Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

AB Akdeniz’deki sondaj çalışmaları nedeniyle Türkiye’ye karşı yaptırım istedi

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Kıbrıs açıklarında yaptığı sondaj çalışmaları nedeniyle Türkiye’ye karşı acilen alınacak önlemlerin hazırlanması talebinde bulundu.

BOLD – Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Lüksemburg’da bir araya geldi. Yarın yapılacak liderler zirvesi öncesinde bakanların gündeminde Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile müzakerelerin başlatılıp başlatılmaması konusu vardı. Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye’nin Akdeniz’de başlattığı doğal gaz arama çalışmalarına karşı metinde sert ifadelerin yer almasını istemiş ve veto tehdidinde bulunmuştu.

TÜRKİYE’YE KARŞI MUHTEMEL YAPTIRIM LİSTESİ

Toplantı sonrası yayınlanan ortak bildiride, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Türkiye’nin Akdeniz’de devam etmekte olan yasa dışı sondaj çalışmaları konusunda büyük endişe duyduklarını belirtti. Bildiride, Avrupa Birliği’nin bu tür eylemleri sona erdirme ve uluslararası hukuka uyulması konusunda defalarca yaptığı çağrılara Türkiye’nin ‘aldırmadığı’ ifade edildi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanlığı, AB Dışişleri Bakanlarının, birliğin yürütme organından, Avrupa Komisyonu, Türkiye’ye karşı uygulanabilecek “muhtemel yaptırımlar” listesi hazırlamasını istediğini açıkladı. Yaptırımlar arasında Türkiye’ye üyelik müzakereleri nedeniyle ödenen mali yardımlarda kesintinin de bulunduğu kaydedildi.

AB: İLİŞKİLERİN BÜTÜNÜNÜ ETKİLİYOR 

Ortak bildiride AB Dışişleri Bakanları Türkiye’nin “illegal eylemlerinin” Türkiye-AB ilişkilerinin bütününü etkilediğini ve ciddi sonuçlar doğurduğunu belirtti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, birliğin kararını doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendirdi ve sevinçle karşıladığını ifade etti. Anastasiades, bu kararların AB liderler zirvesinde de aynen yer almasını istediğini söyledi.

Türkiye Akdeniz’e ‘lojistik liman’ kurmak için çalışma başlattı

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular