Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Huawei, yeni işletim sistemini yayınlanmak üzere

Huawei'den üst düzey bir yetkili, Android’in yerine geçecek HongMengOS’un yayınlanma aşamasında olduğunu söyledi.

Huawei, Google tarafından Android lisansının iptal edilmesinin ardından kendi işletim sistemini çıkarma yoluna gitmişti. Şirketin bir yetkilisinin iddiasına göre yeni işletim sistemi HongMeng, şu an Çin’de test ediliyor.

Çinli teknoloji devinden üst düzey bir yetkili, ABD’li işletim sistemi Android’in yerine geçecek HongMengOS’un yayınlanma aşamasında olduğunu açıkladı.

Huawei Technologies Halkla İlişkiler ve İletişim Başkan Yardımcısı Andrew Williamson, bir röportajda şirketin HongMeng’i büyük ihtimalle markalaştıracağını belirtmişti. Bu da Çin içerisinde milyonlarca cihazda işletim sisteminin görülmesi anlamına geliyor.

Trump yönetiminin Huawei’yi kara listeye almasının ardından ABD menşeli şirketlerin Çin’li şirketlerle devletten izinsiz ticaret yapmaları yasaklanmıştı. Bu şirketlerin başında da Android işletim sisteminin başındaki isim Google ve Huawei telefonlarda da kullanılan Android işletim sisteminin geliştiricisi Alphabet geliyordu.

Huawei’nin gelir beklentilerinden de söz eden Williamson, 2019’daki gelir artışının %20 olarak tahmin edildiğini aktarmıştı.

Son olarak birçok sosyal mecrada işletim sisteminin güvenlik tehditleri barındırdığını belirten yorumlar da Huawei tarafından yalanlandı.

Dünya

Tesla CEO’su: Yeni Roadster şimdiye kadarki en hızlı otomobil olacak

İkinci nesil Roadster’ı yakın zaman önce tanıtan Tesla, lansmandaki aracın sadece bir başlangıç olduğunu, üretim başladığında performansın çok daha iyi olacağını aktardı.

BOLD – Tesla’nın yeni çalışmaları arasında tamamen elektrikli bir kamyonet ve Model 3’ün yeni versiyonu, yeni Model Y gibi otomobiller var. Yeni nesil Roadster ya da diğer adı ile Tesla Roadster 2 ise şirketin CEO’su Elon Musk’a göre “şimdiye kadar yapılmış en hızlı otomobil” olacak.

İlk olarak 2017 yılının sonlarında gerçekleşen bir etkinlikte Tesla Semi ile birlikte tanıtılan Tesla Roadster 2’nin teknik özellikleri şaşırtıyor.

Tanıtım etkinliğinde Tesla Roadster 2’nin 0-60 m/h (0-100 km/s) hıza 1.9 saniyede, 100 m/h’ye (160 km/s) ise 4.2 saniyede ulaştığı belirtilmişti. Dahası, araç 250 m/h (402 km/s) hıza çıkabiliyor ve yaklaşık 1.000 kilometreye kadar menzili var.

Tesla, otomobilin ilk görüntüsünü nisan ayında paylaşmıştı

Tesla, 1.9 saniyede 100 km hıza ulaşabilen Roadster için 4 saniyelik tanıtım videosu yayınladı

Yeni Tesla Roadster’ın performansı her ne kadar dudak uçuklatsa da üretilen model, tanıtılandan daha iyi olabilir. Tesla’nın baş tasarımcısı Franz von Holzhausen, “Gelişiyor, daha fazlasını hak ediyor ve zamana ihtiyacı var. Her açıdan açıkladığımızdan daha iyi olacak” diyerek otomobile duyduğu güveni dile getirdi.

İlk başta Tesla’nın ortaya koyduğu bazı performans rakamlarıyla ilgili biraz şüpheler oluşmuştu. Ancak Emile Bouret adlı bir otomobil test sürücüsü birkaç ay önce yeni nesil Roadster’ı kullandı ve ilk izlenimleri büyük oranda olumlu geçti.

Emile Bouret, “Rakamların teorik olmadığını, hepsine erişildiğini ancak net bir açıklama yapamayacağını” belirtti.

Her şey plana uygun olarak ilerlerse yeni nesil Roadster 2020 yılında üretime girecek ve giriş seviyesi modeli yaklaşık 200.000 dolar olarak fiyatlandırılacak.

Eski ve yeni tüm araç tiplerine uyumlu elektrikli motor kiti üretildi

Okumaya devam et

Dünya

Eski ve yeni tüm araç tiplerine uyumlu elektrikli motor kiti üretildi

İngiltere merkezli bir şirket, bütün araçlarda kullanılabilecek bir elektrik motoru kiti geliştirdi.

Gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen bu kit, bünyesinde pek çok sistemi barındırıyor ve entegre edildiği otomobillerin fosil yakıt yerine elektrikle çalışmasını sağlıyor.

BOLD – Elektrik motorlu otomobiller, son birkaç yıldır tüketicilerin dikkatlerini üzerine çekiyor. Bu tip araçların hem çevreci, hem az yakıyor, hem de teknolojik özellikler bakımından dolu olması, tüketicileri cezbediyor ve bu tarz araçlara olan ilgiyi artırıyor.

Ancak şu an için piyasadaki elektrik motorlu araçların sayısı bir hayli az. Ayrıca bu yeni teknoloji, fosil yakıtlı araçlara sonradan dahil edilemiyor(du).

Efsane “Vosvos” artık gücünü elektrikten alacak

Geçtiğimiz dönemlerde Volkswagen, şirketin klasikleşmiş otomobillerinden Beetle’ın elektrikli motora sahip olabilmesi için üçüncü taraf bir şirketle kolları sıvamıştı.

Şimdi ise “Swindon Powertrain” isimli İngiliz şirket, tüm araçlarda kullanılabilecek bir elektrik motorunu piyasaya süreceğini duyurdu.

Elektrikli “minik” Honda’nın satış fiyatı açıklandı: Yaklaşık 200.000 TL

Bu motor, fosil yakıtlı araçlara kolayca entegre ediliyor ve bu sayede özellikle de eski araçların elektrik motoruna sahip olmasını sağlıyor.

Bu elektrik motoru, aslında bir kit. Bünyesinde elektrikli otomobillerin hareket ve gücü için sahip olması gereken bütün bileşenleri içeren bu kitin bir hayli de küçük bir yapısı var ve bu sayede tüm araçlara uyum sağlayabiliyor.

Yapı küçük olsa da 110 beygirlik elektrik motorunun gücünden ödün vermiyor. Bu kitin bünyesinde elektrik motoru, iletim aksamı, soğutma sistemi ve güç çevirici sistemleri bulunuyor. Bunların tamamı sadece 154 kilogram ağırlığında.

Ayrıca bu sistem, araçların ön veya arka kısımlarına entegre edilebiliyor. Yani aracın motorunun nerede bulunduğu da bir önem arz etmiyor.

Tamamen elektrikli BMW i7, çok büyük bir güç kaynağı ile gelecek

Swindon Powertrain’in bu kiti, aracını değiştirmeden elektrik motoru kullanmak isteyen tüketicilere de hitap edecek.

Ancak bu sistemde kullanılacak akü sistemleri şu an için bilinmezliğini koruyor. Bununla birlikte şu an için bu motor kitinin maliyetinin ne olacağı ve kullanılabilirlik genişliğinin sınırları bilinmiyor.

Şirketin Haziran 2020’de bu kiti piyasaya süreceği belirtiliyor.

Mazota yine zam geldi

Okumaya devam et

Teknoloji

Telefonların pil ömrünü uzatacak basit çözümler

Cep telefonlarının şarjının çabuk bitmesinin arkasında yatan en önemli sebeplerden biri ömrü tükenen bataryalar. Peki bataryanın ömrü hangi basit çözümlerle uzatılabilir?

BOLD – Dikkatsiz kullanım sonucunda ömrü biten bataryalar, günlük hayatta daha az kullanım süresi sağlar.

Telefonun şarjının yüzde 50 dolulukta tutulması, gece şarjda bırakmama, çeşitli ayarlar ve telefonu sıcaktan uzak tutma gibi basit çözümler bu durumun önüne geçebilmeyi ve batarya ömrünün uzamasını sağlıyor.

Batarya ömrünü uzatabilmek için şarj etme mantığını da temelde kavramak gerekiyor. Bir batarya, grafit ve lityum kobalt oksit olmak üzere iki katmandan oluşuyor. Lityum iyonları grafit katmandan lityum kobalt oksit katmana geçtikçe ortaya enerji çıkıyor. Bataryayı şarj ederken bu işlem tam tersi yönde gerçekleşiyor.

Buradan çıkarılması gereken sonuç, her iki katmandaki lityum iyonlarını eşit miktarda tutmak. Bu denge, pile güç sağlayan lityum iyonları en az miktarda zorluyor ve bataryanın şarj ömrünü de artırıyor. Bu nedenle pilin minimum yüzde 20, maksimum yüzde 80 dolulukta tutulması en iyisi.

Öte yandan telefonu gece şarjda bırakmanın bataryaya ekstra şarj girmesiyle hiçbir alakası yok. Fakat telefonlarda bulunan bir mekanizma batarya ömrünü yiyebiliyor.

GECE PRİZE TAKILI BIRAKILAN TELEFON DEFALARCA ŞARJA GİRİP ÇIKIYOR

Gece şarja bıraktığımız telefonlar yüzde 100 seviyeye ulaştığında aslında şarj olmayı bırakıyor. Fakat yüzde 0.1’lik bir düşüş bile telefonu yeniden şarj durumuna sokuyor. Dolayısıyla telefonunuz defalarca şarja girip çıkıyor.

Ayrıca telefonun bataryasını korumak için her telefonda bulunan batarya koruma modu açılabilir. Bu seçenek telefonun parlaklığını düşürür, bildirimleri azaltır ve işlemci yükünü hafifletir. Dolayısıyla telefon daha az güç harcar.

BULUNDUĞUNUZ YERDE KABLOSUZ AĞ VARSA TELEFONUN İNTERNETİNİ KAPATIN

Bataryayı korumak için diğer seçenek ise Bluetooth, Wi-Fi ve GPS gibi bataryayı “sömüren” özellikleri kapatmak. Wi-Fi ağına bağlı olmadığınız durumlarda bile cihazınız sürekli yeni ağlar bulmaya çalışır. Ayrıca ev ya da işyeri gibi Wi-Fi ağı bulunan yerlerde telefonun internetini kapatıp Wi-Fi kullanmak daha verimli.

Telefonda LED göstergesi varsa bunu kapatmak da batarya ömrü için iyi olabilir. Bunun dışında klavye sesi ve titreşim de daha fazla batarya ömrü için kapatılabilir. Son olarak yapılabilecek şey, kullanılmayan hesapların telefon hafızasından silinmesi.

Telefonların çoğunda otomatik olarak ortama göre parlaklık ayarlama seçeneği mevcut. Bu seçeneği kapatıp parlaklığı kullanıcının ayarlaması, telefonun enerjisini daha az harcayacaktır. Bir de telefon ekranını kullanılmadığı zamanlarda kapatmak unutulmamalı. Ekran belirli bir süre (bu süre de ayarlanabiliyor) sonra zaten otomatik olarak kapanıyor, ancak kullanıcı ne kadar erken kapatırsa telefon o kadar az enerji harcar.

Eğer telefon OLED ekrana sahip ise karanlık modu etkinleştirmek batarya ömrüne fayda sağlayacaktır. Ancak LCD ekran varsa bu durum bir değişiklik yaratmayacaktır.

Telefonda kurulu olan uygulamaları sürekli takip etmek gerekiyor. Eğer şarjınızın çok çabuk tükendiğini düşünüyorsanız “Ayarlar”dan bataryanızı en çok emen uygulamayı tespit edin. Ayrıca kullanmadığınız uygulamaları da kaldırın. Kullandığınız uygulamalardaki işe yaramaz bildirimleri de kapatın çünkü bu bildirimler telefonunuzun ekranını sürekli açıp kapatıyor.

BATARYAYI EN ÇOK SÖMÜREN UYGULAMALAR

Bataryayı en çok sömüren uygulamalar Snapchat, Netflix, YouTube gibi video uygulamaları olarak biliniyor. Tabii bunların yanında Facebook ve Instagram uygulamaları da bataryayı fazlasıyla yoran uygulamalar arasında yer alıyor. Bu yüzden söz konusu uygulamaların arka planda çalışmalarını engellemek, bataryanız için yararlı olacaktır.

Bataryanızı ısıtacak şeylerden kaçırın. Yüksek sıcaklıklar bataryanız üzerinde baskı yaratır ve kapasitesini kaybetmesine yol açar.

25-30 derece arasında kalan bataryalar bir yıllık kullanım sonucunda kapasitelerinin yüzde 80’ini koruyabiliyor.

James Bond’un tasarladığı Aston Martin’in satış fiyatı 700.007 dolar

Okumaya devam et

Popular