Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türk savunma şirketlerine ABD yaptırımı gündemde

S-400 krizinde ABD’den Türkiye’yi zora sokacak bir adım daha geldi. Washington yönetimi Amerikan savunma şirketlerine parça üreten Türk şirketlerine yaptırımı gündemine aldı.

BOLD – Çoğu gövde ve iniş takımlarında olmak üzere F-35 savaş uçaklarında kullanılan 937 parça, Türk firmalarınca üretiliyor. ABD, Türkiye’nin S-400’lerden vazgeçmemesi durumunda bu parçaları Türkiye’den satın almaktan vazgeçmeyi planlıyor. Bunun yerine ABD içinde üretim yapan şirketler ile başka ülkelerden tedarikçilerin tercih edileceği aktarılıyor.

En geç 2020 yılı başlarında alımların Türk firmalarından yapılmasının sona erdirileceği ve başka tedarikçilere kaydırılacağı ifade ediliyor. Bu kaydırma dolayısıyla Türk şirketlerinin 12 milyar dolarlık bir iş kaybı yaşayacağı öngörülüyor.

TÜRKİYE’YE PARİS’TEN GÖZDAĞI VERDİ

Paris Havacılık Fuarı için Fransa’da bulunan ABD Savunma Bakanlığının Devirlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord, Beyaz Saray’ın S-400 alımı dolayısıyla rahatsızlığını bir kez daha dile getirdi. F-35 programı ve diğer savunma programlarının şimdilik ayrı tutulduğunu dile getiren Ellen Lord, Washington’da değişik kurum temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubunun Türk şirketlerine karşı daha geniş çaplı yaptırımlar üzerinde çalıştığını açıkladı.

Lord, bu konuda henüz bir karar verilmediğini ancak verilecek bir yaptırım kararının Türk sanayini sert bir biçimde etkileyeceğini ifade etti. ABD savunma sanayinin esnek olduğunu ve Türk şirketleri yerine başka şirketlerden alımlarını yapabileceğini kaydeden Lord, “Türkiye ile çalışmaya devam etmek için bir yol bulmaya çalışıyoruz” dedi.

Paris Havacılık Fuarı için Fransa’da bulunan Amerikan savunma şirketleri temsilcileri de Türk şirketlerin güvenilir ortaklar olduğunu ancak bir yaptırım kararı alınması durumunda yeni iş ortakları bulmakta zorlanmayacaklarını belirtti.

RUSYA’YA KARŞI ‘CAATSA’

ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında öngörülen yaptırımlar, başta finans ve bankacılık sektöründen savunma sanayine kadar pek çok alanda Türkiye’ye büyük zorluklar çıkarabilir. ABD Başkanı Donald Trump’ın Ağustos 2017’de imzaladığı bu yasa ABD’nin Rusya, İran ve Kuzey Kore gibi doğrudan hasım saydığı ülkelere yönelik uyguladığı yaptırımları düzenliyor.

Yasa metninde bu ülkelere ilişkin ayrı bölümler bulunuyor. Yasa ABD başkanını belirli durumlarda kurum veya kişilere yaptırım uygulamaya zorluyor. Başkanın özel durumlarda bu yaptırımları geçici olarak durdurma yetkisi bulunurken, bunların kaldırılması ABD Kongresinin onayına muhtaç.

Türkiye’nin CAATSA kapsamına girmesi ise yasanın ‘Rusya’nın Avrupa ve Asya’daki nüfuzuna karşı koymak’ başlıklı bölümdeki 231’inci maddeye dayanıyor.

Rusya federasyonu hükümetinin istihbarat ya da savunma kurumlarıyla ilişki kuran kişilere yönelik yaptırımların uygulanması’ başlıklı bu madde, ABD başkanına, bu sektörler ile alışveriş ilişkisine giren kişi veya kurumlara karşı yasada belirlenen 12 yaptırımdan en az beşini uygulama yetkisi veriyor.

Söz konusu 12 yaptırımsa yasanın 235’inci maddesinde açıklanıyor.

31 TEMMUZ’A KADAR SÜRE TANINDI

ABD, Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmemesi durumunda 31 Temmuz itibariyle Türk askerlerinin ABD’deki F-35 eğitimlerinin tamamen durdurulacağını açıklamıştı. ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, 6 Haziran’da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a bu durumu bir mektupla iletmişti. Ancak ABD, eğitim uçuşlarını çok daha önce durdurdu. Arizona’daki Luke Hava Üssü’nde ve Florida’daki Eglin Hava Üssü’nde teknik ve bakım personelinin eğititimleri ile hala sürüyor.

Türk askerlerinin Rusya’ya eğitim için gitmesi bardağı taşıran son damla olmuş

Dünya

Fransa ve New York’ta koronavirüsle mücadele eden kamu görevlilerine ekstra ödeme

Fransa, sağlık çalışanlarının maaşlarına önemli miktarda zam yapılacağını açıkladı. ABD’nin New York eyaletinde ise salgın sırasında Kovid-19’dan hayatını kaybeden kamu çalışanlarının ailelerine para ödeneceği bildirildi.

BOLD – Fransa Başbakanı Edouard Philippe, sağlık çalışanlarının maaşlarına yakın zamanda önemli miktarda zam yapacaklarını açıkladı.

Doktorlar ve hemşirelerle başlayan maaş görüşmelerinin Temmuz ayında neticelenmesi bekleniyor.

Fransa’da sağlık çalışanları düşük maaşlar ve yetersiz personel nedeniyle uzun süredir şikayetlerini dile getiriyordu.

Sağlık çalışanları sektöre ayrılan ödeneğin artırılması talebiyle geçen yıllarda greve de gitmişti.

ABD’nin New York Eyaleti Valisi Andrew Cuomo, Kovid-19’la mücadelede ederken hayatını kaybeden kamu çalışanlarının ailelerine, hizmetleri nedeniyle para ödeneceğini açıkladı.

Cuomo Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Bu acil durum karşısında Kovid-19’dan hayatını kaybeden kamu çalışanlarına karşı büyük bir sorumluluk hissettiğini” söyledi.

Cuomo, “Borcumuzu ödediğimizden emin olmak istiyorum – sadece teşekkür ederek ve güzel televizyon reklamları oynatarak değil” dedi.

Cuomo, ödeme yapılacak kişilere örnek olarak işine devam etmeyi kabul eden otobüs şoförleri, hemşireleri, itfaiyecileri gösterdi.

Bu kişilerin ailelerine ne kadar ödeneceği henüz kesin değil.

ABD’de en fazla ölümün gerçekleştiği New York eyaletinde koronavirüs nedeniyle yaklaşık 30.000 kişi hayatını kaybetti.

Dünyada koronavirüs vaka sayısı 5.6 milyonu geçti: Ölü sayısı 350 bine yaklaştı

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da PKK yöneticisine dava açıldı

Ocak ayında Frankfurt’ta tutuklanan PKK bölge sorumlusu Gökmen Ç. hakkındaki iddianame tamamlandı. Zanlı, Almanya’da terör örgütü kabul edilen PKK için para toplamakla suçlanıyor.

BOLD – Almanya’da PKK’nın üst düzey yöneticilerinden biri olmakla suçlanan ve Ocak ayı başında tutuklanan Gökmen Ç. hakkında dava açıldı.

Karlsruhe Federal Başsavcılığından yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan zanlıya karşı Koblenz’deki Eyalet Yüksek Mahkemesinde dava açıldığı bildirildi.

Zanlı, 2017 Haziran ayından 2019 Haziranına kadar en az iki yıl Hessen, Rheinland-Pfalz ve Saarland eyaletlerinde “bölge sorumlusu” olarak PKK’nın üst düzey yönetiminde bulunmakla suçlanıyor.

Başsavcılık iddianamesinde Gökmen Ç’nin söz konusu bölgelerde propaganda etkinlikleri ile toplantı ve gösterileri de organize ettiği, ayrıca PKK için para topladığı belirtiliyor.

Hakkında tutuklama kararı olan zanlı, 2 Ocak’ta Frankfurt Havalimanı tren istasyonunda yakalanarak tutuklanmıştı.

PKK, 1993 yılından bu yana Almanya’nın terör örgütleri listesinde yer alıyor.

Komşu ile Meriç gerilimi: Oldubittiye izin verilmeyecek!

Okumaya devam et

Dünya

Dünyada koronavirüs vaka sayısı 5.6 milyonu geçti: Ölü sayısı 350 bine yaklaştı

Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında, dünya genelinde virüs kapan kişi sayısı 5.6 milyonu aştı. Can kaybı ise 350 bine yaklaştı.

BOLD – Worldometers sitesinin derlediği verilere göre dünya genelinde vaka sayısı 5 milyon 611 bin 496, can kaybı ise 348 bin 328.

Hastalığa yakalanan 2 milyon 388 bin 34 kişi de virüsü yenmeyi başardı.

Vaka sayısının 1 milyon 706 bini aştığı ABD’de 99 bin 805 kişi de hayatını kaybetti. ABD, salgından en çok etkilenen ülke.

ABD’yi 376 binden fazla vaka ile salgının Latin Amerika’daki yeni merkezi olan Brezilya izliyor. Ülkede 23 bin 522 kişi de hayatını kaybetti.

ABD ardından en fazla ölüm ise İngiltere’de görüldü. 36 bin 914 kişi İngiltere’de hastalık nedeniyle can verdi.

Rusya 362 binden fazla vakayla hastalığın en çok yayıldığı 3. ülke konumunda. Ancak Rusya’da can kaybı oldukça az. Rusya’da toplam 3 bin 807 kişi hastalık nedeniyle öldü.

DSÖ: İKİNCİ ZİRVE YAŞANABİLİR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ülkelerin koronavirüs önlemlerini ‘çok erken’ kaldırması halinde, salgının ilk dalgasında ikinci kez zirve yaşanabileceği uyarısını yaptı.

DSÖ’nün Acil Durum Komitesi Başkanı Dr. Mike Ryan, Pazartesi günü yaptığı basın toplantısında, dünyanın henüz salgının ilk dalgasının tam ortasında olduğunu belirtti.

Dr. Ryan, virüsün hâlâ yayılmakta olduğunu, bu nedenle ülkelerin, vakaların yeniden artabileceği ihtimalinin farkında olmaları gerektiğini söyledi.

Dr. Ryan vaka sayılarının düştüğü ülkelerin bu süreci etkili takip ve test yöntemlerini geliştirmek için kullanması gerektiğine dikkat çekti.

Uzmanlar da yeni tip koronavirüse karşı bağışıklık kazandıracak bir aşı geliştirilmeden, sosyal mesafe kurallarının gevşetilmesinin bulaşma sayısını artıracağı uyarısını yapıyor.

Hollanda Başbakanı Rutte yasaklar nedeniyle ölmeden önce annesini ziyaret edemedi

Okumaya devam et

Popular