manyetik alanı koruyor ancak uzayda böyle bir alan söz konusu değil.

Onlarca yıllık veriyi ve tahminleri inceleyen bilim insanları, daha isabetli tahmin yapmanın yolu olduklarına inandıkları bir formül geliştirdi. Bu metot, son 10 yılda uzaydaki hava durumunu tahmin etmekte kullanıldı. NASA’ya göre formül iyi bir performans gösterdi.

Güneş’in nasıl davranacağını bilmek, NASA ve uzay çalışmaları yürüten diğer gruplar için oldukça önemli. Güneş hava durumu, uzay görevlerini daha kolay hale getirmese de daha da zorlaşmalarını engellemekte önemli rol oynuyor.

Dünya

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar: 10 Rus diplomat sınır dışı edilecek

ABD yönetimi, Rusya’nın ABD başkanlık ‘seçimlerine müdahale etmesi’ gerekçesiyle Moskova’ya uygulanacak yeni yaptırımları duyurdu. 10 Rus diplomatın sınır dışı edilmesi kararlaştırıldı. Rusya bağlantılı 24 kurum ve kuruluş da ABD’nin yaptırım listesine eklendi.

BOLD – ABD yönetimi, Kasım 2020 ‘seçimlerine müdahale ettiği’ ve ‘Amerikan kamu kurumlarına yönelik kötü niyetli siber saldırılarda’ bulunduğu sebebiyle Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar açıkladı. Beyaz Saray’ın resmi sitesinden açıklanan yaptırımlar kapsamında Washington’da görev yapan 10 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar verildiği duyurulurken, Rusya bağlantılı 24 kurum ve kuruluş da ABD’nin yaptırım listesine eklendi.

Geçen ay Biden’in Putin’in bir “katil” olduğunu düşündüğünü söylemesinin ardından ABD-Rusya ilişkileri daha da gerilmişti. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte, “Amerika’nın eylemlerinin düşmanlığı ve öngörülemezliği, bizi genel olarak en kötü senaryolara karşı hazırlıklı olmaya zorluyor” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Mısır’la görüşmeler hızlandı, bakan yardımcıları Mısır yolcusu 

Türkiye ile Mısır arasındaki normalleşme adımları kapsamında başlatılan görüşmeler hızlandı. Türkiye’den dışişleri bakan yardımcıları görüşmelerde bulunmak için Mısır’a gidiyor. Yakın bir gelecekte Mısır Devlet Başkanı Sisi ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da görüşmesi bekleniyor.

BOLD – Mısır’la ilişkiler konusunda açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakan yardımcılarının Mısır’a gittiklerini söyledi. Çavuşoğlu, görüşmelerin devam etmesi konusunda her iki ülkenin de kararlı olduklarını kaydetti.

DAVET MISIR’DAN GELDİ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Mısır Türkiye’den bir heyeti davet etti. Mayıs başında bir heyet Mısır’a gidecek” dedi. Bakan Çavuşoğlu, Mısır ile normalleşme adımlarında yol haritasının belli olup olmadığı sorusuna da “Önce istihbaratlar arası açılan kanallardan sonra şimdi Dışişleri Bakanlıkları kanalları ile bunun devam etmesi konusunda Mısır ile kararlıyız” diye yanıt verdi.

ABD’ye gönderilen Fethullah Gülen dosyasında neler var?

Okumaya devam et

Dünya

Polonya Roma Katolik Piskoposluğu’ndan AstraZeneca açıklaması

Polonya Roma Katolik Piskoposluğu, Katoliklerin AstraZeneca ve Johnson & Johnson tarafından geliştirilen koronavirüs (Kovid-19) aşılarını kullanmayı kabul etmemeleri gerektiğini açıkladı.

BOLD – Polonya Roma Katolik Başpiskoposluğu Bioetik Uzmanlar Komitesi Başkanı Jozef Wrobel yaptığı açıklamada, Katoliklerin AstraZeneca ve Johnson & Johnson (J&J) aşılarını kabul etmemeleri gerektiğini kaydetti. Wrobel, Katoliklerin başka seçeneklerinin bulunmaması veya iş koşullarından doğan zorunluluk gibi durumlar dışında bu aşıları olmamaları gerektiğini ifade etti. Komite Başkanı Wrobel, önemli ahlaki endişeler uyandırmayan diğer aşılara nazaran söz konusu aşıların, genetik mRNA tabanlı teknoloji ile üretilmesi nedeniyle kürtaj fetüslerinden elde edilen hücreye dayalı teknolojiyle üretildiklerini belirtti. Wrobel, iş gereği veya başka aşı seçeneği bulunmaması nedeniyle AstraZeneca veya J&J aşıları ile aşılanacaklarınsa, ahlaki bir suçluluk duymadan aşılanabileceklerini ifade etti.

PAPA FRANCIS DE AŞILANDI

Polonya Hükumet Bilgi Merkezi (Rzadowe Centrum Informacyjne) Polonya Roma Katolik Piskoposluğu’nun tutumuna ilişkin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Aşılama sürecinin bedeli bizim ve sevdiklerimizin hayatı. Aşılama bizlerin normal hayatımıza geri dönüşüne izin verecek” ifadeleri kaydedildi. Açıklamada, bugüne kadar aralarında Papa Francis ve Polonyalı Piskoposların da bulunduğu 800 milyondan fazla kişinin aşılandığı belirtildi.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0