Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Avukatını değiştiren Flynn, mahkemede Bijan Rafiekian aleyhine ifade verecek

ABD’nin Virginya Eyaleti Alexandria Bölgesi savcıları, avukatını değiştiren ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’ın savcılarla işbirliği kararını değiştirmediğini ve eski iş ortağı Bijan Rafiekian aleyhinde mahkemede ifade vereceğini açıkladı.

Virginya Eyaleti Alexandria Bölgesi Savcı Yardımcısı James P. Gillis, Michael Flynn’ın, sahip olduğu lobi şirketi Flynn Intel Group (FIG) ile Türk hükümeti arasındaki bağların belgelerde ortaya konulanlardan çok öteye gittiğini ifade etti.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump’a göreve ilk başladığı dönemde 24 gün süreyle Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görev yapan Michael Flynn, Virginya Eyaleti Doğu Bölgesindeki savcılara eski iş ortağı Bijan Rafiekian soruşturması konusunda yardımcı oluyor.

Bijan Rafiekian, iş adamı Ekim Alptekin ile birlikte Türkiye adına kayıtlı olmadan lobi yapmak, Fethullah Gülen’i Türkiye’ye kaçırmak için anlaşma yapmak ve Amerikan kamuoyunda Gülen aleyhine olumsuz hava yaratmak için lobi faaliyeti yürütmekle suçlanıyor.

Rafiekian’ın yargılaması 15 Temmuz’da başlayacak.

MICHAEL FLYNN, GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE AVUKATINI DEĞİŞTİRDİ 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, mahkeme önünde suçunu itiraf ederek savcılarla işbirliği yaptığı ve Özel Yetkili Savcı Robert Mueller ile işbirliği yaptığı dönemdeki avukatlarını geçtiğimiz günlerde azletti.

Flynn’ın Covington & Burling Hukuk Bürosu’ndan Robert Kelner ve Stephen Anthony ile vekillik anlaşmasını iptal etmesinin sebepleri ise açıklanmadı.

Michael Flynn, yeni avukatı olarak muhafazakar kökenli Sidney Powell ile anlaştı.

YENİ AVUKATI MUELLER SORUŞTURMASINI SERT ŞEKİLDE ELEŞTİREN BİR YORUMCU  

Avukat Sidney Powell, Savcı Robert S. Mueller’in 2016 başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahalesi konusunda yürüttüğü soruşturmayı sert şekilde eleştiren bir isim olarak biliniyor.

Sidney Powell, Fox News kanalı için yaptığı yorumlarda Mueller’in 2016 başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahalesi konusunda yürüttüğü soruşturmayı sert şekilde eleştirmişti.

Powell, avukatlığa geçmeden önce Texas ve Virginia eyaletlerinde federal savcılık görevinde bulunmuştu.

SAVCILIK: FLYNN İLE TÜRK HÜKÜMETİ ARASINDAKİ BAĞLAR BELGELERDE ORTAYA KONULANDAN ÇOK ÖTEYE GİDİYOR 

Alexandria Bölgesi Savcı Yardımcısı James P. Gillis Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Tanıklık yapacağı şeyler bizi Türk hükümetinin, muhalif bir Türk din adamına karşı ABD kamuoyunu yönlendirmek için gizlice lobi faaliyeti yürüttüğü mantıksal çıkarımına götürecektir.” dedi.

Alexandria Savcı Yardımcısı Gillis, Michael Flynn’ın sahip olduğu lobi şirketi Flynn Intel Group (FIG) ile Türk hükümeti arasındaki bağların varlığının “farkında olduğunu” ve bu bağların belgelerde ortaya konulanlardan çok öteye gittiğini ifade etti.

Savcı Yardımcısı Gillis, Flynn’ın Türkiye adına kayıtsız lobi yapmak dosyasında ortak olmaktan çok bir tanık olduğunu belirtti ve “General Flynn’ın bu çıkar amaçlı işbirliğinin bir parçası olduğunu ileri sürmeyeceğiz” dedi.  

RAFIEKIAN’IN AVUKATLARI FLYNN’IN ESKİ AVUKATLARINDAN RAHATSIZDI 

İran asıllı işadamı Bijan Rafiekian’ın savunma avukatları, yaptıkları savunmalarda Michael Flynn’ı ve Flynn’ın eski avukatlarını suçlamıştı. Avukatlarının Flynn’ı savunmak için çok ileri gittiklerini ileri sürmüştü.

Rafiekian’ın avukatı Mark MacDougal, Michael Flynn’ı bir hükümet ajanı olmakla suçlamış ve Flynn için “bugüne kadar hiç kimsenin görmediği kadar aktif, enerjik ve işbirlikçi hükümet ajanı” ifadesini kullanmıştı.

Rafiekian ve işbirlikçisi olduğu belirtilen Türk işadamı Kamil Ekim Alptekin, Flynn Intel Group’un faaliyetlerinin yasal olduğunu iddia ediyorlar. 

Alptekin’in avukatları, Flynn Intel Group ile Türk hükümetinin anlaşmak istediğini ancak bu anlaşmanın gerçekleşmediğini ileri sürüyorlar.

Bunun yerine Flynn Intel Group’a Alptekin’in şirketi Inovo’nun müşteri olduğunu savunuyorlar.

ALPTEKİN’İN ŞİRKETİ INNOVO, TÜRK YETKİLİLER İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTAN 

Savcılar ise Alptekin’in şirketi Inovo’nun Türk yetkililer için biçilmiş bir kaftan olduğunu belirtiyorlar. Ancak ellerinde lobi faaliyetlerinin paralarının Türkiye tarafından ödendiğine dair belge olmadığını kaydediyorlar. 

Flynn Intel Group’un kayıtlı olmadan Türkiye adına lobi faaliyetleri 2016 yılı Kasım ayında yapılan ABD Başkanlık seçimleri sırasında zirveye çıkmıştı.

Eski hava korgeneral ve Savunma Bakanlığı İstihbarat Teşkilatı Başkanı Michael Flynn, 2016 yılı başkanlık seçimleri haftası Amerikan “Hill” dergisinde Fethullah Gülen aleyhinde bir yazı yazmıştı.

Michael Flynn, The Hill’de yayınlanan yazısında; Fethullah Gülen’i İran devriminin lideri Humeyni’ye benzetmiş ve Türkiye’ye iade edilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Bu yazıyla birlikte Hizmet Hareketi aleyhinde o dönemde yapılan bir belgesel çalışmasının Türkiye tarafından finanse edildiği ifade ediliyor.

2016 yılında Kamil Ekim Alptekin’in şirketi Innovo tarafından Flynn Intel Group’a yüklü ödemeler yapıldığı ve bu ödemelerin Amerikan Adalet Bakanlığı’na sunulan belgelerde farklı bir sebeple yapılan lobi faaliyeti gibi gösterildiği ortaya çıkmıştı.

Donald Trump’tan, Michael Flynn’a yeni avukatı ile “iyi şanslar”

 

Dünya

Almanya’nın seyahat uyarısı artık Türkiye genelini kapsayacak

Almanya tarafından seyahat uyarısından muaf tutulan tatil beldeleri Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya da 9 Kasım’dan itibaren seyahat uyarısı kapsamında yer alacak.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye yönelik, Kovid-19 salgını yüzünden riskli ülkeler için uygulanan, seyahat uyarısını güncelledi. Buna göre seyahat uyarısından muaf tutulan Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya da 9 Kasım’dan itibaren seyahat uyarısı kapsamında yer alacak.

Bu tarihten itibaren dört ilden Almanya’ya geri dönmek isteyenler artık yola çıkmadan 48 saat içinde kendi imkanlarıyla Türkiye’de Kovid-19 testi yaptırmak zorunda kalacak.

Testi pozitif çıkanların yine Türkiye’de 14 günlük karantinaya girmeleri, hastalık durumunda ise tedavilerini Türkiye’de yaptırmaları gerekecek.

Ülke ya da bölgelere yönelik seyahat uyarısı, seyahat yasağı anlamına gelmiyor. Almanya Dışişleri Bakanlığı bu ülkelere gerekli olmayan turistik seyahatlerden kaçınılması uyarısında bulunuyor. Ancak bakanlığın seyahat uyarısı yaptığı ülkeye gidenler, seyahat sigortası gibi konularda çıkabilecek hukuki sorunlardan kendileri sorumlu oluyor.

Türkiye ile en çok turisti ağırladığı Almanya arasında geçen yaz, tatil beldelerindeki önlemler konusunda yoğun trafik yaşandı. Türkiye’nin önlemler konusundaki konseptini uygun bulan Alman yetkililer, tatil beldeleri Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya’yı seyahat uyarısı kapsamında çıkardı.

İngiltere Dışişleri Bakanı’ndan Fransa’ya destek Türkiye’ye NATO uyarısı

 

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan yine sivilleri vurdu: 21 ölü 70 yaralı

Bakü ve Erivan arasındaki ateşkese rağmen Ermenistan yine sivilleri vurdu. Berde şehir merkezine düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 21 sivil Azeri vatandaşı hayatını kaybetti. Çok sayıda da yaralı olduğu belirtiliyor.

BOLD – Azerbaycan-Ermenistan savaşında bir kez daha siviller hedef alındı. İlk belirlemelere göre 70 kişinin yaralandığı saldırıda 21 sivil öldü. Diğer yandan kent merkezindeki caddede park halinde bulunan 3 araç tamamen yandı, iş yerleriyle alt yapılar da hasar aldı.

ALİYEV: İNTİKAMINI SAVAŞ ALANINDA ALACAĞIZ

Saldırı sonrası sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev “Berde’de Ermenistan silahlı kuvvetlerinin füze saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Berde sakinlerinin intikamı alınacak ve işgalcilere savaş alanında gereken yanıt verilecektir” dedi.

Azerbaycan Milli Savunma Bakanlığı ise Ermenistan’ın PKK ile işbirliği yaptığını, buna karşın Azerbaycan Ordusu’nun cephede mücadele ederek 183 yerleşim yerini işgalden kurtardığını duyurdu.

TÜRKİYE’DEN KINAMA

Türk Dışişleri Bakanlığı ise sivillere yönelik saldırıyı kınadığı açıklamasında “İşgal ettiği topraklardan çıkmamak için her yola başvuran Ermenistan yönetimi, akıl ve vicdanını kaybetmiş bir şekilde hareket etmektedir. Bu son saldırı Ermenistan’ın işlediği ve sorumlu tutulacağı savaş suçları listesinde bir utanç vesikası olarak yerini almıştır” ifadelerine yer verildi.

Okumaya devam et

Dünya

Tayyip Erdoğan’dan Suriye’ye yeni operasyon iması

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de “tüm teröristler belirlediğimiz hattın dışına çıkartılmazsa, ihtiyaç duyduğumuz her an harekete geçmek için meşru nedenlerimiz var” dedi. Bu arada Esad rejiminin İdlib’e saldırılarında 2 sivil hayatını kaybetti.

BOLD –  AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Meclisi Grubu toplantısı konuşmasında gerekirse Suriye’ye yine operasyon düzenlenebileceği mesajı verdi.

Erdoğan, Hatay’ın İskederun ilçesindeki canlı bomba eylemini anımsatarak, bunun Suriye’ye yönelik operasyonların ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Erdoğan,”Suriye sınırımız boyunca kontrolümüz altında bulunmayan yerlerdeki terör örgütü varlığının ve ülkemize yönelik tehditlerinin, bize verilen tüm sözlere rağmen artarak sürdüğünü görüyoruz. Şayet bize verilen sözler tutularak buralardaki tüm teröristler belirlediğimiz hattın dışına çıkarılmazsa ihtiyaç duyduğumuz her an harekete geçmek için meşru sebebe sahip olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyorum” şeklinde konuştu.

Rusya’nın İdlib’de Suriye Milli Ordusu güçlerinin eğitim merkezine yönelik saldırısını da eleştiren Erdoğan, “Rusya’nın İdlib bölgesindeki Suriye Milli Ordusu güçlerinin eğitim merkezine yönelik saldırısı bölgede kalıcı barış ve huzurun istenmediğinin işaretidir” dedi.

İDLİB’E YÖNELİK REJİM SALDIRISINDA 2 SİVİL ÖLDÜ

Suriye’de Esad rejimi ve İran destekli grupların, İdlib gerginliği azaltma bölgesine düzenlediği saldırılarda 2 sivil yaşamını yitirdi, 10 sivil yaralandı.

İdlib’de Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart’ta Moskova’da yapılan bir mutabakat çerçevesinde ateşkes sağlanmıştı. Ancak geçtiğimiz gün Rus savaş uçakları Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu’na bağlı Feylaku’ş Şam grubunun eğitim kampını havadan vurmuştu.

Saldırıda 78 Feylaku’ş Şam mensubu hayatını kaybetmiş, 100’e yakın kişi de yaralanmıştı. Saldırı, ateşkesten beri gerçekleşen en büyük çatışma olarak kayıtlara geçti.

Rus savaş uçakları İdlib’de Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu güçlerini vurdu: Onlarca ölü

Okumaya devam et

Popular