Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

TBMM’de soru önergelerine cevap yok! Aileler, “zorla kaçırılan” yakınlarını arıyor

15 Temmuz’dan sonra yaklaşık 3 yıl içerisinde toplam 26 kişinin ailesi yetkili makamlara “kayıp” başvurusunda bulundu. Zorla kaçırıldığı öne sürülenlerden çoğundan haber alınamıyor. Bazılarının ise koşulları bilinmeyen biçimde gözaltında tutulduğu belirtiliyor.

Yakınları kaçırılan aileler, Euronews Türkçe’ye konuştu. Kaçırılma olayları, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gündeme geldi. Adalet ve İçişleri bakanlıklarına da farklı zamanlarda soruldu.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 27 Mart’ta kayıp Mustafa Yılmaz ve 4 Mart’ta kayıp Salim Zeybek’in zorla kaçırılmalarına ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da 11 Şubat’ta, 2016- 2019 yılları arasında kaçırılanlara dair, Türkiye’de kayıp ve zorla kaçırılan kişi sayısının açıklanmasını soru önergesi ile istedi. Ancak Gergerlioğlu henüz sorulara yanıt alınabilmiş değil.

Aileleri ve yakınları ise kayıp şahısların nerede ve ne koşulda bulunduklarını öğrenmek istiyor.

“EŞİM GÖZLERİMİN ÖNÜNDE KAÇIRILDI”

21 Şubat’ta kaçırılan Salim Zeybek, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 670 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundaki görevinden ihraç edilmiş. Hakkında “FETÖ/ PYD soruşturmaları” kapsamında arama kararı bulunuyor.

Fatma Zeybek’in söylediklerine göre eşi Salim Zeybek’ in kaçırılması, kendisi ve iki çocuğunun gözleri önünde gerçekleşti. Korku dolu anları anlatan Fatma Zeybek, “İstanbul’da eşim ve çocuklarımla birlikteydim. Yolda bir araç, aracımızın önünü kesti. Resmi olarak üzerinde hiçbir ibare yoktu. Bu araç yüzünden kaza yaptık. Kaza yaptığımız arabadan inmeye çalışırken silahlar patladı” ifadesini kullandı. Fatma Zeybek, kazadan sonra eşinin bir araca bindirilerek götürüldüğünü, o günden sonra bir daha eşinden haber alamadığı belirtti.

“SİYAH TRANSPORTER İLE KAÇIRILDI”

Kaçırıldığı iddia edilen bir başka kişi de Mustafa Yılmaz. Herhangi bir kamu kurumundan ihraç değil. Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “FETÖ/ PDY terör örgütüne üye olduğu” iddiası ile yargılanan Yılmaz, 100 gün tutuklu kalmasının ardından, 6 yıl 3 ay ceza verilerek tahliye edilmiş.

Mustafa Yılmaz’ın kaybolduğu bölgedeki güvenlik kamera kayıtlarında, siyah Transporter model aracın Yılmaz’ın evinin etrafında dolaştığı; onu takip ettiği ve sonrasında kimliği belirlenemeyen kişilerce Yılmaz’ın zorla arabaya bindirildiği görülüyor.

19 Şubat’tan beri eşinden haber alamayan Mustafa Yılmaz’ın eşi Sümeyye Yılmaz, “Kaçırılma sonrası da görüntülerde birinin eşimin montunu, telefonunu, cüzdanını alıp ayrıldığını izledik” diyor.

Eşinin hayatta olup olmadığını düşünmeye başladığını vurgulayan Yılmaz, “Küçük kızım oda oda babasını arıyor ve sonra boynuma sarılıp ‘baba yok’ diyor. Kızım baba dedikçe yüreğime hançer saplanıyor.” diyerek çaresizliğini dile getiriyor.

“ÇUKURLARIN İÇLERİNDE YAVRUMU ARADIM”

Nevim Yılmaz’ın oğlu Mustafa Yılmaz da kayıplar listesinde. Nevim Hanım, ortadan kaybolduğu ilk elli gün oğlunun telefonuna “Yavrum seni arıyorum, gel… Ses ver yavrum, sana hasretim..” yazarak mesaj attığını ağlayarak anlatıyor.

Anne Yılmaz, oğlunun en son telefon sinyalinin geldiği bölgede tüm apartmanların dairelerini tek tek çalarak oğlunu aradığını söylüyor: “Bodrum katları su dolan inşaatları aradık. Ellerimize sopa alıp çukurların içlerinde yavrumu aradım” sözleri ile yaşadıklarını anlatıyor.

Gündem

Vatandaşa yasak Erdoğanlara serbest: İftar yasağını yine deldiler

Kendi açıkladığı yasağa rağmen ilk iftarı şehit aileleriyle toplu yapan Erdoğan, bugün eşi Emine Erdoğan ile birlikte de bir ailenin evine konuk oldu.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü Kabine Toplantısı sonrası toplu iftar davetlerinin yasak olduğunu ilan etti. Basın toplantısının ardından Erdoğan, Saray’da buluştuğu şehit aileleriyle iftar yaptı.

Erdoğan’ın bu tavrı büyük tepki topladı. Erdoğan çifti, bugün de iftarda bir ailenin evine konuk oldu. Bu davetin fotoğrafları da basına servis edildi. Ramazan’ın 2. günü de toplu iftar yasağını delen Erdoğan’a sosyal medyada tepki var.

KORONAVİRÜS HIZ KESMİYOR

Artan vaka sayıları yüzünden Bilim Kurulunun tavsiye kararlarını görüşen Bakanlar Kurulu’nun ardından dün bir dizi yeni önlemler açıklandı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede yeni alınan tedbirler duyuruldu. Genelgede “Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecek” denildi.

Öte yandan, koronavirüs salgını hız kesmiyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Türkiye’de son 24 saatte yapılan testler sonucu 62 bin 797 kişinin koronavirüse yakalandığı belirlendi. Son 24 saatte 279 kişi ise koronavirüsten yaşamını yitirdi.

Toplu iftar yasağını ilk delen Erdoğan oldu

Okumaya devam et

Gündem

Ahmet Altan hakkında tahliye kararı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, “silahlı terör örgütüne yardım” suçundan hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki kararları bozdu.

BOLD – Darbe çağrışımı olarak bilinen davada ‘Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım’ suçundan Ahmet Altan’a 10 yıl 6 ay, Nazlı Ilıcak’a da 8 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti. Bu davalara ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi Altan ve Ilıcak hakkındaki hükmü bozdu. Daire, tutuklu sanık Altan’ın, bozma gerekçesi ve tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

Dairenin bozma kararını, Türk Ceza Kanunu’nun 220/7’nci maddesinde belirtilen indirimin uygulanmadığı gerekçesiyle aldığı öğrenildi.

YARGITAY DAHA ÖNCE MÜEBBETİ BOZDU

Ilıcak ve Altan daha önce ‘darbe çağrışımı’ davasında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. İki gazeteci “darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise sanıkların eylemlerinin ‘silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçunu oluşturduğu gerekçesiyle hükmü bozdu.

Yeniden başlayan yargılamada İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Kasım 2019’da ‘silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan Altan’a 10 yıl 6 ay, Ilıcak’a ise 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya yeniden Yargıtay’a geldi. Yargıtay son olarak bu kararı da bozdu ve Altan’ı tahliyesine hükmetti.

AİHM’den Ahmet Altan kararı: Hükumeti devirmek istediğine dair hiçbir kanıt yok

Okumaya devam et

Gündem

Skandal işçi alımı: AKP’li çıkana kadar kuraya devam

Trabzon CHP Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Erdi Çakır, sosyal medyada çok tartışılacak bir görüntü paylaştı. Çaykur’a işçi alımı için yapılan kurada hep AKP’liler çıktı. Çıkmayınca yeniden çekim yapıldı.

BOLD – Çaykur’a 210 işçi alımı için 22 bin 956 kişi başvurmuştu. Eleman alımı kura çekimiyle yapıldı. İşçi alımıyla ilgili iddia ise şok etti.

Görüntüleri Karadeniz şivesiyle anlatan bir vatandaş, “Çaykur’a eleman alıniy arkadaşlar. Haburdaki rezilliği az izleyin ya. Çekti markayi, yanındaki listeye baktı. Bakti tutmayi attı bir daha içeri. Şimdi çekti bakayi listeye var. Okuyor şimdi numarayi. Al sana Çaykur yönetimi.” diye anlattı.

Görüntüleri sosyal medyadan paylaşan CHP’li Çakır ise “Çaykur’da işe alımlar öncesi parti il, ilçe başkanlarından gelen listelerin insanların gözüne baka baka kuradan nasıl çıktığına iyi bakın. Yazıklar olsun” diye tepki gösterdi.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0