Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

‘Milli Muharip Uçağı’nın maketi Fransa’da görücüye çıktı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ), Milli Muharip Uçağı’nın birebir modelini ilk kez Paris Havacılık Fuarı’nda sergiledi.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, uçağın ilk uçuşunun 2025’te gerçekleşeceğini ifade etti.

Paris Havacılık Fuarı’nda bir diğer önemli tanıtım daha vardı. Almanya ve Fransa’nın İspanya ile birlikte üreteceği açıklanan ve Geleceğin Muharip Havacılık Sistemi (Future Combat Air System-FCAS) adı verilen savaş uçağı projesi. FCAS’ın ise ilk uçuşunu 2026 yılında gerçekleştireceği açıklandı.

Şimdi herkesin kafasında şu soru işaret var: “Milli Muharip Uçağı” da AKP’nin ilk yerli yolcu uçağı ve ilk yerli otomobil projesi gibi seçim öncesi bir algı operasyonu mu?

BOLD – ANALİZ

Bu yıl 53. düzenlenen dünyanın en büyük havacılık ve uzay fuarlarından Paris Havacılık Fuarı’nda, TUSAŞ’ın ana yüklenicisi olduğu ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yürütülen Milli Muharip Uçağı’nın birebir modeli, maketi yer aldı.

SSB, UÇAK İLK UÇUŞUNU 2023’TE; TUSAŞ GENEL MÜDÜRÜ 2025’TE GERÇEKLEŞTİRECEK DİYOR 

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, “Milli Muharip Uçağı’nı ilk kez Paris’te tanıttık. Bu Avrupa’nın en iyi savaş uçağı olacak.” dedi. Kotil, uçağın ilk uçuşunun 2025’te gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi.

Milli Muharip Uçak Projesi 5 Ağustos 2016 tarihinde başlatıldı.

Ana Yüklenici TUSAŞ ile havacılık endüstrisinin önemli ismlerinden İngiliz BAE Systems arasında 2017 yılında geliştirme ve üretim sürecinin bir parçası olan ön tasarım aşaması için anlaşmalar imzalandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı “Milli Muharip Uçak” tanıtım sayfasına göre uçak ilk uçuşunu 2023’te gerçekleştirecek.

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın uçağın ilk uçuşunu 2023’te gerçekleştireceğini belirtmesine rağmen ana yüklenici TUSAŞ’ın Genel Müdürü Temel Kotil’in 2025 yılına işaret etmesi kafaları karıştırıyor.

F-35 UÇAKLARI 14 YILLIK ÇALIŞMA SONUNDA İLK UÇUŞUNU GERÇEKLEŞTİRDİ, MİLLİ MUHARİP UÇAK 7 YILDA UÇACAK (?) 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ), Genel Müdürü Temel Kotil, Paris’teki tanıtım sırasında Milli Muharip Uçağın beşinci nesil ve F35 ayarında bir uçak olacağını da iddia etti.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) 1984 yılında Kıbrıs Barış Harekeatı sonrası ABD’nin silah ambargolarının verdiği dersle o dönemin başbakanı Turgut Özal’ın öncülüğünde kurulan bir havacılık kuruluşu.

Bugüne kadar Lockheed Martin tarafından geliştirilen F-16 savaş uçakları TUSAŞ tesislerinde üretildi. TUSAŞ ayrıca ABD’nin F-35 savaş uçaklarına da bazı parçalar üretiyor. Ayrıca Hürkuş, insansız hava araçları Anka ve Hürjet projelerinde yer aldı.

Ancak TUSAŞ bugüne kadar ilk konsept aşamasından uçuş aşamasına kadar bir muharip uçak projesi gerçekleştirmedi.

2016’da başlanan projenin 2023 ya da 2025’te nasıl bitirileceği veya ilk uçuşunu gerçekleştireceği şimdi merak konusu.

ABD VE İNGİLTERE’NİN HAVACILIK DEVLERİ F-35’İ 14 YILDA HAYATA GEÇİRDİ 

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil’in Milli Muharip Uçağın beşinci nesil ve F35 ayarında bir uçak olacağı iddiası peki ne kadar gerçekçi? ABD F-35’leri hangi firmaların katkısıyla kaç yılda gerçekleştirdi?

F-35 projesi için ABD’de ilk çalışmalar 1992 yılında başladı. Uçak ilk uçuşunu 2006 yılında yani projenin hayata geçmesinden 14 yıl sonra gerçekleştirebildi.

Daha sonra da uçakla ilgili birçok aksaklık çıktı.

Amerikan Ordusu ilk F-35 filosunu 2015 yılında teslim aldı. Yani projenin hayata geçmesinden 23 yıl sonra.

Ayrıca F-35 projesine neredeyse ABD’nin ve dünyanın neredeyse bütün havacılık devleri katkı verdi.

Ana yüklenici Lockheed Martin, ABD’nin kullandığı P-3 Orion deniz karakol uçakları, efsanevi U-2 casus uçakları, yarasa uçaklar olarak bilinen F-117 Nighthawk, F-16 Savaşan Şahin ve şu an dünyanın en gelişmiş uçakları arasında gösterilen F-22 Raptor uçaklarını üreten firma.

Alt yüklenici firmalardan Pratt & Whitney dünyanın en büyük uçak motoru üreticisi 3 büyük firmadan birisi olarak kabul ediliyor.

Yine BAE Systems, İngiltere’nin 100 yıllık uçak üretimi deneyimine sahip firmalardan birisi. Diğer alt yüklenici Northrop Grumman ise dünyanın en gelişmiş ve pahalı uçaklarından efsanevi B-2 Spirit uçaklarının üreticisi.

Şimdi akla şu soru geliyor: ABD’nin ve İngiltere’nin bu kadar köklü, tecrübeli ve büyük firmalarının bir araya gelip 14 yılda ilk uçuşunu gerçekleştirebildiği ve 23 yılda silahlı kuvvetler envanterine giren F-35 uçakları ayarında bir uçağı bu alanda neredeyse hiç tecrübesi bulunmayan Türkiye 7 ya da 9 yılda nasıl uçurabilecek?

ALMANYA VE FRANSA’NIN SAVAŞ UÇAĞI PROJESİNE iSPANYA DA KATILDI 

Paris Havacılık Fuarı’nda bir diğer önemli tanıtım daha vardı.

Almanya ve Fransa’nın İspanya ile birlikte üreteceği açıklanan ve Geleceğin Muharip Havacılık Sistemi (Future Combat Air System-FCAS) adı verilen savaş uçağı projesi.

FCAS’ın ise ilk uçuşunu 2026 yılında gerçekleştireceği açıklandı.

FCAS Projesi 2012 yılında başladı.

Projeye Rafale savaş uçaklarını üreten Fransız Dassault, Alman uçak motoru üreticisi ‘MTU Aero Engines’ ve Avrupa havacılık devi Airbus destek veriyor.

İngiltere’nin kendi projesini gerçekleştireceğini açıklamasından sonra İspanya projeye katıldı.

Avrupa’nın havacılık devleri şirketleri ve ülkeleri bir araya getiren, 2012 yılında başlanan ve 2026 yılında 14 sene sonra ilk uçuşunu gerçekleştirmesi beklenen savaş uçaklarının da F-35 ayarında olacağı açıklandı.

Almanya, Fransa ve İspanya’nın FCAS projesi Türkiye’nin Milli Muharip Uçak projesinden oldukça gerçekçi görünüyor.

Bakalım AKP’nin Milli Muharip Uçak Projesi de ilk yerli uçak ve ilk yerli otomobil projelerine mi benzeyecek?

Onu zaman gösterecek. Ancak yukarıda sıralanan bilgiler ve veriler bu projenin de diğerlerine benzeyeceğini gösteriyor.

Tesla bu rakamları görünce Türkiye’ye gelmekten vazgeçti

Dünya

Aliyev’den gözdağı: Ermenistan’a diz çöktürdük

Dünyanın gözü Azerbaycan, Ermenistan savaşına çevrilmişken İlham Aliyev’den dikkat çeken açıklamalar geldi. Ulusa sesleniş konuşması yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev “Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

BOLD – Ermenistan’a ait 1 savaş uçağının daha düşürülmesinin ardından Azerbaycan Savunma Bakanlığı bir açıklama yapmış, Ermeni Özel Kuvvetleri’nin geri çekildiğini duyurmuştu. Son açıklama Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den geldi. Aliyev “Ermenistan’a diz çöktürdük” ifadesini kullandı.

ALİYEV: ERMENİSTAN’A DİZ ÇÖKTÜRDÜK

Ulusa seslenen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız. Ben halkıma verdiğim sözlere sadığım. Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

”Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız.” diyen Aliyev, Ermenistan’ın sivilleri hedef alarak Gence’ye saldırdığını vurguladı. “30 yıl toprağınızda oturup bize meydan okumaya çalıştılar. Ermenistan tarihi binalarımıza, camilerimize zarar verdi. Ermeniler cami yıkabilir, ama biz o camileri kalbimizde yaşatacağız.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın birliğini bozamayacaklarını belirten Aliyev kararlılık mesajı verdi ve ”Benim cumhurbaşkanı olarak en büyük görevim toprakları kurtarmaktır. Bizim yumruğumuz, bizim birliğimizdir. Yenilmez denilen Ermeni ordusu savaş meydanından kaçıyor. Ermenistan’a diz çöktürdük.” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Dünya

Bloomberg: Biden kazanırsa en büyük kaybı Erdoğan yaşayabilir!

ABD seçimler için gün sayıyor. 3 Kasım’da yapılacak seçimleri kimin kazanacağı dünyada merak konusu. Peki kimin kazanması Erdoğan’ın işine yarar? Bloomberg’te yayınlanan bir analize göre, Trump’ın kaybetmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da kötü etkileyecek.

BOLD – ABD’de yapılacak 3 Kasım’daki seçimle yeni başkan seçilecek. Ancak ABD’nin ülkeler için konumu, hem diğer ülkeler hem de birçok devlet başkanı için seçimi kritik bir hale getiriyor. Peki kim kazanırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yarar?

ABD SEÇİMLERİ ERDOĞAN’I NASIL ETKİLER?

ABD’li medya kuruluşu Bloomberg’te yer alan geniş kapsamlı bir analiz çalışmasında Trump’ın seçimleri kaybetmesi halinde dünya liderlerinin bu karardan nasıl etkileneceği incelendi. Sitede, Marc Champion imzasıyla yayınlanan analizde, “Trump’ın yenilmesi bazı diğer liderlerin de kaybetmesi anlamına gelir” başlığı kullanıldı.

Champion, “Eğer Donald Trump, Kasım ayında yapılan seçimlerin ardından Beyaz Saray’dan ayrılırsa, tek kaybeden o olmayacaktır. Birçok hükümet modern zamanlarındaki en kaotik ve en alışılmadık ABD başkanlığının sona ermesini kutlayabilir fakat diğerlerinin bu kutlamalara katılmamak için geçerli nedenleri olacak. Türkiye, Kuzey Kore ve İsrail gibi ülkelerin liderlerinin Trump ile ilişkisi tamamen pozitif. Trump’ın görevden ayrılması onların hemen sorunlarla karşılaşmasına sebebiyet verecektir” yorumunu yaptı.

CHAMPİON: EN ÇOK KAYBA UĞRAYAN ERDOĞAN OLABİLİR

Trump ile yakın ilişkiye sahip ülkelerin liderleri için ayrı başlıklar açan Champion, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için de iki paragraf yorum yazdı. Champion, “Eğer siyasi destek konusunda Trump’a Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’dan daha çok dayanan biri varsa o da Türkiye Cumhurbaşkanı’dır” ifadesini kullandı.

Sözcü’nün haberleştirdiği analizde “Trump, NATO müttefiki olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması sonrasında Türkiye ile Kongre’nin yaptırım hamlesi arasında fiilen durdu. İki ismin kişisel bağları sebebiyle Erdoğan, Trump’ın ABD askerleri Suriye’den çekmesini sağladı. Trump bu kararı Pentagon’a ya da Suriye’de IŞİD’le mücadele eden Birleşik Krallık ya da Fransa gibi müttefiklerine sormadı” yorumu yapıldı.

Champion, “Yaptırımlar uygulanmaya hazırken ve Biden da daha önce Türkiye’deki muhalif partilere destek çağrısı yapmışken, Trump’ın gidişinden en çok kayba uğrayan isim Erdoğan olabilir” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan’dan Türkiye’ye karşı “Gümrük Birliği’ni durdurun” çağrısı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avrupa Komisyonu’nun Genişleme Başkanı Oliver Varhelyi’ye mektup yazdı. Türkiye’yle olan Gümrük Birliği anlaşmasını sonlandırılmasını istedi.

BOLD – Doğu Akdeniz’de Ankara ile Atina arasındaki gerilimi sürerken Yunanistan yönetimi, Avrupa Komisyonu’na AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasını askıya alması için çağrıda bulundu.

Atina-Makedonya Haber Ajansı’nın (AMNA) diplomatik kaynaklardan aktardığına göre, mektubunda Türkiye’nin öngörülmeyen tarifeler ve mevzuat önlemleri uygulayarak Gümrük Birliği kurallarını tek taraflı olarak ihlal etmeyi sürdürdüğünü öne süren Dendias, Türkiye’ye karşı önlem alınması konusunu derhal gözden geçirme çağrısı yaptı.

Yunan bakan, Ankara’nın devam eden hukuk ihlallerinin onaylanmadığı mesajının verilmesi için Gümrük Birliği anlaşmasının tamamen durdurulmasının gözden geçirilmesini talep etti.

Okumaya devam et

Popular