Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İşsiz kalan vatandaşlar sahurda da iş aramış

Türkiye’de resmi rakamlara göre 4,5 milyon, gerçekte ise yaklaşık 10 milyon işsiz bulunuyor.  Yüzbinlerce işsiz vatandaşın sahur vaktinde internet üzerinden iş başvuruları yaptığı ortaya çıktı.

BOLD – Türkiye’nin önemli online istihdam platformu Kariyer.net, İstihdam Endeksi Mayıs 2019 sonuçlarını açıkladı. Mayıs ayında yayınlanan yeni iş ilanı sayısı nisan ayına göre yüzde 2 artış gösterdi. Yılbaşından bu yana iş ilanı sayısı artış gösteren Perakende sektörü, mayıs ayında da ilanlarını en çok arttıran sektör oldu.

10 MİLYONUN ÜZERİNDE İŞ BAŞVURUSU VAR

Her ay, Kariyer.net’te yayınlanan onbinlerce iş ilanı ile 10 milyonun üzerinde iş başvurusundan elde edilen büyük verinin işlenmesi ile oluşturulan endekse göre Mayıs ayında yayınlanan yeni iş ilanı sayısı Nisan ayına oranla yüzde 2 artış gösterdi. En çok iş ilanı yayınlayan sektörler sıralamasında Tekstil sektörü ilk sırada yer aldı. Tekstil sektörünü Bilişim (4,889 iş ilanı), Üretim/Endüstri (4,107 iş ilanı) ve Sağlık (3,932 iş ilanı) sektörleri takip etti.

SAHURA KALKANLAR İŞ ARADI

Yapılan inceleme Ramazan döneminin iş başvurularına olan etkilerini de ortaya çıkardı. Ramazan döneminde gün içi saatlerde yapılan iş başvurularında, Nisan ayına kıyasla yüzde 7’lik bir artış gözlemlendi. İş başvurularında öğlen saatlerinde yüzde 12 seviyelerinde artış, iftar saatinde (20:00 – 21:00) ise yüzde 24’e varan düşüş gözlemlendi. Sahur saatlerinde yapılan iş başvurularının Nisan ayında aynı saatte yapılan başvurular ile karşılaştırılmasında; saat 03:00’te yüzde 98, 04:00’te yüzde 203 ve 05:00’te yüzde 115’lik artış oranları kaydedildi.

Ekonomi

Koronavirüse yakalanan Rahmi Koç taburcu edildi

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, koronavirüs tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesinden bugün taburcu edildi. Hastaneden yapılan açıklamada Koç’un sağlık durumunun iyi olduğu, evinde istirahat edeceği belirtildi.

BOLD – Bir süre önce koronavirüs testi pozitif çıkan Rahmi Koç, hastanede tedavi altına alınmıştı.

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Kovid-19 tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesi’nden taburcu edildi. Hastaneden yapılan açıklamada Rahmi Koç’un sağlık durumunun iyi olduğu, evinde istirahat edeceği belirtildi.

90 yaşında olan Rahmi Koç’un 9 Ekim’deki doğum günü için düzenlenen organizasyonda virüsü kapmış olabileceği ifade edilmişti.

Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı

Okumaya devam et

Ekonomi

TOBB rakamları açıkladı: 2020’nin ilk 9 ayında 10 binden fazla şirket kapandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin eylül ayında açılan ve kapanan şirketlerle ilgili açıkladığı istatistikler ekonomik krizin boyutunu gösterdi. TOBB’un verilerine göre bu yılın ilk 9 ayında kapanan şirket sayısı 10 binin üzerine çıkarak rekor kırdı. Sadece eylül ayında bin 582 şirket kapandı.

BOLD – TOBB, eylül ayında açılan ve kapanan şirketlerin sayısını açıkladı. Pandemi döneminde rekor seviyede şirket kapandı.

Birgün’ün haberine göre, Türkiye’de kapanan şirket sayısı ilk kez yılın ilk 9 ayında 10 bini geçerek 10 bin 453’e çıktı. Türkiye’nin yine bir mali bunalımda olduğu geçen yıl ilk 9 ayda kapanan şirket sayısı 9 bin 385’ti. Kapanan şirket sayısı ilgili dönemde yüzde 11 oranında artış gösterdi.

Sadece eylül ayı itibariyle kapanan şirket sayısı bin 582 olarak gerçekleşti. Eylül ayları içinde değerlendirildiğinde son 10 yılın en çok kapanan şirketi 2020’de gerçekleşti. Eylül aylarında kapanan şirket sayılarının 2015’ten bu yana kesintisiz şekilde artması dikkat çekiyor.

EN ÇOK ELEKTRİK ŞİRKETİ KAPANDI

Ocak-Eylül döneminde kapanan 10 bin 453 şirketin bin 808’ini anonim şirketler oluşturdu. Anonim şirketler içinde en çok şirketin kapandığı faaliyetler ise sırasıyla elektrik enerjisi üretimi, ikamet amaçlı olan veya olmayan binaların inşaatı, mühendislik faaliyetleri için teknik danışmanlık oldu.

Kapanan şirketler içinde en çok elektrik enerjisi olması dikkat çekerken bu yılın ilk 9 ayında toplam 211 elektrik anonim şirketi kapandı.

Leva rekor kırınca Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti

Okumaya devam et

Ekonomi

Leva rekor kırınca Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti

Bulgarlar alışveriş edirne

Türk Lirası, başta dolar olmak üzere tüm para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Levanın 5 TL’ye dayanması sonrası Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti. Bulgarların çantalarını Türk ürünleriyle doldurmaları dikkat çekti.

BOLD – Bulgaristan’ın para birimi olan leva, Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Bulgar Levası 5 liraya yükselince, komşu ülke vatandaşları Edirne’ye akın etti. Sosyete pazarında adım atılacak yer kalmazken, şehrin her yerinde Bulgar plakalı araçların dolaşması dikkat çekti.

SOSYETE PAZARINI BULGARLAR DOLDURDU

Bulgaristan para birimi Leva’nın Türk Lirası karşısında hızla değer kazanmasını fırsat bilen Bulgarlar, Edirne’de kurulan sosyete pazarına akın etti. Giyimden kozmetiğe, temizlik ürünlerinden gıdaya hemen hemen tüm kalem ürünlerden poşet poşet alan Bulgarlar, aldıkları malzemeleri taşımakta güçlük çekti.

SON DÖNEMDE DAHA ÇOK GELİYORLAR

Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Reisoğlu valilik ve belediye tarafından pandemi için hazırlanan Bulgarca uyarı anonslarını gün boyu ses sistemlerinden yayınladıklarını dile getirerek, “Pandemi başladığından bu yana salgınla ilgili önlemler almaktayız. Son dönemde tabii Bulgar vatandaşlarımızın Edirne’ye gelmesi ile birlikte yoğunluk yaşanmaktadır. Bu yoğunluğa rağmen biz ekibimizle birlikte emniyetimiz, sağlık müdürlüğümüz ve valiliğimiz ile birlikte güvenlik ve sağlık önlemlerini en üst seviyede almaktayız” dedi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular