Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Saray’ın 5 ayda harcadığı para 2.5 milyar lira

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın örtülü ödenek ve Saray ödeneğinden 2019’un ilk beş ayında harcadığı para 2.5 milyar lirayla rekor kırdı.

BOLD – Geçen yılın ilk beş ayında 198 milyon lira harcayan Cumhurbaşkanlığı, bu yıl ise aynı dönemde 1 milyar 490 milyon lira harcama yaptı.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre, yılın başında 2 milyar 818 milyon lira olan, daha sonra 3 milyar 168 milyon liraya çıkartılan cumhurbaşkanlığı ödeneğinin yarısı mayıs sonu itibariyle tükendi.

2019 yılının ilk beş ayında örtülü ödenekten de 1 milyarın üzerinde harcama yapıldı.

2018’de 1.6 milyar lira harcayan cumhurbaşkanlığı, bu hızla devam ederse 2019’da bir önceki yıl harcamasının iki katına ulaşacak.

Gündem

İzmir’de 6.8’lik deprem: Yıkılan binalardan ilk görüntüler

İzmir 6.8 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Bazı binalar yıkılırken afet ekipleri hemen harekete geçti. Ölü ya da yaralılarla ilgili henüz bilgi verilmedi.

BOLD – AFAD, merkez üssü Ege Denizi’nin İzmir Seferihisar açıkları olan 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Sarsıntı İstanbul ve Bursa dahil tüm Marmara’da hissedildi. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünün 6.8 olduğunu duyurdu.

Deprem İzmir’in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne’de de hissedildi. Depremle birlikte vatandaşlar yakınlarına bilgi vermek isteyince, operatörlerde yoğunluk oluştu. Hastaneler, itfaiye, polis ve sağlık ekipleri, alarm durumuna geçti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tunç Soyer, sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Soyer, şu ifadeleri kullandı: “Az önce yaşanan deprem nedeniyle tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Can ve mal kaybının olmamasını umut ediyorum. Gelişmeleri takip ediyoruz. Afet ekiplerimiz hazır.”

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Seferihisar açıkları Ege Denizi’nde 14.51’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından, saat 15.01 itibarıyla büyüklükleri 4,1 ila 4,8 arasında değişen 6 artçı sarsıntı yaşandı.

Okumaya devam et

Gündem

5 ayrı suçtan 13 yıl 10 ay hapsi istenen Halil Sezai’ye tahliye

İstanbul Tuzla’da 67 yaşındaki Hüseyin Merç’i darp ettiği iddiasıyla hakkında 5 ayrı suçtan 13 yıl 10 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılan tutuklu sanık Halil Sezai Paracıkoğlu için tahliye kararı verildi.

BOLD – Anadolu 12. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Halil Sezai Paracıkoğlu Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlandı. Duruşmaya müşteki Hüseyin Meriç ile taraf avukatları katıldı. Duruşmaya dışarıdan kimse alınmadı. Savunmasını yapan Halil Sezai tahliyesini talep etti. Mahkeme, ünlü sanatçının tahliyesine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede, 15 Eylül 2020 tarihinde saat 08.30 sıralarında Tuzla’da şüpheli Halil Sezai ile müşteki Hüseyin Meriç arasında tartışma yaşandığı belirtildi.

İddianamede müşteki Hüseyin Meriç’in ifadesine atfen, Halil Sezai’nin elinde odun ile müştekinin ikamet ettiği konuta girerek, “Seni öldürmeye geldim” diyerek tehdit ettiği, müştekiye vurduğu, bunun üzerine koşarak evin dışına çıktığı iddia edildi.

Halil Sezai’nin müştekinin evine girdiği yönündeki iddiayı kabul etmediği kaydedilen iddianamede, “Olay günü taraflar arasında gürültü yapma meselesi yüzünden tartışma yaşandığı, bu tartışma esnasında şüpheli Halil Sezai’nin müşteki Hüseyin Meriç’e hitaben elinde bulunan yaklaşık 30 santimlik odun parçası ile tehdit ettiği, küfür ve hakaret ettiği, odun parçası, tekme ve yumruk ile yaraladığı, müştekinin basit tıbbi müdahale ile giderilecek şekilde yaralandığı” kaydedildi.

Halil Sezai’nin Hüseyin Meriç’e ait konuta izinsiz bir şekilde, meşru olmayan bir amaç için girdiği, burada kaldığı, ikametin kapısında kapalı konumda bulunan sinekliğe zarar verdiği, Hüseyin Meriç’in dışarıya çıkması üzerine kendisinin de bir süre sonra dışarıya çıktığı kaydedilen iddianamede, şüphelinin, “Alenen hakaret”, “Konut dokunulmazlığını ihlal”, “Silahla kasten yaralama”, “Silahla tehdit” ve “Mala zarar verme” suçlarından 3 yıl 7 ay 15 günden 13 yıl 10 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.

Okumaya devam et

Gündem

İstanbul’da yeni korona sektörü: Pozitif test sonucunu negatife çeviriyorlar

Habertürk yazarı Sevilay Yılman, yurt dışına çıkmak isteyenlerin yaptırmak zorunda olduğu koronavirüs testini pozitiften negatife dönüştürmenin İstanbul’da adeta sektör olduğunu yazdı. İsmini açıklamadığı hastanenin bu işi 40 dakikada çözdüğünü vurguladı.

BOLD – Türkiye’den ayrılırken korona testi yaptırmak ve negatif test sonucu ile uçuşa gitmek gerektiği biliniyor. Bazı ülkelerin 72, bazılarının ise 48 saat önce yapılma koşulu getirdiği bu test sonucunu negatife dönüştüren yolcuların olduğu belgesiyle kanıtlandı. Habertürk yazarı Sevilay Yılman, 15 Ekim’de İstanbul’dan Kuveyt’e uçan iki yolcunun test sonuçlarını köşesinde yayınladı. İstanbul’da bunun bir sektöre dönüştüğünü kaydetti. Skandala imza atan hastanenin adını ise gerekirse açıklayacağını öne sürdü.

Belgelere göre Sarah Alqoobaa adlı Kuveytli, Ekim ayının 15’inde Ataköy’de bir hastaneye saat 06.00′da PCR için numune veriyor. Sonuç 23.47’de “pozitif” olarak sisteme yükleniyor. Ancak biletinin yanmasına razı gelmeyen Kovid-19 pozitif hasta için devreye giriliyor. Ertesi günü, yani 16 Ekim’de bir başka hastaneye saat 14.22′de müracaat yapılıyor ve numune veriliyor. Normalde en az 8 saatte sonuç alınabilen PCR testinin negatif olan sonucu yaklaşık 40 dakika sonra hastaya İngilizce olarak teslim ediliyor. Ve o hasta, yani Sarah Alqoobaa adlı yabancı ertesi günü yani 17’sinde Jazere Airways’e ait uçakla ülkesine dönüyor. 

POZİTİF TEST SONUCU

NEGATİF TEST SONUCU

Bir diğer belge ise Kuveytli Reem Alazemi’yeye ait. 16 Ekim’de PCR için numune alınıyor ve sonucun pozitif olduğu belirleniyor. Ancak Kovid-19 olduğu tespit edilen ve sisteme de bu şekilde kaydı düşülen o hasta yine Jazeera Airways’e ait uçakla 17 Ekim’de Kuveyt’e uçuyor.

SEVİLAY YILMAN’IN YAZISININ TAMAMI

 

Okumaya devam et

Popular