Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Chobani’nin kurucusundan ABD’ye kaçış hikayesi: 2 sene gazetecilik yaptım, sonra içeri aldılar

BOLD- ABD’nin en hızlı büyüyen gıda şirketlerinden Chobani’nin kurucusu Kürt iş insanı Hamdi Ulukaya, Türkiye’yi neden terk ettiğini anlattı. Erzincan’da yaşadığı dönemde bir gazete çıkardığını belirten Ulukaya, daha sonra mesleğinden dolayı polis tarafından ‘içeri alındığını’ ifade etti.

Karakol’da ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldığını anlatan Ulukaya, “Bir suç işlememiştim. Çıktığımda arkadaşlara, ‘Ben Avrupa’ya gideceğim’ dedim” dediğini aktardı.

Norveç’in başkenti Oslo’da iş dünyasının Nobel’i olarak görülen Oslo Business for Peace ödülünün sahibi olan Hamdi Ulukaya, Türkiye’den ABD’ye gidiş serüvenini ve nedenlerini Hürriyet’e anlattı.

Hamdi Ulukaya, Oslo Business for Peace ödülünü aldı.

Erzincan’in İliç ilçesinde yaşadığını anlatan Ulukaya, devlete karşı bakışlarıyla ilgili soruya, “Jandarmaları severdik. Abilerim askere gidiyordu. Atış filan yaparlardı. Sonradan değişti, çatışmalar vesaire… Biz küçükken yoktu. Bir tek Dersim İsyanı hikâyelerini dinlerdik. Her yere işlemişti” cümleleriyle ifade etti.

MÜLKİYE’DE ÖĞRENCİYKEN GAZETE ÇIKARMAYA BAŞLADI

Üniversiteyi Ankara’da Mülkiye’de okuduğunu belirten Ulukaya, o günleri ve çıkardığı ilk gazeteyi şu sözleri ile anlattı: “Dünya kadar insan var, hoca bir şeyler anlatıyor, birileri gitar çalıyor ama ben o havaya giremedim. Sonra Erzincan depremi oldu. Erzincanlılar Derneği’nde bir adam gördüm, ailesi ölmüş, Erzincan’a yönelik gazete çıkarıyor. Epey sohbet ettik. ‘Ben de kasabaya gazete çıkaracağım’ dedim. Altı ay sonra çıkardık: ‘Erzincan İliç’in Sesi.”

Neden gazetecilik yapmaya karar verdiği yönündeki soruya “Beğenmediğim şeyler vardı, haberler geliyordu, kullanıyorduk” diye cevap veren Ulukaya, “Bir süre sonra herkes gazetenin çıkmasını beklemeye başladı. ‘Çeşmebaşı Sohbetleri’ diye köşe yazıyordum. İki sene kadar yaptım bu işi, sonra beni içeri aldılar” sözleri ile gazeteciliğe veda ettiği günleri anlattı.

FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLERİN DÖNEMİYDİ

Aşırı marjinal gruplara girmediğini belirten Ulukaya, “Aşırı gruplara girmişliğim yoktu ama insan haklarından, Kürt haklarından yana tutumum belliydi. Mahalleden tanıdık bir polis içeri aldı. Bir şeyler imzalattılar. Çıkarken, ‘Buraya gelip de senin gibi çıkan tek bir adam daha yok, çok şanslısın’ dedi” sözleri ile yaşadığı o günleri ifade etti.

Gözaltına alınmasının gerekçesinin anlatılmadığını vurgulayan Ulukaya, “Dünya kadar yazı vardı ama hepsi hikâye. Bir suç işlememiştim. Çıktığımda arkadaşlara, ‘Ben Avrupa’ya gideceğim’ dedim” dediğini anlattı.

Karakolda işkence görmediğini söyleyen Ulukaya, kendisi ile ilgili işlem yapıldığı dönemin 1993-1994 faili meçhul cinayetlerin ve işkencelerin yaşandığı yıllar olduğunu ifade etti.

İLK ÖNCE AVRUPA’YA GİDECEKTİ

Karakoldan çıktıktan sonra bir markete gittiğini ve oradaki arkadaşına “Ben Avrupa’ya gideceğim” dediğini anlatan Ulukaya,  markette tanımadığı bir yabancının “Aptal olma, Amerika’ya git” dediğini söyledi. Kendisinin ise “Ben o emperyalist, kapitalist yere gitmem!” diye cevap verdiğini aktaran Ulukaya, marketteki yabancı adamın “Fransa çok mu iyi, onlar herkesten faşisttir” dediğini ifade etti.

Yabancı adamın anlattıklarını düşündükten sonra ertesi gün adamı markette bekledim ve “Amerika’ya nasıl gidebilirim” diye sorduğunu anlattı.

Mülkiye’deki eğitimini de tamamlamadan ABD’ye gittiğini anlatan Ulukaya, Türkiye’den ayrılış hikayesini bu sözlerle özetliyor.

Freedom House 2019 Raporu: Türkiye’de gazeteciler sahte suçlamalara maruz kaldı

Gündem

Esnaf barut gibi: Raflarımız boşaldı, kredimiz kesildi, dükkanımız kapandı, bıçak kemiğe dayandı

Malatya’da dün Erdoğan’ın karşısına geçerek, “Evimize ekmek götüremiyoruz” diyen esnaftan sonra, bugün de Fatih’te bir esnaf “Bıçak kemiğe dayandı” sözleriyle siyasilere isyan etti.

BOLD – Sokağı nabzını tutmak isteyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin,  bugün İstanbul’un Fatih ilçesindeki Afrika mahallesinde esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi. Tekin’in  ziyaret ettiği bir esnaf ise hükumetin kötü ekonomi yönetimine karşı, yüksek sesle tepkisini dile getirdi.

“Yeter artık bıçak kemiğe dayandı.” diyen esnafın: ” Uyan Ankara. Raflarımız boşaldı, kredimiz kesildi, dükkanlarımız kapandı, icra kapıya dayandı. Ne işiniz var Ankara’da gelin buraya” sözlerini Tekin: “Çok haklısın konuş” diyerek alkışladı.

Esnaf, “Kurban olayım Allah’ım sen neredesin geleceksin bir gün göreceğiz. Allah hepsinin cezasını verecek. Kim ne yapıyorsa hesabını soracak” diyerek sözlerini tamamladı. Çevredeki esnafın da bu sözleri alkışlaması dikkat çekti

Dün de AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Malatya ziyaretinde bir grup esnaf, Erdoğan’ın konvoyunun önünü keserek, “Evimize ekmek götüremiyoruz” dedi.

Esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” feryadı Erdoğan’a ‘Abartılı’ geldi: Al bu keyif çayını iç!

Okumaya devam et

Gündem

Bakan Koca: İstanbul’un 28 ilçesinde vaka artışı yüzde 50’den fazla

Valilik ziyareti sonrası açıklama yapan Koca, Türkiye genelindeki koronavirüs vakalarının yüzde 40’ını barındıran İstanbul’un 28 ilçesindeki vaka artışının yüzde 50’den fazla olduğunu söyledi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Valiliğine yaptığı ziyaretin ardından basın açıklaması yaptı. İstanbul’daki koronavirüs vakaların Türkiye genelinin yüzde 40 olduğuna dikkat çeken Koca: ” İstanbul’un 28 ilçesinde vaka artışı yüzde 50’den fazla. Risk mevsim şartları nedeniyle giderek artacaktır. Artışın öne çıkan nedenlerinden biri tedbirlerin gevşetilmesi, diğeri ise kış sebebiyle İstanbul’a yoğun dönüşlerdir. Bizlerden çözüm beklediğiniz konuların başında, teması kaçınılmaz kılan kalabalıklar olduğunu biliyoruz” dedi.

MESAİ DÜZENLEMESİNE İŞARET ETTİ

Yetkililerle sorunları ele aldıklarını söyleyen Koca: “Toplu taşıma pazar yerleri, alışveriş ortamları müdahale bekleyen konulardır.
Riski sabah akşam göğüsleyen, işçi memur çalışan kesimin işe aynı saatte gidip aynı saatte dönmesinin önlenmesini amaçlıyoruz” dedi.

İstanbul’un kalabalık toplu taşıma konusunda da değişikliğe ihtiyaç olduğunu belirten Koca: “Otobüs, metrobüs, metro ve tramvay seferlerine ek seferler konması, saat düzenlenmesi yapılması gündeme getirilmiştir. Toplu taşımada risk devam ettikçe, istediğimiz düzeyde başarılı olamayız” diye konuştu.

Cezaevinde bir kanser hastası daha

 

Okumaya devam et

Gündem

Enis Berberoğlu AYM’ye yeniden hak ihlali başvurusu yaptı

Anayasa Mahkemesinin hakkında verdiği hak ihlali kararı mahkemeler tarafından tanınmayan eski CHP milletvekili Enis Berberoğlu, AYM’ye yeniden “hak ihlali” başvurusu yaptı.

BOLD –  CHP’li Enis Berberoğlu, yerel mahkemenin, Anayasa Mahkemesi tarafından verilen “hak ihlali” kararını uygulamamasının yeni bir hak ihlaline neden olunduğu gerekçesiyle Yüksek Mahkemeye başvurdu.

AYM’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği “hak ihlali” kararının ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM kararının “yerindelik denetimi kapsamında kaldığı” gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermişti.

Berberoğlu’nun avukatı, karara İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesinde itiraz etmişti. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin ihlal kararının giderilmesinde yetkinin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nde (BAM) olduğunu belirterek karar verilmesine yer olmadığı kararı vermişti.

Enis Berberoğlu’nun milletvekilliği MİT Tırları davasında aldığı 5 yıl 10 ay hapis cezası kesinleştiği gerekçesiyle TBMM’de düşürülmüştü. Anayasa Mahkemesi, Berberoğlu’nun “seçilme ve siyasette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine hükmetmişti.

Danıştay İBB’nin alınmadığı Haydarpaşa ve Sirkeci Gar ihalelerini iptal etti

Okumaya devam et

Popular