Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Rusya, İdlib’deki muhaliflerin vurulması için koordinatları Türkiye’nin verdiğini açıkladı

Rusya, İdlib’deki Türk askeri gözlem noktasına Suriye Ordusunun değil muhaliflerin saldırdığını açıkladı. Türkiye’nin de vurulması için muhaliflerin koordinatlarını verdiğini belirtti.

BOLD  – Rusya ve Türkiye, İdlib’de Suriye Ordusu ile muhalif güçler arasındaki çatışmaları sona erdirmek için ateşkes konusunda anlaştı. Ruslar’ın ateşkes ilan edildiğini söylediği saatlerde İdlib’in güneydoğusunda bulunan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait 10 No’lu gözlem noktasına havan topuyla saldırı düzenlendi.

35 havan mermisinin atıldığı saldırıda 3 askerimiz yaralandı. Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, saldırının Suriye rejim güçlerince kasıtlı olarak gerçekleştirdiği vurgulandı. Bakanlık, saldırıyla ilgili olarak Rusya nezdinde girişimlerde bulunulduğu kaydedildi.

RUSYA: SALDIRIYI MUHALİFLER GERÇEKLEŞTİRDİ 

Rusya Savunma Bakanlığı ise saldırıyı Suriye Ordusunun değil muhaliflerin gerçekleştirdiğini belirtti. Rusya Savunma Bakanlığının açıklamasında “İdlib’deki teröristler” ifadesiyle muhalifler işaret edildi. Bakanlık, saldırı sonrası Türkiye’nin Moskova’dan “askeri personelinin güvenliğini sağlama” ve “muhaliflere ait mevzilere saldırı düzenlenmesini” istediğini  ifade etti.

TÜRKİYE MUHALİFLERİN KOORDİNATLARINI VERDİ

Rus Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin muhalif mevzilere saldırı talebi sonrası Suriye’deki muhalif hedeflere 4 hava saldırısı gerçekleştirdiklerini açıkladı. Bakanlık, bu saldırılarda muhaliflere ait çok sayıda topçu bataryasının ve muhalif militanın öldürüldüğünü bildirdi.

ÇAVUŞOĞLU: İDLİB’DE TAM BİR ATEŞKES SAĞLANAMADI 

Bu arada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib’de tam olarak bir ateşkesin sağlanamadığını ve Türk askeri gözlem noktasının vurulduğunu belirtti. Çavuşoğlu, saldırılar devam ederse Türkiye’nin elinden geleni yapacağını söyledi ve Ankara’nın garantör ülke olarak Rusya’dan Suriye hükümeti üzerinde baskıyı arttırmasını beklediğini açıkladı.

İDLİB ÇATIŞMASIZLIK BÖLGESİ 

Türkiye ve Rusya, İdlib’deki muhaliflerin ağır silahlardan arındırılması ve bölgede Suriye güçleri ile muhalifler arasında bir tampon bölge kurulması konusunda anlaşmıştı. Ancak bu konuda hiçbir ilerleme sağlanamadı.

Bölgede el Kaide bağlantılı Hayat Tahrir Eş-Şam tamamen kontrolü sağladı. Rusya ve Suriye Ordusu, bir çatışmasızlık döneminin ardından Nisan ayında bölgeye yönelik saldırılarını yeniden yoğunlaştırdı.

Türkiye’nin bölgede 12 askeri gözlem noktası bulunuyor. İdlib’de çoğu Suriye’nin diğer bölgelerinden kaçan yaklaşık 3 milyon kişi yaşıyor. Rusya ve Suriye Ordusunun bölgeye büyük bir saldırı düzenlenmesi durumunda yüz binlerce Suriyelinin Türkiye’ye yeni büyük bir göç dalgası başlatmasından korkuluyor.

NİSAN’DA ÇATIŞMALAR YENİDEN BAŞLADI

Muhaliflerin kontrolündeki son büyük bölge İdlib’de çatışmalar Nisan’dan bu yana arttı. Rus uçakları ve Suriye Ordusunun 6 haftadır süren saldırılarında yüzlerce kişi öldü. Yaklaşık 300 bin kişi evlerini terk ederek Türkiye sınırına yakın bölgelerde yaşamaya çalışıyor. Ancak sınırın kapalı olması nedeniyle Türkiye’ye geçemiyor.

İdlib’de ateşkesi bozan gelişme: Havan saldırısında 3 Türk askeri yaralandı

 

Gündem

Eşi ve iki çocuğunu depremde kaybetti

İzmir Seferihisar’da meydana gelen depremde, İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Nuri Seha Yüksel’in eşi ve iki çocuğu, enkaz altında kalarak yaşamını yitirdi.

BOLD – İzmir’in Seferihisar açıklarında 6.8 büyüklüğündeki deprem meydana geldi. Deprem, Seferihisar’ın yanı sıra kent merkezi ve çevre ilçelerde yoğun olarak hissedildi.

ÇÖKEN BİNADA YAŞAMLARINI YİTİRDİLER

Manavkuyu semtinde çöken binadan, Tabip Odası Genel Sekreteri Yüksel’in eşi ile kızı Dila ve oğlunun cansız bedenleri çıkarıldı. Türk Tabipleri Birliği (TTB), Yüksel’in eşi ve iki çocuğunun yaşamını yitirdiği sosyal medyadan şöyle duyurdu: “Bugün meydana gelen depremde İzmir Tabip Odası genel sekreteri arkadaşımızın Eşi ve 2 çocuğunu yitirdiğimizi üzüntü ile öğrendik. Acımız tarifsiz. Hepimizin başısağolsun. Depremde yakınlarını kaybeden acılı ailelere başsağlığı ve sabır, yaralananlara iyilik diliyoruz.”

 

Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi

Okumaya devam et

Gündem

Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi

İzmir’in Seferihisar açıklarında meydana gelen ve birçok ilde hissedilen 6.8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 20’ye, yaralıların sayısı ise 786’ya yükseldi.

BOLD – İzmir’in Seferihisar açıklarında 6.8 büyüklüğündeki depremde bazı binalar yıkılırken çok sayıda binada hasar meydana geldi. AFAD, depremde 1’i boğulma olmak üzere 20 kişinin hayatını kaybettiğini, 786 kişinin yaralandığını bildirdi.

BİRÇOK İLDE HİSSEDİLDİ, ARTÇILAR SÜRÜYOR

Deprem İzmir’in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne’de de hissedildi. Depremle birlikte vatandaşlar yakınlarına bilgi vermek isteyince, operatörlerde yoğunluk oluştu. AFAD, İzmir’de yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede, 23’ü 4’ün üzerinde 196 artçı sarsıntı yaşandığını bildirdi.

YARALI SAYISI 786’YA YÜKSELDİ

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü İzmir’in Seferihisar açıkları olan depremde 1’i boğulma olmak üzere 20 kişinin hayatını kaybettiğini, 786 kişinin yaralandığını bildirdi.

 

Journalist Post yayında

Okumaya devam et

Gündem

İzmir’e araç girişine kısıtlama getirildi

6.8 büyüklüğünde depremin yaşandığı İzmir’e araç girişlerine sınırlama getirildi. Kontrollü olarak sağlanan kente girişlerde, ambulans, arama-kurtarma ve yardım araçlarına öncelik veriliyor.

BOLD – Yaşanan depremin ardından İzmir’e girişler kontrollü olarak sağlanıyor, ambulans, arama-kurtarma ve yardım araçlarına öncelik veriliyor.

Merkez üssü Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından kente girişler kısıtlandı. İzmir’e girişler kontrollü olarak sağlanırken, ambulans, arama-kurtarma ve yardım araçlarına öncelik veriliyor. Kentten çıkışlarda ise herhangi bir kısıtlama uygulanmıyor.

Journalist Post yayında

Okumaya devam et

Popular