Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Sanayi üretimi beklentilerin üzerinde düştü: Gidişat iyi değil

Yıllık yüzde 2.2 düşmesi beklenen sanayi üretimi, yüzde 4 geriledi. Aylık düşüş de yüzde 1 oldu. Aralık ayından beri ilk kez düşen aylık rakamlar, ekonomide dipten dönüş yorumlarını boşa çıkardı.

Sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 4 geriledi. Beklenti yüzde 2.2 düşüş yönündeydi. Yüzde 0.1 artışın beklendiği aylık değişim ise yüzde 1 düşüş olarak gerçekleşti.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayına ilişkin sanayi üretimi verilerini açıkladı.

Buna göre, büyümenin öncü göstergesi sanayi üretiminde daralma devam ediyor. Sanayi üretimi nisanda yıllık bazda yüzde 4 düşüş gösterdi. Beklentiler yüzde 2.2 düşüş olacağı şeklindeydi. Aylık bazda da yüzde 0.1 artış beklenirken, yüzde 1 düşüş yaşandı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2019 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.3 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4.2 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0.7 arttı.

Bir önceki aya göre ise 2019 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7.8 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0.9 azaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi de yüzde 1.9 arttı.

TÜİK verilerine bakıldığında, sanayi üretiminin Aralık 2018’den bu yana aylık bazda ilk kez düştüğü görüldü.

Söz konusu rakamları değerlendiren ekonomistler, gidişatın iyi olmadığına dikkati çekti. Yılın başından bu yana bazı verilerde yaşanan aylık bazda iyileşmeler, dipten dönüş şeklinde yorumlanıyordu. İkinci çeyreğin ilk verisi olan nisan ayı sanayi üretimi verisi, bu yorumların yersiz olduğunu ortaya koydu.

Ekonomi

Her 3 kişiden 2’si borçlu, 1’i de işini kaybetmekten korkuyor

78 şehirde yapılan bir araştırma her üç kişiden ikisinin borçlu olduğunu ortaya koydu. Her üç kişiden biri işini kaybetme korkusu yaşarken, çok sayıda kişi de ekonomik krizin yakın zamanda düzeleceğine inanmıyor.

BOLD – ADAMOR Toplum Araştırmaları Merkezi, ekonomik krizle ilgili halkın nabzını ölçmek için 78 ilde araştırma yaptı. 2 bin 33 kişiyle gerçekleşen araştırmada çarpıc sonuçlar ortaya çıktı.

VATANDAŞLARIN ÇOĞU KRİZİN DÜZELECEĞİNE İNANMIYOR

Araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 57’si Türkiye’nin yaşadığı ekonomik krizin yakın zamanda düzeleceğine inanmazken, krizin yakın zamanda düzeleceğini düşünenlerin oranı yüzde 39,5 olarak belirlendi. Bugün genel seçim olsa AKP’ye oy vereceklerini söyleyenlerin yüzde 88,5’i ve MHP’ye oy vereceklerini söyleyenlerin yüzde 70,6’sı Türkiye’nin yaşadığı ekonomik krizin yakın zamanda düzeleceğine inandıklarını söylerken, CHP’ye ve İyi Parti’ye oy vereceklerini söyleyenlerin tamamına yakını ekonomik krizin yakın zamanda düzeleceğine inanmadıklarını söyledi.

HALKIN ÜÇTE İKİSİ BORÇLU

Halkın yüzde 67,9’u borçlu olduklarını belirtirken, herhangi bir borcu olmadığını söyleyenlerin oranı yüzde 32,1 olarak tespit edildi. Araştırmaya göre, çalışma durumunu “çalışıyor” olarak belirtenlerin yüzde 34,6’sı işlerini kaybetme korkusu yaşadıklarını belirtirken, yüzde 65,4’ü işlerini kaybetme korkusu yaşamadıklarını ifade etti. Cumhur İttifakı’nın iki ortağı AKP seçmenlerinde ise işini kaybetme korkusu yaşayanların oranlarının yüzde 15,1 ve MHP seçmenlerinde ise yüzde 19,7 olarak belirlendi.

Alman Dışişleri: Türkiye’de ifade özgürlüğü ‘iptal’ yargı işlevsiz

Okumaya devam et

Ekonomi

TMSF kayyum atanan Naksan Holding şirketlerini satışa çıkardı

TMSF, cemaat soruşturması kapsamında hükumetin el koyup kayyum atadığı Naksan Holding’e ait iki şirketi satmak için harekete geçti. TMSF yönetimi, Naksan’ın önemli şirketlerinden Royal Halı’yı 353 milyon lira bedelle 6 Ekim’de, Naksan Plastik’i ise 1.126 milyon lira bedelle 20 Ekim’de ihaleye çıkaracak.

BOLD – Dünya Gazetesine konuşan TMSF  Başkanı Muhiddin Gülal, Naksan’da 5 tesisin satılacağını, 23 firmanın şartname aldığını söyledi.

Satış sürecine 43 şirketli Naksan Grubu’ndan başladıklarını söyleyen TMSF , “İnşallah önümüzdeki ayın altısında Royal Halı’nın, 20 Ekim’de de Naksan Plastik’in ihalesini gerçekleştireceğiz ve bu şirketlerimizin ekonomimize katkı sağlamasına gayret edeceğiz. Şartname alanlar içinde Gaziantep’ten de talep var. Hem Avrupa hem de Asya’dan süreci ciddi olarak takip eden gruplar var” dedi.

Naksan’da 3 bin 575 kişinin çalıştığını kaydeden Gülal, “Bu grubun 30 Haziran 2020 itibariyle de cirosu 995 milyon TL. Özellikle plastik tarafı pandemi sürecinde pozitif etkilenen şirketlerimizdendi. Dolayısıyla iyi bir ciro yakaladılar. Geçen yılı 1.2 milyar TL seviyesinde kapatmışlardır. Dolayısıyla bu yıl bu rakamın çok üzerinde ciroyla kapatacağız” diye konuştu.

Dış ticaret açığında rekor artış

Okumaya devam et

Ekonomi

İşçi çıkaran şirketler kervanına Shell de eklendi: 9 bin personel işsiz kalacak

Petrol ve doğalgaz devi Shell, düşük karbonlu enerjiye geçme stratejisi kapsamında 9 bin kişiyi işten çıkarma kararı aldı. 83 bin çalışanı olan Shell, bu yapılandırma sayesinde yıllık 2-2.5 milyar dolarlık tasarruf sağlamayı hedefliyor. 

BOLD – Petrol ve doğalgaz devi Shell, düşük karbonlu enerjiye geçme stratejisi kapsamında çalışanlarının yüzde 10’undan fazlasını oluşturan 9 bin kişiyi işten çıkarma kararı aldı. 2019 sonunda 83 bin çalışanı olan Shell, yeniden yapılanma sayesinde şirketin 2022’ye kadar yıllık 2-2.5 milyar dolarlık tasarruf edeceğini açıkladı.

TEMETTÜYÜ 47 CENTTEN 16 CENTE İNDİRMİŞTİ

Koronavirüs salgını, petrol fiyatlarının tarihi bir çöküş yaşamasına neden olmuştu. Dünyanın en zenginleri arasında yer alan enerji şirketleri de bundan fazlasıyla etkilenmişti. Shell, 2. Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez, üç aylık temettüyü düşürmüştü. Geçen nisan ayının sonunda şirketten yapılan açıklamada hisse başına temettünün 47 centten 16 cente düşürüldüğü açıklanmıştı.

24 MİLYON DOLAR ZARAR AÇIKLAMIŞTI

Shell, geçen senenin ilk 3 ayında 6 milyar dolar kâr elde ederken, bu yıl aynı dönemde 24 milyon dolar zarar açıkladı. Shell CEO’su Ben van Beurden, dünyanın son birkaç ayda ciddi şekilde değiştiğini dile getirerek, “Küresel ekonomik düşüş ve belirsizlik; kârlılığımız, nakit akışımız ve bilançomuz üzerinde önemli etkiler yapabilir. Temettü düşürmek; dayanıklılığımızı güçlendirip uzun vadede değer yaratmamızı sağlayacak” demişti.

Alman Dışişleri: Türkiye’de ifade özgürlüğü ‘iptal’ yargı işlevsiz

Okumaya devam et

Popular